Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

UE vrea sa renunte la schimbarea orei. Voi ce ora ati alege?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
281 replies to this topic

Poll: Ce ora ati dori sa adoptam permanent? (212 member(s) have cast votes)

Ce ora ati dori sa adoptam permanent?

  1. Ora de iarna (UTC+2) (103 votes [48.58%] - View)

    Percentage of vote: 48.58%

  2. Voted Ora de vara (UTC+3) (109 votes [51.42%] - View)

    Percentage of vote: 51.42%

Vote Guests cannot vote

#181
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

View PostLunaCrystal, on 16 martie 2019 - 17:26, said:


Exista becuri si e mai placut pe intuneric si racoare. Apoi ce e ca stai ora aia la curte inainte de munca sau dupa munca.
Daca stai la bloc n-ai cum sa intelegi despre ce vorbesc.
La batut din taste si program facut din pix, toata lumea se pricepe

#182
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Ar trebui sa mentionezi ca ce numesti tu 'ora de iarna' e ora normala.
'Ora de vara' e cea modificata.

#183
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,500
  • Înscris: 20.10.2006

View Postdan1980_25, on 22 martie 2019 - 00:22, said:

Daca stai la bloc n-ai cum sa intelegi despre ce vorbesc.
La batut din taste si program facut din pix, toata lumea se pricepe
Pana in 2013 am avut si casa la tara, in prezent am alt tip de legatura cu mediul rural ba chiar cu zone neelectrificate. Si chiar si acolo prefer intunericul decat soarele ce sa imi bata fest in cap cand am treaba afara.

View Postandreic, on 21 martie 2019 - 18:56, said:

Au mai mult de castigat, simplu.
Cluburile de noapte sigur nu. In special cele din Costinesti, Vama Veche si Mamaia. La bazar cea mai multa lume am vazut-o imediat dupa lasarea intunericului nu pe lumina, nu in plina noapte.

View PostPuferiu_, on 21 martie 2019 - 23:55, said:

Ai raspuns unuia caruia viata i se reduce la o excursie in cort.
Chiar si la cort e mai bine seara sa fie intuneric, un foc de tabara, cantece la chitara/party. Sigur e si reversul daca cortul e pus in loc neumbrit si fara aer conditionat/alte surse de racoare mai bine sa fie intuneric dimineata sa poti dormii.

Edited by LunaCrystal, 27 March 2019 - 18:12.


#184
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003
Daca nu intelegi poti intreba persoane avizate din industria turistica din majoritatea tarilor cu turism puternic si o sa intelegi. Poti intreba si pe bulgari, au si ei aceeasi dorinta sa ramana in vara.

LE - pana in 2021 o sa tot schimba ora, partea buna in cateva zile ora de vara Posted Image

Edited by andreic, 27 March 2019 - 18:31.


#185
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Conform reglementarilor in vigoare, la solstitiul de vara, parca prin 21 Iunie, soarele va rasari la ora 5:31 in Bucuresti.
Daca ramanem la ora de iarna, asta inseamna ca va fi lumina de la ora 4, rasaritul fiind la 4:31. Acuma cui foloseste lumina la ora aia? Cati merg la servici de la ora 6 ?

Nici sa dormi nu poti , de lumina.

#186
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Posttfmercedez, on 27 martie 2019 - 20:27, said:

Conform reglementarilor in vigoare, la solstitiul de vara, parca prin 21 Iunie, soarele va rasari la ora 5:31 in Bucuresti.
Daca ramanem la ora de iarna, asta inseamna ca va fi lumina de la ora 4, rasaritul fiind la 4:31. Acuma cui foloseste lumina la ora aia? Cati merg la servici de la ora 6 ?

Nici sa dormi nu poti , de lumina.
N-ai perdele/draperii în locuința?

#187
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,424
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPuferiu_, on 11 martie 2019 - 00:46, said:

N-auzi ca iarna se intuneca mai devreme si vara se lumineaza pe masura, deci sunt unii care se ghideaza dupa lumina?
time is a social construct,
eu spun sa mergem pe UTC, fara un motiv anume

View Posttfmercedez, on 27 martie 2019 - 20:27, said:

Conform reglementarilor in vigoare, la solstitiul de vara, parca prin 21 Iunie, soarele va rasari la ora 5:31 in Bucuresti.
Daca ramanem la ora de iarna, asta inseamna ca va fi lumina de la ora 4, rasaritul fiind la 4:31. Acuma cui foloseste lumina la ora aia? Cati merg la servici de la ora 6 ?

Nici sa dormi nu poti , de lumina.
aproape o treieme din personalul productiv a oricarei fabrici

#188
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Parlamentul European a votat in sfarsit renuntarea la schimbarea orei din 2021:
https://www.timeandd...scraps-dst.html
dar problema este ca va trebui intai sa abroge Directiva 2000/84/EC privind DST, iar din septembrie va veni o noua Comisie Europeana, un nou parlament european, care numai grija schimbarii orei nu va avea! Mi-e teama ca nu cumva legea votata pe 26 martie sa nu fie uitata in vreun sartar de noul parlament european care va veni, si sa-si aduca aminte peste vreo cativa ani si de problema asta...Sper ca parlamentarii care au votat zilele trecute sa se regaseasca si in noul parlament si sa sa tina de capul Comisiei pt. abrogarea directivei din 2000 cat de curand! Ideal ar fi sa rezolve problema pana in septembrie, la venirea noului Parlament European, insa la modul cum se misca lucrurile in UE...au alte probleme mai arzatoare pe cap, cu migratia, chestii, socoteli...

#189
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
acum sa vezi batai de cap cu ce ora se va alege...

#190
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
As propune ca mâine,in semn de solidaritate cu Ora Pământului,pentru o ora,intre orele 20:30 și 21:30,forumul sa fie indisponibil.

Edited by Vlad_22, 29 March 2019 - 21:54.


#191
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVlad_22, on 29 martie 2019 - 01:46, said:

N-ai perdele/draperii în locuința?
ce relevanta are?
La ce-mi foloseste daca vara este lumina de la 5, si iarna la 4 , 5 este bezna?
Prefer sa se intunece vara la 22 si iarna la 17.

View Postzyppster, on 29 martie 2019 - 21:21, said:

acum sa vezi batai de cap cu ce ora se va alege...
ai sa vezi batai de cap cu sistemele care au setarea orei de iarna /vara, si dupa renuntare, daca nu au actualizarile facute, vor trece aiurea la ora care nu trebuie. Poate este un mit, cum a fost cel cu trecerea la anul 2000

View Posttoto_riina, on 29 martie 2019 - 13:49, said:

Parlamentul European a votat in sfarsit renuntarea la schimbarea orei din 2021:
https://www.timeandd...scraps-dst.html
dar problema este ca va trebui intai sa abroge Directiva 2000/84/EC privind DST, iar din septembrie va veni o noua Comisie Europeana, un nou parlament european, care numai grija schimbarii orei nu va avea! Mi-e teama ca nu cumva legea votata pe 26 martie sa nu fie uitata in vreun sartar de noul parlament european care va veni, si sa-si aduca aminte peste vreo cativa ani si de problema asta...Sper ca parlamentarii care au votat zilele trecute sa se regaseasca si in noul parlament si sa sa tina de capul Comisiei pt. abrogarea directivei din 2000 cat de curand! Ideal ar fi sa rezolve problema pana in septembrie, la venirea noului Parlament European, insa la modul cum se misca lucrurile in UE...au alte probleme mai arzatoare pe cap, cu migratia, chestii, socoteli...
o problema mai misto de care se ocupa , ar fi interzicerea plasticului, la produsele de unica folosinta, cum sunt furculite, paie , betigase de urechi, etc. Doamne ajuta!
Daca urasc ceva pe lumea asta , este mancatul cu tacamuri de plastic.

View PostMarianG, on 29 martie 2019 - 02:02, said:


time is a social construct,
eu spun sa mergem pe UTC, fara un motiv anume


aproape o treieme din personalul productiv a oricarei fabrici
da. Cu mentiunea: orice fabrica din epoca de aur.
Cate fabrici mai sunt pe la noi? Majoritatea au schimburile la ora 7, 15, 23, daca se lucreaza in trei schimburi.

Edited by tfmercedez, 29 March 2019 - 21:59.


#192
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,564
  • Înscris: 20.08.2014
Teoretic, si actuala comisie poate abroga acea directiva, are timp pana in septembrie pana se schimba Parlamentul European. Bine, puteau s-o faca chiar pe 26 martie pe loc, atunci cand in sfarsit s-au hotarat ca vor renunta la schimbare orei, dar mno...sunt tot felul de proceduri anevoioase, tb. sa fie toate tarile membre UE de acord+cele non-UE, gen Norvegia, islanda, Ucraina, Moldova etc.
Singurii care folosesc ora de vara permanenta dpdv. tehnic sunt turcii, care au trecut definitiv de la ora lor normala +2 la +3. Si Moscova trecuse permanent la +3 dar dupa un an a revenit la permanent +2, ora ei standard. Georgienii si armenii nu mai schimba ora.

#193
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,453
  • Înscris: 15.06.2007
Eu sunt curios pe cati deranjeaza schimbarea orei de vara cu cea de iarna?
Eu de cand ma stiu, am trait cu asta si o consider ca pe o normalitate.   Din partea mea, poate sa ramana asa.

#194
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,544
  • Înscris: 07.02.2003

View PostVlad_22, on 29 martie 2019 - 21:54, said:

Ora Pământului,
Ora Pamantului e un fail. Nu ajuta cu nimic.
Adica e genul de lucru pe care unii oameni il fac si nu ajuta cu nimic, nu are rost.

Edited by andreic, 30 March 2019 - 22:12.


#195
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,710
  • Înscris: 14.10.2008

View Posttfmercedez, on 30 martie 2019 - 21:30, said:

Eu sunt curios pe cati deranjeaza schimbarea orei de vara cu cea de iarna?
Eu de cand ma stiu, am trait cu asta si o consider ca pe o normalitate.   Din partea mea, poate sa ramana asa.
E si fun schimbarea asta, imi place sa vad cum se dau aparatele singure, e un minus acum dar acel minus e plus la iarna cu 1 ora in plus de somn, nu a fost sa fie in 2018 pentru ca a fost cutremur.

La urma urmei imi e indiferent la ce ora se intuneca sau se lumineaza, seara imi place sa se intunece mai devreme, dimineata mi se rupe ca oricum dorm si am camera spre nord, nu bate soarele.

#196
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View Posttfmercedez, on 30 martie 2019 - 21:30, said:

Eu sunt curios pe cati deranjeaza schimbarea orei de vara cu cea de iarna?
Eu de cand ma stiu, am trait cu asta si o consider ca pe o normalitate.   Din partea mea, poate sa ramana asa.
Asta am scris si eu in urma cu cateva pagini. Pana acum cativa ani n-am auzit sa fie cineva deranjat, dar azi aud de la nush ce pisaloaga psiholoaga pe la TV cum ca schimbarea orei ne-ar afecta cel putin 2 saptamani, si in special pe adolescenti... Dar pe adolescentii aia nu-i afecteaza daca se duc sambata seara la club si se intorc acasa pe la 3-4 dimineata? Aia nu le buleste bioritmul si fengshuiu'? :ciocan: :death:

#197
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Am votat si militez pentru ora de vara. Prefer o ora in plus de lumina seara atat iarna cat si vara. Nu ma incalzeste cu nimic ca se face lumina la ora 4 in iulie sau la 6 in iarna.
Sper sa se faca referendum ca tot e la moda :) . Cred ca ar avea mai mare succes decat orice alt referendum de pana acum.

#198
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,273
  • Înscris: 08.11.2016
Nu conteaza ce ora ramane dar sa nu se mai schimbe! Pufarinule, dupa o anumita varsta vei simti aceste schimbari ale orei, cam 5-10 zile dupa schimbarea orei eu ma simt ca naiba. Si cred ca nu sunt singurul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate