Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Canon G9 Mark II sau Panasonic TZ 90

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
Salutare tuturor.

Am o dilema uriasa Posted Image

Vreau sa cumpar o camera cat mai portabila dar evident cat mai calitativa, ma intereseaza in primul rand partea video. Am de ales intre aceste 2 modele, Canon si Panasonic.

Fiecare au cateva avantaje pe care celalat nu il are, ca de exemplu, Canon are senzor de 1" pe cand Panasonic are senzor de 1/2.3' (de 4 ori mai mic?!?!?).

Panasonic in schimb are un zoom fabulos 30x fata de Canon care are zoom 3x.

De aici si dilema mea. Eu vreau sa filmez mai mult, Calatorii, concedii, excursii pe munte, la orice ora din zi. Ma intereseaza sa se vada cat mai bine si la iliminare slaba. Asta inseama sa aleg Canon insa Canon are un zoom de toata jena. Nu stiu exact cat de wide e imaginea la ambele camere cand nu folosesc zoom. Nu stiu daca Panasonic filmeaza bine la ilumiare slaba, m-am uitat pe youtube dar nu am gasit nimic concret.

Voi ce ati alege pentru filmare? Stiu ca Panasonic filmeaza si 4K dar pt mine e suficient 1080p, pt ca o sa dureze o vesnicie sa editez si sa compresez clipuri 4k.

P.S. - pretul este identic la ambele.

Mersi Posted Image

#2
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
Pentru 30x iti trebuie neaparat trepied.
Eu abia reusesc sa tin camera nemiscata la 12x.
Daca vrei filmare la orice ora din zi trepiedul te va incomoda si vei renunta cu la el. Si la marirea aceea de 30x .
Marimea senzorului conteaza mai mult.
Daca vrei marire atunci poti adauga un obiectiv separat.

Acel 3x o sa iti fie suficient pentru aproape orice situatie.

#3
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,922
  • Înscris: 16.03.2004
Eu dețin Canon G9 Mark II, dar cred că era mai bun celălalt. Cu toate acestea, dimensiunile sunt mai mici la Canon, deci portabilitatea e mai mare.

#4
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Depinde de nevoi. Eu de ex gasesc f limita(n)t obiectivul de 18-55 venit cu DSLRul. La ala macar se poate schimba obiectivul dar deja ma complic. Nu sunt genul care sta si studiaza pixelii.
De aia prefer mai mult o compacta mai veche. Cel putin cand fac poze afara.
Recunosc ca folosesc zoomul mai mare de 3x mai mult la poze, pt perspectiva si mai putin la filmare.
Pt altii e suficient si un  telefon si un 3x e perfect.

Edited by underb, 13 October 2018 - 16:02.


#5
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,922
  • Înscris: 16.03.2004
Lumix întotdeauna este mai bun decât Canon deoarece scoate pozele mai clare.

#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ba Sony le scoate mai clare! Intotdeauna. :D

Chiar intotdeauna e mai bun Lumix? Nici macar odata nu e mai slab? Iti invidiez filozofia de viata.

#7
SA-HE75

SA-HE75

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 19.04.2006
Salutare, mersi pentru opinii si pareri, mi-am luat Canon G9X II.

#8
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,922
  • Înscris: 16.03.2004

Vizualizare mesajunderb, pe 13 octombrie 2018 - 16:52, a scris:

Ba Sony le scoate mai clare! Intotdeauna. Posted image

Chiar intotdeauna e mai bun Lumix? Nici macar odata nu e mai slab? Iti invidiez filozofia de viata.

Comparația era între 2 modele. Nu știu de Sony, că nu am avut. Dar am avut un Panasonic mai vechi și Canon acum. Pot spune că pe parte de stabilizator, e mai bun Panasonic, fiind mai complex, pe 5 axe, hybrid. Canon are și el stabilizator bun, fiind optic, dar mai bun este la Panasonic. Totuși, Canon are posibilitatea de a face pozele prin atingere tactilă a ecranului, ceea ce le face mai clare, pentru că nu se mișcă camera.

Eu am luat varianta retro, maro-argintiu.

[ https://shop.usa.canon.com/wcsstore/ExtendedSitesCatalogAssetStore/PowerShot-G9-X-Mark-II-Silver_1_xl.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
lopi

lopi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 11.10.2006
Eu am GX7 II - si sunt extrem de multumit de el. GX9 II - am inteles ca este cam acelasi lucru, "in mare" - doar ca ar avea extrem de putin de pierdut la calitate, pierde mai mult la tele luminos, in schimb GX7 II - e mai compact, nu are ecran mobil (poate fi un avantaj ca sunt mai putine componente de stricat), mai ieftin. GX7 II - am filmat foarte putin cu el, sa vad daca poate :) . Si ... poate si chiar bine as zice.


Eu zic, daca te intereseaza pentru filmat - RX 100 sau GX9 II, cam la fel. As prefera GX9 II cred, pentru touch, pentru meniul mai usor, pentru culorile din poze.
TZ 90 - pentru filmat ?! Nu prea cred. Este in alta clasa aparatul asta. Daca ai nevoie de tele lung, pentru poze, mergi pe TZ, altfel, GX9 II e cu mult mai performant. Noaptea, incomparabil mai bun este GX9 II !

Strict intre cele 2 - GX9 II - detasat !

@ vldc - la 700 mm - nevoie de trepied ?! Eu, cu HX 60 fac frecvent poze fara trepied si ies ok ! Sunt putine situatii cand sa ai nevoie de trepied as spune. In plus, pentru un asa aparat foto de mic, ajunge un trepied de il bagi in buzunar si poti sa il iei oricand cu tine. Eu am un trepied la 10 Ron cu care imi fac treaba, daca e nevoie !
Cu zoom-ul de la Canon - nu faci fata in orice situatie, "merge", depinde, personal - am nevoie de mai mult zoom.

Nu e vorba ca Lumix e mai tare sau Canon - modele si modele, pentru scopuri diferita.

@ SA-HE75 - acum vad ca ai ales. Eu zic ca ai ales foarte bine. Sa-l stapanesti sanatos !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate