Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Masina SH din tara sau afara

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Daca ar fi sa va luati o masina SH , ce ati alege: adusa de afara(neinmatriculata) sau una de aici inmatriculata ?

Impresia mea este ca din cauza ca romanii sunt saraci circula cu masinile pana cand apar defecte si atunci le vand.
Le schimba pentru ca trebuie, nu pentru ca nu le mai place masina ca nemtii.
Deci daca iei una de aici inmatriculata , sunt sanse mari sa aiba probleme.

#2
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 29.06.2011
Masina noua.

#3
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pai mai bine o iei din afara dar si acolo s-au cam rarit nemtii veritabili.

#4
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,214
  • Înscris: 24.05.2006

 kalu4u, on 14 octombrie 2018 - 09:03, said:

Deci daca iei una de aici inmatriculata , sunt sanse mari sa aiba probleme.

Da, sa nu uitam ca, pe langa smenurile obisnuite, gen km dati inapoi, piese luate de pe diferite masini, reparatii dupa dauna totala samd, se mai adauga si vrajeala cu TVA-ul neplatit in DE. Am citit ca acum a venit si fiscul german, care controleaza 'dealerii' romani, si paguba s-ar ridica la vreo 20 de mil de euro. Asa ca, beliti ochii, ca daca nu beliti altceva.

https://www.zf.ro/au...d-hand-17532296

Edited by wiseguy76, 14 October 2018 - 09:20.


#5
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,373
  • Înscris: 24.09.2017
despre romani se pot scrie multe carti.la fel si despre idei preconcepute.sunt masini si masini, nu poti generaliza de obicei, de parca stii tu ce masina cumperi.
ma uit la mama si mereu se bucura ca ia chestii la reducere.are haine sa imbrace tot orasul dar ea tot cumpara, desi nu are nevoie, dar ia mereu.
asa e si cu multi dintre oamenii cu care ma intalnesc.boss iau eu pasatu ala care a costat 30.000, il iau la 8000 si fac afacere.
sunt acum nspemii de promotii rabla.filozofia mea e sa iau masina noua si sa ma tina 15 ani si sa nu ma duc in serviceuri o data pe an.
era si polo la 8000 si ceva, stiu ca e motorul ala de 65cp dar si acolo se invarte roata.

#6
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,326
  • Înscris: 24.05.2010

 kalu4u, on 14 octombrie 2018 - 09:03, said:

Daca ar fi sa va luati o masina SH , ce ati alege: adusa de afara(neinmatriculata) sau una de aici inmatriculata ?

Impresia mea este ca din cauza ca romanii sunt saraci circula cu masinile pana cand apar defecte si atunci le vand.
Le schimba pentru ca trebuie, nu pentru ca nu le mai place masina ca nemtii.
Deci daca iei una de aici inmatriculata , sunt sanse mari sa aiba probleme.


Nemtii le vand cand e timpul unei revizii capitale...

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Si daca SH-ul ala din tara e adus din afara?

#8
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,226
  • Înscris: 12.12.2011
O parte din nemți le dau înapoi înainte cu 1 an de expirarea garanției și își iau următorul model. Asta în cazul mașinilor cu garanție de 4, 5 sau 7 ani. Aici trebuie căutate mașini sh, la reprezentanțe auto.

#9
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 kalu4u, on 14 octombrie 2018 - 09:03, said:


Deci daca iei una de aici inmatriculata , sunt sanse mari sa aiba probleme.
Mulțumim pentru sfaturile pline de înțelepciune.
Nu știu ce ne-am fi făcut fără tine.

#10
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 MooF2010, on 14 octombrie 2018 - 09:29, said:



Nemtii le vand cand e timpul unei revizii capitale...
Doar romanii isi permit sa le schimbe cand s-au murdarit pe roti. Posted Image Posted Image

#11
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Mitul produselor de calitate nemtesti si al corectitudinii neamtului o sa ii bantuie pe romani mult timp de acum incolo. De unde sa cumperi masina SH? De unde crezi ca e mai ok masina si cumparatorul mai serios.

#12
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 corcodel10, on 14 octombrie 2018 - 09:31, said:

Aici trebuie căutate mașini sh, la reprezentanțe auto.

Mai tepari ca la reprezentanta nu ai sa gasesti. Sunt multe cazuri cu masini "fara accident" , verificate de reprezentanta, km reali, etc... iar cand a vrut omul sa faca buy back nu i-a mai luat-o inapoi ca avea daune. Cauta ca a aratat si la protv.

Depinde ce masina vrei sa iti cumperi si cand vrei. Vezi ca de la 1 ianuarie se baga taxa. Deci ori te grabesti acuma si o aduci in aceasta saptamana, suni la rar prin toate judetele vecine si al tau sa vezi unde te programeaza mai repede sau iti cumperi inmatriculata.
Saptamana trecuta am facut o programare, am incercat prin 3 judete, abia in unul am reusit sa o programez prin noiembrie.

#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
la cum a picat piaţa dizălară în west...ţi-l dă rest la o sacoşe de roşii pe Audi A6...
doar trebuie mers după roşii dincolo....că aici am aliniat preţurile cam la dublul ioropian....şi încă urcă în aliniere.

Edited by sarac.lipit, 14 October 2018 - 10:47.


#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 sarac.lipit, on 14 octombrie 2018 - 10:45, said:

la cum a picat piaţa dizălară în west...ţi-l dă rest la o sacoşe de roşii pe Audi A6...
doar trebuie mers după roşii dincolo....că aici am aliniat preţurile cam la dublul ioropian....şi încă urcă în aliniere.
Am luat si eu o sacosa de audiuri de-astea ca rest la kilu de rosii. Place la gainile mele sa se cuibareasca cand dau drumul la Seat Heating. :)

#15
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011

 kalu4u, on 14 octombrie 2018 - 09:03, said:

Daca ar fi sa va luati o masina SH , ce ati alege: adusa de afara(neinmatriculata) sau una de aici inmatriculata ?

Impresia mea este ca din cauza ca romanii sunt saraci circula cu masinile pana cand apar defecte si atunci le vand.
Le schimba pentru ca trebuie, nu pentru ca nu le mai place masina ca nemtii.
Deci daca iei una de aici inmatriculata , sunt sanse mari sa aiba probleme.
fals total.
daca ai bani de masina noua cumpara masina noua, daca nu ai bani de noua ia veche si incepe sa te apropii de Dzeu

#16
hepea

hepea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 805
  • Înscris: 20.02.2006
SH de afara cu istoric verificat sau sh din tara, de la prim proprietar (ideal) tot cu istoric verificat. Ambele verificate tehnic

#17
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,193
  • Înscris: 13.07.2005

 kalu4u, on 14 octombrie 2018 - 09:03, said:

.....
Impresia mea este ca din cauza ca romanii sunt saraci circula cu masinile pana cand apar defecte si atunci le vand.
Le schimba pentru ca trebuie, nu pentru ca nu le mai place masina ca nemtii.
Deci daca iei una de aici inmatriculata , sunt sanse mari sa aiba probleme.

Mituri urbane !
Merita sa-ti iei masina din Germania, doar daca ai pe cineva acolo care sa-ti caute masina si te duci personal sa o cumperi, de la proprietar, persoana fizica.
Pretul va fi semnificativ mai mare decat daca ai lua masina de la un parc auto, dar si sansele sa-ti iei teapa vor fi substantial reduse.
Chestia ca neamtul isi schimba masina ca s-a plicitisit de ea e doar o poveste.
Nemtii sunt oameni extrem de pragmatici si, in marea lor majoritate, ”folosesc masina de toti banii” !
Ai sanse considerabil mai mari sa iei o masina buna din Romania, de la primul proprietar, cu istoric de service verificabil, decat in cazul uneia adusa de afara, nu se stie de cine si de la cine.
Romanul care-si cumpara o masina noua o va ingriji ca pe Sfintele Moaste - exact pentru ca-i ”sarac” si nu-si permite reparatii costisitoare datorate unei proate intretineri. Si din punct de vedere al uzurii, marea majoritate a masinilor de la noi stau mai bine.
Da, nu avem noi autostrazi, dar drumurile nationale sunt in general intr-o stare OK, si romanul mediu face putini km/an (serviciu/supermrket/scoala + cate un week-end din cand in cand si un concediu pe an). Majoritatea nu fac mai mult de 10.000 km/an, ba chiar undeva pe la 6-7000 km/an.

Din Germania merita intr-adevar sa iei din reprezentanta masini din gama premium, de 1-2 ani vechime, cu km relativ putini si inca 3-4 ani de garantie.
O masina de 10 ani din Germania, in 90% din cazuri va fi intr-o stare tehnica mai proasta decat una de aceeasi vechime luata de la primul proprietar din Romania. Asta doar daca nu crezi in Mos Craciun si in baba care folosea masina doar duminica, pentru mers la biserica ....

#18
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Nu am bani de masina noua.
O masina noua care e masina te costa de la 15 mii de euro in sus.
Pentru credit de 15 mii de euro iti trebuie salariu de cel putin 4000 de euro pe luna ca sa se merite.
Si daca vrei sa o vinzi dupa ce expira garantia abia primesti jumatate pe ea,adica 7500 de euro.
Deci ai paguba de 7500 de euro in 2 ani.

Asa mai bine imi iau o masina veche cu 2000 de euro,mai bag 2000 in acte si reparatii si dupa 2 ani o vand cu 1500.Deci am paguba doar 2500.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate