Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Info. Card Visa Electron

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,

Am nevoie de un card Visa Electorn - pentru plati, cumparaturi, internet banking, etc...
Aveti idee ce banca are cel mai mic comision de administrare lunar?

Multumesc.

#2
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Eu am de la Transilvania, cred ca 1 leu pentru internet banking e tot ce platesc.
Nu este legata asta de venituri mimine lunare.

La ING si Raiffeisen, daca ai venituri de 700, respectiv 2000 (cred ca mai e una cu 1000) lunar, ai zero comisioane (nu stiu exact CARE comisioane zero, in orice caz astea de intretinere sint zero...)

Oricum, vezi ca mai sint 877765 de alte topicuri 99% identice.

#3
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
nu vreau sa intre salariu pe el, o sa depun eu atat cat am nevoie

#4
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,535
  • Înscris: 01.08.2006
Daca nu rulezi macar 700 lei sau ceva asemanator, du-te la BT, cu 1 leu pe luna internet banking. Poate or fi oferte si gratis fara rulaj, dar nu cred. Plimba-te pe site-uri la banci si vezi carduri de debit.
Sa te gandesti si la ce il folosesti. Ca daca vrei si tranferuri bancare, alea se comisioneza in plus la pachetele astea fara rulaj lunar.

Edited by bai3tzash, 15 October 2018 - 13:08.


#5
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Daca ai deja cont / card la alta banca si vrei una special pentru cumparaturi (sa te protejezi de hecheri ;) ?!), intreaba la banca ta, multe dau un al doilea card gratis.
Pe de alta parte, eu folosesc cardul de vreo 14 ani (primit bani din paypal si cumparaturi in toata lumea) si nu a fost problema.

#6
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 trollerul_de_serviciu, on 15 octombrie 2018 - 13:09, said:

Daca ai deja cont / card la alta banca si vrei una special pentru cumparaturi (sa te protejezi de hecheri Posted Image ?!), intreaba la banca ta, multe dau un al doilea card gratis.
Pe de alta parte, eu folosesc cardul de vreo 14 ani (primit bani din paypal si cumparaturi in toata lumea) si nu a fost problema.
Exact asta vreau. Am deja un card la o banca; astazi cand am fost sa intreb daca este posibil sa imi elibereze inca unul am primit un raspuns negativ. Mi-au spus ca pe numele meu poate fi emis un singur card.

#7
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Ce banca e aia ?!
Cit platesti acum lunar si/sau la diverse tranzactii efectuate de tine ?
In acest caz, de ce nu te muti cu totul la alta banca ?
Eu am plecat de la raiffeisen, dupa vreo 12 ani, tocmai ca au marit comisioanele la greu (2 conturi, eu+sotia).

#8
N4S

N4S

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 12.04.2008
Poti incerca Revolut. Il alimentezi cu ce suma doresti, si platesti pe internet cu cardul virtual. In caz de suspiciuni, il poti distruge, si generezi alt card virtual.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Y0samiteSam, on 15 octombrie 2018 - 12:58, said:

Buna ziua,

Am nevoie de un card Visa Electorn - pentru plati, cumparaturi, internet banking, etc...
Aveti idee ce banca are cel mai mic comision de administrare lunar?

Multumesc.

BT are costuri zero pentru cardul VISA Electron.  Platesti 1 lei pe luna doar internet bankingul daca ai nevoie.  Eu il folosesc dublat de un card Revolut si nu am nevoie de internet banking pentru ca ori scot tot, la bancomat, ori transfer in Revolut si am o evidenta stricta.

#10
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Este vb. despre Alpha Bank.
Stau la ei pentru ca ofera posibilitatea de a crea un depozit la termen in USD si pentru ca am comision 0 la retragere in valuta (la data scadenta).
Pe scurt: daca stiu ca pe data de 24.12.2018 am nevoie de 90.000 de mi USD eu fac un depozit la termen pe 1 luna incepand cu data de 24.11.2018 si peste 30 de zile am la dispozitie 3 zile lucratoare sa retrag banii fara comision. Pana acum nu am gasit o alta banca cu acest serviciu inclus si este vorba totusi de un comision maricel: 0,5% din suma retrasa adica 450 USD.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Y0samiteSam, on 15 octombrie 2018 - 13:14, said:

Exact asta vreau. Am deja un card la o banca; astazi cand am fost sa intreb daca este posibil sa imi elibereze inca unul am primit un raspuns negativ. Mi-au spus ca pe numele meu poate fi emis un singur card.

Daca ai deja un card... poti incerca Revolut, pe care il vei alimenta de pe cardul pe care il ai deja si poti face cam orice cu el in afara de scos numerar... adica se presupune ca daca ai nevoie de numerar, te descurci cu cardul romanesc.

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,026
  • Înscris: 07.11.2006

 Y0samiteSam, on 15 octombrie 2018 - 13:14, said:

Mi-au spus ca pe numele meu poate fi emis un singur card.

 trollerul_de_serviciu, on 15 octombrie 2018 - 13:17, said:

Ce banca e aia ?!


Tare,tare-mi vine sa cred ca-i vorba despre infailibila Transilvania.
Eu nu prea-s umblat prin banci dar atatia idioti si oligofreni pe metru patrat ca la Banca Transilvania n-am vazut.Sunt campioni mondiali.

#13
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 rosix, on 15 octombrie 2018 - 13:26, said:


Daca ai deja un card... poti incerca Revolut, pe care il vei alimenta de pe cardul pe care il ai deja si poti face cam orice cu el in afara de scos numerar... adica se presupune ca daca ai nevoie de numerar, te descurci cu cardul romanesc.
ideea este ca numai vreau sa folosesc acel card de asta doresc inca unul la o alta banca pe care sa il alimentez eu cu ce sume am nevoie. Sa il pot lasa copiilor, prietenilor sau rudelor, sa nu stau de grija lui.
De multe ori dau cardul prietenilor sa faca diferite plati si automat trebuie sa comunic si PIN-ul sau fac eu poze la card si le trimit. Doresc un alt card la care sa pot tine evidenta banilor usor si sa nu stau cu grija ca in contul respectiv sunt sume mari de bani.

#14
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Y0samiteSam, on 15 octombrie 2018 - 13:31, said:

ideea este ca numai vreau sa folosesc acel card de asta doresc inca unul la o alta banca pe care sa il alimentez eu cu ce sume am nevoie. Sa il pot lasa copiilor, prietenilor sau rudelor, sa nu stau de grija lui.

Asta cu lasatul cardului la altii, nu prea se recomanda... Deci.. ori iti faci VISA Electron la Transilvania si alimentezi cu cat vrei ... ori Revolut ... ori ambele.. Nu te costa absolut nimic sa ai simultan si VISA Electron BT si card Revolut ... cu conditia sa le folosesti pentru plati si sa nu vanturi numerar prin ATM-uri.

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca unele banci deja au eliminat Visa si Visa Electron - ex BCR.

#16
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
Nu stiu daca e 1 leu la BT  internet bankingul dar eu dau 5 lei cu sms alert cu tot.

#17
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

 eiffel, on 15 octombrie 2018 - 13:45, said:

Vezi ca unele banci deja au eliminat Visa si Visa Electron - ex BCR.
si ce au bagat in loc?

 MKdens24kw, on 15 octombrie 2018 - 13:48, said:

Nu stiu daca e 1 leu la BT  internet bankingul dar eu dau 5 lei cu sms alert cu tot.
nu este mult nici 5 lei; Sotia are la Raiff si comisionul este mai mare.

#18
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,099
  • Înscris: 29.01.2016
Vezi la BT au si comision de incasare bani din alte banci. De exemplu, daca primesti pana in 1000 de lei au comision de vreo 2.5 lei. Daca ai peste 1000 de lei o data, e de 5 lei. Daca faci cateva de cateva sute de lei, te adre de cate 2.5 lei mereu.
Uite lista cu comisioane :

https://www.bancatra...misioane_PF.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate