Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Păreri Kia Rio 2018 hatchback

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Bună ziua,
Aș dori să îmi achiziționez noul Kia Rio, dar nu sunt încă decis. Aș vrea să aflu păreri de la cei care dețin acest model: fiabilitate, costuri de întreținere, calitatea materialelor folosite, spațiul interior etc.
Mulțumesc.

#2
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Fă un drive-test cu ea, și dacă te mulțumește înseamnă că nu ai deschis topicul ăsta degeaba.
Baftă ție!

#3
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Am vrut să fac un drive-test, dar nu o au la dealerul din oraș.

#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,507
  • Înscris: 05.11.2009
un Hyundai i20 e daca nu ma insel mai ieftin si arata mai bine...

#5
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
E o diferență mica între ele, în i20 e ceva mai mult spațiu dar cel puțin mie mi-a plăcut poziția la volan la Rio fata de i30, la fel și interiorul.
Inițiator, in clasa mica ai:clio, polo, 208,c3, Rio, i20, yaris, Sandero.
La Rio ai avantajul garanției și faptul ca ai multe echipamente în versiunea de baza :)

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Mie la condus nu prea mi-a placut pozitia. Nici in spate nu se sta comod. La ceed era altceva. Culmea, diferenta de bani nu exista, dar cred ca era rio nou si ceedul generatia trecuta.

#7
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
E ceva diferența la preț între rio și ceed, clase diferite etc. Acum depinde pentru ce vrei mașina, unde o folosesti majoritatea timpului etc.
La mine un criteriu important e sa aibă roată de rezerva de dimensiuni normale.

#8
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Între Kia Rio și Ceed, la Rio pot pune mai multe opțiuni pe ea pentru a mă încadra în banii pe care ii am. Îmi pare mai frumoasă la exterior și interior decât Hyundai i20, Clio, Polo, Sandero, Yaris etc. ...
O voi folosi preponderent în oraș, dar voi face și drumuri mai lungi (mai rar) prin țară și poate Europa.

#9
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Vezi ca ceed are mai multe lucruri în versiunea de baza fata de rio. Acum depinde ce opțiuni vrei sa pui pe mașină. E o masina ok cu care îți faci treaba, mai bine te uiți la motorizare întâi și după la opțiuni :)

#10
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Motorizarea 1.4 GSL 100 CP (benzină) este ok pentru masa mașinii, 1150 kg?

#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Depinde ce înțelegi prin ”ok”. Vor apărea imediat cei care spun că dacă n-ai măcar 150cp/tonă, mașina e un jaf care nu merge nici la vale decât dacă bate vântul din spate. :)

Eu am Rio 3 facelift (modelul precedent) de 3 ani și jumătate, motor de 1,25 GSL, 85CP, 75k km făcuți preponderent în afara orașului. Niciodată n-am avut probleme cu puterea motorului. Clar nu te pui la liniuțe cu mașini mai puternice, dar nicicum nu poți zice că nu e cel puțin ok. Motorul de 1,4 mi-e greu să cred că nu e și mai ok. Dacă cumva te poți întinde cu bugetul la un 1,0 benzină turbo (parcă era în ofertă), cu atât mai bine, dar și aspiratul zic eu că-ți va fi suficient dacă nu te aștepți la performanțe de supercar.

#12
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Nu mă aștept să fie un supercar, dar la nevoie vreau să știu că pot face o depășire în siguranță, fără să mă rog de ea. Nu sunt un vitezoman, dimpotrivă. Prefer motorul aspirat și de diferență (cam o mie de euro) să pun mai multe opțiuni.
În privința fiabilității în timp, Kia are probleme deosebite? Am văzut că stau bine la garanție...

#13
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
E ok pe partea asta, dacă ai banii go for it. Configurează mașina asa cum vrei și cere oferte de preț de la 3-4 dealeri.

#14
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,385
  • Înscris: 24.03.2007
Discount la Kia spre 0, adica in plus fata de cel oficial, afisat deja pe bordul masinii.

#15
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
Ok, mai rămâne să o văd și în realitate, dealerul din orașul meu nu o are expusă, probabil trebuie să ajung la București.
Mă miră faptul că nu am văzut pe drumuri acest model. Așa puține se vând?...

#16
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Dwcat sa iti iei Kia rio care mi se pare super scumpa, nu e sigur ca prinzi rabla, mai bine te uiti la un astra j sedan, care e mai ieftin si are si motor 1.4 turbo 140 cai, asta presupunand ca nu esti fanatic kia

#17
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016
Acel preț ieftin acum, ce înseamnă peste 3-5 ani? Inițiatorul a spus ca o sa meargă preponderent în oraș, deci clasa mica e avantajata, de asemenea e mai ușor de manevrat un hatchback în oraș fata de un sedan.


#18
md2000

md2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 01.06.2014
În plus, dacă pun opțiunile pe care le vreau pe Kia Rio, Opelul Astra iese mai scump...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate