Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

placa video eco, rezistenta, pt office use

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Cele 3 monitoare pe care vrei sa le conectezi la calculator ce tip de mufe au? Pentru că plăcile video vizate au 2 ieșiri digitale (HDMI+DVI) si una analogica (VGA). Poti detalia la ce folosești 3 monitoare, si ce rezoluții au? Poate ar fi mai funcțional și ergonomic, mai ales daca ai firma si angajați ce folosesc aceste monitoare, sa utilizezi doar 2 monitoare, cu paneluri bune și rezoluții mari, in loc de 3 mici și proaste.

#20
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Subscriu la ce spune colegul @nei-k.
Mai mult consuma un monitor vechi si prost decat un intreg sistem cu GT 710 sau alta placa ultra-low-end.

Si inca ceva. Tu chiar te uiti la cei 5-10 lei diferenta la factura de curent?

Edited by Hider141, 17 October 2018 - 10:56.


#21
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Muhahaha, abia acu mi-a picat fisa.
Omu' vrea o placa video economica, pentru office use, pentru economie de curemt, da' o sa bage in priza 3 monitoare !!

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postaaaa4567, on 16 octombrie 2018 - 16:50, said:

Nici nu mai stiu, oi putea functiona cu 2 placi si 4 monitoare (3 pe o placa si al doilea pe a doua placa)?
Pai, verifica, sau iei placa si, daca nu merag 3-4, faci retur, apoi repeti procedura ?

#23
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
dar procesorul sper că măcar l-ai ales pe cel mai economic, sunt multe sub 10W, celeroane atom sempron sau altele de pe la amd si via

Dacă 8400 e pasiv va ceda si el in curand, incearcă să-i pui un ventilator prin preajmă cum am mai spus.

Zic din proprie experienţă, acum vreo 11-12 ani luasem o nvidia 7100 un fel de rebrand de 6200 pe pcie si desi nouă ea statea pe la 70 grade fără să facă nimic. Era o placa office foarte slabă  care nu accelera cam nimic. Aveam un singur ecran, sistemul destul de ok si temperatura de vreo 70 grade părea ca fiind normală ptr o placa video. Ca să mă trezesc peste vreo 2 luni prin vară că se mai bloca sandramaua, mai facea câte o resetare a imagninii sau afişajului. Verific si radiatorul ala mic era fierbinte, zic, băi aşa o fi normal, dar parcă totuşi e prea mult. Si i-am făcut o răcire cu un ventilator alături de i-am scazut temperatura cu vreo 20 de grade si nu am mai avut probleme deloc.

După un timp am dat-o că onboardul imi era suficient.


poti alimenta monitorul cu imagine si de la mufa aia mică neagră s video sau cum se numeste?
Nu am folosit-o niciodată

Edited by cipri2bau, 17 October 2018 - 16:16.


#24
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Postnei-k, on 17 octombrie 2018 - 05:20, said:

Cele 3 monitoare pe care vrei sa le conectezi la calculator ce tip de mufe au? Pentru că plăcile video vizate au 2 ieșiri digitale (HDMI+DVI) si una analogica (VGA). Poti detalia la ce folosești 3 monitoare, si ce rezoluții au? Poate ar fi mai funcțional și ergonomic, mai ales daca ai firma si angajați ce folosesc aceste monitoare, sa utilizezi doar 2 monitoare, cu paneluri bune și rezoluții mari, in loc de 3 mici și proaste.
In mod tipic vor fi doua in configuratie clasica (unul langa altul) de 27", cca 20-22W fiecare, 1600 X 900 (office, programare etc) cu intrari HDMI + VGA; plus un al treilea, pe care se va citi, folosit mai rar, 2-4 ore/zi, de 23", doar cu VGA (DVIul numai merge), in alta parte a biroului. Si pe care il voi schimba. Oricum as da-o nu pot folosi numai placa onboard deoarece are numai 2 iesiri (HDMI + VGA).

View Posttrollerul_de_serviciu, on 17 octombrie 2018 - 10:56, said:

Muhahaha, abia acu mi-a picat fisa.
Omu' vrea o placa video economica, pentru office use, pentru economie de curemt, da' o sa bage in priza 3 monitoare !!
Nu vor functiona tot timpul trei monitoare. Mai si citeste omul etc.
Monitoarele consuma si ele 20-30W...

View PostHider141, on 17 octombrie 2018 - 10:55, said:

Subscriu la ce spune colegul @nei-k.
Mai mult consuma un monitor vechi si prost decat un intreg sistem cu GT 710 sau alta placa ultra-low-end.

Si inca ceva. Tu chiar te uiti la cei 5-10 lei diferenta la factura de curent?
Nu ma uitam, dar mai am o gramada la care "nu ma uit" si uite asa ajung la sume cam mari. La 2-3W nu te uiti, dar la 10W consumati 20 ore pe zi (nu prea sta oprti Cul asta), te uiti. Mai sunt si routere, alte sisteme care si ele consuma "numai" 5W, 10W etc.

Edited by aaaa4567, 17 October 2018 - 16:19.


#25
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Vezi ca te repeti, iar unele chestii nu sint corecte.
Trebuie sa verifici daca merg simultan placa onboard + placa dedicata.
Sau sa iei o placa ce are cel putin 3 iesiri video, care functioneaza simutaln si care ai la ce sa le conectezi la tine.
Consum..... hai sa vedem intii ce placi gasesti pentru conditiile de mai sus.
20 de ore/zi.... dormi doar 4 ore ?

#26
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,993
  • Înscris: 30.11.2017
Cum am zis in mesajul anterior poate pune 3 ecrane la orice placa video prin dvi, vga si d-sub si svideo si hdmi. Ii trebuie niste adaptoare.

Un sistem cu un cpu celeron sau atom sau ceva de la amd poate brazos si un video dedicat ptr 3-4 ecrane si e destul de mic consumul cum am zis si in mesajul anterior. dar dacă el are acolo un i3 de 40 W si se plânge de consumul de 19W al video că e mare ce să mai zic.

#27
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

View Posttrollerul_de_serviciu, on 17 octombrie 2018 - 16:21, said:

Vezi ca te repeti, iar unele chestii nu sint corecte.
Trebuie sa verifici daca merg simultan placa onboard + placa dedicata.
Sau sa iei o placa ce are cel putin 3 iesiri video, care functioneaza simutaln si care ai la ce sa le conectezi la tine.
Consum..... hai sa vedem intii ce placi gasesti pentru conditiile de mai sus.
20 de ore/zi.... dormi doar 4 ore ?

Pai am rezolvat in principiu (pana la faza asta), placa am gasit, dar trebuie sa fac testul. Ceea ce implica un reset si nitel balamuc, dar il voi face spre noapte.
Un monitor nu e prezent, deci se mai amana.

20 de ore am fost bland. Nu se opreste mai niciodata, e si pe post de server (sa-i zicem un home file server, ma rog). S-ar putea opri noptile, dar si atunci se gaseste ceva de facut. D-aia ziceam ca orice consum aiurea ma cam arde. Procesorului nu prea am ce sa-i fac. Da, am urmarit sa iau ceva eficient, m-am uitat la vremea aia (ascum vreo 3 ani).

Si de fapt, voi avea de cumparat al doilea monitor de 27". Lucru care se va intampla cel devreme luni.

Edited by aaaa4567, 17 October 2018 - 18:00.


#28
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Ce placa de bază și procesor ai? Poate schimbi aici ceva și renunți la ideea cu placa video dedicata...
Am 3 sisteme acasă, 2 cu procesoare Sky Lake si unul cu Apollo Lake. La utilizare office, niciunul nu consumă mai mult de 20W, la solicitare maximă diferența de performanță se reflectă și în consum. Dacă nu ai nevoie de mai mult de o utilizare tip office, recomand o placă de bază Apollo sau Gemini Lake cu procesor integrat. Eu am Asrock J3455M, are 3 ieșiri video, pe OLX găsești la 140 lei, mult mai rentabil decât o placă video la același preț. Performanța multicore e similară cu E8400, consumul 25%

Edited by nei-k, 17 October 2018 - 18:52.


#29
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
S-a schimbat situatia: in principiu voi avea placa cu 3 mufe onboard (HDMI, DVI si VGA). In principiu nici nu mai e nevoie de a 2-a placa, dar voi incerca, ca tot am gasit una.

Ramane sa cumpar monitor, ceea ce dureaza ceva - voi lea ceva identic cu ce am si nu sunt pe stoc.

Ramane in standby discutia, deocamdata.

#30
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,517
  • Înscris: 21.12.2006
Daca esti superstitios, macar dupa ce finalizezi, spune-ne cu ce te-ai ales... Bafta!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate