Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Majoritatea angajatilor sunt degeaba

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:18, said:

Majoritatea angajatilor sunt degeaba
Dar tu? Faci ceva folositor, de-ti dai cu parerea?

#20
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:18, said:

Este o observatie a mea. ........
...atunci spune ce chestie nemaipomenita , unica , faci tu ?!

#21
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postedy_wheazel, on 14 octombrie 2018 - 17:45, said:

Si un avion tot cu cateva click-uri si manete se piloteaza.

la fel si bicicleta :))

#22
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,075
  • Înscris: 10.07.2013

View Postmyshyk, on 14 octombrie 2018 - 17:33, said:

De "secretul de serviciu", ai auzit? Uite de aia te-a prostit  fostul tau coleg de clasa. Si-a reusit. Bravo lui!
Foarte bine punctat maestre!  Posted Image

*Asa trebuie sa fie la serviciu.....sa nu stie prea multe persoane cu ce ne ocupam.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 14 October 2018 - 18:00.


#23
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:29, said:

Aveam un coleg de clasa care a ajuns inginer la o firma cunoscuta si il intreb ce face exact acolo, si nici pana acum nu m-am lamurit.
Interesant, asa era si taica-meu, a lucrat ca inginer la cai ferate pe vremea lui Ceausescu, dar ce facea concret acolo nu am aflat si obtineam numai raspunsuri evazive. Un fost coleg de clasa e acum administrator de retea la o institutie, dar cand l-am intrebat niste chestii simple, gen cum schimb IP-ul la routerul de acasa, nu a fost in stare sa imi dea un raspuns concret si nici nu am aflat ce face acolo opt ore pe zi.

Edited by PopaXXX, 14 October 2018 - 18:02.


#24
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:29, said:

Nu este doar la bugetari. Cunosc persoane care lucreaza la firme private cunoscute, au salarii mari, si daca ii intreb chestiuni tehnice din domeniul in care lucreaza, multi nu cunosc sau nu pot da raspunsuri concrete. Dar au abilitatea de a se eschiva, poate de aceea si reusesc sa se mentina angajati.

Pai si n-ar trebui sa te bucure? Se mai imparte avutia, banii nu raman doar la bogati. :)

Daca firmei ii convine, sa fie sanatoasa.

#25
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,382
  • Înscris: 07.05.2018

View PostPopaXXX, on 14 octombrie 2018 - 18:02, said:

Interesant, asa era si taica-meu, a lucrat ca inginer la cai ferate pe vremea lui Ceausescu, dar ce facea concret acolo nu am aflat si obtineam numai raspunsuri evazive. Un fost coleg de clasa e acum administrator de retea la o institutie, dar cand l-am intrebat niste chestii simple, gen cum schimb IP-ul la routerul de acasa, nu a fost in stare sa imi dea un raspuns concret si nici nu am aflat ce face acolo opt ore pe zi.
Probabil nu avea chef sa-ti explice.

Asa si sor mea se face ca nu stie cand o intreb ceva legat de domeniul ei.Daca o suna de la munca isi aduce repede aminte.

Edited by carturarulobosit, 14 October 2018 - 18:08.


#26
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ma, calculatorul de pe care scrii atatea prostii a fost proiectat de un inginer.

Dar el poate fi folosit si la lucruri mai utile decat dejectiile tale, deci nu a fost chiar un angajat inutil.

#27
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

View Postcarturarulobosit, on 14 octombrie 2018 - 18:06, said:

Probabil nu avea chef sa-ti explice.
Pai ce face un inginer la CFR totusi? Din cate tin minte "lucra" numai in birou, dar ce facea acolo e inca un mister.

#28
Phoenixxx

Phoenixxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 24.03.2018

View PostPaz, on 14 octombrie 2018 - 17:51, said:

Vise taica... in mare parte privatii sunt mai corupti decat statul. Si nu vorbesc neaparat de Romania.

Vise? am pretentia ca stiu ce scriu; am lucrat intr-o intreprindere care s-a privatizat si la un moment dat m-am transferat la stat. Era ca si cum am scapat din puscarie (din aia de moda veche, nu sanatoriul de azi) si am ajuns intr-un loc care mi se parea ca semana cu raiul.
Bine, exagerez un pic, dar aste este ideea.
Si da, privatii sunt extrem de corupti, altfel nu ar rezista pe piata. Intr-o haita de lupi trebuie sa urli ca pentru a nu vei fi sfasiat.
Si la stat este coruptie cat cuprinde. Era suficient sa te uiti in parcarile tixite de masini scumpe ale unor bugetari cu salarii minuscule. Si este doar un exemplu marunt.

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:18, said:

Este o observatie a mea.
Au mama mea. Aoleu.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

View Postmariovrs, on 14 octombrie 2018 - 17:47, said:


Iar cu teoria ca or sa munceasca robotii in viitor....

Daca imi explicati cui or sa vanda patronii produsele facute de roboti va cred. Adica daca io stau acasa concediat, ca robotul e mai rapid ca mine si nu are sindicat, n-o sa am bani. Deci cine cumpara telefonul,painea,conserva facuta de corporatii?

Exista un echilibru in piata muncii ca si in natura.
celor care constuiesc roboti, programeaza, fac mentenanta etc. n-ai iq pt asa ceva? ti se va da si tie un venit "social" ca e pacat sa te lase sa mori de foame.

#31
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostPhoenixxx, on 14 octombrie 2018 - 18:26, said:

Vise? am pretentia ca stiu ce scriu; am lucrat intr-o intreprindere care s-a privatizat si la un moment dat m-am transferat la stat. Era ca si cum am scapat din puscarie (din aia de moda veche, nu sanatoriul de azi) si am ajuns intr-un loc care mi se parea ca semana cu raiul.
Bine, exagerez un pic, dar aste este ideea.
Si da, privatii sunt extrem de corupti, altfel nu ar rezista pe piata. Intr-o haita de lupi trebuie sa urli ca pentru a nu vei fi sfasiat.
Si la stat este coruptie cat cuprinde. Era suficient sa te uiti in parcarile tixite de masini scumpe ale unor bugetari cu salarii minuscule. Si este doar un exemplu marunt.
Adevarul e ca eu n-am lucrat niciodata la stat si nu pot face o comparatie obiectiva.

Dar pe unde am lucrat, toti patronii angajau fii sau nepoti ai unor personaje sau vindeau o cantitate de actiuni unor politicieni.

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002

View PostPaz, on 14 octombrie 2018 - 18:45, said:

toti patronii angajau fii sau nepoti ai unor personaje sau vindeau o cantitate de actiuni unor politicieni.
astea-s servicii facute sa primeasca contracte si pe final aduc beneficii, nu ca functionarii de la stat care devalizeaza bugetul. bine, nici aceste servicii n-ar trebui sa existe, dar fara ele n-ai acces la cascavalul statului tocmai din cauza functionarilor corupti.

#33
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,492
  • Înscris: 13.10.2010
Ce-mi plac persoanele care nu mai pot de grija altor persoane si nu ma refer numai la serviciu.
Imi spun functia si daca te uiti crucis(pentru ca nu ai habar cu ce se mananca) la mine dupa aceea si-ti trece prin minte sa ma intrebi ce fac mai exact, de ce mi-as pierde timpul sa-ti explic?!
Asa si cu schimbatul IP-ului, caile ferate, etc...nu are chef sa dea explicatii in acel moment sau nu vrea sa piarda timpul cu explicatii de ce trenul tuc, tuc, tuc...

#34
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostFane, on 14 octombrie 2018 - 18:50, said:

astea-s servicii facute sa primeasca contracte si pe final aduc beneficii, nu ca functionarii de la stat care devalizeaza bugetul. bine, nici aceste servicii n-ar trebui sa existe, dar fara ele n-ai acces la cascavalul statului tocmai din cauza functionarilor corupti.
Firma de care vorbesc eu nu avea absolut nici un contact vizibil cu statul, nici un contract, dar sunt sigur ca aveau ceva avantaje fiscale sau un ochi inchis la controale.

#35
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostJurasikMan, on 14 octombrie 2018 - 17:41, said:

Sunt putine domenii in care este nevoie de inteligenta, evolutie, adaptare la conditii noi si inventivitate . De fapt, in afara de cercetare, nu prea stiu alta ramura. Restul, aplica niste modele, tehnice sau mai putin tehnice.
Nici mie nu mi se pare normal ca oamenii se plafoneaza, practic dupa 3 ani cam stiu tot ce trebuie facut si tot acelasi lucru il fac cu mici variatii. Pai care mai e placerea de a lucra daca faci mereu aceleasi lucruri ? Ideea este a evoluezi - vedeti ca lumea evolueaza cu fiecare deceniu. Avem trenuri tot mai rapide, masini cu baterii, lumea nu sta pe loc. La fel si noi la locul de munca, practic ar trebui sa imbunatatim continuu procesul de productie, sau fiecare ce face.
Si un cadru didactic de exemplu vine si isi spune poezia. Din punctul meu de vedere ar trebui sa creeze metode de predare, foi cu exercitii, sa le imbunatateasca de la an la an. Nu este OK ce se intampla.

Edited by PlatonX, 14 October 2018 - 19:43.


#36
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcammyxxx, on 14 octombrie 2018 - 17:18, said:

Este o observatie a mea. Ma refer la angajatii de birou, inginerii, operatorii pe calculator din orice domeniu.
Este ca si la scoala. Sunt 2-3 copii buni, 2-3 slabi, si restul care "se descurca". Adica sunt parareli,
Toata lumea trebuie sa lucreze nu doar aia buni... cat mai multi Posted Image

View Postrosix, on 14 octombrie 2018 - 17:36, said:

Peste 80% din joburi sunt degeaba.
Joburile nu sunt doar pentru ca e ceva de facut, ele se creeaza pentru ca oamenii sa poata trai :)

Edited by andreic, 14 October 2018 - 19:46.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate