Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

De ce e atat de greu sa iti faci prieteni in ziua de astazi?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
131 replies to this topic

#1
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018
Buna seara! Timpul si situatia nu prea imi permit sa am prietenii normale de aceea am cautat ca in timpul liber, ala de cateva zeci de minute inainte de a adormii sau de cele cateva minute in pauzele de la munca sa imi fac prietenii virtuale. Nu am frati si nici parinti cu care sa pot sa vorbesc despre ceea ce port in suflet. Sa dau banii la psiholog doar pentru a imi descarca sufletul nu prea ma lasa buzunarul. Stiu ca fiecare om are la randul sau probleme dar nu inteleg de ce de majoritatea datilor cand am incercat sa ma destainuiesc unei prietene virtuale mi-am luat-o urat peste nas, regretand apoi ca mi-am deschis sufletul.
De ce simt oamenii nevoia de a fi rai?

#2
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018

 rodica1978, on 16 octombrie 2018 - 20:36, said:

De ce simt oamenii nevoia de a fi rai?

Human nature...nu ne schimba nimeni.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Depinde in primul rand de tine, cum esti, ce fel de comportament ai...
Sunt destui care te "miros" si vad ca esti naiva (daca le spui totul) si apoi te iau la misto :)

#4
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Ia daca ai bani sa vezi cati prieteni iti faci, nu mai scapi de ei. Posted Image depinde unde cauti. Sunt oameni si oameni... important este sa-i gasesti pe cei potriviti.

#5
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,111
  • Înscris: 29.06.2005
Poate ca nu intotdeauna sunt rai ci doar se raporteaza obiectiv la o situatie pe care tu o vezi subiectiv. Si din cauza asta ai senzatia ca "iti da peste nas".
Desigur, exista si posibilitatea sa fi dat peste idioti, nu e exclus.

Pe de alta parte, nici impartasirea unor chestii.....sensibile, private unor necunoscuti nu cred ca e o idee buna. O prietenie se cladeste in timp, de la lucruri marunte .

#6
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
fa-ti cont pe Telegram draga Rodica, si invita-ne pe toti intr-un grup, acolo poti avea prieteni cati poftesti si fara nicio intentie rauvoitoare...

situatia ta e in felul urmator: iti pui sufletul pe tava inainte sa te gandesti la intentiile interlocutorului... fiecare om are doar un interes anume, nu iti tine companie din pur altruism... fa calculele... esti femeie... stii cum e...

Edited by zyppster, 16 October 2018 - 21:01.


#7
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Pentru ca nu exista prieteni, ci doar momente de prietenie.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 diZy, on 16 octombrie 2018 - 20:57, said:

Pentru ca nu exista prieteni, ci doar momente de prietenie.


Asta ar fi buna de pus pe perete. Citat...
Vorba inteleapta.

#9
rodica1978

rodica1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 478
  • Înscris: 23.09.2018

 TruculMagic, on 16 octombrie 2018 - 20:51, said:

Depinde in primul rand de tine, cum esti, ce fel de comportament ai...
Sunt destui care te "miros" si vad ca esti naiva (daca le spui totul) si apoi te iau la misto :)
Asa este...

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu e rau sa socializezi, ideea este sa nu dai tot din casa, sa iti pui o limita... sa nu pari o persoana slaba, macar aparentele sa fie unele ok ("aparentele inseala"). Apoi urmatorul pas ar fi sa nu te superi la mistouri/glume, sa le accepti... si cand ai ocazia sa le "dai inapoi" :))
Unde ai incercat sa socializezi ? Ai facebook ? La anii tai cred ca ar trebui sa ai totusi o familie pusa bine pe picioare :)

#11
mademoiselle_D

mademoiselle_D

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 27.08.2014
Cred ca oamenii au devenit in timp si foarte superficiali. Nu mai sta nimeni sa isi bata capul cu problemele altora.
Apoi, prieteniile se construiesc in timp. Eu am aceleasi 2 prietene din liceu. In facultate si mai apoi la locul de munca am avut prietenii de conjunctura. Au durat fix cat am stat in facultate sau la job ul respectiv.
Dar e greu sa fii singur si sa nu ai cu cine vorbi, stiu bine asta si te inteleg perfect.

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca ai suficienti prieteni virtuali aici. Ai grija de ei !

#13
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cand fortezi ceva nu iese, exemplu? Ete in clipa asta sunt putin suparat si mi-ar placea sa pot face un subiect FUN sa fac pe toata lumea sa zambeasca, nu pot, nu imi reuseste.
Asa ca citesc subiectul asta despre prietenie si iti spun ca exista doar 2 feluri de prieteni, DOAR SI NUMAI 2.

1 - Prietenia aia cand cineva are nevoie de tine, ca are nevoie de o vorba buna, ca vrea o informatie, ca vrea un ajutor.
Am prieteni din categoria asta care cand o duc bine nu dau nici macar un semn de viata, 0. PUNCT. Dar cand dau de o greutate, cand nu mai sunt multumiti de job, boss, atunci parca vor sa discute.

2 - Prietenia aia cand cineva nu are nevoie de tine, cand nu are nici macar un interes sa stea cu tine sau pe langa tine, dar cu toate astea o face, aia este prietenia de durata.
Prietenia de durata este aia in care exista si un mic interes reciproc.

#14
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Fa niste datorii, te faci ca uiti de ele si o sa duci dorul vremurilor cand nu te baga nimeni in seama.

#15
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
interesul reciproc e sa isi tina unul/a altuia/eia de urat.

Edited by zyppster, 16 October 2018 - 21:11.


#16
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010

 Friskey, on 16 octombrie 2018 - 21:08, said:

Fa niste datorii, te faci ca uiti de ele si o sa duci dorul vremurilor cand nu te baga nimeni in seama.
Da, vor veni vremurile în care va fi alergata

#17
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 Friskey, on 16 octombrie 2018 - 21:08, said:

Fa niste datorii, te faci ca uiti de ele si o sa duci dorul vremurilor cand nu te baga nimeni in seama.

Posted Image De pus in rama. Suna la Provident si te sunam noi.

#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Magic, drumetii.. chestii care te scot din multime si te pun fata in fata doar cu persoanele respective.
Pe scurt, cauta indeletniciri comune cu alte persoane si vei descoperi prieteni. Daca treaba respectiva presupune si un efort sau sacrificiu (discutie lunga) atunci apropierea va fi naturala si de durata.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate