Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce e atat de greu sa iti faci prieteni in ziua de astazi?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#37
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cauti si tragi la persoane care sunt apropriate, cred ca asta este rezumatul facut de tine, gen incepi de la gradinita cand imparti pachetul cu prietena sau prietenul tau de grupa si iti dai seama ca te cam folosesc, stai pe la bloc si observi ca sunt cativa care pun bani de bere si restul sunt la bautura si mancare moca, ajungi mare si iti cam dai seama ca neamurile si prieteni sunt cum am zis eu, 2 tipuri cele de mai sus.

Eu am o chestie si daca vreau prietenia cuiva, adica am interesul sa fiu prieten cu cineva mai puternic, am nevoie de ajutorul lui, caut sa intru in cercul lui de prieteni, cunostinte, vreau sa fiu prieten cu el, boss, caut sa fiu util cu ceva, caut sa ii fiu util cu ceva.
Si se vede destul de clar dupa 30 de ani care sunt persoanele care iti vor prietenia ta, procedeaza cum procedezi si tu.

#38
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postrodica1978, on 16 octombrie 2018 - 21:33, said:

Nu inteleg ce vrei sa spui
Ca e f posibil ca, daca se va desparti de actuala sotie si veti forma un  cuplu, sunt (ne)sanse mari sa se prezinte ca INCA casatorit/ INCA intr-o relatie si cand va fi cu tine. Intelegi ce vreau sa spun...
Adica, ii va spune acelasi lucru urmatorei femei care ii va iesi in cale. Sunt cu una, Rodica, dar nu prea ne inteleg. Eu incerc dar nu am cu cine. Oricum nu va mai tine mult. Cauta pe cineva INCA necasatorit/ inca divortat.
Nu e nimic in neregula cu persoanele INCA casatorite daca asta cauti pt a nu-ti complica existenta dar nu prea iese treaba serioasa din combinatii din astea.

Edited by underb, 16 October 2018 - 21:56.


#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Pentru că tehnologia ne desparte în loc să ne apropie.

#40
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postdjl, on 16 octombrie 2018 - 21:55, said:

Pentru că tehnologia ne desparte în loc să ne apropie.
Clar...
Tehnologia e doar un mijloc. Depinde de noi cum si cat il folosim.

#41
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
tehnologia ne usureaza legaturile de la distanta intre apropiati, pentru cei care isi cauta relatii/amicitii pe net e problema... isi reduc nivelul de socializare si deschidere fata de altii doar online... ceea ce e complet aiurea... eu consider mediul online un liant pentru intalniri viitoare face-to-face... nicidecum sa mentin o anonimitate stranie cu interlocutorul...

Edited by zyppster, 16 October 2018 - 21:59.


#42
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postrodica1978, on 16 octombrie 2018 - 21:28, said:



Buna idee!

Cu gemenii te-ai imprietenit?

#43
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Te desparte tehnologia dar unele lucruri tot pe teren le faci.
Persoanele active sunt active in viata reala.

Ca si cum iti arat o moneda, tu imi zici ca merge societatea spre izolare, eu iti zic ca tot mai multe persoane fug de facebook, de izolare, ia de iti fa o prietena sa vezi la cate nunti trebuie sa mergi, ia de te casatoreste si fa un copil sa imi spui cum te duci cu copilul ala peste tot, la petrecere pentru copil etc...

Totul despre de tine, daca esti singur DA este mai greu sa intri intr-un cerc de prieteni.

#44
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
E rau sa vorbesti singur? Eu am inceput de putina vreme si la inceput m-am speriat crezand ca sunt nebuna

#45
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
nu te impacienta draga Rodica, sunt si oameni carora le pasa si isi ocupa timp pretios pentru a iti asculta necazurile... dar nu ii mai gasesti asa usor...

#46
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostBebePanda, on 16 octombrie 2018 - 21:58, said:



Cu gemenii te-ai imprietenit?
Ai vrut sa fii rau dar nu ti-a iesit decat prostia. Relatia mama-copil merge excelent si suntem prieteni la nivelul ala. Daca cautam o discutie era cu cineva matur pe teme mature. Unde nu e cap...e bine ca e tehnologie

Oricum va multumesc pentru timpul acordat. Decat rautati a la BebePanda, mai bine singuratate. O sa imi trag de la gura si daca nu mai mananc aia 2 covrigi de 60 bani , la 2 luni o sa am bani de o sedinta la psiholog. Asa nu rade nimeni de mine si mai si slabesc tinand post negru.
O seara frumoasa tuturor!

#47
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postrodica1978, on 16 octombrie 2018 - 22:00, said:

E rau sa vorbesti singur? Eu am inceput de putina vreme si la inceput m-am speriat crezand ca sunt nebuna

Păi e cam rau... ca începem să trolam.

#48
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postmademoiselle_D, on 16 octombrie 2018 - 21:04, said:

Cred ca oamenii au devenit in timp si foarte superficiali. Nu mai sta nimeni sa isi bata capul cu problemele altora.
Apoi, prieteniile se construiesc in timp. Eu am aceleasi 2 prietene din liceu. In facultate si mai apoi la locul de munca am avut prietenii de conjunctura. Au durat fix cat am stat in facultate sau la job ul respectiv.
Dar e greu sa fii singur si sa nu ai cu cine vorbi, stiu bine asta si te inteleg perfect.
In principiu, dupa o varsta prietenia are 2 catalizatori. Trecerea impreuna cu acea persoana prin niste situatii grele pt ambele persoane si apartenenta aceluiasi grup de prieteni vechi comuni. Mai e o perioada cand se leaga prietenii prin copii care sunt prieteni dar asta e o prietenie mai lejera, mai cerebrala, ca sa zic asa.
Legat de prietenia la locul de munca e mai mult conjuncturala si nu depaseste stadiul de afinitate.

Edited by underb, 16 October 2018 - 22:11.


#49
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postrodica1978, on 16 octombrie 2018 - 22:07, said:

Ai vrut sa fii rau dar nu ti-a iesit decat prostia.

Cum adica relatia mama-copil? Parca aveai doi, nu?

#50
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostBebePanda, on 16 octombrie 2018 - 22:23, said:



Cum adica relatia mama-copil? Parca aveai doi, nu?
Nu te supara dar esti mai dus decat credeam. Nu intelegi unii termeni?! Relatiile de genul asta se denumesc la singular , gen mama-copil, copil-parinte , etc.
Somn linistit in negura necunoasterii!

#51
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrodica1978, on 16 octombrie 2018 - 22:32, said:

......
Somn linistit in negura necunoasterii!
la cum te exprimi nici nu-i de mirare ca te ocoleste lumea !

#52
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

View PostBaxon, on 16 octombrie 2018 - 22:39, said:


la cum te exprimi nici nu-i de mirare ca te ocoleste lumea !
Multumesc

#53
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,857
  • Înscris: 26.01.2010

View PostBebePanda, on 16 octombrie 2018 - 22:23, said:


Cum adica relatia mama-copil? Parca aveai doi, nu?

Nu mai bine te duci la culcare in loc sa scrii tampenii pe aici ? Inainte de a pleca ar fi de apreciat niste scuze insa.


View PostBaxon, on 16 octombrie 2018 - 22:39, said:

la cum te exprimi nici nu-i de mirare ca te ocoleste lumea !

De ce alegi sa fii rautacios in loc sa taci din gura daca tot nu ai altceva de zis la subiect ? Uite , initiatoarea a pus o intrebare foarte buna si acum te intreb pe tine personal : De ce simti nevoia de a fi rau?

#54
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Uaa, uită-te câtă trăncăneală este pe forumul ăsta, ca idee de câți oameni sunt singuri, singuratici, nevorbiți, neînțeleși, până la depresivi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate