Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Preturile tinute artificial sus de agentii ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#1
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Urmaresc zilnic anunturile imoniliare dintr-o anumita zona si observ o chestie ciudata.
Vad ca marea majoritate a apartamentelor  stau la vanzare de luni de zile. Si culmea e ca pretul in loc sa scada din lipsa de cumparatori din contra, creste.
De ce cresc agentiile preturilela apartamentele nevandute ?
Proprietarii stiu ce fac agentiile cu apartamentele lor ?

#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 16.03.2007
alt revoltat care n-are bani sa cumpere si cauta pe altii vinovati... :lol:

#3
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
geostorm - Te asigur că proprietarii ăia știu ce fac agențiile alea și sunt de acord iar de ce nu se vând - că nu sunt proști vânzătorii să lase din preț și așteaptă și 6 luni până obțin prețul dorit.

#4
Marius19891989

Marius19891989

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,377
  • Înscris: 09.01.2016
Asta am observat Si eu,de exemplu incearca omul sa vândă singur cu 60.000 sta cam o lună vede ca nu vinde da la un milog care se milogeste de el ca o vinde fără comision si deodată apare la 68.000 Si asa sta cu lunile.

#5
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,204
  • Înscris: 23.08.2014

View Postgeostorm, on 13 octombrie 2018 - 10:31, said:

Urmaresc zilnic anunturile imoniliare dintr-o anumita zona si observ o chestie ciudata.
Vad ca marea majoritate a apartamentelor  stau la vanzare de luni de zile. Si culmea e ca pretul in loc sa scada din lipsa de cumparatori din contra, creste.
De ce cresc agentiile preturilela apartamentele nevandute ?
Proprietarii stiu ce fac agentiile cu apartamentele lor ?
Apartamentele care stau de obicei nevandute, sint cele supraevaluate de proprietari.Pretul il stabileste proprietarul, nu agentia.

#6
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeostorm, on 13 octombrie 2018 - 10:31, said:

De ce cresc agentiile preturilela apartamentele nevandute ?
Proprietarii stiu ce fac agentiile cu apartamentele lor ?

Pentru ca cu cat pretul e mai mare, cu atat comsionul agentului e mai mare.  Proprietarii stiu dar nu pot controla.. ca targul este "iti gasesc client, dar ma lasi pe mine sa spun pretul"

Se joaca puternic la cacelama pentru ca agentii stiu ca aia care cauta apartament le arde buza sa cumpere (ori platesc chirie cat nu face, ori nu mai au unde sa stea, etc)... nu au un termen mai lung de prospectare.

Ori, intotdeauna cand iti arde buza, riscul sa platesti mai mult decat face, cand vrei sa rezolvi este maxim.

Plus de asta.. toate apartamentele bune le numeri pe degete si toti le vor asa ca... 10.000 euro in plus sau in minus  la strigarea pretului nu e o problema pentru agentii.

#7
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postmarin-ioon, on 13 octombrie 2018 - 10:46, said:

geostorm - Te asigur că proprietarii ăia știu ce fac agențiile alea și sunt de acord iar de ce nu se vând - că nu sunt proști vânzătorii să lase din preț și așteaptă și 6 luni până obțin prețul dorit.

De cele mai multe ori cele 6 luni au trecut deja.
De ce ai scumpi un produs care nu se vinde ?

#8
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă apartamentul este convenabil ca şi preţ se vinde şi fără agenţi, însă mulţi apelează la ei de frica ţeparilor. Probabil că jumătate din anunţuri sunt falsurile agenţiilor ca să umfle preţurile.

#9
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
geostorm - Fiincă vânzătorul ăla nu are nevoie acum urgent de bani și își permite să mai și crească prețul. Sunt oameni raționali care nu se iau după toate prostiile că vine criza sau altele. Dacă nu se vinde la prețul pe care îl vrea îl scoate de la vânzare și mai așteaptă până este creștere pe zona unde are el de vânzare și nu sunt multe scoase la vânzare. E valabil în zonele unde nu se mai pot construi altele noi din lipsa terenului și sunt zone centrale sau lângă parcuri.

E normal să nu scadă prețul și chiar să-l și mărească fiincă dacă vrea un cumpărător să cumpere exact unde are el trebuie să plăteacă cât cere vânzătorul, dacă nu are banii ăia se poate duce să cumpere mai ieftin în gropile de rahat de la periferia orașului că acolo sigur găsește oricât de sărac prăpădit este.

Problema nu este că sunt mari prețurile, problema este că cumpărătorii cu buzunarele găurite, adică săracii vor să cumpere central sau în zone bune la preț de periferie fiincă lumea crede că trebuie să fie același preț și în Rahova și în Sălăjan și în centrul Bucureștiului, cumpărătorii raționali și cu bani știu să facă diferența și cumpără unde vor și își permit.

Exact așa procedează și vânzătorii care au în zone bune fiincă ei știu că cine vrea ceva bun va lua unde are el chiar dacă durează și un an.

Edited by marin-ioon, 13 October 2018 - 12:13.


#10
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

View Postgeostorm, on 13 octombrie 2018 - 11:43, said:

De cele mai multe ori cele 6 luni au trecut deja.
De ce ai scumpi un produs care nu se vinde ?
am intalnit si eu un astfel de vanzator, cu multi ani in urma. avea de ~9 luni anunturi cu o garsoniera, si marea pretul cand auzea ca a mai crescut piata. din ce stiu eu, a tinut-o asa cam 2 ani si a vandut prin 2007, la pret de varf de bula.

#11
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,541
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgeostorm, on 13 octombrie 2018 - 10:31, said:

Vad ca marea majoritate a apartamentelor  stau la vanzare de luni de zile. Si culmea e ca pretul in loc sa scada din lipsa de cumparatori din contra, creste.
De ce cresc agentiile preturilela apartamentele nevandute ?
Proprietarii stiu ce fac agentiile cu apartamentele lor ?
Creste pretul pe piata, de ce sa piarda...

#12
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postandreic, on 13 octombrie 2018 - 12:04, said:


Creste pretul pe piata, de ce sa piarda...

Creste pretul cand exista cautare pentru un anumit produs.
Dar cand produsul ala sta cu.lunile sau chiar cu anii la vanzare, nu vad de ce ai creste pretul.

#13
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postgeostorm, on 13 octombrie 2018 - 10:31, said:

Urmaresc zilnic anunturile imoniliare dintr-o anumita zona si observ o chestie ciudata.
Vad ca marea majoritate a apartamentelor  stau la vanzare de luni de zile. Si culmea e ca pretul in loc sa scada din lipsa de cumparatori din contra, creste.
De ce cresc agentiile preturilela apartamentele nevandute ?
Proprietarii stiu ce fac agentiile cu apartamentele lor ?

Treaba sta cam asa dupa mintea mea.

Tu pui apart la 60 000 in ideea ca lasi la 58-59

Toti care vin la tine vin cu gandul ca il negociaza pana la 55 si altfel nu vor.

Maresti pretul la 63000 si il vinzi la 58 .

Esti multumit tu si e multumit si clientul ca anegociat 5000 de euro.

La fel cum cu o zi inai te de black friday toate preturile cresc ca a doua zi sa fie la SUPER MEGA HIPER DISCOUNT 99.99% cand in realitate e redus cu maxim 5-10%

Edited by -Jinx-, 13 October 2018 - 12:22.


#14
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postfqx, on 13 octombrie 2018 - 10:48, said:

Pretul il stabileste proprietarul, nu agentia.

Nope.
Acelasi apartament il vad pe olx cu preturi de la 48.000 la 55.000.
Cam mult tupeu la unii samsari, zau.

#15
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,592
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am vândut un apartament acum câţiva ani, dădusem anunţ în ziare şi online, dar au sunat doar agenţii deşi specificasem clar în anunţ "fără intermediari". Până la urmă s-a vândut prin agenţie însă i-am precizat agentului că nu închei contract şi nu îi plătesc comision. S-a vândut cu 6.000 Euro PESTE preţul cerut şi încasat de mine, şi în ziua de azi mă mir de ce cumpărătorul a acţionat în felul ăsta, singura explicaţie este frica de o ţeapă.

#16
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Exemplul de mai sus a lui mihaicozac este exact ce am scris eu de multe luni pe aici că făceam cu agenția, singura diferență la mine era că din ăia 6.000 de euro în plus eu îi dădeam vânzătorului vreo 4000 și eu rămâneam cu 2000 iar vânzătorul se alegea cu minim 4.000 de euro în plus peste prețul cerut de el.

Citiți cu atenție exemplul lui și o să înțelegeți că agenția aia nu l-a păcălit cu nimic, chiar l-a ajutat să-și vândă apartamentul. Au fost cam hoți ei că au luat toată suma pusă peste prețul cerut dar mai sunt și din ăștia, eu luam cam 2000 la o vânzare și tot fără exclusivitate sau comision, doar cu creșterea prețului vânzătorului și eram mulțumiți amândoi la vânzare.

De cumpărător nu ne interesa pe noi dacă muncește până cade în cap pentru banii lui, eu îl prosteam să cumpere cu prețul mărit și vânzătorul își lua mai mult decât vroia inițial iar eu îmi luam partea mea.

Citiți cu atenție exemplul lui fiincă este vânzătorul care a trecut prin manevra de mărire a prețului făcută de o agenție și el a obținut suma dorită, nici un euro în minus. Au fost cam fomiști agenții ăia că trebuia să se mulțumească cu maxim 3000 de euro și restul să-i dea lui dar asta e, mai sunt și din ăștia.

Edited by marin-ioon, 13 October 2018 - 12:58.


#17
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Pai, da, inteleg ca agentiile stabilesc preturile in piata.

#18
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmihaicozac, on 13 octombrie 2018 - 12:23, said:

Eu am vândut un apartament acum câţiva ani, dădusem anunţ în ziare şi online, dar au sunat doar agenţii deşi specificasem clar în anunţ "fără intermediari". Până la urmă s-a vândut prin agenţie însă i-am precizat agentului că nu închei contract şi nu îi plătesc comision. S-a vândut cu 6.000 Euro PESTE preţul cerut şi încasat de mine, şi în ziua de azi mă mir de ce cumpărătorul a acţionat în felul ăsta, singura explicaţie este frica de o ţeapă.

Stii bine de ce cumparatorul a actionat asa - pentru ca a fost constrans - ca nu avea unde sa stea, ca nu gasea altceva.. si ca aia erau toti banii dupa ce si-a vandut si casa si familia si soacra.

View PostTaxon, on 13 octombrie 2018 - 12:41, said:

Pai, da, inteleg ca agentiile stabilesc preturile in piata.

Da. Ai inteles corect.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate