Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

MacPro 3.1

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Salut! Am primit cadou de la un prieten un MacPro 3.1.  L-am incercat cand l-a adus, boota fara probleme in Yosemite. L-am demontat, sters de praf. Am luat un ssd, si m-am uitat pe net sa vad cum sa-l prind si unde. Am vazut ca are doua porturi sata ascunse pe sub coolere, am demontat, am pus un cablu sata. Din pacate singurul loc unde am putut sa prind ssd-ul si unde am si un molex este locul unde este cd-romul, am pus un adaptor acolo de la molex la sata pentru alimentare si calculatorul vede ssd fara probleme, Problema e alta. Nu am pe unde sa trag cablul sata (cel de date) in jos decat pe afara. Astfel nu se mai inchide capacul bine si intra foarte fortat, plus ca preseaza mult pe cablu si cred ca in timp se taie. Am renuntat la idee si am infipt ssd-ul in primul locas pentru harduri, practic sta doar in mufe, nu am cum sa-l prind. Vad ca nu cade dar poate aveti voi o idee mai buna si mai stabila.
Inca nu am instalat sistemul de operare pe ssd.
In alta ordine de idei, am o placa video Geforce GTX 710, am pus-o in locul placii video, in slotul 1 iar placa originala in slotul 2. Am vrut sa bootez apoi cu monitorul pus pe placa originala ca sa instalez drierii nvidia cum zice pe net. Dupa ecranul de boot (liniuta aia de loading de abia se misca), dadea un ecran cu mousele dublat, un fel de artefacte ceva de genul. Cu monitorul pus pe placa Geforce nu facea nimic, fara semnal. Am scos placile, am pus inapoi placa video originala in slotul 1 insa nu mai trece de ecranul cu bootarea. Ramane liniuta aia blocata si nu face nimic. In recovery merge, in disk utility intra fara probleme. Care sa fie buba? Oricum voi reinstala pe ssd dar macar sa stiu pe viitor sa nu il stric iar si iar sa instalez si etc.
Vreo idee cum sa fac cu placa video? Pe net zice ca ar fi compatibila cu driverii nvidia.

Edited by gerbil, 14 October 2018 - 11:07.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Caută un radeon nașpet ,cu ăla ai mai mari șanse decât cu acel gt710.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Pai radeon naspet are deja.

#4
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Am rezolvat cu cablul sata gratie amicului meu care mi-a dat o idee. Am dat ventilatoarele afara (au doar doua suruburi si ies ca un sertar), apoi am gasit gaura prin care trece cablul ide catre cd-rom. Am indesat mufa cablului sata pe acolo pana am reusit sa o scot.

Edited by gerbil, 14 October 2018 - 16:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate