Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sfat fiat punto

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
mepetz

mepetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.04.2015
As vrea sa cumpar un Fiat punto 1.9 jtd insa nu gasesc prea multe despre aceasra motorizare , an 2000, 1.9 jtd
Ce parere aveti despre acest motor?e fiabil, ce consum are? E stricacios la motor?
Sunt incepator si de asta am ales aceasta masina.. mica ieftina
Vreau doar pareri despre acest motor ..fara 1.2 , 1.1 ...

#2
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Fabricat in 2000 si diesel nu cred ca merita, mai repede iei pe benzina, diesel sh nu prea renteaza ca sunt scumpe piesele daca iti pica vre-o piesa importanta...
Ce buget ai ?
Motoarele Fiat au fiabilitate mare si pentru incepator mai bine iei pe benzina este mai usor de intretinut fata de un diesel care are costuri de intretinere mai mari.
Mai bine faci un efort si iei un fiat albea 1.2 16v Posted Image  la punto in primii ani parca 2000 pana in 2002 sau 2003 au avut probleme cu motorasul de servodirectie, se uza ceva la motoras prea repede, daca tii neaparat la modelul ala cauta de la 2004 in sus si nu o sa mai aiba buba cu motorasul.
Uite aici ceva despre 1.9 jtd:
https://forum.softpe...-motor-19-fiat/

Edited by diegodanny, 15 October 2018 - 11:49.


#3
mepetz

mepetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.04.2015
Nici banii nu sunt grei , 700e , alte pareri.. e vb despre servo city , dar nu o sa il folosesc

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 mepetz, on 15 octombrie 2018 - 11:49, said:

Nici banii nu sunt grei , 700e , alte pareri.. e vb despre servo city , dar nu o sa il folosesc
Da, la servo city ma refeream ca au avut probleme in primii ani.
Cauta una pe benzina ca la diesel daca nu a fost intretinut te va costa mult eventualele piese....punto este o masina buna, nu are probleme cu rugina daca gasesti una intretinuta merita, un 1.2 16v ar fi perfect.

Edited by diegodanny, 15 October 2018 - 11:53.


#5
mepetz

mepetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.04.2015
Gasisem una ingrijita la constanta cu facturi la ce a schimbat recent la service .. senzori , turbina , placute ulei filtre
E din bulgaria masina

#6
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 mepetz, on 15 octombrie 2018 - 11:56, said:

Gasisem una ingrijita la constanta cu facturi la ce a schimbat recent la service .. senzori , turbina , placute ulei filtre
E din bulgaria masina
Ai mers cu ea sa vezi cum se comporta motorul ? la diesel este cam riscant ca are costuri mai mari la piese....inainte sa dai banii da o tura cu ea sa vezi cum merge.
Si daca este din bulgaria o mai poti inscrie ? eu personal as cumpara doar de la cel care este trecut in acte ca sa nu am surpriza ca nu o pot inscrie....
Sfatul meu ar fi sa mai strangi putin si i-ati un Fiat albea si nu o sa ai probleme cu ea, este fiabila, rezistenta la rugina si ieftin de intretinut.
Cauti una intretinuta si ai sa te bucuri de ea mult timp:
https://www.olx.ro/a...float_price:asc

Edited by diegodanny, 15 October 2018 - 12:02.


#7
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Am luat eu un Punto pentru nevasta in 2003, tot model 2000, doar ca era 1.9 diesel simplu. Eu am luat-o cu putini km, cred ca avea vreo 40.000 si am tinut-o pana in 2009 cand avea 170.000 de km. A fost luata de la firma de unde lucram deci stiam starea ei, fusese masina unei contabile de firma.
La motor la un singur lucru am avut probleme, la egr, se infunda si nu mai tragea masina cum trebuie, s-a rezolvat cu scoaterea mufei. Dupa scoaterea mufei impresia era ca trage mai bine, consumul tot acolo a ramas.
In rest am mai schimbat una alta... Bucsile de punte spate pe care nu prea le gasesti si face masina ca naiba cu ele duse. Am schimbat si bratele fata, discurile de frana si macaraua geam de la sofer. A cazut geamul pur si simplu, se rupsese cablul.
Dupa ce am vandut-o la 170.000, mi-a zis noul proprietar (tot femeie) ca dupa 5.000 de km a trebuit sa schimbe ambreiajul. Acum nu stiu daca a fost o problema de ambreiaj sau problema a fost ca masina a fost condusa de 3 femei...

Eu nu am avut deloc probleme cu motorasul de servo. Si nu se duce doar daca il folosesti in modul city, se duce oricum nu conteaza cum il folosesti. Pe vremea aia intram pe forumul Fiat club si erau persoane care nu folosisera niciodata city si tot se ducea motorasul. Nu era nici un tipar, la unii se ducea dupa 50.000 de km, la altii ca si la mine nu aveam nici o problema... Deasemenea facuse cineva un calcul si se pare ca la cele pe benzina se ducea mai des decat la cele diesel. Se pare ca una din probleme era alternatorul cu amperaj mai mic si bateria mai mica de la benzina fata de diesel.
Oricum ala e o problema cunoscuta daca vrei masina asta asa ca e la ghici...

Edited by IpsilanteCucuruz, 15 October 2018 - 12:06.


#8
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
1.9Jtd este fiabil dar la vechimea aia... nu ai de unde sa stii ce te lasa. Intretinerea e mult mai mare ca la 1.2 de ex, care e un motor fara moarte. City chiar daca nu il folosestim motorasul tot lucreaza, la o tensiune mai joasa ce-i drept. Rezolvarea e simpla, apare martorul in bord, ai 2 optiuni, ori sau dus lipiturile si cu un cost minim se refac, ori s-a dus senzorul de coloana, pret cam mare.

#9
mepetz

mepetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.04.2015
Pai masina asta de la constanta cica are vreo 200k .. nu prea stiu in ce stare e ambreiaju , si.a luat tata un Opel astra g la 180-220k si merge ambreiaju si acum la 280k

Pai la banii aia 600-700e , nu gasesti masina tanara , eu vreau sa ma tina macar 5luni fara costuri prea mari

#10
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010
Dacă tot vrei un punto fără servo de 20 de ani, mai bine ia-ți unul pe benzină cu 500e și 1/2 ani te poți învârti cu ea.
Dacă vrei ceva mai bun și pe diesel, uită-te la opel/mazda/ford

#11
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 lool21135, on 15 octombrie 2018 - 12:16, said:

Dacă tot vrei un punto fără servo de 20 de ani, mai bine ia-ți unul pe benzină cu 500e și 1/2 ani te poți învârti cu ea.
Dacă vrei ceva mai bun și pe diesel, uită-te la opel/mazda/ford
Ce Opel sa isi ia cu banii aia ? corsa b care curge rugina din ea ? Ford la fel, ka sau fiesta din 2000 care curge rugina din ele ? iar Mazda nu prea gasesti in banii aia.

 mepetz, on 15 octombrie 2018 - 12:07, said:

Pai masina asta de la constanta cica are vreo 200k .. nu prea stiu in ce stare e ambreiaju , si.a luat tata un opel astra g la 180-220k si merge ambreiaju si acum la 280k

Pai la banii aia 600-700e , nu gasesti masina tanara , eu vreau sa ma tina macar 5luni fara costuri prea mari
Eventual ai putea sa te uiti la punto mk1 pe benzina, cauta unul cu motor 1.2, mk1 si-a dovedit fiabilitatea in timp, dovada ca mai vezi si acum multe din ele mergand si aratand ca noi.
https://www.olx.ro/a...float_price:asc

Edited by diegodanny, 15 October 2018 - 12:44.


#12
mepetz

mepetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.04.2015
Chiar nu stiu ce sa zic .. vreau 1.9 jtd pentru ca e motor mai mare si am inteles ca consumul e mic , plus ca o sa mai am 1-2 persoane cu mine in masina iar motorul de 1.2 nu prea o sa faca fata .. plus ca o sa creasca si consumul

#13
lool21135

lool21135

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 09.11.2010

 diegodanny, on 15 octombrie 2018 - 12:21, said:

Ce Opel sa isi ia cu banii aia ? corsa b care curge rugina din ea ? Ford la fel, ka sau fiesta din 2000 care curge rugina din ele ? iar Mazda nu prea gasesti in banii aia.


Eventual ai putea sa te uiti la punto mk1 pe benzina, cauta unul cu motor 1.2, mk1 a si-a dovedit fiabilitatea in timp, dovada ca mai vezi si acum multe din ele mergand si aratand ca noi.
https://www.olx.ro/a...float_price:asc
La banii ăștia nu prea are altceva de ales. Intr-adevăr pentru mazda mai trebuie să pună oțâră la buget.
Nu știu în ce zonă locuiește băiatu dar la mine am găsit cam ce își dorește el și în buget: Fiat

#14
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 02.09.2016

 mepetz, on 15 octombrie 2018 - 12:07, said:

Pai masina asta de la constanta cica are vreo 200k .. nu prea stiu in ce stare e ambreiaju , si.a luat tata un Opel astra g la 180-220k si merge ambreiaju si acum la 280k

Pai la banii aia 600-700e , nu gasesti masina tanara , eu vreau sa ma tina macar 5luni fara costuri prea mari
Ca incepator mi-am luat un Megane din 1999. SI acum dupa 7 ani, tot masina asta o am.
https://www.olx.ro/a...float_price:asc

SI fugi de dieseluri!

#15
mepetz

mepetz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.04.2015
Pai voi ce ziceti 1.2 sau 1.9?

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
-Motor Diesel
-an 2000
-euro 3 maximum

#17
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 mepetz, on 15 octombrie 2018 - 12:38, said:

Pai voi ce ziceti 1.2 sau 1.9?
Ai mers cu cea de 1.9 sa vezi cum se comporta ? are toate actele sa o poti inscrie ? ca ziceai ca este de bulgaria...

#18
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 mepetz, on 15 octombrie 2018 - 12:27, said:

Chiar nu stiu ce sa zic .. vreau 1.9 jtd pentru ca e motor mai mare si am inteles ca consumul e mic , plus ca o sa mai am 1-2 persoane cu mine in masina iar motorul de 1.2 nu prea o sa faca fata .. plus ca o sa creasca si consumul
Fiat Punto 1.2 benzina, cel in 8v, il am din 2007. Consum 7 in oras, 4-5 in exterior, am facut concedii cu masina aia, nu cu 2 ci 4 oameni si bagaje. Daca faci peste 25000 de km pe an, i-ati jtd-ul, daca nu, 1.2

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate