Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Vorbim gresit sau ei vorbeau gresit?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
Salut. Citesc destul de mult, de cand ma stiu. Imi place sa citesc, sa amestesc faptele intre ele apoi sa discut cu oamenii la un spritz sa vedem ce iese. Lasand asta la o parte, am citit multe carti vechi si am observat ca exprimarea autorilor din acea perioada era diferita de cea din zilele noastre. Acum, din cauza ca imi place mie sa pun intrebari inteligente: Erau ei inculti si nu stiau sa vorbeasca / scrie corect sau ei scriau / vorbeau corect iar noi suntem inculti ?

PS: Stiu ca nici eu nu scriu tocmai corect, desi acum vreo 10 ani eram bun la gramatica. Nu locuiesc in Romania, vin foate rar acasa si vorbesc la fel de rar limba. Am mai uitat si eu in timp.

#2
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007
Limbile sunt in continua schimbare/ transformare. De aceea in comunitatile inchise /izolate,  se pot observa dialectele, accentul diferit.  Oamenii scriau si vorbeau putin diferit acum 100 de ani. Pana si in codul civil exista fraze lasate exact cum au fost scrise ele acum 100+ ani, ca nu a facut nimeni referendum sa inlicuiasca termenii sau sa-i corecteze.

De asemenea in Budapesta se vorbeste o maghiara mult diferita fata de ceea ce vorbesc ungurii din afara ungariei, din serbia si Romania, ardeal etc.  Am vorbit cu cineva, si zambea. Mi-a zis ca sunt amuzant, ca vorbesc " ca pe vremuri" ca in filmele vechi. Ei vorbesc foarte repede cu multe cuvinte prescurtate, expresii mai noi etc.

Edited by tfmercedez, 14 October 2018 - 21:32.


#3
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Ciudat. Scrii destul de bine si corect inca. Nu pari sa fii ruda cu Raducioiu Posted Image
Cand te referi la acei autori, e vorba de cei romani sau citesti carti in alte limbi, spre exemplu, engleza si la ei faci referire ?

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostZark, on 14 octombrie 2018 - 21:26, said:

Acum, din cauza ca imi place mie sa pun intrebari inteligente: Erau ei inculti si nu stiau sa vorbeasca / scrie corect sau ei scriau / vorbeau corect iar noi suntem inculti ?
Tare mi-ar place si mie sa pun intrebari inteligente.

Dar totusi la cine te referi cand intrebi daca erau inculti ?

#5
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017

View PostMagicwisewolf, on 14 octombrie 2018 - 21:32, said:

Ciudat. Scrii destul de bine si corect inca. Nu pari sa fii ruda cu Raducioiu Posted Image
Cand te referi la acei autori, e vorba de cei romani sau citesti carti in alte limbi, spre exemplu, engleza si la ei faci referire ?

La autori romani ma refeream. Aveau alte expresii acum 100-200 ani fata de limba pe care o invatam ca fiind corecta in scolile de azi.

View PostPaz, on 14 octombrie 2018 - 21:46, said:

Tare mi-ar place si mie sa pun intrebari inteligente.
Dar totusi la cine te referi cand intrebi daca erau inculti ?

La faptul ca in ziua de azi, se intampla destul de des sa fie atacate verbal persoanele ce nu vorbesc corect gramatical. De obicei, cei din jurul lor li se adreseaza cu expresii ce sugereaza ca ar fi "inculti" (asta ca sa nu folosesc adevaratul termen folosit pe care cred ca mi-l cenzureaza forumul automat).

Edited by Zark, 14 October 2018 - 21:54.


#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,050
  • Înscris: 29.01.2016
Cum mai zicea cineva, orice limba trece prin transformari. In 100-200 acestea sunt clare si vizibile. Mai conteaza si vechimea textelor, sub ce influenta culturala au fost scrise, gradul de scolarizare al autorului, particularitatile lingvistice din zona unde a trait si scris, adica, destul de multi factori.
Sa nu te mire ca peste niste ani, modul de scriere de pe feisbuc si din sms sa devina elemente acceptate si standard lingvistic.

Edited by Magicwisewolf, 14 October 2018 - 21:54.


#7
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Posttfmercedez, on 14 octombrie 2018 - 21:32, said:

De asemenea in Budapesta se vorbeste o maghiara mult diferita fata de ceea ce vorbesc ungurii din afara ungariei, din serbia si Romania, ardeal etc.  Am vorbit cu cineva, si zambea. Mi-a zis ca sunt amuzant, ca vorbesc " ca pe vremuri" ca in filmele vechi. Ei vorbesc foarte repede cu multe cuvinte prescurtate, expresii mai noi etc.
Tu vorbesti maghiara ?

#8
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010
Meștere, citește și tu de la Ion Creangă încoace că se vorbea corect! Nu mai citi cărți tipărite dupa '90 deoarece conțin multe erori și expresii "moderne"(cocălărisme).

Quote

Erau ei inculti si nu stiau sa vorbeasca / scrie corect sau ei scriau / vorbeau corect iar noi suntem inculti ?
Nasol dacă ai dubii!

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostZark, on 14 octombrie 2018 - 21:47, said:

La faptul ca in ziua de azi, se intampla destul de des sa fie atacate verbal persoanele ce nu vorbesc corect gramatical. De obicei, cei din jurul lor li se adreseaza cu expresii ce sugereaza ca ar fi "inculti" (asta ca sa nu folosesc adevaratul termen folosit pe care cred ca mi-l cenzureaza forumul automat).
Dar nu vad nici o legatura intre asta si scriitorii de acum 200 sau 500 de ani.

Incultul se ataca in anumite circumstante, de exemplu avem un topic aici cu niste genii care ar dori sa se interzica votul celor cu IQ "redus" dar nu stiu nici sa se exprime corect in romana si nici nu au suficienta cultura ca sa stie si sa inteleaga ce reprezinta un test IQ.

Daca discuti un subiect oarecare si demonstrezi respect pt ceilalti, doar un tembel te poate ataca ca nu scrii sau nu te exprimi corect.

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 14 octombrie 2018 - 22:08, said:

Dar nu vad nici o legatura intre asta si scriitorii de acum 200 sau 500 de ani.

Incultul se ataca in anumite circumstante, de exemplu avem un topic aici cu niste genii care ar dori sa se interzica votul celor cu IQ "redus" dar nu stiu nici sa se exprime corect in romana si nici nu au suficienta cultura ca sa stie si sa inteleaga ce reprezinta un test IQ.

Daca discuti un subiect oarecare si demonstrezi respect pt ceilalti, doar un tembel te poate ataca ca nu scrii sau nu te exprimi corect.

nici CTP-ul nu e mai breaz cu bacalaureatul lui ;)

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postjimi91, on 14 octombrie 2018 - 22:11, said:


nici CTP-ul nu e mai breaz cu bacalaureatul lui Posted Image
Nici macar 5 minute nu am avut rabdare sa ascult chestia aia. Cand l-am vazut cum se exprima...

Dar tu te-ai exprimat la perfectie - "CTP-ul"

#12
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,088
  • Înscris: 17.03.2009

View PostZark, on 14 octombrie 2018 - 21:26, said:

Salut. Citesc destul de mult, de cand ma stiu. Imi place sa citesc, sa amestesc faptele intre ele apoi sa discut cu oamenii la un spritz sa vedem ce iese. Lasand asta la o parte, am citit multe carti vechi si am observat ca exprimarea autorilor din acea perioada era diferita de cea din zilele noastre. Acum, din cauza ca imi place mie sa pun intrebari inteligente: Erau ei inculti si nu stiau sa vorbeasca / scrie corect sau ei scriau / vorbeau corect iar noi suntem inculti ?
PS: Stiu ca nici eu nu scriu tocmai corect, desi acum vreo 10 ani eram bun la gramatica. Nu locuiesc in Romania, vin foate rar acasa si vorbesc la fel de rar limba. Am mai uitat si eu in timp.
Răspunsul e simplu: și unii și alții scriu/vorbesc la fel de bine, fiecare după regulile și obiceiurile din vremea respectivă.
În ultimul timp, limba română a evoluat (în unele cazuri însă a involuat), îmbogățindu-se cu multe cuvinte, preluate în cea mai mare parte din engleză, astfel că, până și unele neologisme de origine franceză tind să fie înlocuite cu altele, din engleză. Cine mai zice azi „ruj”, sau „rimel”, care vin din franceză (rimel a ajuns substantiv comun de la marca respectivă)? Acum, toate fetele spun lipstick și mascara. Locație, împrumutat din franceză cu sensul de închiriere, a devenit locație, împrumutat din engleză, cu sensul de loc, localizare. Nimeni nu mai este acum la modă, toți sunt în trend. De aici vin, probabil, diferențele dintre limba vorbită acum 100 de ani și cea vorbită în prezent. În plus, au apărut și vorbitorii de romgleză, persoane care nu știu bine nici româna, darămite engleza, dar, vorbesc precum un binecunoscut personaj dintr-o celebră piesă a lui Alecsandri.
Îmi aduc aminte de o chestie auzită de curând. Cineva spunea: Trebuie să fim în pas cu timpurile pe care le trăim, să fim în trend, ca să mă înțelegeți mai bine...
.....
Apropo de cărți. Cele publicate în ultimul timp, mai ales de edituri obscure, sunt pline de greșeli, pentru că editurile nu mai folosesc corectori, autorul asumându-și cele scrise, așa că au apărut multe cărți scrise de persoane care „au scris mai multe cărți decât cele citite”. În ziua de azi, e suficient să ai ceva bani (culmea că nu prea mulți!) ca să publici orice inepție; se găsește oricând o editură dispusă să-ți publice prostiile.
Așa că, e de evitat lectura unor cărți publicate în ultimul timp, dacă nu sunt publicate în edituri consacrate, care, în mare, își respectă „blazonul” și nu scot maculatură.

Edited by stancosty, 14 October 2018 - 22:42.


#13
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 14 octombrie 2018 - 22:16, said:

Nici macar 5 minute nu am avut rabdare sa ascult chestia aia. Cand l-am vazut cum se exprima...

Dar tu te-ai exprimat la perfectie - "CTP-ul"

pai ce-am gresit :|....

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postjimi91, on 14 octombrie 2018 - 22:44, said:


pai ce-am gresit Posted Image....
Adica eu ce-ar fi trebuit sa zic ca sa ma intelegi ? Ca te-ai exprimat gresit ? :D Atata te-ai obisnuit sa ti se dea contra ca atunci cand te aproba unul o iei ca pe o acuzatie ? :)

#15
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,991
  • Înscris: 15.06.2007

View PostPaz, on 14 octombrie 2018 - 21:58, said:


Tu vorbesti maghiara ?
doar nu mi-o fi jena.

#16
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 956
  • Înscris: 12.12.2007

View Postjimi91, on 14 octombrie 2018 - 22:44, said:


pai ce-am gresit Posted Image....

E simplu....ma rog, pt unii.....
Acronimele/ abrevierile NU se articuleaza!
Cel putin asa am invatat eu.
Pentru ca, daca ar fi sa citim cele scrise de tine, pe larg, ar suna cam asa: "nici Cristian Tudor Popesc-ul" (sau Popescul, fara cratima) "nu e mai breaz cu bacalaureatul lui'
Ia zii, cum iti suna?

Partea nasoala e ca se cam practica greseala asta...si am auzit, si citit in mai multe locuri (ma refer la mass-media) exprimari de genul "RATB-ul, PSD-ul, ONG-ul..." etc. Si din pacate lumea le cam trece cu vederea. Nu m-ar mira ca in curand, Academia Romana, Institutul de Lingvistica, apoi DOOM sa accepte si ulterior sa includa si acest tip de exprimari.
O limba evolueaza si de multe ori nu pe placul celor care o vorbesc.

OFF-TOPIC:
Stiai ca "aprozar" este o abreviere si vine de la "aprovizionare cu zarzavat"? Sau ca "laser" este tot o abreviere si vine de la "light amplification by stimulated emission of radiation"? Dar asta este o cu totul alta poveste, din alta categorie de vorbe...

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 30.04.2007
daca ai dubii in ceeace priveste cit de corect sau incorrect te exprimi, uite aici o mostra de autentica si ultracorecta limba romaneasca.

https://m.youtube.co...h?v=sJhFiJxPwr4

Edited by r_murphy, 15 October 2018 - 01:19.


#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Limba literara a fost standardizata acum vreo 150 de ani si, desi are la baza graiul din Muntenia, este ceva artificial. S-a urmarit latinizarea limbii prin introducerea de cuvinte noi, imprumutate sau chiar inventate, cuvinte care nu erau folosite in mom ala de nimeni si scoaterea multor cuvinte de origine slava sau turca din vocabular, cuvinte ramase mult timp in limbajul popular, acum fiind considerate arhaisme sau regionalisme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate