Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Info. Card Visa Electron

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostMagicwisewolf, on 15 octombrie 2018 - 13:57, said:

Vezi la BT au si comision de incasare bani din alte banci. De exemplu, daca primesti pana in 1000 de lei au comision de vreo 2.5 lei. Daca ai peste 1000 de lei o data, e de 5 lei. Daca faci cateva de cateva sute de lei, te adre de cate 2.5 lei mereu.
Uite lista cu comisioane :

https://www.bancatra...misioane_PF.pdf
cred ca fisierul asta pdf nu este actualizat pt. ca:
Attached File  l1.png   18.2K   29 downloads
si pe site-ul lor scrie:
Attached File  c1.png   142.48K   32 downloads

Asta mi-a sarit in ochi la prima vedere, daca stau sa citesc toata lista sunt sigur ca mai gasesc cateva.

Edited by Y0samiteSam, 15 October 2018 - 14:06.


#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View Posteiffel, on 15 octombrie 2018 - 13:45, said:

Vezi ca unele banci deja au eliminat Visa si Visa Electron - ex BCR.

Si ING-ul a eliminat Mastercardul fiindca probabil nu s-a inteles cu ei la costuri si/sau au primit oferta de exclusivitate din partea Visa.

#21
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016

View PostY0samiteSam, on 15 octombrie 2018 - 14:05, said:

cred ca fisierul asta pdf nu este actualizat pt. ca:
Attachment l1.png
si pe site-ul lor scrie:
Attachment c1.png

Asta mi-a sarit in ochi la prima vedere, daca stau sa citesc toata lista sunt sigur ca mai gasesc cateva.
Cred ca pe site nu e actualizat. Fisierul e din octombrie 2018, deci, de 2 saptamani. E vorba de tranzactiile din alte banci. Daca cineva iti trimite 100 lei, stiu ca pe tine, ca persoana care primeste, te taxa cu 4 lei (nu am mai regasit in pdf asta). Daca primeai de la cineva tot din BT, atunci da, era gratuit. La fel si la transferul catre alte conturi din alte banci. Spre exemplu, daca transferi 50-100-500 pana la 1000 de lei unei persoane cu cont ING (sau orice alta banca decat BT), comisionul e de 2.5 lei. Pentru tranzactii peste 1000 lei, comisionul va fi 5 lei.

#22
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostY0samiteSam, on 15 octombrie 2018 - 13:31, said:

Sa il pot lasa copiilor, prietenilor sau rudelor, sa nu stau de grija lui.
De multe ori dau cardul prietenilor sa faca diferite plati
Hmm, SAY WHAT ?!
OK, inteleg ca esti tu generos / prietenos, dar toate celelalte persoane traiesc in padure, in epoca de piatra ?!
Au nevoie de card, dar nu au / nu-si fac card, le dai tu cardul tau ?!
Din ce spui tu acolo, nici o solutie nu se potriveste pentru tine, vei avea oricum ceva de plata undeva, destul de mult.
Adica sint multe tranzactii (alimentarile, in special, dar si plati, la alte banci) si se vor aduna comisioane in cele din urma.
Eu credeam ca vrei pentru tine, sa zicem 1-2 tranzactii/luna.... aia e....
Asa, copiil, prieteni sau rude... 1-2-5 tranzactii x 1-2-5.. persoane.... cine plateste toate comisioanele ?!
Fa o lista exacta de tranzactii (alimentari / plati), vezi care cum sint comisionate, alege banca potrivita.
Pe de alta parte, la exemplul tau de 90.000 usd, chiar stai sa te interesezi de comision bancar de 15-50-100 lei anual ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 15 October 2018 - 14:44.


#23
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
La BCR ai cont curent in lei plus card gratuite <https://www.bcr.ro/r...ntul-curent-bcr>, fara conditie de rulaj/ salariu la ei. Iar pe site vad ca exista inca mentionat Visa Electron <https://www.bcr.ro/r...sa-electron-ron>. In acest aranjament insa te costa incasarile interbancare 4LEI/operatie (cele intrabancare sunt gratuite). Exceptie daca ai salariul/pensia/etc la ei, completezi un formular si incasarea salariului/etc este fara comision.

#24
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Binenteles ca ma intereseaza orice comision; cum ai spus si tu: "SE ADUNA" : comision pentru contul de lei, comision pentru contul usd, comision pentru contrul euro plus zecile de tranzactii: crede-ma se aduna niste sume de te ia durerea de cap mai ales la tranzactiile dintr-o banca in alta, dar nu asta este important, nu m-am plans de comisoanele pe care deja le platesc. Sunt multumit cu ce am.
Acum discutam despre un card nou, un card pentru care nu vreau comisioane, nu vreau sa fie atribuit si altor valute. Pur si simplu pentru shopping online si in magazine/alimentari.
Nu inteleg de ce aduci in discutie comisioanele de la platile facute cu cardul in alimentari: majoritatea sunt 0

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Iar pe site vad ca exista inca mentionat Visa Electron
Probabil nu ma ie actualizat de foarte mult timp.
Eu am primit notificare in contul de online banking ca s-a renuntat la Visa - ambele tipuri si Maestro prin primavara.
In vara a venit sorocul si cand m-am dus mi-au dat Master Card in loc. Cica ptr imbunatatirea serviciilor.

#26
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014

View Postsags, on 15 octombrie 2018 - 14:53, said:

La BCR ai cont curent in lei plus card gratuite <https://www.bcr.ro/r...ntul-curent-bcr>, fara conditie de rulaj/ salariu la ei. Iar pe site vad ca exista inca mentionat Visa Electron <https://www.bcr.ro/r...sa-electron-ron>. In acest aranjament insa te costa incasarile interbancare 4LEI/operatie (cele intrabancare sunt gratuite). Exceptie daca ai salariul/pensia/etc la ei, completezi un formular si incasarea salariului/etc este fara comision.
Începând cu 29 septembrie nu ai comision la încasări interbancare la BCR.
Acum la BCR poți să ai cont curent cu card de debit Mastercard și internet banking cu eToken pentru 0 lei, fără condiție de rulaj.

Edited by orbanbalint, 15 October 2018 - 15:24.


#27
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,953
  • Înscris: 24.04.2013
@eiffel: Eu unul nu am primit nici o instiintare, si am Visa Electron. Adevarat ca mai are ceva timp pana expira. Tot ce am primit, dar mai demult, este ca m-au trecut la pachet TotalCont si acolo intr-adevar este inclus Mastercard Gold fara posibilitatea de a ramane cu Visa Electron pe care il aveam. Poate ca pana la urma depinde de pachetul de servicii pe care il ai si de cat de insistent esti.

@initiator: Abia acum am remarcat si partea cu internet banking. Aici nu stiu cat de gratuit mai este (la BCR in aranjamentul cu cont + card gratuite). Pe undeva zice ca internet+mobile+phone banking cu eToken (adica parole unice si semnatura digitala generate de o aplicatie Android/ iOS/ Windows Phone) este gratuit, iar cu token fizic e 3LEI/luna.

Edited by sags, 15 October 2018 - 15:36.


#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

View Posteiffel, on 15 octombrie 2018 - 13:45, said:

Vezi ca unele banci deja au eliminat Visa si Visa Electron - ex BCR.

Se elimina Visa Electron pentru ca e o fosila.

In rest depinde de contractele băncii.


Și la BCR am făcut visa credit in August.

Edited by Lex404, 15 October 2018 - 15:45.


#29
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View PostY0samiteSam, on 15 octombrie 2018 - 14:57, said:

Binenteles ca ma intereseaza orice comision; cum ai spus si tu: "SE ADUNA" : comision pentru contul de lei, comision pentru contul usd, comision pentru contrul euro plus zecile de tranzactii: crede-ma se aduna niste sume de te ia durerea de cap mai ales la tranzactiile dintr-o banca in alta, dar nu asta este important, nu m-am plans de comisoanele pe care deja le platesc. Sunt multumit cu ce am.
Acum discutam despre un card nou, un card pentru care nu vreau comisioane, nu vreau sa fie atribuit si altor valute. Pur si simplu pentru shopping online si in magazine/alimentari.
Nu inteleg de ce aduci in discutie comisioanele de la platile facute cu cardul in alimentari: majoritatea sunt 0

Pai, cum a zis cineva mai sus: la Transilvania se pare ca ai comision daca incasezi bani de la alta banca.
Tu nu vei face alimentarea din contul tau Alpha Bank ?!
Mai departe, le dai la prieteni sa plateasca diverse.
Pai, daca vreunul plateste vreo factura la alta banca, pac 2.5 lei comision.
De unde sa stiu eu ce fac prietenii tai cu cardul tau (apropo, tu stii ?!)
De aia ti-am zis sa faci TU lista exacta cu toate tranzactiile, vezi cu cit sint comisionate la bancile alea care au comision zero :)

#30
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Eu am la Transilvania și plătesc 1leu pe lună cu internet banking.

#31
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Sistemul folosit de V E e lăsat balta in multe locuri.
E similar cu Maestro.
Acum se merge pe MasterCard și Visa (fostul Visa Classic)
In multe locuri in afara EU nu mai este acceptat electron

#32
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Internet banking cu eToken e gratuit. Cu Token fizic costă 3 lei/lună.

#33
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
si pe mine m-au chemat la banca saptamana trecuta pentru schimbarea cardului Visa Electron dar nu banuiam ca astea sunt motivele.
Am primit un nou card, tot Visa dar numai scrie electron. Pe asta nou scrie Visa DEBIT si este contactless.

#34
orbanbalint

orbanbalint

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 738
  • Înscris: 26.09.2014
Și e card embosat, așa-i?

#35
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View Postorbanbalint, on 16 octombrie 2018 - 11:19, said:

Și e card embosat, așa-i?
DA este embosat.

#36
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostLex404, on 15 octombrie 2018 - 15:43, said:

Se elimina Visa Electron pentru ca e o fosila.

Bun,intreb si eu ca si colegul:ce apare in loc?Cu ce se inlocuieste?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate