Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II
 Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 

Probleme cu demisia

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postbeck1392, on 16 octombrie 2018 - 13:20, said:

Trebuie sa scriu eu demisia si sa o duc la personal.
Dacă nu ai model îl poți folosi pe ăsta:

Quote

Către conducerea SC ...
Subsemnatul..........., angajat în funcția de……..........…… in cadrul SC ....., prin prezenta vă notific că doresc încetarea contractului meu de muncă (pui și numărul dacă îl știi)  începând cu data de ..........., în baza art. 81 alin.7 din Codul muncii, prin demisie fără preaviz.

Pui data și semnezi, cam asta ar fi.
Succes.

#38
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@althea
"prin demisie fără preaviz."
si daca nu-i semneaza sunt da acord "fara preaviz" de cand incep zilele de preaviz?

#39
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Am trimis,multumesc,au vorbit aiurea aia de la H.R. de aia nu stiam sigur ce e de facut.

#40
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 16 octombrie 2018 - 14:04, said:

si daca nu-i semneaza sunt da acord "fara preaviz" de cand incep zilele de preaviz?
Din momentul respingerii ei de către angajator.

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
ceva nu e ok ca o poate respinge si peste o luna, sau nu inteleg eu ceva.

deci nu incep din ziua urmatoare inregistrarii?

"24 . În calculul termenului de preaviz nu intră ziua comunicării sale angajatorului.
25 . Data de inceput a termenului de preaviz este data notificarii de catre salariat a incetarii contractului individual de munca."

Edited by arg, 16 October 2018 - 14:44.


#42
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ba da. In plus, cel mai bine este sa stai in preaviz, nu e ca si cum aia din Germania au nevoie de tine ACUM SAU NICIODATA, pot sa mai astepte. Daca asa stau lucrurile io m-as feri si de aia ca de dracu...

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
am avut niste colegi care au cerut (si obtinut) suspendarea contractului de munca, cat au fost plecati prin tarile calde...

#44
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postalthea, on 16 octombrie 2018 - 09:02, said:

Părerea mea e că nu te va afecta cu nimic, însă trebuie să fie depusă demisia fără preaviz. OK, ei nu-s de acord, îți vor înceta disciplinar contractul, și... ce?  Un angajator interesat de tine va înțelege de ce ai făcut-o. Nu e ca și cum ai fi furat sau ceva de genul ăsta.

Am uitat: poți trimite demisia prin recomandată cu confirmare de primire, nu e obligatoriu s-o depui personal.

Partea cea mai haioasa e ca de cand s-a renuntat la carnetul de munca, nici un angajator nu poate vedea ce a completat altul in Revisal… Deci, daca ti se desface contractul de munca pe motive disciplinare nu va sti decat actualul angajator si cu tine. Doar daca duci tu decizia de incetare/adeverinta de vechime la urmatorul angajator acesta va afla ca ti s-a desfacut contractul disciplinar :)

#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Așa e, din Revisal nu se dau decât date despre durata angajării și activitățile omului, nimic altceva.  
Art. 29
(4) Angajatorul poate cere informatii in legatura cu persoana care solicita angajarea de la fostii sai angajatori, dar numai cu privire la activitatile indeplinite si la durata angajarii si numai cu incunostintarea prealabila a celui in cauza.

#46
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postarg, on 16 octombrie 2018 - 14:35, said:

ceva nu e ok ca o poate respinge si peste o luna, sau nu inteleg eu ceva.
Nu o poate respinge și peste o lună, dacă nu răspunde imediat înseamnă că a fost de acord cu demisia fără preaviz dar e drept că nici eu nu m-am exprimat bine.
Oricum, ți-ai dat răspunsul singur:

View Postarg, on 16 octombrie 2018 - 14:35, said:

25 . Data de inceput a termenului de preaviz este data notificarii de catre salariat a incetarii contractului individual de munca."

Edited by althea, 17 October 2018 - 07:53.


#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Posted Image
stiam eu ca explici frumos...

#48
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postalthea, on 16 octombrie 2018 - 09:02, said:

Părerea mea e că nu te va afecta cu nimic, însă trebuie să fie depusă demisia fără preaviz. OK, ei nu-s de acord, îți vor înceta disciplinar contractul, și... ce?  
Conform legislatiei in vigoare, angajatorul poate cere daune materiale,doarece angajatul nu  i-a lasat cele 20 de zile lucratoare ca sa gaseasca un inlocuitor.
De asemeni angajatorul poate suspenda plata ultimului salariu.

Conform legislatiei in vigoare, angajatul poate pleca fara preaviz doar daca face dovada in instanta ca angajatorul i-a incalcat drepturile, a facut abuzuri, etc acestea fiind
motivele plecarii din firma.Altfel preaviz este obligatoriu.

Angajatorul va accepta orice forma de demisie (cu sau fara preaviz), important fiiind sa demonstreze in instanta motivul daunelor pe care le cere angajatului.
Eu ca angajator iti pot spune doar verbal ca sunt de acord cu demisia fara preaviz, apoi te las sa-ti faci demisia, si apoi te bag la cercetare disciplinara pe motiv
de absenta nemotivata la locul de munca, si aplic asupra ta corectii disciplinare, dupa care ma duc cu cerea ta de demisie in instanta si iti cer despagubiri ca nu m-ai lasat
sa gasesc un inlocuitor in 20 de zile de preaviz.
Easy-money.

Edited by puiu_pe_diezel, 17 October 2018 - 08:17.


#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpuiu_pe_diezel, on 17 octombrie 2018 - 08:05, said:

Conform legislatiei in vigoare, angajatorul poate cere daune materiale,doarece angajatul nu  i-a lasat cele 20 de zile lucratoare ca sa gaseasca un inlocuitor.
Conform legislației în vigoare, cine cere daune materiale trebuie să arate care sunt acelea și să le cuantifice: din cauza lui X, care era de neînlocuit în proiectul Y dar a plecat de pe o zi pe alta, am pierdut suma Z.  

View Postpuiu_pe_diezel, on 17 octombrie 2018 - 08:05, said:

De asemeni angajatorul poate suspenda plata ultimului salariu.
Măi, nu mai scrie prostii aici.

#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Postpuiu_pe_diezel, on 17 octombrie 2018 - 08:05, said:

....
Conform legislatiei in vigoare, angajatul poate pleca fara preaviz doar daca face dovada in instanta ca angajatorul i-a incalcat drepturile, a facut abuzuri, etc acestea fiind
motivele plecarii din firma.Altfel preaviz este obligatoriu.
"(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv."

materialul de studiu

Edited by arg, 17 October 2018 - 08:16.


#51
Hamutovski

Hamutovski

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 07.03.2009

View Postbeck1392, on 16 octombrie 2018 - 08:19, said:

Salut

Momentan lucrez in Romania dar am primit o oferta in Germania,mi-am anuntat seful ca vreau sa plec si ca sa nu stau 20 de zile in preaviz seful meu trebuie sa trimita o instintare la directorul general cum ca e de acord cu plecarea mea in 5 zie lucratoare(asa se procedeaza in firma in care lucrez),el a zis ca ok o sa faca foaia respectiva,dar deja au trecut 2 zile si eu nu cred ca a trimis nimic.
Se intampla ceva daca pur si simplu nu ma mai prezint la locul de munca dupa cele 5 zile lucratoare?

Multumesc!

Ca ce te duci in Germania, muncitor necalificat ?
Tu nici macar nu-ti cunosti drepturile elementare ca angajat.

#52
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

View Postalthea, on 17 octombrie 2018 - 08:12, said:

Conform legislației în vigoare, cine cere daune materiale trebuie să arate care sunt acelea și să le cuantifice: din cauza lui X, care era de neînlocuit în proiectul Y dar a plecat de pe o zi pe alta, am pierdut suma Z.  


Măi, nu mai scrie prostii aici.
Tu de ce crezi ca angajatul care si-a depus preavizul mai sta cele 20 de zile ? Din curtoazie sau respect pentru angajator ? Nu, ci ca sa-si ia banii,acei bani de pe 20 zile, ca daca pleaca direct stie bine ca nema bani, doarece angajatorul daca vede ca nu vine si in cele 20 zile ii suspenda contractul pe motive disciplinare (asta inseamna suspendarea banilor)
si ii face plangere la ITM. In veci numai vede fostul angajat acei bani de pe 20 de zile.

Eu am discutat cu multi colegi care si-au depus preavizul si i-am intrebat de ce mai stau 20 de zile daca pot pleca imediat si mi-au raspuns: "Ca sa-mi iau banii si sa nu fiu dat la ITM"
Asa ca mai invata legislatie....

Edited by puiu_pe_diezel, 25 October 2018 - 08:49.


#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpuiu_pe_diezel, on 25 octombrie 2018 - 08:45, said:

Tu de ce crezi ca angajatul care si-a depus preavizul mai sta cele 20 de zile ? Din curtoazie sau respect pentru angajator ? Nu, ci ca sa-si ia banii,acei bani de pe 20 zile,  ... daca pleaca direct stie bine ca nema bani, doarece angajatorul daca vede ca nu vine si in cele 20 zile ii suspenda contractul pe motive disciplinare (asta inseamna suspendarea banilor)

Dacă nu vrea să mai stea nu-l interesează banii din preaviz, ci banii  pentru zilele muncite și neplătite înainte de a-și depune demisia. Acei bani nu îi pot fi reținuți ca sancțiune disciplinară pentru că nu respectă preavizul cerut de angajator, dacă nu e de acord cu demisia fără preaviz. Nu există motivul ăsta în codul muncii.


View Postpuiu_pe_diezel, on 25 octombrie 2018 - 08:45, said:

si ii face plangere la ITM. In veci numai vede fostul angajat acei bani de pe 20 de zile.
Angajatorul îi face plângere angajatului la ITM... Tu chiar ești paralel cu subiectul. Dacă mai postezi aici ca să te afli în treabă te sancționez.

Edited by althea, 25 October 2018 - 09:13.
am completat ce e cu Bold după ce a postat sfantu.dracu


#54
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,164
  • Înscris: 28.06.2005
Puiule, nimeni nu-și depune preavizul.
Îl anunță pe angajator despre decizia de încetare a raportului de muncă, cerând (sau nu) renunțarea din partea angajatorului a celor 20 de zile de preaviz. Angajatorul poate accepta sau nu. Sau poate accepta renunțarea parțială, de exemplu renunță la 15 zile din cele 20).

Dacă angajatul nu respectă decizia angajatorului, acesta din urmă se poate îndrepta împotriva angajatului în instanță, demonstrând prejudiciul cauzat.
Dar asta nu înseamnă că în acest timp nu e obligat să-i plătească toate cele necesare până în ultima zi în care a lucrat și să-i elibereze actele de încetare a raportului de lucru.

Atenție: suspendarea contractului de muncă nu este același lucru cu încetarea lui.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate