Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

placa video eco, rezistenta, pt office use

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Folosesc calculatorul multe ore pe zi, in regim aproape exclusiv de birou.

Am nevoie de o placa care sa consume foarte putin, sa ma tina macar 3-4 ani, sa coste putin (probabil pe la 150 de lei, noua sau 50-60 second hand).

Practic, ce se gaseste astazi built-in pe majoritatea placilor de baza ma satisface, atata doar ca placa built in are iesire pt doar 2 monitoare, si eu am nevoie de 3.

Deci, practic, nimic special, ba chiar dimpotriva. Sau asa imi inchipui eu... Am mai cumparat mai de demult vreo 2 placi (cu racire activa si pasiva) si s-au stricat repejor.

Ce recomandati ca placa second hand, cu consum minim? Poate imi dati cateva modele pe care le gasesc in zona 50-60 de lei. Mersi.

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,653
  • Înscris: 05.02.2012
oricare dintre astea ... sunt vreo 200RON
https://www.pcgarage...00-pana-la-300/
Daca 150 lei ii maxim, iei cu memorie de 1GB.

Produse second hand nu iti recomand, mai ales din categoria asta

Edited by Andreysc7, 16 October 2018 - 14:38.


#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și ia de la Emag nu de la PC Garage ca să nu plângi la garanție.

Quote

ca placa second hand, cu consum minim? Poate imi dati cateva modele pe care le gasesc in zona 50-60 de lei.

Scuze. Nu-mi dădusem seama că glumești.

#4
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Daca am inteles bine ai 2 iesiri video pe placa de baza si ai nevoie de a treia.
Poti incerca sa conectezi in slotul pci-e un ''Add IN DVI Video Card PCI/e'' sau ''add2-n dual pad x16 card'',
le gasesti sub diverse denumiri in functie de producator sau brandul ce le utilizeaza  (hp sau dell).

Edited by costeld69, 16 October 2018 - 14:53.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
50-60 second hand, consum mic (ce inseamna asta, in wati?) si sa fie rezistente ?!
Cam multe.
La banii aia.... ia orice placa video mai noua de 5-7 ani.
Ai testat deja, merg simultan cele 2 iesiri de pe placa de baza + 1-2 iesiri placa video dedicata ?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Și ia de la Emag nu de la PC Garage ca să nu plângi la garanție.
Acum e tot aia. PC Garage e satelitul Emag-ului.

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postwaterman, on 16 octombrie 2018 - 14:41, said:

Și ia de la Emag nu de la PC Garage ca să nu plângi la garanție.



Scuze. Nu-mi dădusem seama că glumești.
Nu gasesc ceva SH cu consum decent in categoria asta (60 de lei), zici? Atunci poate cer ceva PCI ca acum 15-20 de ani, care abia se incalzeau...

#8
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005

View PostAndreysc7, on 16 octombrie 2018 - 14:35, said:

oricare dintre astea ... sunt vreo 200RON
https://www.pcgarage...00-pana-la-300/
Daca 150 lei ii maxim, iei cu memorie de 1GB.

Produse second hand nu iti recomand, mai ales din categoria asta

Destul de potenta piticania aia de GT 710. Duce destul de bine Gta V pe 720p, setari custom, unele high unele medium pe la 40-50 fps-uri. Am una intr-un pc varianta cu 2GB.

Edited by gerbil, 16 October 2018 - 16:17.


#9
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Posttrollerul_de_serviciu, on 16 octombrie 2018 - 15:06, said:

Ai testat deja, merg simultan cele 2 iesiri de pe placa de baza + 1-2 iesiri placa video dedicata ?

Nu am ce sa testez, placile care s-au stricat erau arse evident (nu mai reuseau sa bootez etc)

Prin consum mic inteleg ceva din zona mainstream. Probabil ca e vorba de cativa watts. Nu imi dau seama, nu am mai cautat de mult. Mie 10W mi se pare deja mult. Vorbim de lucru in 2D cu un monitor la rezolutie obisnuita (acuam 1600 x 900). Nici nu cred ca am de unde sa stiu cat mananca placa video (sau am? - nu mai stiu)

Am destui consumatori si trebuie sa ma gandesc la factura de curent. Nu ma intereseaza racirea in sine, atata timp cat radiatorul e decent, nu se incalzeste excesiv. Nimic special, zic eu. Placile pe care le-am luat (acum multi ani, vreo 10-12) se incalzeau aiurea la rezolutiile de pe vremea aia etc. Faceam acelasi lucru cu placi vechi PCI pe vremea aia cu 32 MB de RAM care abia se incalzeau.

Ce are daca au 1GB? Nici nu stiu cat am, de fapt e incorporata placa. Nu am mai deschis un joc de peste 10 ani.

Bun, spuneti-mi la ce marci sa ma uit, in principiu. Ma intereseaza sa uit de ea. Asta cat si chestia cu curentul. Restul nu ma intereseaza. Folosesc monitoare si pe cablul VGA.

Nici nu mai stiu, oi putea functiona cu 2 placi si 4 monitoare (3 pe o placa si al doilea pe a doua placa)?

Si acum, ca vad ca mi-a recomandat cineva astea: https://www.pcgarage...00-pana-la-300/

Iau una la intamplare: https://www.pcgarage...gb-ddr3-64-bit/

si vad la power specs: 19W. Imi primul rand ca ma intereseaza un profil de putere. Minimum, typical (pt birou, ce-mi trebuie mie, cu o rezolutie tipica) si maximum. 19W e foarte mult.

Mai caut cateva referinte si vad: putere maxima a sursei de 300W, 400W. Pentru ce, man?

WTF is that? Nu stiu, zic si eu...

E ca si cum as spune ca pt o masina de oras, economica, cu care merg cu maxim 50km/h, am nevoie de 300CP. Si o sa consume maxim 15 la suta. Eu vreau sa stiu daca in oras consuma 11 la suta sau 8 la suta. N-am nevoie de 6 la suta (performanta, in oras), dar nici de 14 la suta, ca dau faliment, cam asa se pune problema.

N-am mai pus mana pe vreun joc de 10+ ani, nu lucrez ca grafica 3D, nu ma intereseaza. Poate ceva sa rendez niste grafice, dar atat.

Ganditi-va ca va dotati un birou de 100 calculatoare cu asa ceva. va intereseaza factura si fiabilitatea (service minim). Atat. Dar astea sunt importante.

Da, stiu, ma trimiteti la consultanta...

Edited by aaaa4567, 16 October 2018 - 16:52.


#10
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005
N-ai treaba cu profilul maxim de putere pentru ca nu te joci. Orice placa vei lua, o sa stea in consum minim, practic nu exista acest bau-bau al facturii de curent.
Ia ceva low-end, cat mai nou si cu mufa vga, gen GT710.

#11
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
La placilea pasive trebuia să le pui tu niste ventilatoare la turatii scazute si nu se defectau dacă ştii că merg non stop multe ore sau zile.

Edited by cipri2bau, 16 October 2018 - 17:58.


#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
Multe plăci pasive au răcirea subdimensionată şi dacă e un sistem office fără ventilatoare prin carcasa si carcasa daca e si ea mică e riscul să se strice placa video.
Sunt mai grav supuse distrugerii acestea cu raciri pasive decat cele de gaming. Mai ales că sunt ieftine si e greu cu un sistem de răcire de facut silentios la o placa ce trebuie să fie tăcută şi ieftină. Plus că piesele sunt ca si consumabilele acum, nu prea mai are rost să tină mult că se devalorizează devin incompatibile cu softurile, depasite si tot asa.

Cu alte cuvinte, dacă e placa office nu inseamnă că e si rece, ea sta la 65-80 grade incontinuu si cedează rapid. Ălea de gaming stau la 40 si ajung la 80 doar in jocuri sau poate nici atunci.

19W ptr o placa dedicată nu  cred  ca e mult, e mult doar dacă are un radiator mic fara ventilator si merge intr-un mediu cald asa incat ajunge la peste 60 grade timp indelungat.

Dacă ai de gând să te ţină placa video cea pasivă peste 15 ani sau chiar s-o duci la un muzeu peste 30 de ani ia în calcul să bagi nasul si surubelnita in unitate cu atentie si să încropesti o mică răcire la placa video ca sa stea pe la sub 50 grade.

Spune-ne si nouă ce modele ai avut de au cedat să mai investigăm puţin. Nu strică ptr cultura noastră.

#13
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcipri2bau, on 16 octombrie 2018 - 20:12, said:

Spune-ne si nouă ce modele ai avut de au cedat să mai investigăm puţin. Nu strică ptr cultura noastră.

Una nu o mai stiu, alta e prin casa, de mobila. Revin cu date.

Pacat ca se fac asa, mi se pare abominabil sa arunc 40-50 EUR pe o chestie practic inutila. Si mai ales facuta prost, ca daca ar tine macar 5 ani, as zice.

Va dati seama cata energie se consuma daca placa actuala on board este on board si nici nu cred ca aiba vreun radiator pe ea, sau e unul mult mai mic decat ce vad prin poze.

Scandalos e ca nici macar nu arata consumul de energie in magazinele on-line. Practic ce vreau eu e ca masina de oras pt pensionari. Nu, nu ma mai dau in Formula 14.

E o chestie de care m-am mai lovit. Stiu chestia, planned obsolescence. Nu ma calicesc la 50 de EUR, dar prefer sa ii dau unui cersetor decat producatorilor de asa ceva. Sau unei fundatii care cerceteaza ceva. Da, stiu pot rula chestiipe GPU, dar n-am chef. Ma rog, poate am imbatranit.

View Postcipri2bau, on 16 octombrie 2018 - 20:12, said:

Multe plăci pasive au răcirea subdimensionată şi dacă e un sistem office fără ventilatoare prin carcasa si carcasa daca e si ea mică e riscul să se strice placa video.
Sunt mai grav supuse distrugerii acestea cu raciri pasive decat cele de gaming. Mai ales că sunt ieftine si e greu cu un sistem de răcire de facut silentios la o placa ce trebuie să fie tăcută şi ieftină. Plus că piesele sunt ca si consumabilele acum, nu prea mai are rost să tină mult că se devalorizează devin incompatibile cu softurile, depasite si tot asa.

Cu alte cuvinte, dacă e placa office nu inseamnă că e si rece, ea sta la 65-80 grade incontinuu si cedează rapid. Ălea de gaming stau la 40 si ajung la 80 doar in jocuri sau poate nici atunci.

19W ptr o placa dedicată nu  cred  ca e mult, e mult doar dacă are un radiator mic fara ventilator si merge intr-un mediu cald asa incat ajunge la peste 60 grade timp indelungat.


19W nu o fi mult pt radiator, dar e mult pt factura. Hardurile care consuma 10W se incing multicel. As fi vrut ceva care sa consume maxim 5-6W. Placile vechi AGP pe 32MB abia se incalzeau, nu cred ca mancau mai mult de 2-3W. In fine...

Edited by aaaa4567, 16 October 2018 - 20:59.


#14
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,712
  • Înscris: 07.02.2011
Daca e vorba de consum, cauta ceva pe 32bit.
https://www.emag.ro/...k/pd/D8XTZ9BBM/
https://www.pcgarage...-ddr5-32-bit-1/
https://www.asus.com...-1GD5/overview/
Attached File  Capture.JPG   38.58K   5 downloads

Edited by costeld69, 16 October 2018 - 21:44.


#15
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Intre timp, am instalat un GPU-Z si imi arata power consumption: 0.1W, cand mai misc ceva pe ecran, plus un filmulet, ma duce pe la 0.5W. Temperatura e peste 50 de grade.

#16
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
Asa, ca ziceam ca vi cu modelul...

Una din placile arse a fost: https://www.gigabyte...V-RX24T256HP#ov

Edited by aaaa4567, 16 October 2018 - 22:38.


#17
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,857
  • Înscris: 30.11.2017
Păi radeonul ala e din vremea lui Iliescu si consumă vreo 15-30W. Numai eco nu e si n-are nici cooler. Pe radiatorul ala lat eu i-as fi pus un coler dinala de sursa alimentat la 5 sau 7 V dintr-un molex si placa ar fi stat la 30 grade cred.
Gândeste-te si tu la ceva mai eco cum ar fi hd 5450, nvidia 8400 gs, 210gt sau chiar 7200gs toate astea cu ventilator pus manual daca nu au din fabricatie si poti sa le folosesti inca 10 ani deşi au vreo 10-12 ani deja. Alea vechi 7200 sau 7100 pe 64 biti cred ca gasesti si la 20 de lei, numai functionale sa fie. Iei cu probă eventual.

Aia care o ai ce e de arată 0,1W? onboard sau dedicată? si are 50 grade? 50 e multisor daca nu face nimic. Multi vor spune că e optim 50 grade, insă ei nu ţin placa video 20 de ani ca tine.

#18
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postcipri2bau, on 16 octombrie 2018 - 23:23, said:

Păi radeonul ala e din vremea lui Iliescu si consumă vreo 15-30W. Numai eco nu e si n-are nici cooler. Pe radiatorul ala lat eu i-as fi pus un coler dinala de sursa alimentat la 5 sau 7 V dintr-un molex si placa ar fi stat la 30 grade cred.
Gândeste-te si tu la ceva mai eco cum ar fi hd 5450, nvidia 8400 gs, 210gt sau chiar 7200gs toate astea cu ventilator pus manual daca nu au din fabricatie si poti sa le folosesti inca 10 ani deşi au vreo 10-12 ani deja. Alea vechi 7200 sau 7100 pe 64 biti cred ca gasesti si la 20 de lei, numai functionale sa fie. Iei cu probă eventual.

Aia care o ai ce e de arată 0,1W? onboard sau dedicată? si are 50 grade? 50 e multisor daca nu face nimic. Multi vor spune că e optim 50 grade, insă ei nu ţin placa video 20 de ani ca tine.
E placa on board de pe mobo luata acum vreo 3 ani. Si mie mi se pare mult, dar ce pot face? ... 0.1W ma gandeam si eu ca ii disipa si o patola minuscula de plastic, in fine...

Placa aia era ce am gasit pe atunci. Nu cred ca am stat sa studiez si nici nu stiu daca gaseam altceva (in afara de vechiturile de pe PCI). E luata in sictir maxim. E ca si cum vine un student sa gaseasca chirie in Bucuresti. Posted Image Ultimul lucru la care ma gandesc cand fac un sistem.

LE: gata, am gasit, aveam ca spare parts, scoasa din alt sistem: un 8400gs. Dar tot trebuie sa cumpar una pt un server linux.

Am avut si de 2MB, dar a dat ortu'. De pe vremea monitoarelor de 14". Posted Image

Thanks.

Edited by aaaa4567, 17 October 2018 - 01:11.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate