Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Probleme cu demisia

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Nu-i asa usor sa inchida contractul in Revisal pe motiv disciplinar.

Este o intreaga procedura care trebuie respectata.

Parerea mea este ca nu vor face asa ceva.

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Urgent le dai mesaj pe scris sau mail de demisie. Nu spui nimic de preaviz, vezi cum iese treaba.

#21
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 17.06.2011
Eu daac as fi in situatia asta si ar trebuii neaparat sa plec mi-as pune demisia la zi si daca nu ar accepta as venii la lucru in timpul preavizului si m-as pune pe scaun cu picioarele pe birou si asa as sta toata ziua, sa vad daca le convine sa plateasca un om care sta.

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postoverseas, on 16 octombrie 2018 - 09:21, said:

sau mail de demisie.
Nu sunt obligați s-o înregistreze dacă e transmisă prin mail, trebuie să aibă o formă scrisă (notificare scrisă se numește) semnată de omul care demisionează.

Edited by althea, 16 October 2018 - 09:45.


#23
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postbeck1392, on 16 octombrie 2018 - 08:19, said:

Salut

Momentan lucrez in Romania dar am primit o oferta in Germania,mi-am anuntat seful ca vreau sa plec si ca sa nu stau 20 de zile in preaviz seful meu trebuie sa trimita o instintare la directorul general cum ca e de acord cu plecarea mea in 5 zie lucratoare(asa se procedeaza in firma in care lucrez),el a zis ca ok o sa faca foaia respectiva,dar deja au trecut 2 zile si eu nu cred ca a trimis nimic.
Se intampla ceva daca pur si simplu nu ma mai prezint la locul de munca dupa cele 5 zile lucratoare?

Multumesc!

Concediu fara plata sau medical pe 20 de zile si ai rezolvat orice problema

#24
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View Post-Jinx-, on 16 octombrie 2018 - 09:53, said:

Concediu fara plata sau medical pe 20 de zile si ai rezolvat orice problema

medicalul suspenda preavizul si prelungeste despartirea

Edited by arg, 16 October 2018 - 10:05.


#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Din ce am vazut eu, cei care pleaca afara sunt ceva mai bine tratati decat cei care pleaca la alta firma din oras. Ba unii sunt si primiti inapoi dupa cativa ani. De obicei nu vin cu mana goala (mintea goala de fapt) de afara.

#26
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Pai el n-a zis ca nu-i de acord,sefu' mi-a spus sa ramana o saptamana macar.Numai ca nu stiu de ce nu trimite odata memo ala...

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,537
  • Înscris: 15.06.2004
Da-l incolo de memo. Ala e egal cu zero.

Tu nu ti-ai depus demisia. Iti scrii demisia si o depui. Preferabil cu nr de inregistrare.

Nu mai stiu legat de preaviz, dar parca legea noua nu mai cere la demisie un preaviz de 15-20 de zile ca la cea veche, Doar daca te da afara patronul e obligat sa o faca cu preaviz, nu cand pleci tu.

#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posteiffel, on 16 octombrie 2018 - 11:50, said:

Nu mai stiu legat de preaviz, dar parca legea noua nu mai cere la demisie un preaviz de 15-20 de zile ca la cea veche, Doar daca te da afara patronul e obligat sa o faca cu preaviz, nu cand pleci tu.

Te inseli

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbeck1392, on 16 octombrie 2018 - 11:33, said:

Pai el n-a zis ca nu-i de acord,sefu' mi-a spus sa ramana o saptamana macar.Numai ca nu stiu de ce nu trimite odata memo ala...

haidi bre!
pune mâna și scrie o demisie: „subsemnatul Beck 1392, salariat al SC , în funcția de injiner, vă rog să fiți de acord cu demisia mea începând de azi.”
o înregistrezi la secretariat, apoi intri peste jupânul cel mare și urât/rău/mâncător de injineri și-l rogi respectuos să te lase să-ți vezi de-ale tale! și să lase naibii preavizul, că oricum nu mai faci nimik bun p'acolo!!!

hai FUGI!
(time is money)

#30
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
trimiti demisia prin mail la TL si HR si o depui la HR in scris
Daca nu vor de comun acord stai 20 zile lucratoare

Edited by althea, 16 October 2018 - 12:46.


#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postgushpi, on 16 octombrie 2018 - 12:01, said:

„subsemnatul Beck 1392, salariat al SC , în funcția de injiner, vă rog să fiți de acord cu demisia mea începând de azi.”
Nu-l rogi să fie de acord cu demisia ta, îl notifici/îl anunți că din data de nu mai vii:
„subsemnatul Beck 1392, salariat al SC , în funcția de injiner, vă notific cu privire la încetarea contractului individual de muncă prin demisie, cu preaviz de X zile.” - cu preaviz pentru că preavizul e obligatoriu, dar dacă angajatorul e de acord să pleci de azi pe mâine poți să scrii prin demisie, fără preaviz. Semnează și el de luare la cunoștință, și gata.

Preavizul nu e obligatoriu doar dacă nu-și îndeplinește obligațiile:

Quote

Art. 81. – (1) Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului care, printr-o notificare scrisa, comunica angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea unui termen de preaviz.
(2) Angajatorul este obligat sa inregistreze demisia salariatului. Refuzul angajatorului de a inregistra demisia da dreptul salariatului de a face dovada acesteia prin orice mijloace de proba.
(3) Salariatul are dreptul de a nu motiva demisia.
(4) Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.
(5) Pe durata preavizului contractul individual de munca continua sa isi produca toate efectele.
(6) In situatia in care in perioada de preaviz contractul individual de munca este suspendat, termenul de preaviz va fi suspendat corespunzator.
(7) Contractul individual de munca inceteaza la data expirarii termenului de preaviz sau la data renuntarii totale ori partiale de catre angajator la termenul respectiv.
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.


#32
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,161
  • Înscris: 28.06.2005

View Postgushpi, on 16 octombrie 2018 - 12:01, said:



haidi bre!
pune mâna și scrie o demisie: subsemnatul Beck 1392, salariat al SC , în funcția de injiner, vă rog să fiți de acord cu demisia mea începând de azi.
Nu trebuie să fie de acord cu demisia, pentru că-i un act unilateral. Despre demisie înștiințezi firma.
Ceri doar să fie acord cu demisia la zi, fără preaviz. Eventual poți motiva de ce.

#33
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,079
  • Înscris: 16.10.2018

View Postalthea, on 16 octombrie 2018 - 09:02, said:

...
Am uitat: poți trimite demisia prin recomandată cu confirmare de primire, nu e obligatoriu s-o depui personal.
Poti detalia cum demonstrezi ca in scrisoarea recomandata ai trimis demisia? Spre exemplu, eu ca angajator, voi spune ca am primit un plic...gol, sau avea in el invitatie la x eveniment.

#34
beck1392

beck1392

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 24.03.2015
Am rezolvat pana la urma... Trebuie sa scriu eu demisia si sa o duc la personal.

Multumesc!

Edited by beck1392, 16 October 2018 - 13:20.


#35
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Post_R_A_D_U, on 16 octombrie 2018 - 13:17, said:

Poti detalia cum demonstrezi ca in scrisoarea recomandata ai trimis demisia? Spre exemplu, eu ca angajator, voi spune ca am primit un plic...gol, sau avea in el invitatie la x eveniment.
OK, ești angajator. Cui îi vei spune asta?

#36
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006
Nevestei sale, Vlad.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate