Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Necrolog: Google+ (2011 - 2019)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Google Plus urmeaza sa fie desfiintat in urma descoperiri unei vulnerabilitati care a expus date private a peste 500.000 utilizatori inca din anul 2015.

In luna martie 2018 vulnerabilitatea a fost neutralizata.

sursa: https://www.zdnet.co...r-500000-users/

eu personal nu am folosit niciodata acest serviciu, a venit la pachet o data cu contul google pe care l-am creat mai mult pentru a accesa aplicatiile din magazinul Google Play.

E posibil ca si Facebook sa aiba aceiasi soarta... dar mai e pana atunci...

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nici eu nu folosesc si nu am niciun fel de incredere in Google si Facebook - prea multe date personale colectate pentru prea putine servicii oferite.  Vrei un cont de mail, trebuie sa-ti pui toata viata pe taraba la Google.  Am inteles ca vor pune in curand monopol si pe traficul SMS, asfel incat aceasta sa nu mai tranziteze retelele mobile ci doar serverele lor.

#3
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Mari oameni importanti sunteti. Cu ce va deranjeaza daca va colecteaza datele google ? Toata lumea are facebook, nu vad nimic rau in asta. Orice lucru gasesti acolo. Nimeni nu iti face nimic.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostTruculMagic, on 14 octombrie 2018 - 15:20, said:

Mari oameni importanti sunteti. Cu ce va deranjeaza daca va colecteaza datele google ? Toata lumea are facebook, nu vad nimic rau in asta. Orice lucru gasesti acolo. Nimeni nu iti face nimic.
vezi ca au gasit-o pe o tantii de i-au dat o amenda
nici nu stii cand te deranjeaza

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Cum ti-ai facut cont la banca, cardul de sanatate, cumperi o casa sau o masina, te-au "colectat" de te-a rupt.
Sau zici ca nu ai, sau zici ca nu-ti trebuie? Nu prea cred.

Edited by addumi, 14 October 2018 - 15:59.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postzyppster, on 14 octombrie 2018 - 14:58, said:

eu personal nu am folosit niciodata acest serviciu, a venit la pachet o data cu contul google pe care l-am creat mai mult pentru a accesa aplicatiile din magazinul Google Play.
ba mai mult l-au integrat in youtube comments,
toate la un loc, de parca nu exista un sigur expert care stie ca nu 'asa ceva nu se face'

#7
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,807
  • Înscris: 16.05.2015
Aia cu vulnerabilitatea e o vrajeala de PR. G+ se afla in moarte clinica iar sfarsitul era cat se poate de previzibil.

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postborhot, on 14 octombrie 2018 - 15:55, said:

Aia cu vulnerabilitatea e o vrajeala de PR. G+ se afla in moarte clinica iar sfarsitul era cat se poate de previzibil.
aia le-a pus capac, G+ s-a nascut mare si muribund.

#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Postzyppster, on 14 octombrie 2018 - 14:58, said:

E posibil ca si Facebook sa aiba aceiasi soarta... dar mai e pana atunci...
Hmmm, sa dispara un serviciu/site folosit de jdesutedemilioane/miliarde de oameni (mi-e lene sa caut precis) ?!

Edited by trollerul_de_serviciu, 14 October 2018 - 16:47.


#10
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,560
  • Înscris: 20.08.2014
Dar Hangouts sau Google Duo foloseste cineva?

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostMarianG, on 14 octombrie 2018 - 15:40, said:


Daca nu sunt genul care sa injur o anumita institutie de stat, nu o sa primesc nici o amenda. Stai linistit ca nu iti da nimeni amenda pe nedrept. S-au dat anumite legi si nu mai ai voie sa te exprimi ca un "taran" insa cred ca se poate si civilizat. Poti sa critici, dar nu sa injuri ca negru.

In rest cine si ce sa ne faca ? Pentru ce ? Ca iau spionii americani conversatiile mele cu gagicile cand le combin si vreau sa le-o trag ? Ma doare fix in cot... sa citeasca si trump din partea mea.

Edited by TruculMagic, 14 October 2018 - 19:04.


#12
SPX808

SPX808

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.06.2016
Daca era sa ne luam dupa bug-uri si vulnerabilitati, facebook trebuia inchis de mult. Vezi cel mai recent caz cu token-urile. Zilele trecute am primit si eu mesaj ca mi-au fost furate datele. Despre conversatii nu au pomenit nimic, dar sunt convins ca au ajuns si alea unde trebuie. Si cam asta e treaba. Nu tu scuze, nu tu "te-n sange ba facebook-istule".

Edited by SPX808, 15 October 2018 - 11:24.


#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Faptul ca guvernele nu sanctioneaza prin amenzi usturatoare astfel de scurgeri de date arata cat de corupte si de mana in mana cu corporatiile capitaliste sunt conducerile statelor, fiind partase, practic, la furtul si scurgerea de date personale din conturi.   Si atunci, daca aceasta protectie nu exista, ce rost mai are discutia?

In mod normal, daca n-ar fi vorba de coruptie la scara planetara, UE ar fi trebuit sa amendeze imediat Facebook si Google pentru nerespectarea regimului datelor personale ale clientilor europeni.
Datele alea nu sunt depozitate de clienti acolo (ca n-au unde in alta parte) ci sunt colectate cu acordul mai mult sau mai putin explicit al clientilor, atunci cand ei folosesc niste servicii gratuite pe PC sau pe smartphone.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate