Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Legal sau nu?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
Nimcid25

Nimcid25

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,961
  • Înscris: 01.06.2015

View Postenoxcj, on 15 octombrie 2018 - 17:03, said:

Daca renunt la abonament in astea 30 zile, ma pot trasnsfera pe prepay si dupa ma pot porta incat numarul sa imi ramana?
Poti porta direct, fara cerere de trecere pe prepay.

#38
enoxcj

enoxcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,348
  • Înscris: 06.02.2006
Corect. Ce scrie in contract e baza.

#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postheinz, on 15 octombrie 2018 - 14:40, said:

Te duci la concurenta și portezi numărul.
E legala treaba, la fel de legala e și rezilierea înainte de termen fără plata de penalități în cazul în care nu ai luat telefon gratuit sau la preț subvenționat.


Tocmai ce mi-am luat teapa cu o portare ~100 euro penalitati ( diverse taxe = rezilere anticipata) fara cumparat telefon, iar ANPC nu a facut nimic in sprijinul meu. Doar mi-au transmis mai departe raspunsul operatorului reclamat.

#40
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Nu plătești! Eu asa as face.
Ce operator?

#41
danutz21

danutz21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 18.07.2018

View PostMembruAnonim, on 15 octombrie 2018 - 17:39, said:



Tocmai ce mi-am luat teapa cu o portare ~100 euro penalitati ( diverse taxe = rezilere anticipata) fara cumparat telefon, iar ANPC nu a facut nimic in sprijinul meu. Doar mi-au transmis mai departe raspunsul operatorului reclamat.
Detaliaza situatia sa vedem cine a gresit. Pune si raspunsul de la ANPC.

View Postenoxcj, on 15 octombrie 2018 - 17:03, said:

Daca renunt la abonament in astea 30 zile, ma pot trasnsfera pe prepay si dupa ma pot porta incat numarul sa imi ramana?
Depune cerere de portare maine la prima ora si in 2 zile ai scapat de Orange fara batai de cap.
Portarea e cea mai simpla cale de reziliere.

#42
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

View Postenoxcj, on 15 octombrie 2018 - 17:22, said:

Corect. Ce scrie in contract e baza.
la voda stiu ca am cerut copia electronica a contractului, la tel pe mail.

#43
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
@enoxcj, Orange îți modifica unilateral contractul și îți oferă posibilitatea sa reziliez fără taxe abonamentul actual fără plata de despăgubiri, chiar dacă ai luat telefon în următoarele 30 de zile. Rezilierea se face prin migrare la prepay, portare sau închiderea nr. E greu? Nici nu vrei sa înțelegi ce au scris colegii pe aici. Telekom a scumpit TV, mai aveam 14 luni de contract, am depus notificare de reziliere conform scrisorii și au reziliat, dar fiindcă s-au codit ca nu au primit mail prima data, am făcut și eu reclamatie la ANPC, ca să fiu sigur ca ma păcălesc și trec cele 30 de zile, dpdv legal.

#44
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Am primit si eu acel mesaj ieri. Am un abonament de 17 euro si imi recomanda sa trec la unul de 15. Tot in ianuarie imi expira si mie perioada contractuala. Am solicitat ieri sa trec la un abonament de 10 euro (fara telefon!). Initial operatoarea mi-a zis ca se poate, apoi ca nu se poate si ca a facut cerere catre departamentul de fidelizare sa vada daca ei ma pot trece pe abonamentul de 10 euro. Daca nu se poate, voi cere sa trec pe cartela si sa-mi pastrez numarul. Daca nici asta nu se poate, plec la concurenta.

#45
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Portează la ce operator dorești. Este cea mai simplă soluție în cazul dat.

#46
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010

View Postsneferu1987, on 16 octombrie 2018 - 07:23, said:

Am primit si eu acel mesaj ieri. Am un abonament de 17 euro si imi recomanda sa trec la unul de 15. Tot in ianuarie imi expira si mie perioada contractuala. Am solicitat ieri sa trec la un abonament de 10 euro (fara telefon!). Initial operatoarea mi-a zis ca se poate, apoi ca nu se poate si ca a facut cerere catre departamentul de fidelizare sa vada daca ei ma pot trece pe abonamentul de 10 euro. Daca nu se poate, voi cere sa trec pe cartela si sa-mi pastrez numarul. Daca nici asta nu se poate, plec la concurenta.

Me 17 sau alt animalut, gen pantera cu resurse generoase in roaming?

#47
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010

View Postaris86, on 16 octombrie 2018 - 09:59, said:


Me 17 sau alt animalut, gen pantera cu resurse generoase in roaming?
Me17. Aveam si resurse in roaming.

#48
alin---

alin---

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 16.10.2018

View Postenoxcj, on 15 octombrie 2018 - 14:37, said:

Daca nu raspund, se prelungeste automat. E legala treaba asta, cum fac ei?

Normal ca este "legal"...doar suntem o tara bananiera,nu?

#49
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 26.02.2010
E conform legilor în vigoare ale acestei țări.

#50
Mastyi

Mastyi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 28.02.2013
Prin aceste mesaje Orange nu vrea decat. sa actualizeze toata baza de abonamente in noile versiuni, cu mai multe resurse si o viteza mai buna de internet fata de cele vechi. Totodata ofera si posibilitatea de renuntarea la vechiul contract fara achitarea niciunei penalizari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate