Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Problema Internet Speed

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Reward

Reward

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.10.2017
Buna ziua, softpedia!

Recent am achizitionat pachetul de Fiberlink 1000mbps de la Digi.
Am achizitionat si un router gigabit de la TP-Link.
Au venit baietii frumos, mi-au instalat tot ce trebuie, mi-au configurat router-ul si am o mica problema.

La placa de retea (pe advanced la "Speed & Duplex" cat si la informatii scrie "1.0 Gbps". Poza: https://imgur.com/a/LHUrpOB
Am un laptop cam vechi, specificatii: i3 4030U, gtx 820m de 2 gb, 4gb ram, 512gb hdd, 5000 rp/min.

Stiu ca laptop-ul nu este stralucit. Am un PC cu mult mai bun. Link PC: click, insa nu am adus inca acel PC aici, unde am net de la digi.

Care este problema mea: Peste tot scrie ca am 1gbps. Am verificat placa de retea a laptop-ului si duce viteze de 10/100/1000 mbps. De ce nu pot sa prind 1gbps pe speedtest. Inteleg ca nu se prinde chiar 1gbps, insa la mine nu trece de 100. Upload si download sunt blocate la 100: click

Nu este o problema ca nu am 1gbps pe acest laptop, insa, daca voi aduce pc-ul, voi avea viteze mai mari?
Asta ma intreseaza. Sa prind viteze mari pe PC. Acest laptop este pentru proiecte, insa pe PC vreau si gaming, si am nevoie de un net bun.

Concluzie: Daca am placa de retea, router si abonament de 1gbps, de ce nu am 1gbps?
Tin sa mentionez ca am fibra prin scara blocului, trasa prin perete in apartament, legat cu un cablu CAT 5e. Am incercat si cu conexiune PPPoE. Am incercat cu de toate. Nu trece de 100mb/s. Ce are?

Va rog ajutor. Multumesc anticipat.

Edited by Reward, 18 October 2018 - 15:59.


#20
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Da, asa e !!
https://forum.softpe...internet-speed/

#21
Reward

Reward

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 06.10.2017

View Posttrollerul_de_serviciu, on 18 octombrie 2018 - 16:02, said:

Ce asa e?

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Asa e, si aici, ca si acolo, adica la topicul original !
Crezi ca daca nu mai raspunde nimeni acolo si mai deschizi unul 99% identic... ai mai multe suscesuri ?!

#23
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Cum este legată fibra la un cat 5e? Ori e fibră, ori e cupru. Ai vreun aparat de la digi (un ONT) gen ZTE/Huawei instalat?Fiberhome instalat?

#24
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Mai are un topic, probabil gasesti informatiile astea acolo....

#25
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu va mai pierdeți vremea cu el.E posibil sa fie troll.
Nu are cum sa vina RDS sa faca instalare si sa nu faca proba demonstrativa pe laptopul lor daca echipamentul clientului nu duce.

#26
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postgeo123, on 20 octombrie 2018 - 08:23, said:

Nu va mai pierdeți vremea cu el.E posibil sa fie troll.
Nu are cum sa vina RDS sa faca instalare si sa nu faca proba demonstrativa pe laptopul lor daca echipamentul clientului nu duce.
Hmmm, cum adica ?!
Punem pariu ca RDS vine si-ti instaleaza cablu de 1 giga intr-o casa goala, care nici macar nu are calculator si nimic de conectat la net ?!

#27
me_iauras

me_iauras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,344
  • Înscris: 08.01.2009

View Posttrollerul_de_serviciu, on 20 octombrie 2018 - 10:36, said:

Hmmm, cum adica ?!
Punem pariu ca RDS vine si-ti instaleaza cablu de 1 giga intr-o casa goala, care nici macar nu are calculator si nimic de conectat la net ?!
Cred ca "va certati" sustinand acelasi lucru ; daca echipa RDS nu crede ca echipamentele clientului (sau absenta lor) poate demonstra ca e in parametri conexiunea vor face un demo pe notebook-ul lor ca sa nu aiba ulterior compania batai de cap de la clienti care reclama disfunctionalitati doar pt. ca echipamentul lor personal nu e capabil de saturarea benzii disponibile .

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate