Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Preturile tinute artificial sus de agentii ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#19
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postrosix, on 13 octombrie 2018 - 12:59, said:

Stii bine de ce cumparatorul a actionat asa - pentru ca a fost constrans - ca nu avea unde sa stea, ca nu gasea altceva.. si ca aia erau toti banii dupa ce si-a vandut si casa si familia si soacra.
Sau nu ştia să citească...  pt. că anunţul meu îi stătea la dispoziţie.
Nu e vorba că nu avea unde să stea, l-a cumpărat pt. fi-sa care era la facultate în Cluj.

Edited by mihaicozac, 13 October 2018 - 13:06.


#20
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
agenturili straine?

#21
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008
Se dovedeste inca odata ca exista multe interese/ multi factori interesati pe piata imobiliara. Iar acolo unde sunt multi bani, este si multa manipulare/ dezinformare.
Vanzatorul mareste pretul si in functie de universul de expectatii din piata/ zona respectiva. Daca exista asteptari ca preturile vor mai creste, maresc pretul cerut. Daca se asteapta ca ele sa scada, atunci mai scad sau cel putin nu cer mai mult.
Anii 2019- 2020 vor fi ani dublu electorali in Romania, cand vor mai arunca bani si altele similare/ vor mai ascunde gunoiul sub pres etc.. Realitatea se va vedea dupa aceea, mai ales daca nu va mai continua Prima Casa dupa 2021 si/ sau va surveni si o criza la nivel mondial. Deocamdata am inteles ca s-a redus plafonul/ gradul de indatorare la 40%, banii de Prima Casa pe 2018 s-au cam terminat pe alocuri, ceea ce va avea efect si pe piata imobiliara.

Edited by vacantamijlocie, 13 October 2018 - 13:24.


#22
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu știu o casă în Brașov, cred că e nelocuită de vro 10 ani. La început cerea cam 360000 pe ea. Acum că nu s-a dat cu 360, cere 520000. Din păcate pentru el e între blocuri înalte și orientat nordic pe unde nu e bloc, cam întuneric... Dar na, omul își încearcă norocul.

#23
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postblotunga, on 13 octombrie 2018 - 19:26, said:

Eu știu o casă în Brașov, cred că e nelocuită de vro 10 ani. La început cerea cam 360000 pe ea. Acum că nu s-a dat cu 360, cere 520000. Din păcate pentru el e între blocuri înalte și orientat nordic pe unde nu e bloc, cam întuneric... Dar na, omul își încearcă norocul.
De Euro ?Posted Image

#24
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,528
  • Înscris: 16.03.2007

View Postblotunga, on 13 octombrie 2018 - 19:26, said:

Eu știu o casă în Brașov, cred că e nelocuită de vro 10 ani. La început cerea cam 360000 pe ea. Acum că nu s-a dat cu 360, cere 520000. Din păcate pentru el e între blocuri înalte și orientat nordic pe unde nu e bloc, cam întuneric... Dar na, omul își încearcă norocul.

Cred ca o sa pun anunt fake pe imobiliare cu pret de 150-200%, doar cu gandul ca li se urca sangele-n cap unora Posted Image

Edited by laffin, 14 October 2018 - 06:38.


#25
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View Postvacantamijlocie, on 13 octombrie 2018 - 20:14, said:


De Euro ?Posted Image
Da de euro, și e pe bune de vânzare, are ditai bannerul, trec aproape zilnic lângă ea.

#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă primea certificat de urbanism pt. bloc o vindea repede, aşa probabil e prea puţin teren şi n-o s-o vândă niciodată, nici ca şi casă nu e confortabil între blocuri.

#27
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Mai ales că e înconjurată de blocuri de 10 etaje. Dacă erau blocuri mici, cineva probabil făcea bloc din ea :)
Oricum terenul nu justifică prețul are doar vro 5-600 mp parcă.

Edited by blotunga, 14 October 2018 - 15:07.


#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Normal ca stiu, doar pe proprietari ii intereseaza pretul mai mult decat pe agenti. Pe agenti ii intereseaza sa vanda cat mai repede sa-si ia comisionul. Asta in lumea normala.

#29
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Exact. Pe agent il doare la caleasca ca se vinde cu 85k sau 95k. Diferenta e prea mica pt el ca sa taraganeze lucrurile 2 saptamani in plus sau mai mult.
Tranzactia perfecta pt agent e aia ce se incheie cat mai repede, cu cat mai putine vizite etc.

#30
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,681
  • Înscris: 21.06.2016

View Postgeostorm, on 13 octombrie 2018 - 10:31, said:

Urmaresc zilnic anunturile imoniliare dintr-o anumita zona si observ o chestie ciudata.
Vad ca marea majoritate a apartamentelor  stau la vanzare de luni de zile. Si culmea e ca pretul in loc sa scada din lipsa de cumparatori din contra, creste.
De ce cresc agentiile preturilela apartamentele nevandute ?
Proprietarii stiu ce fac agentiile cu apartamentele lor ?


Agentiile nu au nici un interes sa mareasca preturile, ci din contra: sa vinda cit mai repede.
Un agent care vinde in 2 saptamini o proprietate are mult mai mult de cistigat decit unul care vinde cu 10-20% in plus la pret dar ii ia 6 luni.
Daca as vinde un apartament si as lasa agentia sa propuna pretul prima mea frica e ca as pierde 10% sau mai mult ca aia sint grabiti sa vinda imediat.

#31
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Agențiile nu măresc prețurile, cred că nu înțelegeți voi, ele adaugă ceva peste cât cere vânzătorul.

Dacă vânzătorul cere 100.000 de euro pe 3 camere pe Calea Călărași este normal ca agenția să-l vândă cu minim 110.000 și să-l dea repede unde media pe 3 camere este 120.000.

Dacă vânzătorul cere 120.000 de euro tot acolo care este prețul zonei este și normal ca agenția să-l vândă cu minim 125.000 și tocmai din cauza asta cresc prețurile.

O agenție nu micșorează prețul cerut de vânzător fiincă el se duce la altă agenție și va băga la vânzare apartamentul la prețul dorit plus partea agenției.

Edited by marin-ioon, 15 October 2018 - 09:04.


#32
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postargentum, on 15 octombrie 2018 - 03:13, said:

Exact. Pe agent il doare la caleasca ca se vinde cu 85k sau 95k. Diferenta e prea mica pt el ca sa taraganeze lucrurile 2 saptamani in plus sau mai mult.
Tranzactia perfecta pt agent e aia ce se incheie cat mai repede, cu cat mai putine vizite etc.
Daca o buna parte din diferenta de 10 K ii revine lui, il doare.

#33
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

View Postvacantamijlocie, on 15 octombrie 2018 - 09:00, said:


Daca o buna parte din diferenta de 10 K ii revine lui, il doare.

Pai nu isi iau un 1,2,3-6% din valoarea la care il vand?  Ca si in majoritatea lumii civilizate?

Aici agentul e obligat prin lege sa prezinte oferta proprietarului si daca pui "muahaha iti dau 30% din cat ceri"  poate sa te sfatuiasca "nu are fost, sigur nu accepta" dar daca insisti nu te poate refuza.



#34
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postionutzitaly, on 15 octombrie 2018 - 10:25, said:

Pai nu isi iau un 1,2,3-6% din valoarea la care il vand?  Ca si in majoritatea lumii civilizate?

Aici agentul e obligat prin lege sa prezinte oferta proprietarului si daca pui "muahaha iti dau 30% din cat ceri"  poate sa te sfatuiasca "nu are fost, sigur nu accepta" dar daca insisti nu te poate refuza.
In general, agentia isi ia o parte consistenta din suma care depaseste  pretul cerut de proprietar/ vanzator.

#35
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,628
  • Înscris: 06.03.2005
Agentia are doar un procent, nu se poate lega de diferenta intre suma ceruta, platita.Suma este trecuta in contract vanzare-cumparare cu virgula si nu are legatura cu agentia, dimpotriva este posibil ca agentia sa nu primeasca nimic daca partile se inteleg direct.
In ultimi ani am avut multi colegi care au vandut si cumparat si au apelat la serviciile agentiilor in conditii decente iar agentii niciodata nu au sugerat vreun pret, dimportiva au comentat ca cereau sume mari nerealiste pentru vanzare, fapt confirmat de realitate, vanzarile fiind la un nivel mult sub pretentii.Agentii au avut intotdeauna dreptate cand au specificat pretul estimat, pentru ca ala era pretul pietei, nu cifre imaginare sau dorinte personale.

#36
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,803
  • Înscris: 13.08.2008

View Postgeostorm, on 13 octombrie 2018 - 10:31, said:

Urmaresc zilnic anunturile imoniliare dintr-o anumita zona si observ o chestie ciudata.
Vad ca marea majoritate a apartamentelor  stau la vanzare de luni de zile. Si culmea e ca pretul in loc sa scada din lipsa de cumparatori din contra, creste.
De ce cresc agentiile preturilela apartamentele nevandute ?
Proprietarii stiu ce fac agentiile cu apartamentele lor ?
Titlul topicului ar trebui completat si corectat:
Preturile tinute artificial sus de agentii si alti factori interesati din piata imobiliara ( fara semnul intrebarii )

Edited by vacantamijlocie, 15 October 2018 - 11:26.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate