Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Stiri despre marca auto Opel

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#73
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Asa pare in oferta scrisă. Dar pe configurator online, opțiunea respectiva se numește led matrix și costa 150€. Plus ca l-am întrebat pe dealer de mai multe ori ca să fiu sigur, mi se părea prea ieftină opțiunea. Oricum, o sa mai ma duc peste câteva zile sa vad de un drive test ca acum nu aveau mașina cu motor de 1.2 benzină și o sa reiau oferta sa fiu sigur ca e ce trebuie și nu drl. Tot în configurator online apare separat și drl ca standard, și mi se pare normal sa fie așa la orice mașina din 2019, asa știam și de la dealer. Eventual fac un double check la altul, sa vad dacă scot aceeași oferta la aceiași bani, ca poate asta e aerian. :)))

Edited by MembruAnonim, 07 January 2020 - 16:24.


#74
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015
La Astra led si led Matrix sunt 2 lucruri diferite. Led simple costa 150€. Led Matrix sunt numai de la echiparea Elegance in sus disponibile.

Attached Files



#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Aha! Mersi. Ok, deci nu adaptive, ci doar led simplu. Oricum, e greșit configurator ul lor, acolo la ei scrie led matrix...

Edited by MembruAnonim, 07 January 2020 - 17:12.


#76
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
Drl cu led e standard, si la halogen tot cu led sunt.
Si led simplu si tot sunt mai ok decat cele cu halogen care sunt de-a dreptul chioare, mai ales cand se murdaresc putin.


#77
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcsi1, on 06 ianuarie 2020 - 03:09, said:

Nu prea e un pas inainte ca au scos motorizarile puternice din oferta. Eu am pe Insignia B 2T care nu mai e disponibil acum . Pe modelul precedent era chiar 2.8 T , la Peugeot cea mai mare motorizare benzina e 1.6 TPosted Image

azi am vazut ca e un motor nou pe insignia facelift , 2.0 turbo benzina cu 200 si 230 cai cu sistem de dezactivare al cilindrilor. cat a avut motorizari GM insignia B revenise pe locul 2 vanzari dupa Passat. nu stiu daca motorizarea e de la peugeot.

la noutati am vazut farurile LED pixel (180 leduri) care inlocuiesc LED matrixul( 32 leduri) si cutia automata cu 9 trepte.

Edited by csi1, 10 January 2020 - 02:06.


#78
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMembruAnonim, on 30 decembrie 2019 - 23:15, said:

Am fost azi..

Nici nu am intrebat mai departe de pret, de dotari, de test drive, pur si simplu a picat din lista.

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2020 - 12:40, said:

Pot sa intreb de unde ai informatia asta? Ca inca sunt interesat de Opel
  ce ciudat.. la o ajustare de pret, revine interesul.

#79
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Si ce e rau in asta? Mi se pare normal :)

#80
rogedan

rogedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 06.02.2007

View PostMembruAnonim, on 06 ianuarie 2020 - 17:09, said:

Mno, am fost azi la Opel. Am stat in el, m-am invartit, mi-am reconfirmat opinia ca exterior e cel mai frumos (dpmdv) dintre toate cele 3 pe care le vizez (Focus, Ceed, Astra). Pana la urma fiind singur in shoroom, am putut sa stau relax, fara stress. Regland scaunul, pana la urma mi-am gasit si o pozitie  buna, cu mana intinsa puteam sa ating tot, ecranul de tableta e pus bine, imi place cum arata bordul. Bine in showroom era varianta cu bord digital, care e f fain, dar nu mi l-am permis, ca venea legat ca optional de alte chestii scumpe.

Motoarele am aflat ca nu sunt facute de Peugeot, erau dezvoltate dinainte de cei de la GM, nu avea rost sa mai modifice nimic, deci toate motoarele sunt noi, dar nu Peugeot.

Bun. Zic sa configurez una, sa vad daca se incadreaza in buget. Surpriza, se incadreaza. Cea mai mare surpriza e ca la ei farurile LED Matrix sunt 150 euro ca optional. Pana mea!!!! Incredibil de ieftin. Am intrebat sa fiu sigur de doo ori, intreband daca exista alta optiune LED la faruri, raspuns primit  ca nu. Wow, surpriza totala.

Deci am plecat de la un motor de 1,2 benzina (doar benziina doresc) de 130CP, in configuratia de baza cu optionale. Optionale incluzand (nu mai stiu acum care sunt standard si care adaugate) farurile led matrix, scaune incalzite/volan incalzit, clima duala, oglinda electrocromica, tableta mare cu navigatie si sistem audio premium, jante aliaj, toate geamurile electrice cu impuls doar pe fata. Toate astea, fix 18000. Luand in considerare Rabla, si mici negocieri, pot sa ma duc la 16500. Hmmm, m-a pus pe ganduri. Pozitiv Posted Image
Motorul de 1,2 e de la PSA , GM nu a dezvoltat asa ceva . Garantat 100% !

#81
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 10 ianuarie 2020 - 10:49, said:

  ce ciudat.. la o ajustare de pret, revine interesul.
Chiar ciudat... Si eu ma intreb de ce imi plac masini de 40.000+ (ce sa zic mai sus) dar nu imi trezeste niciuna interesul real Posted Image

Cand ceva se incadreaza in buget, pot sa il iau in considerare chiar daca nu e perfect, pentru caa nu am bani de perfect. Oricum, pana la urma nu a fost sa fie, bugetul tot e depasit de oferta Opel, din cauza ca interiorul care arata bine e cel de pe nivelul 2 de echipare, si ala deja e scump. Plus niste preturi foarte mari la optionale, exceptand acele lmini LED, surprinzator.

Batalia se da intre Kia Ceed si Ford Focus in cazul meu, cu Ford avand un avantaj financiar, am primit o oferta net superioara Kiei, desi nu ma asteptam, si eu avand un bias catre Kia initial....

View Postrogedan, on 11 ianuarie 2020 - 19:37, said:

Motorul de 1,2 e de la PSA , GM nu a dezvoltat asa ceva . Garantat 100% !
Da, am gasit un review care documenteaza exact asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KvMyyvVoh8w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MembruAnonim, 13 January 2020 - 10:23.


#82
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Ai tu o fixatie cu niste căcaturi de LEDuri. Se ard LEDuri la Tesla, la Mercedes, nu e musai sa se arda la Opel, dar zic , ca daca se arde un LED doua, alea nu le mai schimbi tu cu mana ta, cum le schimbi la un model cu banale H7 sau ce o fi. Sunt chestii care par "de fițe"dar defapt nu prea sunt.  Ca doar nu vrei becuri LED, pentru ca sunt economice. Pe mine matrix&shit nu m-a convins deloc, le-am vazut la drive test.

#83
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
Led matrix-ul e spectaculos si ofera o vizibilitate excelenta. Practic mergi cu "faza mare" tot timpul ! Legat de durata de viata  , la fosta masina vanduta in familie in 10 ani nu s-a ars nici un bec/led . Am schimbat buton portbagaj si rezistenta scaun sofer dar nici un bec !

#84
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 13 ianuarie 2020 - 10:35, said:

Ai tu o fixatie cu niste căcaturi de LEDuri.
Am Posted Image

Ca m-am facut ginecolog de cateva ori ca sa schimb becurile arse. Si am avut bafta de am schimbat vreo 10 in astia 12 ani de cand am masina. Am zis ca ma cac, nu mai vreau. Nu stiu cine e inteligentul de a proiectat la Ceed-ul meu actual modul de montaj al farurilor. Pe o parte e ok, misti bateria, si ai loc. Pe cealalta parte ca sa ajungi la faza scurta trebuie sa dai jos rezervorul de lichid de parbriz. Care e prins si sus, si jos. O minunatie....

D-aia voiam led, macar sa tina amaratul cativa ani. Oricum, la Ford Focus acum dau LED-uri in echiparea de baza. Pe oglinda, dar leduri. Ambele faze. La Opel 150E. Numai Kia tine nasul sus de proasta, dar banuiesc ca o sa modifice politica, au ajuns maai scumpi ca Focus cu Ceed.

Edited by MembruAnonim, 13 January 2020 - 11:34.


#85
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcsi1, on 13 ianuarie 2020 - 10:51, said:

Led matrix-ul e spectaculos si ofera o vizibilitate excelenta. Practic mergi cu "faza mare" tot timpul ! Legat de durata de viata  , la fosta masina vanduta in familie in 10 ani nu s-a ars nici un bec/led . Am schimbat buton portbagaj si rezistenta scaun sofer dar nici un bec !
off topic.. passaturi cu LEDuri arse ai vazut? Alea de la semnalizare care sunt rosii si devin galbene cand semnalizeaza. Am vazut o gramada. Adevarat ca LED ul teoretic nu are moarte, erau pe vremuri la video la tv, etc, ramnea aprins in stand-by, cu anii, nu se ardeau. Dar la masini, chiar si la modele noi am vazut destule in trafic cu DRL uri arse pe o parte.
Pentru mine e chestie de redundanta, sa zic asa. Am la mine un bec de rezerva si mi-l inlocuiesc singur in 5 minute, daca se arde. Am vazut prea multe masini chioare pe sosele, circuland cu farul stang ars, ceea ce nu este legal.

Edited by tfmercedez, 13 January 2020 - 12:03.


#86
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View PostMembruAnonim, on 13 ianuarie 2020 - 11:33, said:

Am Posted Image

Ca m-am facut ginecolog de cateva ori ca sa schimb becurile arse. Si am avut bafta de am schimbat vreo 10 in astia 12 ani de cand am masina. Am zis ca ma cac, nu mai vreau. Nu stiu cine e inteligentul de a proiectat la Ceed-ul meu actual modul de montaj al farurilor. Pe o parte e ok, misti bateria, si ai loc. Pe cealalta parte ca sa ajungi la faza scurta trebuie sa dai jos rezervorul de lichid de parbriz. Care e prins si sus, si jos. O minunatie....

D-aia voiam led, macar sa tina amaratul cativa ani. Oricum, la Ford Focus acum dau LED-uri in echiparea de baza. Pe oglinda, dar leduri. Ambele faze. La Opel 150E. Numai Kia tine nasul sus de proasta, dar banuiesc ca o sa modifice politica, au ajuns maai scumpi ca Focus cu Ceed.
La Astra mea (model H) in 12 ani nu cred ca am schimbat mai mult de 2 becuri de faza scurta si alea in service, ca singur ar trebui sa fiu contorsionist pentru a le schimba (pe langa roata). La fosta Corolla era banal, erau capacele accesibile ca la Dacie cum ridicai capota.
De pozitie/frana au mai fost, la fel rar.
Lumina cam chioara sau sunt eu chior sau geamul matuit dar merge.
In decembrie la ultimul ITP a venit ala sa-mi spuna ca nu merge lampa stop din luneta (singura cu LED si singura la care nu spune BC cand se arde). A mai refacut lipiturile si a mers.

Vezi si garantia cat e, la Opel era destul de mica (2 ani). Plus cutia de viteze (un amic cu Insignia a schimbat ambreiaj in 60k, eu cu manuala in 180k n-am avut nici o problema).
Mai sunt si alte cacaturi de care nu prea iti dai seama, gen cat de usor poti schimba/curata filtrul de polen, pe unde trage aer (ca sa poti dezinfecta vaporizatorul AC; la Opel zau daca am idee).

#87
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Da, 2 ani e la Opel. Si la Ford. Doar la Kia stiu de 7 ani. La Ford am facut extindere pana la 5 ani in limita de 100.000km cand am dat azi comanda de masina :P

#88
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ca tot veni vorba de becuri, la Opel am luat in 2016, vara, niste filips uaitvijan, am zis ca le schimb cand mi se arde cel putin unul de pe faza scurta, acum de craciun le-am facut cadou, cutia era sigilata, ca am vazut ca n-am nicio sansa sa se arda.
Ce optiuni si ce motor ai pus pe ford?

#89
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
https://forum.softpe...0#entry25776442

#90
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
Si la mine alternativa era focus cu 1.5t dar n-am putut nicicum sa ma obisnuiesc cu sunetul motorului, asta desi aveam reducere destul de mare de la munca, daca o luam m-ar fi sacait mereu.

Edited by _-livio-_, 13 January 2020 - 22:08.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate