Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Masina SH din tara sau afara

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#37
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
salariu, nu salar

#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 kalu4u, on 14 octombrie 2018 - 12:13, said:

Nu am bani de masina noua.
O masina noua care e masina te costa de la 15 mii de euro in sus.
Pentru credit de 15 mii de euro iti trebuie salariu de cel putin 4000 de euro pe luna ca sa se merite.
Si daca vrei sa o vinzi dupa ce expira garantia abia primesti jumatate pe ea,adica 7500 de euro.
Deci ai paguba de 7500 de euro in 2 ani.

Asa mai bine imi iau o masina veche cu 2000 de euro,mai bag 2000 in acte si reparatii si dupa 2 ani o vand cu 1500.Deci am paguba doar 2500.
Tu ești real?
De unde scoți prostiile astea?

#39
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 kalu4u, on 14 octombrie 2018 - 12:13, said:

Nu am bani de masina noua.
O masina noua care e masina te costa de la 15 mii de euro in sus.
Pentru credit de 15 mii de euro iti trebuie salariu de cel putin 4000 de euro pe luna ca sa se merite.
Si daca vrei sa o vinzi dupa ce expira garantia abia primesti jumatate pe ea,adica 7500 de euro.
Deci ai paguba de 7500 de euro in 2 ani.

Asa mai bine imi iau o masina veche cu 2000 de euro,mai bag 2000 in acte si reparatii si dupa 2 ani o vand cu 1500.Deci am paguba doar 2500.

Te contrazic si eu!
Cu un salariu de fix 4.000 LEI (sau RON) poti lua pe credit o masina NOUA de peste 15.000 EUR fara probleme! Este vorba de credit de nevoi personale, nu credit sau leasing auto pe persoana fizica. Cu cei 2.000 EUR pe care ii ai deja, platesti avans sau rezervare, eventual mai iei un tichet de Rabla (cate or mai fi).
Eu asa am procedat vara asta (nu am mai asteptat insa rabla), avansul fiind ce am primit la vanzarea masinii vechi (ca sa vezi, exact 2.000 euro), restul pe credit pe 5 ani.
Valoare masina: 18.300 euro, TVA inclus (Mazda 3 Sedan 2018). Restul este poveste...
Deci, se poate, doar sa vrei cu adevarat masina si sa stii unde sa cauti (si eventual unde sa vorbesti). Am facut simulari o luna intreaga pe la banci, masina fiind deja rezervata, in curtea reprezentantei...

#40
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.11.2012
Cat ai rata ? Dar casco? Cat platesti in total la sf perioadei?

#41
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 adisz, on 15 octombrie 2018 - 13:24, said:

Cu salar de 4000 de euro iti iei masina cu banii jos
Pe credit iti iei masina de 60-80.000 de euro,nu de 15.000 de euro
daca iti ei masina de 15k pe credit esti de conditie medie daca iti iei masina de 60-80K pe credit esti dus cu capul :)

#42
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 the_same, on 16 octombrie 2018 - 11:01, said:

Cat ai rata ? Dar casco? Cat platesti in total la sf perioadei?
Rata este 1400 lei fixa, la dobanda de 7% negociata (am si salariul la ei); Casco 300 lei lunar. Cat platesc per total nu mai are nicio importanta...

#43
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 29.09.2006

 lsniculescu, on 16 octombrie 2018 - 13:45, said:

Rata este 1400 lei fixa, la dobanda de 7% negociata (am si salariul la ei); Casco 300 lei lunar. Cat platesc per total nu mai are nicio importanta...

Cum platiti rata fixa cand nu exista dobanda fixa?
7% probabil e marja lor + Robor

#44
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 paco rabanne, on 16 octombrie 2018 - 13:50, said:


Cum platiti rata fixa cand nu exista dobanda fixa?
7% probabil e marja lor + Robor
Pai tocmai asta este cheia: ai de ales intre dobanda fixa si cea variabila, respectiv rate egale sau adjustabile cu dobanda (aka Robor)!
Am preferat dobanda fixa de 7% (7,26% DAE, fara comisioane lunare) in conditiile "volatilitatii" bancare actuale de la noi. Iar aceste dobanzi sunt preferentiale pentru cei care au contul de salariu la aceeasi banca (eu am salariul la ei din 2005...). Sunt multe banci cu astfel de oferte.

#45
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016

 cspot, on 14 octombrie 2018 - 19:18, said:

Daca nu ai bani de masina noua este recomandat sa-ti cumperi una SH din strainatate ( dar nu obligatoriu din Germania ).
     Oricat de proasta ar fi o masina SH tot e mai buna decat un Logan nou iesit din fabrica.
     Povestea cu kilometrii dati inapoi e fumata demult.
    Un motor de VW sau Mercedes ajunge si la 1 milion de kilometri. Depinde foarte mult cum este intretinut motorul.
    Tocmai de-aia masinile se vand cu carte de service.
Vezi sa nu te audă cei cu 1.2tsi și alte failure vw :))

#46
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 lsniculescu, on 16 octombrie 2018 - 13:45, said:

Rata este 1400 lei fixa, la dobanda de 7% negociata (am si salariul la ei); Casco 300 lei lunar. Cat platesc per total nu mai are nicio importanta...

Platesti 1700ron/luna doar rata+casco dintr-un salariu de 4000ron pt un fier ? Ai curaj !

Mai pui un plin+o spalare si deja ai depasit 50% din venit.

#47
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007

 MicroEdge, on 16 octombrie 2018 - 14:42, said:

Vezi sa nu te audă cei cu 1.2tsi și alte failure VW Posted Image)

La 1.2 tsi cred ca e problema doar la modelele din primii ani.

Am un 1.2 tsi luat de nou din 2012, motorul pe lant, si pana acum la 60k km nu am nicio problema, si nici nu da semne

#48
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007

 ionut_ionut, on 17 octombrie 2018 - 09:44, said:


Platesti 1700ron/luna doar rata+casco dintr-un salariu de 4000ron pt un fier ? Ai curaj !
Mai pui un plin+o spalare si deja ai depasit 50% din venit.
Nu este singurul venit in casa... vorbeam de un salariu de 4.000 lei, cel care se ia in calcul efectiv la calculul creditului, dar pentru indatorare se ia venitul familiei (nu am spus nicaieri ca nu sunt casatorit...).
Si nu este un "fier", este o investitie pentru cel putin 6-8 ani... Tu cum crezi ca se schimba masinile in vest? Vorbesc de tari ca Germania, Franta sau Olanda, pe unde am stat ceva mai mult de 2-4 saptamani in delegatie sau stagiu (chiar si 6 luni) si am interactionat ceva mai mult cu colegii? Chiar crezi ca ei platesc cash la fiecare masina noua, pe care oricum o schimba la 4-6 ani cel mult? Discutia se referea la obtinerea efectiva a unui credit pentru achizitia auto. Oricum suntem deja mult offtopic...

#49
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 lsniculescu, on 17 octombrie 2018 - 10:36, said:

Nu este singurul venit in casa... vorbeam de un salariu de 4.000 lei, cel care se ia in calcul efectiv la calculul creditului, dar pentru indatorare se ia venitul familiei (nu am spus nicaieri ca nu sunt casatorit...).
Si nu este un "fier", este o investitie pentru cel putin 6-8 ani... Tu cum crezi ca se schimba masinile in vest? Vorbesc de tari ca Germania, Franta sau Olanda, pe unde am stat ceva mai mult de 2-4 saptamani in delegatie sau stagiu (chiar si 6 luni) si am interactionat ceva mai mult cu colegii? Chiar crezi ca ei platesc cash la fiecare masina noua, pe care oricum o schimba la 4-6 ani cel mult? Discutia se referea la obtinerea efectiva a unui credit pentru achizitia auto. Oricum suntem deja mult offtopic...

Corect, numai ca rata reprezinta un procent considerabil mai mic din slariul unui vestic.

#50
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Cred ca  discutiile au depasit deja 2000 euro a initiatorului Posted Image

In alta ordine de idei (si l-am intrebat si pe initiator) ...conteaza foarte mult si ce vrei sa faci cu masina. Nu inteleg rostul la atatea credite, rate, Casco, dobanzi si alte indatorari daca vei tine masina in fata blocului "doar sa crape du'jmanii" , singurele tale drumuri fiind Martea dupa morcovi la piata, la serviciu care e situat la 2 km de casa si Duminica pana la bunica la tara. Daca vei trage linie la sfarsit de an vei vedea ca era mult mai rentabil cu taxiul.

Initiator , poate te ajuta ... In 2012 ziceam eu asa ca imi trebuie o masina desi in realitate nu era asa. Avea si sotia (si chiar avea nevoie de ea) si erau prea rare situatiile cand am fi avut nevoie amandoi de masina ei in acelasi timp. Si totusi vroiam masina desi locul de munca era la 1.5 km de casa, putinele drumuri prin oras le puteam face cu taxiul iar la tara la parinti puteam merge cu un autobus care il luam de langa casa si ma lasa in fata portii la tara pt 5 lei si 30 min de mers. Dar vroiam masina Posted Image Buget, 3200 euro + inca 300 pt inmatriculat si primele consumabile

Dupa indelungi cautari si oscilari am luat un Astra G diesel hatchback (ca deh, roman) de 10 ani (cu acel motor cel mai blamat de la Opel, 1.7dti). Masina am luat-o de la 3 blocuri distanta de mine, era deja rulata in Ro de 5 ani, vanzatorul sa lauda ca n-a pus pe ea absolut nimic, km cam vreo 170 mii pe bord (in realitate cine stie). Nah, masina dragutica , nu batea, nu troncanea, parea in mintile ei. In 3 ore am fost cu ea inmatriculata pe mine si cu toate cele necesare.(se apropia Ianuarie 2013 si se pregatea o noua taxa de inmatriculare asa ca m-am grabit sa finalizez actele)

Acuma nah, ca sa nu-mi fie rusine cu ea pe drum (din fabrica nu avea decat 75 CP), i-am schimbat softul plus alte cateva imbunatatiri pe la motor si am facut din ea o masina decenta desi m-am lovit de majoritatea bolilor modelului pe care le-am rezolvat cu manutele proprii.
Inca mai am masina si functioneaza absolut ireprosabil (acum am pe ceas 220 mii km) si ca piese efective si necesare in acesti 6 ani au fost 2 telescoape fata, o rola curea accesorii, o baterie si vara asta i-am luat un set de gume noi.. Nu am schimbat o bucsa sau vreo placuta frana iar banii bagati in ea pt "imbunatatiri/personalizari' nu-i pot pune la socoteala pt ca masina mergea foarte bine si fara astea.

Sunt constient insa ca o cam tin degeaba si platesc aiurea pt ea pentru ca abia fac undeva la 8000 km pe an...dar nah, e jucaria mea. Desigur, m-au intrebat multi de ce mai tin vechitura asta de 16 ani in fata blocului dar eu chiar nu vad sensul, in cazul meu, de a o inlocui cu 10-15 mii euro. Nu ar fi decat bani stocati aiurea si fara nici un folos tinuti in fata blocului pt deliciul pruncilor cu mingea.
De aceea te-am intrebat initiator , ce vrei sa faci cu masina , la ce iti trebuie, chiar ai nevoie de ea ? Pt ca la 2000 euro iti vei lua doar o petarda care cu putin ghinion te va face sa vorbesti singur langa ea. Uite, eu am avut noroc cu SH luat din Romania dar sunt convins ca la o utilizare intensiva a masinii (3-4 mii km lunar) ar incepe sa cada in stiluri ! Posted Image

Edited by ncu, 18 October 2018 - 10:14.


#51
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
La bugetul ăsta e greu. Aș căuta ceva de aici cu istoric verificabil (gen facturi de service pe ultimii 2-3 ani).
Legat de credit pentru mașină, e cea mai mare prostie. E un activ cu o depreciere puternică care pierde peste jumătate din valoare în primii 3 ani. Deci ideal e mașina de cam 3 ani, pe care ori s-o schimbi la primele semne de ceva mai grav, ori s-o ții până îi cad roțile.

#52
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007

 marius0707, on 17 octombrie 2018 - 09:56, said:



La 1.2 tsi cred ca e problema doar la modelele din primii ani.

Am un 1.2 tsi luat de nou din 2012, motorul pe lant, si pana acum la 60k km nu am nicio problema, si nici nu da semne
Pai la 60 000 ce semne vrei sa dea? Fiabilitatea nu se masoara in 60 000. Atatia km trebuie sa tina si o masina de tuns iarba. Fiabilitatea se masoara dupa ce ai ajuns macar la 200 000.
La 60k km practic masina e aproape virgina.
La 1.2 tsi... De fapt orice TSI, problema e ca le-au inventat. Puteau sa stea dracu' pe fundu' lor si sa mai mearga cativa ani pe clasicul si fiabilul MPI si sa lase injectia directa de benzina pentru cei care se pricep.
In materie de motoare pe benzina orice VW e de kkt. Acum o sa fii revoltat pentru ce zic eu, dar in timp o sa spui ca am avut dreptate. Vei vedea. E doar o chestiune de timp.

Edited by dan1980_25, 21 October 2018 - 22:50.


#53
marius0707

marius0707

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 22.11.2007

 dan1980_25, on 21 octombrie 2018 - 22:47, said:

Pai la 60 000 ce semne vrei sa dea? Fiabilitatea nu se masoara in 60 000. Atatia km trebuie sa tina si o masina de tuns iarba. Fiabilitatea se masoara dupa ce ai ajuns macar la 200 000.
La 60k km practic masina e aproape virgina.
La 1.2 tsi... De fapt orice TSI, problema e ca le-au inventat. Puteau sa stea dracu' pe fundu' lor si sa mai mearga cativa ani pe clasicul si fiabilul MPI si sa lase injectia directa de benzina pentru cei care se pricep.
In materie de motoare pe benzina orice VW e de kkt. Acum o sa fii revoltat pentru ce zic eu, dar in timp o sa spui ca am avut dreptate. Vei vedea. E doar o chestiune de timp.

Problema lor era ca se intindea lantul pe la 10000 de km. Daca a ajuns la 60k, eu zic ca nu am problemaaia. Poate spre sfarsitul vietii au rezolvat-o, ca e din 2012.

Oricum nu tin o masina pana la 200k km, inca 1 an si am maritat-o.

#54
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,210
  • Înscris: 24.05.2006

 lsniculescu, on 16 octombrie 2018 - 13:45, said:

Cat platesc per total nu mai are nicio importanta...

142.800 de lei, adica vreo 30 de mii de cocos. Bine, bravo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate