Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

logitech x-540 bazait probabil transformator

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
So...
Am acest [post='https://www.emag.ro/.../']logitech x-540[/post] de vreo 12 ani si de vreo 2 luni a inceput sa bazaie tare. Ma rog, el a inceput sa bazaie cam dupa doi ani de la achizitionare doar ca era un bazait foarte grav si foarte incet. Se auzea doar daca tineam urechea la vreo 5 centimetri de el.
I l-am dat copilului acum vreo 5 ani si l-a tot folosit pana acum 2 luni cand l-a scos din priza si asa a ramas. De ce? Pentru ca acum bazaie tare si deranjeaza. Cand canta nu te deranjeaza insa daca nu e nici un zgomot se aude foarte tare. Iar noapte pe liniste e chiar enervant. Se aude cam cum se aude in clipul de mai jos in primele 8 secunde.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s6bjAZrGT8w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Din ce am verificat se pare ca bazaitul inceteaza doar daca e scos din priza, degeaba umblu la volum sau potentiometru de bas sau scot toate mufele de intrare si iesire. De aici deduc ca e transformatorul.
Acum intrebarea... Se mai poate face ceva la transformator? Sau doar sa il schimb?
Din cautarile de pe net am aflat ca ar fi un tranformator cu iesire 15V si 3A. Cat de mare e toleranta la astea? In ideea in care am mai multe transformatoare(alimentatoare) adunate in timp si de exemplu am unul de 16V4A si mai am unul de 12V6A si trebuie sa cobor la boxa ca mai sunt vreo 6 pe acolo sa ma uit la ele.

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu neaparat transformatorul. Dupa cum descrii ca s-a intamplat, mai degraba condensatorii de filtraj s-au uscat. E normal ca si daca dai volumul la minim sa bazaie, pentru ca volumul nu are nici o legatura cu alimentarea finalilor cu tensiunea continua filtrata.

#3
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018

View Postmyshyk, on 16 octombrie 2018 - 19:56, said:

Nu neaparat transformatorul. Dupa cum descrii ca s-a intamplat, mai degraba condensatorii de filtraj s-au uscat. E normal ca si daca dai volumul la minim sa bazaie, pentru ca volumul nu are nici o legatura cu alimentarea finalilor cu tensiunea continua filtrata.
Pai si se pot schimba?

Eu am zis asa in ideea ca era foarte probabil sa apara cineva si sa zica:
- vezi sa nu fie de la potentiometru
- vezi sa nu se fi stricat vreun contact la mufe la intrare
- vazi sa nu fie vreuna din boxe in scurt... etc
Astea le-am incercat si nu au nici o legatura. Muzica se aude bine cum se auzea mereu, subwooferul lucreaza cum trebuie, are basii cum trebuie, totul pare ok mai putin in momentul in care e totul oprit si atunci se aude bazaitul. Bazaitul se aude si cand e muzica doar ca nu sesizezi decat cand esti foarte aproape de subwoofer.


LE: Stai, acum am procesat... Nu pare sa se auda din difuzor. Inca nu l-am desfacut, ma apuc maine, dar dupa cum mi-am dat seama nu vine de la difuzor. Se aude de undeva din cutie, cel mai tare se aude pe gaura de bas. Asa s-a auzit din totdeauna...

Edited by IpsilanteCucuruz, 16 October 2018 - 20:33.


#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Bineinteles ca se pot schimba.  Ramane doar sa stabilesti exact cauza. Daca e transformatorul, nu trebuie schimbat, e suficient ori sa-i  mai strangi/rigidizezi tolele si bobinajul, ori sa-l scufunzi in parafina topita, sau, daca ai posibilitatea (si asta ar fi cel mai corect) sa-l reimpregnezi cu lac, eventual la un atelier de rebobinat motoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate