Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Dacia Logan Prestige SL PLus 90 CP

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
404 replies to this topic

#1
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Dupa ce am reusit sa vand Loganul 1.4 Mpi care m-a servit cu bine timp de 12 ani (Laureate Plus) am hotarat ca este cazul sa fac un pas inainte si sa comand o masina  noua, orice varianta de SH fiind exclusa...Dupa toate calculele din pacate sau din fericire (depinde de cum privesti lucrurile) a iesit castigator tot Loganul-ul (ca si acum 12 ani Posted Image ) M-am gandit la un Duster sau la un alt model Dacia, dar dupa discutii cu familia am ajuns la concluzia ca pentru noi, tot Loganul este ideal. Dupa lupte "seculare" cu programul Rabla si cu un mic credit de 3500 Euro am reusit sa achizitionez un Prestige SL PLus de 90CP dotat cu climatronic, pilot automat (cat mi l-am dorit in lungile drumuri prin excursiile din Europa din anii anteriori Posted Image ), senzori de parcare+camera de recul. Am renuntat la jantele din aliaj, cotiera si volanul imbracat in piele care mi s-au parut mofturi. Am achizitionat setul de covorase dar parca imi pare rau intrucat la cei vreo 150 lei cat a costat lipseste covorasul din spate-mijloc. Am vazut la magazinele din oras set complet (5 piese) mai calitative la 105 lei...In fine, acestea sunt chestii care se rezolva in timp. Am ales culoarea gri intrucat nici o alta culoare nu a fost pe placul familiei. Am avut vechiul Logan de culoare rosie si mi-am dorit o masina care sa nu trebuiasca spalata saptamanal...Nu am ales vreo tapiterie mai deosebita, am lasat-o cu ce a venit ea din fabrica si am luat doar pentru o perioada de timp niste huse de 66 lei de la Kauffland care va spun ca s-au potrivit de minune - au chiar si posibilitatea rabatarii fractionate a banchetelor din spate...O alta dorinta mai veche a fost cea a dotarii cu folie pe geamurile din spate si luneta asa ca, in a doua zi dupa achizitionare (tinand cont si ca 3 luni nu se plateste nici o rata) am rezolvat si cu foliile. Am rezolvat cu actele si numerele in primele 10 zile de la cumparare, acum astept doar certificatul de inmatriculare.  Ce pot sa va spun pana acum este ca noul Logan nu prea mai are nici o legatura cu vechiul Logan doar forma fizica si asta in mare parte mai aduce cu vechiul Logan. Confortul, motorul, bordul, totul arata altfel, se vede treaba ca a fost regandit aproape de la zero. Pana acum m-au impresionat in mod deosebit hill-assit-ul (stand in Piatra Neamt sunt destul intersectii in panta), climatronicul care isi face treaba cu brio (chiar si daca e monozona) si motorul, care daca in primele zile nu m-a impresionat foarte tare, in ultimele zile, dupa ce l-am "forjat" un pic a inceput sa arate ca poate si mai mult decat credeam initial.. In  oras are un consum intre 7.8-8l (am resetat calculatorul de cateva ori) dar astept sa-l pun la incercare la un drum mai lung sa vedem ce poate si cat consuma. Singurul lucru care ma enerveaza in continuare este start-stopul automat care nu se poate dezactiva total ci doar pe parcursul unui drum. In schimb, servodirectia este mult mai sensibila acum, acceleratia la fel, cred ca si rotile de 16 inch isi spun cuvantul, per ansamblu are alta tinuta de drum si se comporta mult. mult mai bine ca vechea masina.

Attached Files



#2
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016
Felicitari! Sa-l stapanesti sanatos, dar permite-mi o recomandare: nu-l forja in primii 1000-2000 km, schimba pana in 3000-4000 si fa-i un rodaj ca la carte, indiferent ce mai zic unii-altii. Merita pe termen lung.

#3
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 01.12.2007
Bravo si felicitari pentru noua masina...sa te duca peste tot fara probleme. E ca mai buna alegere pret/calitate. Posted Image

#4
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018
Sa-l folosesti sanatos!

#5
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Sa-l stapanesti sanatos boss. Fa-i o ascensiune la Scaricica, pana la Bisericani .Acolo vezi ce  si cat poate .Milioane de km fara evenimente  va doresc !

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Felicitari!  Frumoasa culoare!

#7
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

 Mihai_mb, on 15 octombrie 2018 - 15:26, said:

Felicitari! Sa-l stapanesti sanatos, dar permite-mi o recomandare: nu-l forja in primii 1000-2000 km, schimba pana in 3000-4000 si fa-i un rodaj ca la carte, indiferent ce mai zic unii-altii. Merita pe termen lung.

Avand semnalizarile de schimbare a vitezei m-am invatat sa le folosesc. Sunt convins ca e mult mai sigur asa - macar in primele sute/mii de km.

 GingisHan2015, on 15 octombrie 2018 - 15:34, said:

Sa-l stapanesti sanatos boss. Fa-i o ascensiune la Scaricica, pana la Bisericani .Acolo vezi ce  si cat poate .Milioane de km fara evenimente  va doresc !
Crede-ma ca acolo a fost primul drum pe care l-am facut de cum am ajuns cu ea acasa Posted Image

Attached Files


Edited by johnnybegoode, 15 October 2018 - 15:37.


#8
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Frumos Posted Image , sa il stapanesti sanatos Posted Image
Mi se pare mie sau are un facelift la interior ?

Edited by diegodanny, 15 October 2018 - 15:43.


#9
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

 bluesnake, on 15 octombrie 2018 - 15:35, said:

Felicitari!  Frumoasa culoare!
Cum se spunea pe vremuri, aduce cu o masina din import, nu ? Posted Image

Edited by johnnybegoode, 15 October 2018 - 15:40.


#10
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Sa il stapanesti sanatos!

#11
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005
Stiti cumva daca trebuie sa iau rovigneta? Am doar certificatele de inmatriculare si cel de circulatie provizorii...

#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 johnnybegoode, on 15 octombrie 2018 - 15:43, said:

Stiti cumva daca trebuie sa iau rovigneta? Am doar certificatele de inmatriculare si cel de circulatie provizorii...
Vezi aici:
https://www.roviniet...ebari-frecvente

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Frate, e frumos .Si ai si o familie frumoasa . Sa va bucurati de ea .Poate  repara baietii si podul acela spre Ardeal pe la Preluca .Am vazut ca lucra doi oameni la el, cu sarma si patent .Posted Image

#14
bekali

bekali

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 25.11.2006
Ai avut noroc ca nu ai pus prețul total de achizitie, ca imediat apăreau aia că ” un VW Passat din 1900 toamna sau Audi 80 cu 500k km si aia măsluiți, la bord erau mult mai bune si nu se compara cu Loganul, o mașina proasta ” . Felicitari de achizitie! Am si eu la serviciu varianta de 90 cp/0,9 l, se comporta excelent. Vezi ca la turatii sub 2000 e puturoasa/ peste e alt motor.

#15
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
daca tot faci km, de ce nu ai pus gpl din fabrica ? era cam 800 de euro in plus.in rest, felicitari si drumuri bune.
pareri despre scaune?

Edited by bobitad, 15 October 2018 - 16:19.


#16
johnnybegoode

johnnybegoode

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 30.03.2005

 bekali, on 15 octombrie 2018 - 16:03, said:

Ai avut noroc ca nu ai pus prețul total de achizitie, ca imediat apăreau aia că ” un VW Passat din 1900 toamna sau Audi 80 cu 500k km si aia măsluiți, la bord erau mult mai bune si nu se compara cu Loganul, o mașina proasta ” . Felicitari de achizitie! Am si eu la serviciu varianta de 90 cp/0,9 l, se comporta excelent. Vezi ca la turatii sub 2000 e puturoasa/ peste e alt motor.

1. Nu mi-e rusine sa spun ca am dat 10700 Euro...:)
2. Am vazut si eu ca la turatii mici e puturoasa, de aceea si in primele zile nu m-a impresionat prea tare...

#17
black1990

black1990

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 09.04.2008
edit: am aflat pretul.

Frumoasa masina. Multi km fara incidente.

Edited by black1990, 15 October 2018 - 16:20.


#18
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,457
  • Înscris: 24.05.2010
Felicitari pt achizitie si multi km fara incidente Posted Image
Zilele trecute am mers cu una identica, dar ala avea butoanele pt geamuri pe usa. La tine vad ca a ramas tot pe consola....
In poza vad ca ai jante de aliaj, sau gresesc?

Edited by feribalint, 15 October 2018 - 16:22.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate