Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Sfat plantare langa zid de sprijin

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Buzzy

Buzzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 24.11.2004
Buna dimineata,

Am in spatele casei un zid de sprijin de 2,5 m inaltime (terenul era in panta si l-am indreptat) iar in spatele zidului de sprijin, la aproximativ 1m, am un gard cu fundatie din beton si stalpi metalici ce se intinde pe toate lungimea zidului de sprijin.

In tot spatiul asta rezultat dintre fundatia zidului si cea a gardului (de aproximativ 90 xm latime x 22 metri lungime) as vrea sa plantez SALCAMI, din 2 in 2 metri (cresc foarte repede) iar printre ei, de-a lungul gardului, vreau sa pun vita de canada si caprifoi.

Ma intereseza ca in "ghiveciul rezultat sa fie plante ptr a "suge" umezeala din spatele zidului dar si ptr intimizare.
Intrebarea este - radacinile salcamilor, cand acestia vor creste, vor afecta in vreun fel zidul de sprijin?

PS: ma gandeam sa plantez salcii (ptr ca se inalta f repede) dar fac mizerie foarte mare (as sta sa le matur toata ziua frunzele.

Am atasat o schita (o sectiune) a zonei la care ma refer.

Un sfat avizat ar fi de mare ajutor.

Attached Files



#2
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Planteaza orice arbore mare. Mereu vei avea gard si zid nou, pentru ca va trebui sa le refaci.

#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,386
  • Înscris: 13.02.2006
Umezeala din spatele zidului se "suge" prin montarea de barbacane (goluri in zid pt drenarea apei).Daca nu le-ai facut, acum e cam tarziu, se mai poate prin carotare.
Orice copac inalt plantat=radacini mari=zid sau gard crapat.
Mai degraba pui iedera sau Thuia Occidentalis -are radacina pivotanta, nu ramificata.

#4
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,067
  • Înscris: 17.01.2012
io nu cred că pt „initimizare” ai nevoie de plantație (deja 2,5 m zidul + 2 m gardul...)
mai degrabă îți trebe pt stabilizarea malului, să nu preseze enorm pe zid... (să te mai ajute rădăcinile)

bagă plante agățătoare - cât mai des plantate
îți sugerez iasomie împletită cu trandafiri cățărători
dar la capitolul trandafiri tre să ai noroc: io am cumpărat 12 butași de la dede (6 roșii/6 roz) iar 6 din ei sunt tufe normale, deci am rămas cu doar 6 cățărători...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate