Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Baterie polarcell fake?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am comandat o baterie de pe site-ul http://acuplus.ro/?p...-n9005-gt-n9000
Am dat 130  lei cu tot cu transport, chestia ca bateria asta este mai proasta ca si chinezaria care o aveam in telefon.
Am lasat telefonul cu ~30-32% de la 02:00 pana la 8 dimineata, am sters aplicatiile din fundal tot si dimineata l-am gasit 1% baterie si nu am sim in el
SOT-ul pe wifi fara sim are undeva la 2H:40-45 minute luminozitatea scazute la minim si am urmarit youtube, si ceva film online
Cum o pot masura cu multimetru sa aflu mAH?
Bateria chinezeasca tine 3H chiar peste
Telefonul este un note 3 N9005 cyanogenmod 14.1

Attached Files


Edited by Spike250, 13 October 2018 - 08:58.


#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Probabil sa fie din softul telefonului sau din placa de baza, sa fie defecta si sa consume... eu la note 4 am **** 4 baterii... l-am vandut pana la urma, mai ales ca i s-a stricat si memoria EMMC, daca nu se strica aveam si eu de gand sa cumpar un polarcell care e atat de laudat.

#3
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
De unde ai cumparat bateriile?
Cum pot masura bateria sa aflu capacitatea cu multimetru?
Dar chiar mai putin decat cea chinezeasca :(

Edited by Spike250, 13 October 2018 - 09:01.


#4
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View PostSpike250, on 13 octombrie 2018 - 09:00, said:

Cum pot masura bateria sa aflu capacitatea cu multimetru?
Citește aici: https://laserpointer...sistance.57576/
Mulțumim lui WasteYard.

Edited by Rubin1977, 13 October 2018 - 09:12.


#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai prima cu care a venit telefonul de nou a fost defecta... mi-a placut prea mult ca sa-l returnez. La 40% se oprea, l-am trimis in service ,mi-au schimbat-o pe garantie, a mers bine un an, apoi a inceput sa faca figuri si asta, pe la 10-15% se oprea , am comandat de la gsmnet una , tot pe la 10-20% se oprea... , mi-au schimbat-o pe garantie, noua baterie se descarca haotic in trepte cand ajungea la sub 15%, ma trezeam din senin ca ajunge la 12-9-7... , apoi sub 5% se oprea telefonul. Am facut retur, am luat banii inapoi, apoi mi s-a stricat memoria emmc si l-am vandut asa. Am ajuns la concluzia ca placa de baza era vinovata. Nu are cum, ca 4 baterii sa fie terminate. Am avut 4 ani un iphone 4s si in afara ca i-a scazut autonomia nu mi-a facut astfel de probleme. Am in familie un sony z3 abuzat de 3 ani non-stop, de i-au aparut pete pe ecran de la caldura (este o problema specifica), insa are acumulatorul original si tine foarte bine bateria si in acest moment, de cel putin 2 ori mai mult ca la samsung cu baterii noi schimbate. Eu unul sa fiu in locul tau nu m-as mai complica cu baterii de sute de lei, pana la urma note 3 e un telefon destul de vechi, sunt banii tai si timpul tau pierdut pana gasesti ceva ok si s-ar putea sa nu fie din acumulator. Cel mai bine l-as vinde (conteaza mult sa fie in stare perfecta ca sa iei ceva bani pe el) si as lua in 7-800lei altceva... chiar si un samsung j7 2017, iti garantez ca o sa fi la fel de multumit (camera mai buna sau cel putin la fel, autonomie mult mai buna, constructie mai misto, urmeaza sa primeasca android 8, etc). Ideea pe care voiam sa o subliniez, este ca si telefoanele actuale low sau mid pana in 1000lei s-ar comporta la fel de bine ca un note 3, nu mai e ca pe vremea lui note 3, cand un low-cost sau un mid erau niste prastii de dat in pereti cu ele Posted Image

PS: Cred ca faceam spume daca dadeam 350-400lei pe o placa de baza noua , si inca +100lei pe un pollarcel si apoi sa vad ca face la fel bateria. Posted Image

Edited by TruculMagic, 13 October 2018 - 09:17.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostTruculMagic, on 13 octombrie 2018 - 09:15, said:

Pai prima cu care a venit telefonul de nou a fost defecta...

     Nu e prima data ci a doua oara cand te lauzi ca ai vandut ceva defect cuiva.
     In loc sa-ti fie rusine tu dimpotriva te simti mandru de fapta comisa.

#7
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
ca sa raspund la intrebare, capacitatea bateriei nu se afla cu un multimetru. mAh vine de la mili + Amperi+ ora (hour). consumul il aflii cu multimetrul pe modul ampermetru, in gradatia miliamperi, si punandu-l in serie intre borna + a bateriei si borna + de la conectorul telefonului. si calculezi consumul pe o durata de 60 minute.

tl:dr este imposibil sa aflii capacitatea unei baterii cu multimetrul asa pur si simplu.

View Postcspot, on 13 octombrie 2018 - 09:47, said:

nu stiu de ce sari la concluzii. La samsung, emmc mort = telefon mort, nefunctional, care nici nu se mai aprinde, tocmai bun de piese.

#8
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcspot, on 13 octombrie 2018 - 09:47, said:

Nu e prima data ci a doua oara cand te lauzi ca ai vandut ceva defect cuiva.
In loc sa-ti fie rusine tu dimpotriva te simti mandru de fapta comisa.

In loc sa spui tampenii mai bine nu ai posta aiurea.
Telefonul l-am vandut ca defect, pentru piese cu 100e ... omul avea nevoie de ecran functional si carcasa in stare perfecta, iar ca bonus telefonul cu aplicatia quick mergea destul de ok. Cand era functional am primit 800lei si am refuzat, acuma l-am vandut pe 450lei. Romanul pana nu sare la cineva sa-l critice nu se simte sanatos, daca nu ar fi regulamentul ai si injura ca sa fi un roman 100% autentic. Posted Image

PS: Initiator, incarca-l de tot si vezi ca sunt ceva aplicatii, ar trebui sa iti spuna capacitatea lui.

Edited by TruculMagic, 13 October 2018 - 10:18.


#9
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 15.07.2017

View PostAl3xandru35, on 13 octombrie 2018 - 10:07, said:

...este imposibil sa afli capacitatea unei baterii cu multimetrul asa pur si simplu.
Mai citește încă o dată ce scrie aici: https://laserpointer...sistance.57576/

#10
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Toate aplicatiile imi zic ca este de 3200mah

#11
Spike250

Spike250

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 788
  • Înscris: 30.03.2017
Am schimbat rom-ul telefonului prin ADB sideload pentru ca slotul microSD nu mai functioneaza si nu se mai incalzeste si tine foarte bine bateria.
Consuma in standby 1% pe ora si estimez un SOT de peste 3 ore lejer.
Am bagat AospExtended 9.0

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate