Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Preturile tinute artificial sus de agentii ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#73
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Mai exista o diferenta daca la amenajare sau lipsa amenajarii erau la fel, cel cu 4 camere era la parter(fara balcon), fata de etaj intermediar.Parterul si ultimul etaj poate taia din start 5-6k euro fata de un etaj bun gen 1-3.Suprafetele erau exact cat a scris Smiley.

#74
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
deci parter si fara balcon = ~10% mai ieftin. suna ok.

#75
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018
Agentiile imobiliare intotdeauna umfla preturile in mod artificial, insa romanii nu mai sunt asa de prosti ca in trecut, si evita agentiile care sunt doar paraziti

#76
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Da - romanii s-au desteptat grav :D
Ai 4-5 postari strict pe acelasi subiect. Sa inteleg ca incerci sa achizitionezi ceva dar nu prea reusesti?

#77
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postbaser, on 18 decembrie 2018 - 14:39, said:

Agentiile imobiliare intotdeauna umfla preturile in mod artificial, insa romanii nu mai sunt asa de prosti ca in trecut, si evita agentiile care sunt doar paraziti

Ce bine ar fi sa fie asa.
Anunturile proprietarilor sunt extrem.de putine

#78
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,062
  • Înscris: 04.03.2014
Agențiile imobiliare nu prea pot umfla mare lucru, dacă nu asa mai short-term.

View Postgeostorm, on 18 decembrie 2018 - 15:45, said:



Ce bine ar fi sa fie asa.
Anunturile proprietarilor sunt extrem.de putine

Inseamna ca romanii au încredere în agențiile imobiliare și încet încet bișnițarii vor dispărea lăsând locul agenților serioși.

#79
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postionutzitaly, on 18 decembrie 2018 - 23:13, said:

Agențiile imobiliare nu prea pot umfla mare lucru, dacă nu asa mai short-term.



Inseamna ca romanii au încredere în agențiile imobiliare și încet încet bișnițarii vor dispărea lăsând locul agenților serioși.
MI se pare extrem de mult sa platesc 1.5% unei agentii, proprietarul mai plateste si el.1.5%.
Pentru ce incaseaza agentia 3% ?

#80
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
daca am o proprietate de vanzare (alta decat in cea in care locuiesc) de vandut/inchiriat, mi-ar conveni sa las cheile unui agent si sa se ocupe ala de prezentare.
nu m-ar f... cu telefoane si drumuri potentialii clienti.

#81
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Da, acolo isi arata utilitatea. Desi, daca e sa gandim pragmatic, putina lume castiga atat de mult incat sa spuna ca 2k de euro nu acopera deranjul pentru cateva ore pierdute.

#82
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
pierzi cateva ore cu fiecare vizitator...

#83
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017
Nu chiar asa de mult daca ii grupezi pe toti intr-o anumita zi, la interval de o ora unul fata de celalalt.

#84
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Pragmatic sau nu, realitatea e ca din ultimele patru proprietati cumparate trei le-am luat prin agentie pentru ca proprietarul a ales sa lucreze cu agentie. La fel, ultimele doua proprietati pe care le-am vandut tot prin agentie le-am dat pentru ca nu m-a contactat nici un particular cu o oferta la nivelul cerut, la inchiriere la fel, oferte numai din partea celor veniti cu agentie.

Edited by nnestor, 19 December 2018 - 12:47.


#85
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007

View Postbaser, on 18 decembrie 2018 - 14:39, said:

Agentiile imobiliare intotdeauna umfla preturile in mod artificial, insa romanii nu mai sunt asa de prosti ca in trecut, si evita agentiile care sunt doar paraziti
De ce? Tocmai am cumparat un apartament, si am facut vizionari si cu agentii. Daca e o superoferta, ma doare in cot ca il vinde popescu, sau agentia, sau bin laden.
Anunturile proprietarilor se gasesc si ele, la peste jumatate din apartamentele postate de agentii stiam apartamentele din anunturile proprietarilor. Multe trebuie cautate pe facebook, probabil un sfert le-am gasit pe olx, etc, si restul acolo. Probabil multora le e mai simplu sa posteze acolo.
Agentiile pana la urma asta fac si ele, fura anunturi. Si apartamentul meu e pe net, desi eu dupa o ora de la postarea anuntului bateam palma cu propitaru'. Aia cu agentiile au copiat toti anuntul, fara sa-l sune macar, sa vada despre ce e vorba.

#86
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Poate că ar fi util să existe un filtru la anunţurile online, prin care să se poată separa ofertele agenţiilor de cele ale proprietarilor.

#87
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Nu ai cum, multe anunturi sunt pe numele agentului. Le poti filtra dupa nr telefon. In plus, ei platesc anunturile, olx mai degraba are interes sa-l protejeze.

#88
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
S-ar putea rezolva cu o bifă la inserare, dacă eşti particular bifezi căsuţa apoi să-ţi apară în colţ la anunţ un P sau ceva asemănător. Ar fi util şi agenţilor că nu se mai sună unii pe alţii.

#89
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 13.11.2012
Degeaba. Ce il opreste pe agent cand posteaza anuntul sa bifeze P?

#90
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Păi vede clientul care vrea de la privat când sună, că măgarul e agent şi trişează.

Edited by mihaicozac, 19 December 2018 - 22:12.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate