Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Sfat / încadrare afecțiune

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Salut! Băiat, 23 de ani.
Am început să merg la sală de 3 luni, am ajuns de la 65 kg la 70 kg în perioada asta.

Am observat de vreo săptămână prezența unei formațiuni rigide de forma unei boabe de fasole fix deasupra mamelonului drept, în interiorul areolei.

Mă jenează puțin dacă pun presiune pe ea și de când a apărut nu dă semne nici să crească, nici să regreseze.

Nu știu dacă m-am lovit în aria aia sau dacă are legătură efortul fizic susținut exercitat în zona pieptului ori dacă e vreun conglomerat adipos format în urma creșterii în greutate.

S-a mai confruntat cineva cu așa ceva? Ar trebui să merg la un medic? Dacă da, la ce fel de medic?
Ce formule de tratament ar putea exista, la ce să mă aștept?

Mulțumesc!

#2
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
In primul si-n primul rand la medicul de familie.

#3
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,284
  • Înscris: 08.11.2016

View PostEMotanuIO, on 15 octombrie 2018 - 17:58, said:

la medicul de familie.
Exact, stie el unde sa te trimita daca e cazul.

#4
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Ideea e că eu lucrez în alt oraș, la 100 km de medicul meu de familie.
Pot merge la clinica la care am asigurarea de sănătate, de la firma ka care lucrez.
Pot solicita un consult, dar bineînțeles că domnișoara care preia apelurile nu are cunoștințe medicale și nu o interesează problemele mele, ci doar aria la care să-mi facă programarea.
Să cer un medic generalist? Nu știu, de-aia întrebam, am uitat să menționez situația cu doctorul meu, my bad.

#5
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Dat fiind acest caz exceptional, nu ai un alt medic, chiar generalist in orasul unde lucrezi? Eu cand m-am mutat dintr-un oras in altul mi-am schimbat si medicul generalist (si m-am mutat la mai putin de 15 km)

#6
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
daca ai asigurare privata de sanatate programeaza-te la un consult la dermatologie si medicul o sa stie ce este de facut mai departe.
probabil te va trimite sa faci o ecografie, daca respectiva clinica are asemenea serviciu.

#7
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Am înțeles, deci dermato, mulțumesc!

#8
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Ai luat steroizi?

#9
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostHotSafari, on 15 octombrie 2018 - 17:42, said:

Salut! Băiat, 23 de ani.
Am început să merg la sală de 3 luni, am ajuns de la 65 kg la 70 kg în perioada asta.

Am observat de vreo săptămână prezența unei formațiuni rigide de forma unei boabe de fasole fix deasupra mamelonului drept, în interiorul areolei.

Mă jenează puțin dacă pun presiune pe ea și de când a apărut nu dă semne nici să crească, nici să regreseze.

Nu știu dacă m-am lovit în aria aia sau dacă are legătură efortul fizic susținut exercitat în zona pieptului ori dacă e vreun conglomerat adipos format în urma creșterii în greutate.

S-a mai confruntat cineva cu așa ceva? Ar trebui să merg la un medic? Dacă da, la ce fel de medic?
Ce formule de tratament ar putea exista, la ce să mă aștept?

Mulțumesc!


Daca ai folosit orice forma de testosteron e inceput de ginecomastie datorata aromatizarii acestuia in estrogen.

Daca continui cu test (mai ales fara sa stii ce faci) o sa iti creasca sani si surprinzator asta o sa fie cea mai mica problema pe care o sa o ai :)

Edited by -Jinx-, 15 October 2018 - 23:09.


#10
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Nu am luat niciun fel de steroizi sau testosteron. 😄
Am luat un supliment alimentar normal a cărui compoziție o puteți vedea aici, în josul paginii: https://www.proteino...ign=direct_link

#11
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Diferențele nu sunt vizibile cu ochiul liber și când mă încordez pare că și acea structură își schimbă forma.
Suplimemtul acela e inofensiv, îl iau de vreo 3 luni, de când am început sala și m-am simțit foarte bine cu el.


Dar e interesant ce spui.
Cum se poate ca testosteronul să se transforme în estrogen? Așa, de la sine?
Și de ce ar face asta organismul?

Edited by HotSafari, 16 October 2018 - 06:30.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
problema ta nu cred ca tine de dermatologie, ci mai degraba de endocrinologie. e posibil ca dermatologul sa te redirectioneze la endocrinolog.
oricum vei avea nevoie de ecografie, intreaba la clinica la care ai abonament daca fac si sonoelastografie.

#13
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View PostHotSafari, on 16 octombrie 2018 - 06:11, said:

Am luat un supliment alimentar normal a cărui compoziție o puteți vedea aici, în josul paginii: https://www.proteino...ign=direct_link
Vad ca are seminte de in, ce contin fitoestrogeni.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZEvTBxv7eJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

View Postcorinadaniela, on 16 octombrie 2018 - 06:33, said:

oricum vei avea nevoie de ecografie, intreaba la clinica la care ai abonament daca fac si sonoelastografie.

Nu intreba frate nimic. E bine sa stii pt tine dar nu te duci acolo sa dai sfaturi.

Si eu tot pt dermatolog optez, daca nu e de competenta lui, te trimite catre alta specializare.

#15
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostPopaXXX, on 16 octombrie 2018 - 07:08, said:

Vad ca are seminte de in, ce contin fitoestrogeni.
Side effects la semințe de in.
"Hormone-sensitive cancers or conditions: Because flaxseed might act somewhat like the hormone estrogen, there is some concern that flaxseed might make hormone-sensitive conditions worse. Some of these conditions include breast, uterine, and ovarian cancer; endometriosis; and uterine fibroids. However, some early laboratory and animal research suggests that flaxseed might actually oppose estrogen and might be protective against hormone-dependent cancer. Still, until more is known, avoid excessive use of flaxseed if you have a hormone-sensitive condition."

Dar trebuie consumat în cantități mari și frecvent și de asemenea și organismul tău să fie sensibil la modificări hormonale de acest gen.
E greu de crezut că de la aia i se trage, plus că Optimum Nutrition e un brand serios cu produse de calitate.

Nu mai spun că există studii la fel de numeroase care afirmă fix contrariul, că ar fi bune acele semințe și că ar proteja organismul împotriva cancerului și altor asemenea.

Cel mai bine mergi la un medic generalist, faci o consultație, eventual te trimite la un ecograf și vezi de acolo.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostHotSafari, on 15 octombrie 2018 - 19:46, said:

Am înțeles, deci dermato, mulțumesc!

Mai degraba endocrinologie decat dermato.

#17
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Am fost ieri la medicul generalist de la clinică.
Mi-a dat de făcut analize (sânge + urină) și luni ecografie.
I-am spus și dumneaei toate detaliile.
Mi-a spus ca în cazul în care până luni situația se agravează să merg la dermatologie.
Dacă nu sunt modificări, să revin cu rezultatele analizelor.
Una din variantele apărute în discuție pentru a îndepărta problema a fost intervenirea printr-o mică incizie.
Dar asta pentru că am insistat eu să aflu ce opțiuni aș avea, pentru doamna doctor e prematură o astfel de decizie.

Cam atât deocamdată.

#18
HotSafari

HotSafari

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 04.08.2018
Traseul meu continuă, el a fost până acum următorul:
Medic generalist - set general analize (ok) - ecografie (ginecomastie 8 mm) - medic generalist (ok) - medic endocrinolog - analize hormonale (ok) - timpul ar trebui să-mi rezolve problema, nu există indicatori în sânge care să stimuleze persistarea ei - medic urolog (pentru a elimina orice dubii cu privire la alte cauze declanșatoare) - aici urmează să merg

"Umflătura" împlinește acuși 3 săptămâni și nu pare să dea semne de regres. 🤨

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate