Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Google makes Play Store optional in Europe, will charge license fee

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
bobo323

bobo323

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 12.06.2015
https://pocketnow.co...n-europe-charge

#2
the_ice_master

the_ice_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 849
  • Înscris: 20.03.2008
asta inseamna ca o sa imi pot dezinstala Google Play Store de pe S7-ele meu in mod oficial sau tot cu root?

#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
de ce ai dezinstala play store?

inseamna ca terminalele aparute din noiembrie incolo nu vor mai avea aplicatii google decat optional.
si e posibil ca aplicatii gen YouTube, GMail sa fie oferite contra cost... deocamdata doar producatorii sunt obligati sa plateasca taxa de licenta... asta ar putea insemna un singur lucru... pretul telefoanelor o sa fie mai piperat in europa...

Edited by zyppster, 16 October 2018 - 23:54.


#4
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Eu din ce inteleg, daca se refuza instalarea google search o sa trebuiasca platita taxa de licenta de catre producatori...poate ma insel

Restul apps o sa fie tot free nu se schimba nimic.

Google face revenue de pe urma apps astea care sustin ei ca suporta Android development.

Daca sunt obligati sa nu le mai instaleze atunci ciuciu bani...ergo taxa de licenta pt Android in europa

Edited by -Jinx-, 17 October 2018 - 00:25.


#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
android ramane gratis... aplicatiile google vor avea licente separate de exemplu google search si chrome vor avea licente gratuite, iar pentru celelalte producatorii vor plati licenta pentru Google Play Store, Gmail, YouTube, Google Drive... nu stiu daca end user-ul va fi afectat in vreun fel... asta ramane de vazut...

Edited by zyppster, 17 October 2018 - 00:40.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postzyppster, on 16 octombrie 2018 - 23:37, said:

si e posibil ca aplicatii gen YouTube, GMail sa fie oferite contra cost...

Nu se va intampla asta, stai linistit. Licenta o va plati producatorul nu utilizatorul final, adica noi. Nu cred ca sunt atat de nebuni sa isi dea cu tesla in oua singuri. Vor ramane gratuit. In caz contrar 60% din clienti nu vor plati licenta. Sunt n motive, unii n-au bani, altii sunt prea zgarciti, altii vor gasi metode neortodoxe sa foloseasca aplicatiile fara sa plateasca (piratate, crack-uite etc).

edit.
Si foarte bine ca le-au trantit o amenda de 4,3 miliarde celor de la Google. Concurenta ciuciu.

Edited by MembruAnonim, 17 October 2018 - 00:50.


#7
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
practic asta ofera end-userului libertate deplina asupra dispozitivului achizitionat... bucuria consta mai mult in lipsa bloatware-urilor si din acest motiv rootarea nu va mai fi necesara...

acum depinde doar ce decizii vor lua producatorii in privinta "aplicatiilor care ocupau spatiu degeaba".

Edited by zyppster, 17 October 2018 - 00:59.


#8
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Lipsa bloatware-ului? Eram destul de puțin interesat de aplicațiile google la root, eram mult mai interesat de balastul livrat de OEM .

#9
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Nu e departe ziua in care Android o sa fie "gratuit" doar pe telefoanele Google Pixel.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View PostMembruAnonim, on 17 octombrie 2018 - 00:49, said:

Nu se va intampla asta, stai linistit. Licenta o va plati producatorul nu utilizatorul final, adica noi. Nu cred ca sunt atat de nebuni sa isi dea cu tesla in oua singuri. Vor ramane gratuit. In caz contrar 60% din clienti nu vor plati licenta. Sunt n motive, unii n-au bani, altii sunt prea zgarciti, altii vor gasi metode neortodoxe sa foloseasca aplicatiile fara sa plateasca (piratate, crack-uite etc).

edit.
Si foarte bine ca le-au trantit o amenda de 4,3 miliarde celor de la Google. Concurenta ciuciu.
Si daca producatorul plateste, tu crezi ca nu vei plati? Nu vei plati licenta, vei plati oleaca mai mult pt telefon:)

#11
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

View Postvictor_a, on 17 octombrie 2018 - 01:22, said:

Nu e departe ziua in care Android o sa fie "gratuit" doar pe telefoanele Google Pixel.
Ba e foarte departe, Android n-are nicio șansă fără ceilalți producători și nici invers. Google știe de ce a lansat Android gratuit fiindcă altfel ajungea exact ca Nokia și Symbian, nimic.

#12
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Inlocuieste Nokia cu Apple in ipoteza ta si o sa intelegi altfel. Nokia e istorie, nicidecum un exemplu.

#13
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu înțelegi, Android supraviețuiește (și a devenit popular) doar prin prisma faptului că „cineva” face efortul colosal de a crea un sistem de operare „de la 0” și apoi îl injectează pe X hardware. Niciun alt producător din cei ce fac android n-are vreo șansă reală în fața Apple, vezi Samsung cu Tizen, Sony cu răposatul Symbian,Blackberry Șamd.
Problema nu este neapărat în abilitatea tehnică de a produce o alternativă, ci în atragerea clienților CARE SUNT DISPUȘI SĂ PLĂTEASCĂ pentru aplicații, ceea ce atrage dezvoltatorii. Deși android are o cotă de piață mult mai mare decât apple la nivel global (practic apple deține 20% din piață), câștigurile generate per dispozitiv în after sales sunt infime față de Apple, care a atras 50% din plățile către aplicații premium.

#14
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013
Sunt "convins" ca o sa folosesti Tizen. Renunta de maine la Android, Youtube, Google.com, Gmail si toate serviciile Google pe care le folosesti acum si te cred.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ori eu nu te înțeleg ori citești pe dos.

#16
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Eu de la ăștia nu mai cumpăr nici macar de 10 bani de pe google play


Am cumpărat 2 programe printre care 1 joc

Cu toate că apare platit in cont nu-l pot juca pt că nu e platit

Suportul este ZERO degeaba dai mesaj in play ca ți se trimite același răspuns. Nu se poate face refund cu toate că ți ceri sa se.devlocheze jocul.



#17
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postzyppster, on 16 octombrie 2018 - 23:37, said:

de ce ai dezinstala play store?
Eu am scos de pe telefoane tot ce tine de google - si play store, si gmail, maps, google search,google keyboard, etc. Sa vezi ce rapid merg acum si cum tine bateria mai mult. Daca vreau sa bag pe ele vreo aplicatie(lucru destul de rar, dar se mai intampla) fie transfer fisierul apk de pe computer, fie le iau de pe apkpure sau appsapk - se downloadeaza direct de acolo fara sa mai instalezi nicio tampenie in plus care sa iti consume din resurse.

#18
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,851
  • Înscris: 27.09.2008
Chiar și chrome și motorul de căutare va fi opțional în Europa!
https://www.androidp...european-union/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate