Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Calculatorul in viata de zi cu zi

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 Dany_Darke, on 15 octombrie 2018 - 23:00, said:


explica asta si unei persoane cu minimul pe economie si cu cel putin un copil in intretinere.
Nu trebuie decât să ceară și va primi.
LE
Persoanele care nu au un minim de abilități în utilizarea tehnologiei și în cunoașterea limbii engleze sunt tehnic persoane cu handicap iar în viitor vor fi considerate exact așa. Nu vor găsi de muncă și o mare parte vor supraviețui din ceea ce se va numi Venit de Baza Necondiționat, Basic Income, sau cum naiba ii va mai spune. In 30 de ani cel puțin jumătate din meseriile de acum nu vor mai exista și se intâmplă deja. Lucrători bancari, taximetriști, functionari vânzătoare la supermarket în curând vor fi mult mai puțini. In agricultură deja se întâmplă. Treabă pe care o făceau sute de persoane acum 30 de ani o fac 10 peroane. Din păcate degeaba avem internet și îl folosim doar la Facebook și YouTube.

Edited by Fuserisk, 16 October 2018 - 08:14.


#38
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

 super8, on 16 octombrie 2018 - 07:28, said:

Ma intreb ce s-ar intampla daca o furtuna solara puternica va praji toate electronicele existente pe Terra.
Oamenii dependenti de tehnologie se vor descurca ?
Oamenii care nu stiu sa foloseasca un computer/smartphone vor avea probleme ?
Daca o furtuna solara va praji electronicele de pe Terra, PC-urile ar fi ultima problema.
In primul rand se vor praji pompele care iti aduc apa in casa. Doua zile fara apa si apartamentul va mirosi a rahat de nu mai poti locui. Fara curent si cu lumanari ne-a obisnuit Ceausescu, la fel si fara caldura si cu haine groase pe noi, dar fara apa e imposibil sa traiesti, doar daca stai la casa si ai o sursa naturala in curte, o fantana, un put.

#39
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Lăsați sf-urile. Dacă se întâmplă vreodată să nu mai existe internet sau electricitate evenimentele ce vor urma însemna tehnic sfârșitul civilizației umane, practic extincție. Nu exista plan B, să faci provizii la nivel de stat sau familie, să pastrezi tehnologii vechi..e inutil.

#40
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,975
  • Înscris: 18.09.2008
Da, evident ca mai sunt. Surprinzator de multe.

Unii nu vor sa invete, unii nu au calculator fizic, altii se tem (deh, roboti si alte asemena care vor controla lumea).

#41
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Eu mai folosesc PC-ul doar când mai tehnoredactez cate ceva in rest îl folosesc la activități pe care le-aș putea  face de pe telefon. Teoretic se poate face tehnoredactare și pe o tabletă dar e masochism. Îmi era mai util PC-ul pe vremea când aveam conexiune dialup prin 2000 decât în 2018. Mă dau pe net din 1996
LE
Am dat și eu din curiozitate sa vad ce este în trend pe YouTube; dezastru! Unii oameni nici n-ar trebui să aibă acces la net!

Edited by Fuserisk, 16 October 2018 - 08:35.


#42
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
imi e groaza de mentalitatile ce le gasesc aici. e de jale incotro ne indreptam in acest ritm.

#43
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și sunt mulți care au PC și acces la internet și scriu numai tâmpenii pe net. Cui prodest ?

Edited by waterman, 16 October 2018 - 08:36.


#44
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018
Tehnic telefonul este tot "calculator"; pot scrie pe el o cerere in word și o pot printa wireless sau o pot printa la colțul străzii. Documentele le am in cloud. Asta PC-ul de zi cu zi

Edited by Fuserisk, 16 October 2018 - 08:38.


#45
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

 hwplanet, on 15 octombrie 2018 - 21:36, said:

Suntem in Secolul 21. Anul 2018. Mai exista persoane care sa nu stie sa lucreze pe un calculator? (PC) - Personal Computer?
- Mai sunt persoane care nu au acces la Internet in Romania?
Da si da.

 Fuserisk, on 16 octombrie 2018 - 08:38, said:

Tehnic telefonul este tot "calculator"; pot scrie pe el o cerere in word și o pot printa wireless sau o pot printa la colțul străzii. Documentele le am in cloud. Asta PC-ul de zi cu zi
Tehnic telefonul este telefon. Documentele le ai in cloud pana nu le mai ai (sau le mai au si altii).

#46
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,518
  • Înscris: 20.10.2006

 hwplanet, on 15 octombrie 2018 - 23:04, said:

Si a cui este vina pana la urma? Si oricum un pc decent trece de 2000 de lei...Romanii sunt multumiti, asa se pare, nu se agita nimeni sa faca o schimbare pe semne ca se traieste bine cu salariul minim, bani de seminte. Posted Image
Si ce vrei sa faca lumea? Asta e salariul minim, astea sunt conditiile. Nu se poate mari dupa bunul plac salariul minim la 3000 lei peste noapte.

#47
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018

 LunaCrystal, on 16 octombrie 2018 - 09:56, said:

Si ce vrei sa faca lumea? Asta e salariul minim, astea sunt conditiile. Nu se poate mari dupa bunul plac salariul minim la 3000 lei peste noapte.

Cum sa nu se poata mari peste noapte? Cum isi fac altii averi peste noapte cum sa si intamplat dupa caderea comunismului au aparut personaje noi care nici nu auzisei de ei pana atunci, asa se poate si cu salariul minim, peste noapte, sa se faca 3000 sau mai mult net. :)

#48
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Maşinile electrice se pot rebobina. Va dura însă mult până repari milioane. Nasol e că va trebui să repari şi transformatoarele. În Bucureşti vor demola fabrica de pompe (iei, la ce folosesc fabricile?).
Însă să înlocuieşti atâta tehnică de calcul va dura foarte mulţi ani.

#49
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 hwplanet, on 15 octombrie 2018 - 21:36, said:

...Mai exista persoane care sa nu stie sa lucreze pe un calculator? (PC) - Personal Computer?
...

întrebarea era simplă, dar unii useri au complicat situația off-topic
nu se întreabă DE CE...
nici nu se dorește a se cunoaște scenarii apocaliptice...

deci, „să lucreze” știu extrem de puține persoane - raportat la nr de posesori!
majoritatea știu „să utilizeze”

dar și ăștia sunt puțini raportat la nr. de inhabitanți  

(off-topic: mai zicea cineva că telefonul nu e un calculator - să mă scuze dacă nu-s de acord cu el...)

#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Dany_Darke, on 16 octombrie 2018 - 08:33, said:

imi e groaza de mentalitatile ce le gasesc aici. e de jale incotro ne indreptam in acest ritm.

Ne indreptam spre pierzanie, clar. Evolutia tehnologica nu trebuia sa se transforme in surogat pentru creier, pentru socializare, nu trebuia sa transfome omenirea in androizi biologici, cum se intampla in prezent... Atat calculatorul cat si smartphone-ul sunt niste unelte menite sa ne faca viata mai buna, nu sa ne faca sclavi....  Din pacate, producatorii au adaugat si imbunatatit caracteristici si functii care creaza dependenta:  retelele sociale, chat-ul instant, contentul frivol... Toate astea ne tin mintea ocupata.. ne ocupa practic viata.
In viitor, probabil, locul smartphonului va fi luat de un cip care va avea conexiune directa cu creierul astfel incat toata aceasta realitate prefabricata sa fie accesibila direct in creier, fara a mai purta un dispozitiv dupa noi, in care sa belym ochii.

#51
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Sunt destui fara vreun dispozitiv cu putere de calcul, dispozitiv informatic (sa nu zic PC, tableta sau smartphone).
Du-te prin zonele sarace ca sunt familii cu 6-7-10 copii, care  abia au sa manance. Poate ca copiii mai ating vreun PC la scoala, dar parintii nu cred sa fi utilizat vreun PC vreodata. La fel si multi varstnici, care n-au nicio legatura cu dispozitivele noi, inteligente.

Sa nu mai vorbim ca multi tineri sunt analfabeti functional. Or stii ei sa umble pe Facebook, dar sa foloseasca cum trebuie un PC nu stiu toti.

Poti face lucruri normale, de zi cu zi, pe PC/tableta/smartphone.

Vad tot mai des pe forum topic-uri deschise cu intrebari de genul. Raspunsul il poti afla singur, doar trebuie sa casti ochii prin jur si sa te intereseze mai mult decat ce faci tu si 5 persoane pe care le cunosti.

Edited by bai3tzash, 16 October 2018 - 10:54.


#52
Fuserisk

Fuserisk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,874
  • Înscris: 26.02.2018

 rosix, on 16 octombrie 2018 - 10:49, said:



Ne indreptam spre pierzanie, clar. Evolutia tehnologica nu trebuia sa se transforme in surogat pentru creier, pentru socializare, nu trebuia sa transfome omenirea in androizi biologici, cum se intampla in prezent... Atat calculatorul cat si smartphone-ul sunt niste unelte menite sa ne faca viata mai buna, nu sa ne faca sclavi....
O parte din tehnologie eu nu o mai văd ca pe o unealtă și că pe o extensie a creierului și trupului meu.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebarea ar fi fost mai interesantă dacă: cine foloseşte P.C./laptop dar nu foloseşte smartphone (telefon inteligent)?    :D

#54
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Eu fac parte din grupul celor care nu s-ar putea descurca fara PC. Nu il folosesc la nimic special, doar net, filme, muzica, mai rar cateva joculete. Telefonul il folosesc doar pentru a telefona, alarma dimineata si pentru navigatie auto. Televizor/cablu nu mai am de peste 15 ani, nu am ce face cu el si nu-i simt lipsa. Avem doua PC-uri in casa, unul pentru mine si unul pentru prietena mea, plus unul ceva mai vechi, pe care ocazional ma mai joc cu vreo distributie Linux desktop sau vreun server. Practic tot ce tine de home entertainment este PC cu monitoare de 24".

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate