Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Mutare continut VPS Linux pe un alt VPS Linux !

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
M-a intrebat un amic daca se poate muta un VPS Linux CentOS 7 gata configurat (cu Webmin), cu continut, setari, la alt provider de hosting pe un VPS care are numai CentOS 7 instalat ?

Eu ma gandeam sa fac asa si nu stiu daca e bine:
1. copii continutul VPS Linux prin FTP in calculatorul personal (ma refer la folderele: bin, boot, dev, etc...)
2. salvez bazele de date MySQL
3. e-mail-ul cica nu-l are activat, deci nu as avea ce sa salvez;
4. altceva ce as mai putea salva separat ??? nume VPS ??

5. Dupa aceea ma duc pe noul VPS care are preinstalat acelasi CentOS si suprasacriu fisierele salvate
6. Incarc bazele de date MySQL
7. E nevoie sa actualizez IP VPS sau altceva?

Nu am testat niciodata asta si as vrea sa stiu daca sunt utilizatori care au facut asta si cat de bun e rezultatul la final ?

#2
Zark

Zark

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 23.01.2017
E imposibil. Inca nu avem tehnologia necesara sa facem asa ceva..

ON: Normal ca se poate. Sa zica la firma de host sa ii mute, stiu aia mai bine ce e de facut si orice firma de host iti face treaba asta.

#3
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,519
  • Înscris: 16.03.2007
daca vrei migrari din astea fara efort, data viitoare foloseste docker.

Edited by laffin, 13 October 2018 - 10:04.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
E suficient să muți /dev, că acolo sunt toate dispozitivele, inclusiv hard diskurile.



#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
WTF OC? Glumesti? Iti bati joc de initiator?

#6
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Daca tot e vorba de VPS, as cere discurile virtuale de la sursa si i-as cere noului host sa-mi faca noul VM folosindu-le.

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttony2012, on 13 octombrie 2018 - 08:57, said:

Ce servicii ruleaza pe masina veche? Nu e nevoie de mutat tot ca sigur belesti ceva si vei lucra mai mult sa rezolvi totul decat daca o faci cu cap. Dump la mysql si apoi import pe masina noua. Instalat module apachje / PHP pe masina noua in functie de ce e pe cea veche, de fapt in functie de site (daca e vorba de un site web). Configul vechi se ia din /etc si se pune in /etc. Sau copiezi doar continutul de pe cel vechi (nu copiezi /boot, /dev, /usr, /var, etc) copiezi din /etc/httpd. din /etc/named, din /var/www/html (caile anterioare sunt default).

Am mutat de curand pentru un client de la romarg la panaramele la care activez acum web site si email. Am luat doar cotinut site-uri web plus email-uri (plus lista de conturi), acolo avea cPanel, si am pus pe bubuntu ca asta a vruot cleentu' si i-am configurat serviciile ad labam. IP-ul se modifica ca e alta masina, bine daca e acelasi furnizor poate configureaza jucaria cu acelasi IP depinde si de topologia retelei lui virtuale.

Rezumand:
1. Copiezi continut site web (daca e cazul);
2. Copiezi mailuri si lista conturi de email (daca e cazul, aici vad ca nu ar fi);
3. Copiezi zona DNS daca e tinuta pe acea masina (in special inregistrarile de tip TXT);
4. Dump la MySQL;
5. Notezi ce module avea PHP-ul si Apache-ul instalate pe nasina veche, nginx nu cred ca are module ca si apache;
6. Copiezi orice fisier sau modificarile care au fost facute in configurile serviciilor de pe vechea masina (modificari in php-fpm.ini, php.ini, my.cnf, mysql.conf, mysqld.conf, named.conf, httpd.conf, etc);

Pe noua masina repeti pasii in sens invers (nu, nu ma refer de la 6 la 1).

PS: Pe masina noua ai acces ssh? Dar pe cea veche? In caz de ssh pe ambele masini mutarea e simpla,  rulezi ca si root:
scp /var/www/html user@$IP_MASINA_NOUA:/var/www/html

Asa scapi de pasul in care esti obligat sa copiezi de pe masina veche la tine si apoi de la tine pe cea noua.

#8
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Dar pana la urma folderul dev/ are legatura cu instalarea Linux CentOS 7  ?? DIn ce spuneti voi se pare ca... nu! Ca si folderul boot !!!

Kagaroth, foarte frumos explicat. Mersi.

In acest moment am urmatoarele folderele:

bin
boot
dev
etc
home
lib
Iib64
lost+found
media
mnt
opt
proc
root
run
sbin
srv
sys
tmp
usr
var

Deci, care foldere trebuiesc suprascrise ?

Am inteles partea cu MySQL.Totusi, nu inteleg de ce trebuie sa instalez separat apache, nginx. Daca suprascriu folderele nu le instalez pe noul VPS ? Posted Image

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa nu faci asta niciodata, daca noua masina nu ar fi fost deja instalata ar fi mers sa copiezi totul de pe cea veche pe cea noua. Mutarea presupune doar mutare continut nu si mutare sistem de operare. In cazul de fata vorbim de aceiasi distributie dar daca aveai distributii diferite? Sa zicem ca treceai de la bubuntu (lts, server, what so ever) la CentOS sau invers si ai face ce ai zis tu atunci rezultatul ar fi ca ai pierdut timpul absolut de pomana.

Bun cu MySQL s-a rezolvat, mysqldump si faci dump, muti fisierul / fisierele pe  noua masina si mysql -u root -p $NUME_BAZA_DE_DATE < /cale/fisier/dump.sql si ai importat baza de date pe masina noua.

Continut web, unde sunt tinute fisierele care compun site-ul / site-urile? Sunt in /var/www/html atunci pe noua masina copiezi doar /var/www/html. In /etc ai fisierel;e de configurare pentru apache, mysql, php, deci din /etc poti copia acele fisiere si verifica ce module / extensii sunt activate pentru a putea sti ce module / extensii sa fie instalate si pe noua masina.

Daca copiezi cum zici tu tot peste o instalare existenta de CentOS sansa ca ceva (mult) sa nu mearga bine (sa functioneze corect) este foarte mare, plus ca tot vei avea de munca sa modifici fisere de configurare si a te asigura ca este totul in ordine si nu te trezesti ca ceva nu functioneaza corect. Exemplu: UUID, Volume Names, etc. Nu corespund cu cele de pe vechea masina. Chiar si daca ai copia totul de pe cea veche pe cea noua sunt directoasre care nu trebuiesc copiate (/dev, /sys, /run, /tmp), OriginalCopy a avut chef de caterinca in postul lui de mai sus cand a spus ca ai nevoie doar de /dev. /dev e legat de masina curenta, la fel si /sys si /proc, aceste directoare "descriu" masina pe care ruleaza distributia din care fac parte, in aces caz CentOS.
Daca vrei sa copiezi ca sa nu instalezi totul de la zero atunci copiezi urmatoarele:
/etc
/home
/usr
/var

Cu mentiunea ca /usr sa il copiezi de fapt in /usr/local pe noua masina si nu direct sa suprascrii /usr. Tine cont ca desi ambele masini ruleaza CentOS 7 una din ele poate fi cu update-uri la zi, update-uri facute acum 5 minute pe cand cealalta sa fi fost updatata ultima data acum jumatate de an sau chiar deloc sa aibe aceleasi pachete care vin in ISO-ul de CentOS de pe care s-a facut instalarea. Cand suprascrii fisierele vei genera erori care iti vor da batai de cap mai mari decat daca ai face mutarea corect si elegant.

Adica mutare continut si fisiere de configurare (poti sa notezi modificarile din aceste fisiere si sa le aplici pe noua masina fara sa copiezi acele fisiere).

Edited by MembruAnonim, 13 October 2018 - 19:04.


#10
tony2012

tony2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 31.05.2012
Am inteles acum. Deci, cel mai sigur dupa ce se instaleza CentOS 7 pe noua masina e sa copii doar continutul site-urilor, mysql si numai folderele: etc, home si var le-as putea suprascrie complet!!!
In fine, as putea face un test dar pe la sfarsitul lunii astea, inceputul lu noiembrie. Mersi. Intre timp mai studiez problema.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sfatul meu este sa pui CentOS in VM (2 masini virtuale diferite) pe una o aduci la zi, ii faci update-uri etc. Pe a doua o lasi asa cum e. Apoi copiezi tot de pe una pe cea de a doua. Vezi ce probleme genereaza ca sa iti faci o idee. Nu de alta dar e pacat sa pierzi timp mai apoi incercand sa rezolvi niste probleme ce pot fi evitate din prima.

#12
EURODOMENII

EURODOMENII

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.03.2007
Daca providerii iti permit sa montezi un LiveCD, Clonezilla este ok ( am folosit-o pentru cazul https://pve.proxmox....ezilla_Live_CDs )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate