Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Romanii si bulgarii, cetateni de mana a doua ai UE (Discriminare cu Cardurile N26)

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cica in UE suntem toti egali, toate statele membre trebuie sa aplice aceelasi aquis comunitar, printre altele trebuie sa-si recunoasca intre ele documentele de identitate nationale.
In realitate abuzurile sunt la tot pasul, daca incerci sa deschizi un cont bancar  din Romania la N26, nu vei putea.
Asta desi N26 are licenta bancara si este obligata de UE sa le permita tuturor cetatenilor UE sa-si deschida un cont bancar cu servicii de baza.

Quote

Doriți să vă deschideți un cont bancar în țara dumneavoastră de origine sau în altă țară din UE?
Dacă sunteți rezident legal într-o țară a UE, aveți dreptul să vă deschideți un „cont de plăți cu servicii de bază". Nicio bancă nu vă poate respinge cererea doar pe motiv că nu locuiți în țara în care se află sediul băncii.
https://europa.eu/yo...eu/index_ro.htm

Bun, sa zicem ca treceti peste hopul in care iti este cerut sa locuiesti in tarile bogate din UE pentru a putea sa-ti deschizi un cont bancar.
Te muti intr-o tara considerata de N26 "civilizata" si apoi ce face N26? Iti mai arunca un cataroi in bot.
Te lasa sa-ti deschizi cont chiar daca esti roman, dar nu asa oricum, ci umilindu-te inca o data, recunoscand doar pasapoartele, nu si cartile de identitate romaneasti.
https://docs.n26.com...cs-nonDE-EN.pdf
(Ignorati unele tari din lista in care nu apare bifa in dreptul ID Card, pt ca nu toate tarile emit un asemenea document, UK de exemplu nu emite "buletine", cu toate astea, N26 le accepta ca metoda de identificare permisul de conducere european:
As a bank, we need to know who you are. That’s why you have to prove your identity with a supported passport, ID card, or driving licence (UK only) when you open an account or use certain products.)

Contactati pe serviciul lor de chat in legatura cu problema asta, incep sa-mi vorbeasca de tomate, ca le sunt impuse niste masuri de securitate de catre BaFIN.
(The Federal Financial Supervisory Authority better known by its abbreviation BaFin is the financial regulatory authority for Germany. It is an independent federal institution with headquarters in Bonn and Frankfurt and falls under the supervision of the Federal Ministry of Finance.)

Cum nu se poate mai mincinos, Fidor Bank functioneaza pe acelasi principiu (creare conturi bancare in aplicatie de telefon), are tot licenta bancara in Germania si nu face mizerii dintr-astea.

Momentan nu am idee pe cine trebuie sa contactez, am dat doar de pagina aceasta si voi depune acolo o sesizare: https://www.ombudsma...ake-a-complaint
Orice sugestie e binevenita, personal sunt satul de magariile astea in care legislatia UE devine obligatorie doar pt anumite tari.

Attached Files


Edited by gumball3000, 16 October 2018 - 16:27.


#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu am cont N26, sunt roman, si n-am probleme.

Nu locuiesc in Romania.

Deci nu "roman" e problema, ci "Romania".

#3
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
Iar umblati cu manipulari? Bancile din UE cam au obiceiul sa ceara acte de identitate cu semnatura pe ele. Or, cartile romanesti de identitate nu au asa ceva, doar pasapoartele.
Cartile de identitate ale tarilor UE cam au semnatura pe ele.
Vezi ca nu i nici o discriminare.

Edited by petit_christian, 16 October 2018 - 16:34.


#4
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Trecand peste partea cu discriminarea sa stii ca CI-urile noastre chiar au o securitate scazuta, le lipsesc multe elemente in comparatie cu alte CI uri europene.

#5
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
M-am lovit de aceeasi situatie in Germania. Am incercat sa deschid un cont bancar la ING (desi aveam deja unul la ING Romania - inchis intre timp). Nu s-a putut face pentru ca identificarea necesita un pasaport valid, cartea de identitate nefiind recunoscuta.

Activarea unui SIM Vodafone a fost din nou problematica pentru ca, dupa achizitionarea unui astfel de prepaid card, trebuie efectuat un apel video catre dansii, pentru identificare. Cand agentul a auzit ca sunt roman, a recitat poezia cunoscuta cum ca am nevoie de un pasaport valid (nu ID), si m-a repezit catre cel mai apropiat centru Vodafone, dupa care a inchis subit apelul. :)

Sigur, m-am simtit ca ultimul om. Insa vina nu e a mea (si probabil nici a ta, initiator). Cand vad ce specimene de romani (efectiv tarani - sens peiorativ, respect taranii) se perinda prin strainatate, le dau oamenilor dreptate. Nici eu nu m-as comporta omeneste cu niste animale.

#6
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostOriginalCopy, on 16 octombrie 2018 - 16:33, said:

Eu am cont N26, sunt roman, si n-am probleme.

Nu locuiesc in Romania.

Deci nu "roman" e problema, ci "Romania".
Ai uitat sa mentionezi ca l-ai deschis cu pasaportul, ca "buletine" romanesti nu accepta.
Nu am sa-mi fac vreodata pasaport doar ca sa-l folosesc in interiorul UE, din moment ce legislatia obliga clar ca statele membre sa-si recunoasca intre ele actele de identitate nationale.

View Postpetit_christian, on 16 octombrie 2018 - 16:33, said:

Iar umblati cu manipulari? Bancile din UE cam au obiceiul sa ceara acte de identitate cu semnatura pe ele. Or, cartile romanesti de identitate nu au asa ceva, doar pasapoartele.
Cartile de identitate ale tarilor UE cam au semnatura pe ele.
Vezi ca nu i nici o discriminare.
Clar, nu e nicio discriminare din moment ce pt UK cei de la N26 accepta ca identificare pana si permisele de conducere europene, iar pentru Romania nu, care ghici ce, si aceasta are permise de conducere tot europene.
De fapt nu asta ar fi problema, ci faptul ca in afara de vreo cateva tari din europa de est, pt restul nu au vreo problema in a recunoaste documentele de identitate nationale.

Edited by gumball3000, 16 October 2018 - 16:50.


#7
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

View Postatupi, on 16 octombrie 2018 - 16:34, said:

Trecand peste partea cu discriminarea sa stii ca CI-urile noastre chiar au o securitate scazuta, le lipsesc multe elemente in comparatie cu alte CI uri europene.
Ale noastre is ascunse, cand mi-a bagat englezul buletinul la scanat pe spatele ala alb sub ultraviolete era ditamai elementele de securitate de care in conditii normale habar nu ai.

#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,820
  • Înscris: 15.08.2014
UK sta sa iasa din UE, alt exemplu mai ai?

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpetit_christian, on 16 octombrie 2018 - 16:33, said:

Iar umblati cu manipulari? Bancile din UE cam au obiceiul sa ceara acte de identitate cu semnatura pe ele. Or, cartile romanesti de identitate nu au asa ceva, doar pasapoartele.
Cartile de identitate ale tarilor UE cam au semnatura pe ele.
Vezi ca nu i nici o discriminare.

Semnatura este fix pola, prietene...  In prezent se face scanare faciala.. sunt alte tehnologii de identificare.

Edited by rosix, 16 October 2018 - 16:46.


#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Cine te-a acreditat sa vorbesti in numele bulgarilor....??
vezi-ti de peticele nadragilor tai

#11
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View Postpetit_christian, on 16 octombrie 2018 - 16:43, said:

UK sta sa iasa din UE, alt exemplu mai ai?
Cu atat mai grav, ca pe acestia nu-i discrimineaza de nicio culoare, avand in vedere ca sunt identificati cu un document la care nu vor mai avea acces DACA vor iesi candva din UE.
Dar pana atunci astea sunt doar speculatii, au trecut deja aproape 2 ani de la votul pt Brexit si nici macar nu sunt convins ca vom prinde noi ziua in care UK nu va mai fi membra UE.

Edited by gumball3000, 16 October 2018 - 16:49.


#12
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Depinde de cine dai la banca, sunt destui habarnisti ce nu stiu despre ce e vorba pe acolo.

Eu am deschis inca din prima zi cand am venit in UK cont bancar pe adresa din Romania trecuta in buletin.

Dupa mine au fost si alti colegi si li s-a spus ca nu.se poate.
Deci depinde de angajatul bancar peste care dai.

Edited by geostorm, 16 October 2018 - 16:57.


#13
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostJustARandomGuy, on 16 octombrie 2018 - 16:38, said:

dupa achizitionarea unui astfel de prepaid card,trebuie efectuat un apel video catre dansii,pentru identificare.
Inseamna ca tare le mai este frica de teroristi

#14
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Culmea, aveam barba...
Mare!
Posted Image

#15
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007

View PostSpeedDemon, on 16 octombrie 2018 - 16:43, said:

Ale noastre is ascunse, cand mi-a bagat englezul buletinul la scanat pe spatele ala alb sub ultraviolete era ditamai elementele de securitate de care in conditii normale habar nu ai.
Bineinteles ca sunt ascunse dar cele vestice au si mai multe elemente de siguranta. Vorbesc in cunostinta de cauza.

#16
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că are legătură şi cu nr. de ţepe, credite neplătite şi dispariţii misterioase pt. cetăţenii fiecărei ţări în parte...

#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostJustARandomGuy, on 16 octombrie 2018 - 16:38, said:

M-am lovit de aceeasi situatie in Germania. Am incercat sa deschid un cont bancar la ING (desi aveam deja unul la ING Romania - inchis intre timp). Nu s-a putut face pentru ca identificarea necesita un pasaport valid, cartea de identitate nefiind recunoscuta.

,

Si eu m-am "lovit" de imbecilitatea legilor bancare din Romania.Pentru ca sunt CRDS si n-am numai pasaport nu pot sa-mi deschid cont la o banca din tara desi sunt cetatean roman.Le trebuie cica nusi ce numar de impozitare din tara de resedinta.Daca ma duc acum in Ungaria sau Germania pot sa deschid oricand un cont bancar cu pasaportul,dar in tara natala nu merge.

#18
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Postgumball3000, on 16 octombrie 2018 - 16:25, said:

Cica in UE suntem toti egali,


Ce e stupizenia asta ? esti in fata lui dumnezeu?
cum sa fie toate tarile egale, mai baiete ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate