Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Păreri Kia Rio 2018 hatchback

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Eu zic doar ca gaseste oferte si la masini mai mari, e pacat sa nu profite, in cativa ani o sa regrete lipsa spatiului, a puterii....

Ce dotari cauti?

#20
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Jante aliaj, aer condiționat automat, navigație, faruri halogen, lumini led, limitator viteză, pilot automat, senzori parcare, cameră marșarier, scaune încălzite etc.

#21
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Navigația nu merita, în rest majoritatea le ai incluse în versiunea de baza sau sunt opționale ce costa puțin.

#22
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,056
  • Înscris: 17.01.2012

View PostMicroEdge, on 17 octombrie 2018 - 07:33, said:

...
La mine un criteriu important e sa aibă roată de rezerva de dimensiuni normale.

io-s norocos: în ultimii 15 ani am folosit rezerva de doar 2 x

View Postmd2000, on 17 octombrie 2018 - 14:27, said:

Motorizarea 1.4 GSL 100 CP (benzină) este ok pentru masa mașinii, 1150 kg?

100 HP = suficient, dacă n-ai aspirații de „vedetă”

View Postmd2000, on 17 octombrie 2018 - 20:31, said:

Jante aliaj, aer condiționat automat, navigație, faruri halogen, lumini led, limitator viteză, pilot automat, senzori parcare, cameră marșarier, scaune încălzite etc.

subscriu: navigația costă mai mult dacă este pe bordul mașinii decât dacă utilizezi un program dedicat (apoi si cu actualizările hărții vor fi probleme (adicătelea ai de alergat...)
dacă e vb de o gâgâlice, de ce vrei senzori? cameră marșarier? nu mai bine îți ții creierul treaz și funcțional?
farurile halogen nu-s o opțiune... îs obligatorii! dacă ziceai ceva de xenon era ceva...

PS: neapărat vopsea metalizată!!!

#23
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Platinum graphite este metalizată? Pe site nu este specificat...

#24
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
De ce metqlizata? Eu am solida si e la fel ca-n prima zi, lasa zvonurile

#25
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Mulți spun că vopseaua metalizată este mai rezistenta...

O întrebare: se poate compara Kia - constructor auto cu ceilalți în privința calității? Este la același nivel cu Opel, Volkswagen, Renault, Peugeot, Toyota etc. Mă gândesc că aceștia au mașini din aceeași clasă cu Kia Rio, deci putem compara.

#26
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006
Pui o întrebare periculoasă care nu prea are un răspuns obiectiv. Va veni oricine să-ți spună că marca x sau y sunt bombe pe roți, în timp ce a sau b sunt dumnezei pe Pământ. Asta indiferent de mărcile aflate în discuție.

Tot ce-ți pot recomanda este să arunci un ochi pe câteva jurnale de bord ale posesorilor diverselor modele, și faci o medie, încercând să ignori extremele (cei care înjură sau care laudă prea mult o anumită marcă/model). În mare, eu nu cred că există diferențe așa catastrofal de uriașe între mașini de prețuri apropiate. Că unu sau altul a avut noroc sau ghinion cu o anumită marcă nu înseamnă că va fi la fel pentru tine.

Și mai e o chestie: percepția ta asupra problemelor care apar la mașină ține și de cât îți place mașina. Pe o mașină care în general nu-ți place tinzi s-o critici mai mult, să îi scoți în față orice mic neajuns și orice mică problemă. Dacă nu ești strict limitat de buget, aș băga și factorul ”chimie” în logica cumpărării unei mașini, și sigur îți reduci șansele să regreți achiziția, chiar dacă fiabilitatea nu va fi 100%. :)

Eu, ca posesor de Kia Rio, îți pot spune că nu e o mașină perfectă, și am avut mici probleme rezolvate pe garanție. Dar nimic critic, nimic de motor sau tren de rulare, și-n general nimic care să mă oprească din a pleca oricând, oriunde și pe orice distanță fără teamă. Însă, cel puțin la nivel de importator, aprobarea reclamațiilor s-a rezolvat fără cusur, și eventuale întârzieri la reparație s-au datorat dealerilor. Dar toate s-au rezolvat, sau sunt în curs, fără să fie nevoie de ANPC, nervi, amenințări etc... Nu mă pronunț pentru alte mărci, pentru că nu am avut. Am pe-aici și un jurnal de bord deschis, cu evoluția în timp, inclusiv poze cât de cât detaliate cu starea interiorului după 50k km parcurși (asta apropo de calitate). Fiind modelul precedent, nu e 100% relevant, dar îți faci o părere.

#27
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Este adevărat, așteptam păreri subiective, dar argumentate.
Mulțumesc pentru indicarea topicului tău, nu îl găsisem... L-am citit și acum sunt hotărât. Kia Rio este ceea ce vreau, char dacă alții vor considera că la banii dați aș fi găsit alte mașini mai bune. Mi se pare că Kia Rio are cele mai bune opțiuni și cel mai frumos aspect exterior și interior din această clasă. Bineînțeles, este părerea mea subiectivă.
Mulțumesc tuturor pentru opiniile exprimate.

#28
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Contează sa îți placa ție. După ce o cumperi sa ii faci jurnal de bord aici sau pe forumul monomarca :)

#29
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Ok, după ce am citit jurnalul de bord al lui alexcrist, cred că m-am ”molipsit” și eu. Ne mai ”auzim” după ce fac achiziția și o să sosească mașina. O să dureze cam mult așteptarea, dar cred că va merita...

#30
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,386
  • Înscris: 24.03.2007
Cred ca la fel de util, daca nu mai util, ar fi fost un jurnal de i20, masina pe care e bazata Kia Rio modelul actual. Sunt vreo 2 parca, al meu, de 2 ani si ceva si inca unul mai recent.
https://forum.softpe...-chewbacca-i20/

#31
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Asta e avantajul la Hyundai/Kia, modelele apar cu delay de 2-3 ani astfel încât ai tot timpul tehnologiile curente pe mașină.

#32
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalexcrist, on 18 octombrie 2018 - 13:53, said:

Pui o ĂŽntrebare periculoasă care nu prea are un răspuns obiectiv. Va veni oricine să-ți spună că marca x sau y sunt bombe pe roți, ĂŽn timp ce a sau b sunt dumnezei pe Pământ. Asta indiferent de mărcile aflate ĂŽn discuție.

Tot ce-ți pot recomanda este să arunci un ochi pe câteva jurnale de bord ale posesorilor diverselor modele, și faci o medie, ĂŽncercând să ignori extremele (cei care ĂŽnjură sau care laudă prea mult o anumită marcă/model). ĂŽn mare, eu nu cred că există diferențe așa catastrofal de uriașe ĂŽntre mașini de prețuri apropiate. Că unu sau altul a avut noroc sau ghinion cu o anumită marcă nu ĂŽnseamnă că va fi la fel pentru tine.

Și mai e o chestie: percepția ta asupra problemelor care apar la mașină ține și de cât ĂŽți place mașina. Pe o mașină care ĂŽn general nu-ți place tinzi s-o critici mai mult, să ĂŽi scoți ĂŽn față orice mic neajuns și orice mică problemă. Dacă nu ești strict limitat de buget, aș băga și factorul ”chimie” ĂŽn logica cumpărării unei mașini, și sigur ĂŽți reduci șansele să regreți achiziția, chiar dacă fiabilitatea nu va fi 100%. :)

Eu, ca posesor de Kia Rio, ĂŽți pot spune că nu e o mașină perfectă, și am avut mici probleme rezolvate pe garanție. Dar nimic critic, nimic de motor sau tren de rulare, și-n general nimic care să mă oprească din a pleca oricând, oriunde și pe orice distanță fără teamă. ĂŽnsă, cel puțin la nivel de importator, aprobarea reclamațiilor s-a rezolvat fără cusur, și eventuale ĂŽntârzieri la reparație s-au datorat dealerilor. Dar toate s-au rezolvat, sau sunt ĂŽn curs, fără să fie nevoie de ANPC, nervi, amenințări etc... Nu mă pronunț pentru alte mărci, pentru că nu am avut. Am pe-aici și un jurnal de bord deschis, cu evoluția ĂŽn timp, inclusiv poze cât de cât detaliate cu starea interiorului după 50k km parcurși (asta apropo de calitate). Fiind modelul precedent, nu e 100% relevant, dar ĂŽți faci o părere.

In plus, cei 7 ani de garantie care, contrar povestilor, sunt reali, cred ca poti confirma. Am vazut chestii care tin de trenul de rulare schimbate dupa 6 ani cu costuri zero pt proprietar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate