Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Inregistrare domeniu .ro

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
In primul rand "Salut!".
As vrea sa inregistrez un domeniu .ro sau mai multe ulterior, dar mi-e greu sa decid spre ce "firma" sa ma orientez ca multe sunt care vor disparea cu timpul.
Vreau o firma care are vechime in spate si nu ma voi trezi cu domeniul suspendat sau sa raman fara acces la el...
Daca as inregistra la RoTLD care is cei mai scumpi, ar fi mai OK fata de alte firme care ofera si webhosting sa am deja la ei si domeniul si gazduirea web?Nu de alta dar m-am gandit ca si asa RoTLD nu mai inregistreaza domeniile pe viata, doar pe an si nu prea ar merita sa platesc la ei aproape dublu fata de alte firme iar benificii nu prea as vedea care ar mai fi, plus de asta am inteles ca mai cer si o taxa de administrare a domeniilor din cont pe langa plata anuala a domeniului sau nu am inteles eu bine despre ce e vorba.
Apoi daca ar fi sa aleg un alt registrar .ro, .com, .net etc. unde ar mai fi seriozitate maxima?Am ramas intre cateva firme si nu pot sa intregistrez domenii si acolo si in alta parte pentru a ma convine unde e mai ok.Eu vreau de la un registrar sa pot transfera domeniile gratuit in caz ca nu imi convine suportul lor sau alte experiente neplacute.
Daca tot inregistrez domeniul la acea firma as lua si gazduire web de la ei asa ca am nevoie si de o gazduire web foarte ok pentru ca nu vreau sa imi pice webhostul la cateva refreshuri cum pica la fostul despregazduire (Pagini Europene).Ei cumva te obligau sa faci upgrade la pachetul cel mare.
Sunt curios pe unde va inregistrati domeniile si ce experiente placute/neplacute ati avut ei?

#2
Real_NEO

Real_NEO

    un sălbatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,193
  • Înscris: 29.05.2017
Incearca la Ghesi, eu sunt la ei de multi ani si niciodata nu am avut probleme, nici cu domeniile, nici cu hosting-ul.

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,399
  • Înscris: 08.02.2011
Daca inregistrezi la rotld deomeniul e al tau, poti sa faci ce vrei cu el, daca inregistrezi prin intermediar domeniul nu-i al tau practic, depinzi de firma respectiva

#4
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,827
  • Înscris: 16.05.2015
Eu sunt la Romarg de peste 10 ani si ii recomand.

#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,366
  • Înscris: 11.08.2003
In aceeasi oala: daca iei un domeniu de la intermediar si apoi, un Gigi se duce la RTDL sa-l cumpere. Merge?

#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 modoran, on 12 octombrie 2018 - 18:34, said:

Daca inregistrezi la rotld deomeniul e al tau, poti sa faci ce vrei cu el, daca inregistrezi prin intermediar domeniul nu-i al tau practic, depinzi de firma respectiva

La rotld ai o anume taxa de anul acesta pentru nu stiu ce mentenanta mi se pare daca inregistrezi un domeniu, nu?
Pe langa acei 14 sau 15E/an mai platesti si alte taxe?

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,529
  • Înscris: 16.03.2007
ti-e greu sa intrii pe rotld.ro sa citesti doua randuri?

#8
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

 laffin, on 12 octombrie 2018 - 20:18, said:

ti-e greu sa intrii pe rotld.ro sa citesti doua randuri?
Da mi-e foarte greu omule, poti sa citesti tu in locul meu?

Stiu ca am citit undeva pe site si acum nu gasesc, fie am citit in alta parte ca ar avea si alte taxe pe langa plata anuala a domeniului/domeniilor.

#9
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
http://edomenii.ro

#10
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
http://rohost.com - 6€+TVA domeniul, gazduire in functie de nevoi. Domeniul este inregistrat direct la ROtld.

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Scrie mare pe rotld ce si cat costa.

Daca iti cumperi de la vreun tert, tot de la rotld o sa ajungi pentru administrare.

#12
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Daca inregistrez domeniul la un partener rotld voi avea domeniul in administrare si pe siteul rotld?
In caz ca imi fura cineva domeniul ar trebui sa cer la rotld recuperarea acestuia?

#13
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011

 smiley2, on 13 octombrie 2018 - 08:22, said:

Daca inregistrez domeniul la un partener rotld voi avea domeniul in administrare si pe siteul rotld?
In caz ca imi fura cineva domeniul ar trebui sa cer la rotld recuperarea acestuia?

Daca inregistrezi la un partener RoTLD ei iti vor da un portal de unde poti accesa domeniul, si nu are cum sa-l fure deoarece necesita coduri de transfer si alte acorduri pe e-mail.

Daca vrei sa fie furat, deblochezi domeniul, ceri cod de transfer si dai codul aluia care vrea sa-l fure. simplu

#14
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Exista si alte solutii prin care poti fi furat, nu neaparat cum ai zis.
Daca ai luat keylogger prima data iti ataca adresa de email apoi iti poate fura si domeniul, mai simplu.
Nu fura nimeni atat de usor un domeniu, dar partea nasoala e ca trebuie sa te uiti unde inregistrezi domeniul.

Globehosting.ro/.com mai is parteneri rotld, care ii treaba cu ei?Apar ca se numesc "Instra Corporation..." de ceva timp, stie cineva ce s-a intamplat daca mai is parterneri cu Rotld?
I-as fi ales ei pe la inregistrat domeniile dar nu stiu ce s-a intamplat acolo, au rupt legatura dar tot inregistreaza prin ei sau cum vine asta?

#15
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018

 whiteboy, on 12 octombrie 2018 - 21:00, said:

http://rohost.com - 6€+TVA domeniul, gazduire in functie de nevoi. Domeniul este inregistrat direct la ROtld.
1. rohost - 5,99€
2.dedicatserver - 6,01€ ( oferta e doar pentru clientii lor de dedicate si cloud )
3.clausweb - 6,58€
Preturile sunt fara TVA.

#16
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
rohost - nu prea am auzit de ei, dar la gazduire web nu cred ca is prea straluciti dar au cel mai mic pret la inregistrarea domeniilor .ro, insa pentru ca nu is prea cunoscuti nu am incredere
dedicatserver - se ocupa mai mult cu dedicate si vps-uri, ar fi ok dar nu...as merge pe o firma specializata in gazduire web si domenii
clausweb - am auzit de ei, sunt cunoscuti dar am citit si review-uri negative la adresa lor cum ca nu si-ar respecta clientii si tipa la telefon.i-as fi ales, vad ca au clienti in domeniul pe care vreau sa ma axez, ar fi pe lista mea dar inca ramane sa ma gandesc

Dintre hostico si hosterion sunt nedumerit, la hostico am avut domenii dar gazduire web nu.
Care din cele doua sta mai bine la gazduire web cat si la suport?
Daca ar mai fi sa adaug pe lista alte firme ar mai fi Tlh si clausweb, insa hostico si hosterion par mai ok pentru mine.De hosterion nu stiu mai nimic, dar am inteles ca au crescut mult in ultimul timp si spun ca is pe piata din 2004.

Edited by smiley2, 12 November 2018 - 21:19.


#17
hw_guy

hw_guy

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.11.2018

 smiley2, on 12 octombrie 2018 - 17:50, said:

In primul rand "Salut!".
As vrea sa inregistrez un domeniu .ro sau mai multe ulterior, dar mi-e greu sa decid spre ce "firma" sa ma orientez ca multe sunt care vor disparea cu timpul.
Vreau o firma care are vechime in spate si nu ma voi trezi cu domeniul suspendat sau sa raman fara acces la el...

1.Sa inregistrezi domeniul poti la orice firma - domeniul e inregistrat pe tine nu pe firma respectiva si poti oricand sa-l transferi la alta firma( din perspectiva asta am facut postarea cu preturi )
2. unde faci hostingul e alta mancare de peste Posted Image  , parere personala managed hosting hosterion , unmanaged dedicatserver

Edited by hw_guy, 12 November 2018 - 21:32.


#18
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Fii mai explicit, ce inseamna managed hosting si unmanaged?
Spui ca ar fi mai ok hosterion decat hostico la gazduire web?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate