Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Pareri Toyota Yaris

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Salutare, vrem sa cumparam acest Toyota yaris t3 1.3 benzina multimode (cutie automata), modelul dupa 2006. E exlusiv pentru sotie, masina. Va fi prima ei masina. Ceva pareri despre acest model? Cum e cu fiabilitatea motorului si a cutiei de viteze? Ce am gasit, are intre 60k-80k mile. Nu prea am gasit alte variante in bugetul propus pt masina. Multumesc

#2
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
avand in vedere ca sotia ta va merge cu 30 kmh , orice motor ai cumpara ar fi bun. cu atat mai mult unul de japoneza

#3
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 debusy, on 15 octombrie 2018 - 16:50, said:

Nu prea am gasit alte variant in bugetul propus pt masina
Cât e bugetul?

#4
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Oh, nu ma îngrijorez de puterea masinii, vi ma asigur ca e o masina buna si mai ales cutia de viteze. Merci

2500-3000 lire

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ca sa iti dau o idee referitor la fiabilitate: are un coleg una din 2003-2004 (cred), cu 200+k km si inca merge strong. Daca iti place cum arata si gasesti una in stare buna, eu zic ca o sa te serveasca ani buni.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am avut Yaris 11 ani, in afara de 2 becuri, ulei si filtre nu am mai schimbat nimic la masinuta aia...

#7
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Cutia automata domnilor, cutia,cum e? :D

#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Yaris nu are CVT la automata? CVT-ul zic multi ca e dezastru, dar este destul de buna IMO. Trebuie sa o gasesti pe aia intretinuta mai bine. Gasesti ceva bun si in 2500, dar nu mai bine te uiti si la alte japoneze in pana 3000? Sau chiar koreence.

#9
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Ce pot eu sa-ti spun ca fost posesor de Yaris D4D exploatat in RO  : motor diesel relativ Ok (garnitura de chiulasa cu por dupa 140Kkm necesitind inlocuire, dar cel mai tare m-a afectat aparitia ruginii de la jumatate spre spate , inclusiv in spatele spoilerului de plastic din spate. Alte probleme rezolvate romaneste deoarece nu aduc repere marunte : ecranele termice de la esapament care s-au desprins in zona suruburilor de fixare.
Nu stiu daca are importanta dar ca o precizare model fabricat in 2007, exploatat majoritar in Iasi - zapada si sare din belsug iarna. Ca o consolare , un prieten cu Peugeot 207 are pragurile varza.
Am ajuns la o concluzie amara ieftin dai, ieftin ai.

#10
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 Al3xandru35, on 15 octombrie 2018 - 18:28, said:

Yaris nu are CVT la automata? CVT-ul zic multi ca e dezastru, dar este destul de buna IMO. Trebuie sa o gasesti pe aia intretinuta mai bine. Gasesti ceva bun si in 2500, dar nu mai bine te uiti si la alte japoneze in pana 3000? Sau chiar koreence.
Exemple de alte modele cu motor mic si cutie automata la acceasi valoare cu toyota? Merci

#11
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
cutie automata nu sunt sigur, dar Hyundai i30, Mitsubishi Colt, Suzuki Swift, Nissan Micra, Suzuki Alto. Altele nu imi vin in minte acum, dar toate "este" mici, cu motoare mici, dar inca o data, nu stiu nimica de automate. Deobicei, automatele "e" mai scumpe, deci ar fi preferabil o manuala.

Edited by Al3xandru35, 15 October 2018 - 19:09.


#12
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
100% va fi automata :))

#13
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Daca o gasesti cat de cat intretinuta ia-o. Eu am Yaris D4D 2009. Am schimbat vreo 4-5 becuri pana acum (136000 km). Nici urma de rugina (ca spunea un coleg mai sus problema asta), e pe dedesubt ca iesita din fabrica, doar scutul metalic are rugina.
De cutie nu stiu sa iti zic dar am auzit si bune si rele (mai multe de bine).

#14
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,501
  • Înscris: 25.10.2007
Pe modelul ala este cutie semiautomata, robotizata multimode.. CVT-ul a fost introdus mai tarziu pe Yaris. Suna la un dealer Toyota sa o verifice dupa VIN si ii intrebi cum e cu cutia respectiva. Imi amintesc ca am vazut la ei pe birou o foaie in care explica cum se folosestea acea cutie.. nu este chiar automata. CVT-ul e super din punctul meu de vedere, sotia are un Yaris CVT din 2015.

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 20.02.2008
Exact, cu mentiunea ca nici un dealer Toyota nu iti va spune date verificate cu VIN-ul daca nu esti proprietarul.

#16
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Cutiile multimode sunt cu dichis. Trebuie sa faci reinitializare la reprezentanta pe masura ce se uzeaza ambreiajul.


#17
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012

 dan1980_25, on 15 octombrie 2018 - 21:20, said:

Cutiile multimode sunt cu dichis. Trebuie sa faci reinitializare la reprezentanta pe masura ce se uzeaza ambreiajul.
Ce implica aceasta re-initializare? Neaparat la reprezentanta? Cam cat e aprox?

#18
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Dap, doar la reprezentanta. Se face din tester cu un program anume.
Cutia multimode are un calculator si acolo se umbla, doar la soft. E recomandat sa faci asta cu ocazia fiecarei revizii. Practic se aduce ambreiajul la zero pe masura ce se uzeaza discul.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate