Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Inregistrare domeniu .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
managed hosting = serverul ,serviciile ,softul sunt controlate de firma ( si daca faci tu o greseala , deschizi ticket si ei o repara pentru tine )
unmanaged Hosting = inchiriezi un server ( vps,vds sau dedicat ) tu instalezi tot de la OS la orice aplicatie e nevoie , firma de hosting nu te ajuta decat daca apar erori pe parte de hardware sau networking.
Nu merge cpanel, tu il repari... iti trebuie o alta veriune de php tu o instalezi....etc

Nu am incredere in firme captive gen hostico , colocati in GTS ( care de exemplu nu permit linkuri externe cu alti provideri astfel incat esti tot timpul la mana lor )
Dar cum am mentionat e parere personala ( poate fi subiectiva )

#20
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
De exemplu, un pic off topic dar related, OVH din Franta ofera niste unmanaged ( sau ofereau, dreacu mai stie ) la niste preturi exceptionale, cu 100000% uptime, bandwidth de mori, ram, cpu, ssd, network, daca te pricepeai cat de cat sa setezi boxul plateai 10% din cat ai fi platit la unul managed la calitatea boxului si a bwului. La fel erau si nemtii de la hetzner, mai tari ca ovh.

Nu mai stiu care din ei, poate ambii, aveau ceva scula daca ti se bloca serverul, controlai boxul cu ceva extern, tu, nu chemai pe unul de la support sa iti reseteze serverul sau sa reinstaleze windowsul, linuxul, sau ce vroiai tu.

Edited by godzil, 12 November 2018 - 23:55.


#21
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
@godzil , asa e ai dreptate
Toate serviciile unmanaged au posibilitatea de START-RESTART-REINSTAL , ori printr-un control panel ori prin ILO/IPMI/iDRAC...la serverele dedicate.
Firma de hosting intervine totusi daca s-a busit un HSS/SSD, sursa....memorie ...port network.

#22
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 hw_guy, on 12 noiembrie 2018 - 22:13, said:

Nu am incredere in firme captive gen hostico , colocati in GTS ( care de exemplu nu permit linkuri externe cu alti provideri astfel incat esti tot timpul la mana lor )
Dar cum am mentionat e parere personala ( poate fi subiectiva )

Adica cei din strainatate, cum ar fi unii provideri de internet nu pot accesa siteurile care au gazduire web la hostico?

Eu am avut doar domenii inregistrate la ei si au fost chiar ok, la tickete raspund destul de rapid cam atat pot sa zic la domenii.
Nu am gasit pana acum o firma de la care sa iau si domeniu si gazduire web.Ai vreo recomandare?
In special pe inregistrat domenii sa fie ok, ca la gazduire web mai vor aparea probleme cand "cresti" mare cu un site, blog, forum.
Ai avut servicii de la hosterion?Poti sa imi spui ceva despre ei ca nu stiu absolut nimic si nu am auzit de ei doar niste recomandari iar hostico mi se par mai cunosti.Tot din recomandarile altora mi se par cunoscuti cei de la hostico dar nu am auzit pe cineva sa spuna cum e gazduirea web la hosterion.

#23
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
ai raspusul pe pagina 1 , care sunt cei mai ieftini pentru achizitii de domenii.Si la intrebarea ta ti-am raspuns deja ce as alege eu.

#24
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Deci ai recomanda hosterion dintre cele doua firme?Asa am inteles.
Dar daca ar fi o alta firma de hosting din Romania care sa ofere webhost de calitate si domenii la un pret mic care ar fi aceea?
MXhost iese din calcul pentru ca au preturi destul de mari la domenii + taxa pentru carantina cand va ajunge domeniul in PendingDelete.
Vreau sa fac o comparatie si sa aleg una.

Edited by smiley2, 14 November 2018 - 16:45.


#25
godzil

godzil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 07.08.2005
Noua mea recomandare mea pentru hosting romanesc? Hetzner.de, 4.90 euro pe luna, distanta mica fata de Romania si calitatea serviciilor lor face ca latenta sa fie nu foarte diferita.

Iar pentru romani sa fie iubiti, tara de doi lei cu servicii de doi lei. Din Germania imi cumpar haine si cu 5 euro pe transport imi vin toate indiferent cate iau, pot sa imi iau 50 de produse pentru toata familia, mancarea la animale vine din Germania, transport gratis peste 200 RON comanda, PC imi iau din Germania, masina e luata din Germania, chiloti imi comand mintenas din Germania. Suntem o tara de hoti si de mincinosi, si cu sau fara partidele actuale de la putere o sa ne schimbam in 200 de ani, cand restul lumii o sa fie probabil prin alte galaxii, noi o sa incepem sa muncim cinstit. Poate. :))

Asa ca va urez succesuri cu hosting romanesc.

#26
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018
@godzil
mai usor cu Germania - am trait 16 ani acolo, si tot acasa m-am intors Posted Image  - nu este chiar tot roz .Mai ales in domeniul IT ( sunt cu mult in urma noastra ).
Legat de Hetzner.... ai deschis un Ticket la ei ? gen cum se face la noi ..." nu-mi mai merge WP..PHP.... etc..., te asigur ca nu vei primi nici un raspunsPosted Image
Daca accepti ce conditii au ei si la o firma din RO vei gasi cu siguranta acelasi pachet in conditii net superioare de retea si hardware.
Putem sa criticam multe la noi dar asta nu inseamna "tara de doi lei" ci doar ca de la inceput RO a fost comceputa ca piata de desfacere de o tara ca Germania si asa vor ei sa ramanem.
Politicienii sunt la fel in toata lumea, ai nostri sunt hoti la Austrieci si nemti sunt acum neonazisti ( Austirecii au avut la ultimile alegeri un premier neonazist si l-au dat jos cu realegeri...) .
Iar daca vrei exemple de corupti, hoti ...mincinosi in Germania : cea mai mare mita firma thyssenkrupp - 1,2 miliarde €, aeroportul din Berlin dupa ce au platit peste 8 miliarde de 10 ani nu e gata..si nici nu va fi, VW..Mercedes si acum BMW - au mintit clientii cu motoarele diesel....( sunt si hoti ca clientii au platit ceva ce nu exista )... si tot asa.Diferenta dintre RO si DE este ca la ei legea spune ca e ok sa dai mita daca nu o faci in Germania adica daca o faci in alta tara poti sa o treci la fisc ca cheltuiala ( vezi EADS , cand a ajuns Codruta in Germania nemtii au spus ca la ei nu e mita, ai nostri au intrat la zdup )....si tot asa.

Acum o experienta de hosting:
Acum cca 6 luni am cautat un server dedicat pentru un client enterprise care trebuia sa fie in Germania cu IP de Germania si i-am luat la rand prima data pe cei mari ( inclusiv Hetzner )  rezultatul fiind doar probleme si minciuni pe fata.De exemplu Hetzner te limiteaza la trafic si nu ai voie sa instalezi ce vrei tu ( eu aveam nevoie de RouterOS) ISO.MyLoc ( cei mai mari din Germania  ) mi-au dat doua IP dar al doilea nu-l pot ruta ca au niscaiva probleme in retea ( si crede-ma ca le-am vorbit pe limba lor explicand ce vreau sa fac ) , nici in ziua de azi nu au rezolva cu acel IP.Sa nu mai vorbim de acces la IPMI / ILO ....
Toate problemele le afli insa dupa ce platesti nu inainte si asa am ajuns sa am 5 servere platite si doar unul folosibil.Banii ii primesti inapoi dar dupa 45 de zile daca poti sa le demonstrezi ca nu-ti ofera serviciile - deci am platit 3 servere ptr o luna fara sa le folosesc ,la unul am primit banii inapoi si unul este si acum in productie.

Apropo...hainele ...pc...chiloti tot de fratii nostri chinezi sunt facute ( nemtii nu mai produc la ei de mai bine de 30 de ani )Posted Image

Edited by hw_guy, 20 November 2018 - 06:51.


#27
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Vorbim deja de lucruri la care nu vom ajunge pentru ca nemtii vor sa le stii limba si tot nu iti vor oferi suport deci tot mai bine pe local apelezi(parerea mea)...
La hetzner nu ma voi duce sa inregistrez un domeniu .ro si nici nu cred ca inregistreaza ei domenii.
In fine, repet intrebarea: daca ar fi sa aleg un hosting decent din Romania care ar fi?
Unul a fost vandut, altul nu va exista si tot asa mai departe.Despre hostico am citit undeva ca is colocati in GTS si ar avea probleme la conexiunile externe sau nu te poti conecta de oriunde din lume pe siteurile gazduite la ei.
Daca hostico ar pica la gazduire web, mxhost si xservers is vanduti la polonezi si cine stie ce va mai fi si cu aia ce ramane sa aleg?
Hosterion deocamdata e al romanilor din Cluj si inregistreaza si domenii, apoi ar mai fi Tlh si Clausweb care mai misca pe piata romaneasca.In rest nu stiu ce as alege momentan pentru web hosting shared mai apoi sa migrez catre vps, dedicat cand voi creste.

#28
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,818
  • Înscris: 16.05.2015
Eu am hosting la Romarg si sunt multumit, ca dovada le sunt client de peste 10 ani.

#29
hostico

hostico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2013
Buna ziua,

in vederea clarificarii unor chestiuni :

Quote

Nu am incredere in firme captive gen hostico , colocati in GTS ( care de exemplu nu permit linkuri externe cu alti provideri astfel incat esti tot timpul la mana lor )
  - daca se poate detalia - revenim cu un raspuns adecvat - in orice caz noi nu tinem pe nimeni captiv.

Quote

Despre hostico am citit undeva ca is colocati in GTS si ar avea probleme la conexiunile externe sau nu te poti conecta de oriunde din lume pe siteurile gazduite la ei.
- nu stim la ce se face referire - din nou - detaliere daca e posibil

  Pentru orice intrebari aveti legate de serviciile noastre puteti oricand accesa sectiunea de chat de pe site-ul nostru sau sa trimiteti un mail.

#30
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018

View Posthostico, on 17 decembrie 2018 - 13:10, said:

Citat
"Nu am incredere in firme captive gen hostico , colocati in GTS ( care de exemplu nu permit linkuri externe cu alti provideri astfel incat esti tot timpul la mana lor )"
  - daca se poate detalia - revenim cu un raspuns adecvat - in orice caz noi nu tinem pe nimeni captiv.

Se refera la voi ca firma ( " Nu am incredere in firme captive gen hostico" )......dar daca extrapolezi poti spune ca implicit si clientii vostri sunt captivi.( sau cel putin limitati la ce va da voua GTS )

cu stima,

#31
hostico

hostico

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 06.03.2013
Buna ziua,

nu avem limitari in ceea ce priveste conectivitatea cu o retea sau alta dar daca exista situatii tehnice concrete, respectiv limitari de conectare sesizate inspre/dinspre reteaua noastra investigam imediat ce avem o sesizare in aceasta privinta. Enuntul facut este insa prea vag .

#32
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Pentru .ro recomand rohost

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate