Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Pian. Exersat piesa X fara o baza solida "pana iese".

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016
Ce parere aveti despre cei care se apuca de un instrument, spre exemplu pianul si exerseaza o piesa anume ( care le place lor ) pana sunt capabili sa o cante la un nivel decent.
Te ajuta la alte piese?
E si asta o modalitate de a invata sa canti la un instrument?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H-gFn5OcaRs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acest tip a exersat doar La Campanella timp de 2 ani. ( la un nivel decent pentru cineva care practica pianul de 2 ani banuiesc Posted Image , adica pentru mine ca amator de muzica clasica, suna ca La Campanella, chiar daca si eu aud ca mai rateaza niste note pe acolo ). Dupa 2 ani sa cante aceasta piesa avand in vedere ca la inceput nu stia nimic despre pian...
Probabil daca o exersa timp de 5 ani... sau nu?

Edited by g0dafk, 13 October 2018 - 23:12.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,593
  • Înscris: 07.02.2003
Slab rau... lipsa tot, ritm, emotii, accentuari, legatto, viteza, salturi corecte... nu poti fara profesor, e o iluzie a mediocritatii. Daca vrei sa fii bun nu ajunge nici profesorul, trebuie sa faci master class cu maestri.

Uite o interpretare mai decenta...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H1Dvg2MxQn8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si asta are cateva greseli dar nu le simte un amator.
Daca vrei una buna cauti la maestri sau chiar cei tineri gen Evgeny Kissin.

Edited by andreic, 13 October 2018 - 23:38.


#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,860
  • Înscris: 14.08.2007

 andreic, on 13 octombrie 2018 - 23:31, said:

Uite o interpretare mai decenta...
Realizezi ca asta are de minim 10 de ori mai multe ore de pian la activ si probabil a beneficiat de aportul unor profesori, nu? :)

Eu zic ca e ok si sa studiezi singur, daca nu ai pretentii de a ajunge la un nivel inalt ... si eu fac asta, fara un scop anume, ma relaxeaza si mi se pare o activitate placuta. N-as avea rabdare/timp sa ma duc la ore de pian. Am un keyboard care te poate invata cum sa canti anumite piese (pe ce clape sa apesi si cu ce degete) si ocazional ma mai "joc" si eu. Nu pot citi un portativ "live", dar am invatat in mare notatiile si am rabdare sa stau sa descopar o piesa nota cu nota daca e cazul (desi e mai usor sa o localizez pe Youtube si sa vad notele pe programe de invatare). Fiica-mea in schimb merge la ore si incearca sa invete sa cante "by the book", vom vedea ce va iesi din asta.

Daca vrei sa ajungi foarte bun intr-un domeniu, trebuie sa aloci o gramada de timp, este o teorie ca iti trebuie cam 10.000 de ore de studiu ca sa ajungi la un nivel foarte avansat. Evident ca in 100 de ore vei invata ceva, dar vei fi departe de un nivel foarte avansat.

PS: si eu cand mi-am luat keyboard aveam scopul de a invata o anumita piesa, dar intre timp m-am apucat de altele mai simple ... evolutia mea e evidenta (ma mai "jucasem" la pian si cand eram mai mic, dar abia dupa ce mi-am luat keyboard am reusit sa folosesc 2 maini), dar realitatea e ca nu aloc suficient timp ca sa trec la urmatorul nivel.

#4
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
important este să vrei. restul vine de la sine iar individualitatea unei prelucrări, uneori este mai reuşită decît originalul....o observăm la fiecare pas....voinţă şi ceva talent...

referitor la instrumentele de ultimă generaţie... dacă le cunoşti, te ajută 90%...poţi ara aceeaşi suprafaţă şi cu plug de lemn şi cu 16 brazde....că d'aia-ţi iei tractor.

Edited by sarac.lipit, 14 October 2018 - 08:54.


#5
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
E o timpenie. Trebuie sa cinti piese de nivelul tau sau putin peste, e singura cale de a progresa cu adevarat... In plus, profesorul este absolut esential si inca sa fie unul bun... Timpul alocat exersarii nu conteaza atita timp cit nu faci niste chestii care sa te ajute sa progresezi.

Ce cinta ala n-are nici o treaba cu La Campanella. Poate sa o mai "exerseze" 50.000 de ani si tot n-o sa iasa nimic. Si Rousseau e depasit de piesa aia, dar el e mai mult de spectacol de lumini... Ca amator nu cred ca poti ajunge vreodata sa cinti chestii de genul ala la nivelul la care ar trebui cintate. Nu e vorba de nimerit notele, aia e cea mai simpla chestie la pian...

Oricum nu inteleg dorinta asta de a cinta piese superdificile, mai bine cinti decent ceva de nivelul tau...

#6
g0dafk

g0dafk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 10.11.2016

 Mosotti, on 31 octombrie 2018 - 10:36, said:

E o timpenie. Trebuie sa cinti piese de nivelul tau sau putin peste, e singura cale de a progresa cu adevarat... In plus, profesorul este absolut esential si inca sa fie unul bun... Timpul alocat exersarii nu conteaza atita timp cit nu faci niste chestii care sa te ajute sa progresezi.

Ce cinta ala n-are nici o treaba cu La Campanella. Poate sa o mai "exerseze" 50.000 de ani si tot n-o sa iasa nimic. Si Rousseau e depasit de piesa aia, dar el e mai mult de spectacol de lumini... Ca amator nu cred ca poti ajunge vreodata sa cinti chestii de genul ala la nivelul la care ar trebui cintate. Nu e vorba de nimerit notele, aia e cea mai simpla chestie la pian...

Oricum nu inteleg dorinta asta de a cinta piese superdificile, mai bine cinti decent ceva de nivelul tau...

Pentru showoff sefu. Posted Image

Sau poate a vrut sa-si demonstreze lui ca poate ( chiar daca nu prea a putut ) sau o fi pierdut vreun pariu ceva.
Totusi, mie mi s-a parut interesanta ideea de a te apuca de un insturment si de a incerca ceva pana-ti iese ( atitudinea aia de never give up ). Acum daca incerca cu o piesa mai usoara banuiesc ca-i iesea mai bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate