Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Stiri despre marca auto Opel

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
N-ai de unde sa stii. Si Hyundai a preluat marca Kia si a ridicat-o de in acest moment modelele Kia sunt peste Hyundai. Ma rog, degustibus, dar in nici un caz nu e inferioara. La fel si Opel, nu cred ca au platit o carta de bani ca sa il transforme in ceva inferior, ci l-au luat sa faca bani. Motoarele Peugeot intotdeauna au fost bune/foarte bune, asa incat nu cred ca sunt un pas inapoi fata de ce ofereau inainte.

#56
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMembruAnonim, on 04 ianuarie 2020 - 12:40, said:

Pot sa intreb de unde ai informatia asta? Ca inca sunt interesat de Opel
Am văzut-o postata pe pagina publicației auto Autobild.
Ia legătura cu cei de la Opel. Este cel mai corect asa.

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2020 - 16:27, said:

N-ai de unde sa stii. Si Hyundai a preluat marca Kia si a ridicat-o de in acest moment modelele Kia sunt peste Hyundai. Ma rog, degustibus, dar in nici un caz nu e inferioara. La fel si Opel, nu cred ca au platit o carta de bani ca sa il transforme in ceva inferior, ci l-au luat sa faca bani. Motoarele Peugeot intotdeauna au fost bune/foarte bune, asa incat nu cred ca sunt un pas inapoi fata de ce ofereau inainte.
Ai dreptate.
Cred ca noul Kia Ceed pe benzina  ar fi mai ok ca un Opel Astra.

Edited by max_01, 05 January 2020 - 16:42.


#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hehe, intamplator acum caut masina noua, si modelele la care ma uit sunt Kia Ceed, Ford Focus si Opel Astra.

#58
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View Postmax_01, on 05 ianuarie 2020 - 16:41, said:

Cred ca noul Kia Ceed pe benzina  ar fi mai ok ca un Opel Astra.
Ceedul ar mai ok,strict tehnic vorbind, luând în calcul și raportul preț calitate și dotările disponibile, și ca un Focus, din punctul meu de vedere.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
O sa vad. Vizual Opel mi se pare cea mai atractiva dpdv exterior, sotiei mai ales, apoi la egalitate Ford si Ceed. Interior se schimba ierarhia, Ceed si Ford deasupra. Acum ramane sa vad ce e cu noua oferta de motoare, mai ales ca cele de 1,2 de 130 si 145CP mi se par numai bune. Ala de 145 cred ca e cam scump, desi cred ca cel mai tentant dintre toate. Bine, si ala de 130 e la fel, superior celor de la Ceed de 120 si Focus de 125CP, cel putin pe hartie. Spun cred, pt ca inca nu am ajuns sa cer oferte de pret, am vrut doar sa le vedem vizual, in persoana, sa le atingem, sa vedem ce impresie ne lasa la prima.

Prima impresie nu a fost foarte pozitiva interior pentru Opel, insa am zis ca fiind pe fuga, chiar dupa Craciun, si pentru ca decizia de a lua o masina noua nu e chiar ceva ce facem in fiecare zi, merita sa mai vedem masinile in liniste, incepand de maine. Si in functie de ce oferte gasim, pentru cerintele noastre, vom vedea care e cea care va avea prioritate.

Ca optionale pentru 2020, in mare as vrea clima, un ecran mare (7-8 inci), incalzire in scaune/volan, senzori parcare si/sau camera si faruri LED. Mai sunt maruntisuri, dar astea primeaza.

Edited by MembruAnonim, 05 January 2020 - 19:48.


#60
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2020 - 16:27, said:

Motoarele Peugeot intotdeauna au fost bune/foarte bune, asa incat nu cred ca sunt un pas inapoi fata de ce ofereau inainte.

Nu prea e un pas inainte ca au scos motorizarile puternice din oferta. Eu am pe Insignia B 2T care nu mai e disponibil acum . Pe modelul precedent era chiar 2.8 T , la peugeot cea mai mare motorizare benzina e 1.6 TPosted Image

#61
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
astra k n-a avut niciodata ceva mai mare de 1.6t.
Probabil opc-ul ar fi iesit cu 2.0t
@misuspita: vezi daca poti sa incerci scaunele AGR, multa lume zice ca sunt peste competitie, la fel si intellilux

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mno, am fost azi la Opel. Am stat in el, m-am invartit, mi-am reconfirmat opinia ca exterior e cel mai frumos (dpmdv) dintre toate cele 3 pe care le vizez (Focus, Ceed, Astra). Pana la urma fiind singur in shoroom, am putut sa stau relax, fara stress. Regland scaunul, pana la urma mi-am gasit si o pozitie  buna, cu mana intinsa puteam sa ating tot, ecranul de tableta e pus bine, imi place cum arata bordul. Bine in showroom era varianta cu bord digital, care e f fain, dar nu mi l-am permis, ca venea legat ca optional de alte chestii scumpe.

Motoarele am aflat ca nu sunt facute de Peugeot, erau dezvoltate dinainte de cei de la GM, nu avea rost sa mai modifice nimic, deci toate motoarele sunt noi, dar nu Peugeot.

Bun. Zic sa configurez una, sa vad daca se incadreaza in buget. Surpriza, se incadreaza. Cea mai mare surpriza e ca la ei farurile LED Matrix sunt 150 euro ca optional. Pana mea!!!! Incredibil de ieftin. Am intrebat sa fiu sigur de doo ori, intreband daca exista alta optiune LED la faruri, raspuns primit  ca nu. Wow, surpriza totala.

Deci am plecat de la un motor de 1,2 benzina (doar benziina doresc) de 130CP, in configuratia de baza cu optionale. Optionale incluzand (nu mai stiu acum care sunt standard si care adaugate) farurile led matrix, scaune incalzite/volan incalzit, clima duala, oglinda electrocromica, tableta mare cu navigatie si sistem audio premium, jante aliaj, toate geamurile electrice cu impuls doar pe fata. Toate astea, fix 18000. Luand in considerare Rabla, si mici negocieri, pot sa ma duc la 16500. Hmmm, m-a pus pe ganduri. Pozitiv Posted Image

Edited by MembruAnonim, 06 January 2020 - 17:11.


#63
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMembruAnonim, on 05 ianuarie 2020 - 19:44, said:

O sa vad. Vizual Opel mi se pare cea mai atractiva dpdv exterior, sotiei mai ales, apoi la egalitate Ford si Ceed. Interior se schimba ierarhia, Ceed si Ford deasupra. Acum ramane sa vad ce e cu noua oferta de motoare, mai ales ca cele de 1,2 de 130 si 145CP mi se par numai bune. Ala de 145 cred ca e cam scump, desi cred ca cel mai tentant dintre toate. Bine, si ala de 130 e la fel, superior celor de la Ceed de 120 si Focus de 125CP, cel putin pe hartie. Spun cred, pt ca inca nu am ajuns sa cer oferte de pret, am vrut doar sa le vedem vizual, in persoana, sa le atingem, sa vedem ce impresie ne lasa la prima.

Prima impresie nu a fost foarte pozitiva interior pentru Opel, insa am zis ca fiind pe fuga, chiar dupa Craciun, si pentru ca decizia de a lua o masina noua nu e chiar ceva ce facem in fiecare zi, merita sa mai vedem masinile in liniste, incepand de maine. Si in functie de ce oferte gasim, pentru cerintele noastre, vom vedea care e cea care va avea prioritate.

Ca optionale pentru 2020, in mare as vrea clima, un ecran mare (7-8 inci), incalzire in scaune/volan, senzori parcare si/sau camera si faruri LED. Mai sunt maruntisuri, dar astea primeaza.
Pe lângă ce ai zis tu, daca circuli și pe autostrada îți recomand pilotul automat adaptiv+evitarea coliziunilor+păstrarea benzii de circulație. Te uiți undeva, pt câteva secunde dar mașină ta păstrează banda de circulație. Unii ar zice sa incluzi și scaune+volan încălzit. Ideal ar fi sa optezi pt cutia automata de viteza Este foarte bine sa ai atât senzorii de parcare  cât și camera video mai ales pt parcarea cu spatele.

Edited by max_01, 06 January 2020 - 17:44.


#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pilot automat adaptiv nu ma intereseaza, adica ar fi bun dar nu tin neaparat la optiunea aia. Volan si scaune incalzite deja am pus, erau obligatorii. Senzoii i-am pus, camera nu ca era prea scump. Cutia automata sigur ma scotea din papuci la bani, bugetul meu e limitat...

#65
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Unde ai vazut tu led cu 150€? Bord digital? Pe astra?  Pune oferta aici.

#66
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
bordul e ca la Insignia, partea centrala e un ecran.
farurile sunt 150 in configuratorul online.

daca poti ia ACC-ul, face toti banii, dar cred ca vine la pachet cu multe alte optiuni. camera e (era) optiune instalata de dealer, costa cam dublu daca o montezi ulterior dar se poate, e utila, vizibilitatea nu e prea grozava in spate iar senzorii sunt destul de lenti.
ca retrofituri e foarte limitata, cam pt orice trebuie mers la reprezentanta, asa ca e bine s-o iei cu tot ce intra in buget.

#67
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postpielea, on 07 ianuarie 2020 - 00:23, said:

Unde ai vazut tu led cu 150€? Bord digital? Pe astra?  Pune oferta aici.
Da, e 150. Nici mie nu mi-a venit sa cred, practic una din problemele mele cele mai mari cu masina actuala erau legate de lumina, halogenele bat destul de prost si voiam pe cat posibil sa iau o masina cu faruri mai avanste. Nu visam la leduri adaptive, ce sa mai zic de matrix, dar macar becuri led simple sa fie. Iti dai seama surpriza mea cand am vazut ca e doar 150 de euro trecerea la far matrix LED, Intellilux cum le zic ei. Inca o surpriza, motorul de 145CP e mai scump cu 150 de euro fata de motorul de 130, practic sunt acelasi motor, cu soft schimbat.

Si eu vazusem pe configuratorul online ca e doar 150 si ma gandeam ca e ceva prost acolo, peste tot ledurile sunt scumpe si mai ales sunt legate de un nivel de echipare mai sus decat cel de baza, ca sa scoata ceva bani de la tine. Aici nu. Mare plus pentru Opel. Bord digital nu, era prea scump, vorbesc de tableta aia integrata in bord, nu sta deasupra. Uite o poza sa te lamuresti

[ https://i.ytimg.com/vi/Qt1HkVy0ybQ/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Post_-livio-_, on 07 ianuarie 2020 - 02:24, said:

daca poti ia ACC-ul, face toti banii, dar cred ca vine la pachet cu multe alte optiuni. camera e (era) optiune instalata de dealer, costa cam dublu daca o montezi ulterior dar se poate, e utila, vizibilitatea nu e prea grozava in spate iar senzorii sunt destul de lenti.
ca retrofituri e foarte limitata, cam pt orice trebuie mers la reprezentanta, asa ca e bine s-o iei cu tot ce intra in buget.
Din pacate bugetul e la limita. Am plecat initial de la 15.000, hai 15.500 si am ajuns la 16.500, nu mai poate suferi nici o extensie, indiferent ce. Camera si eu mi-as fi dorit-o, dar era legata de ceva optional mai scump, nu mai stiu care e, era pachet, nu puteai sa o comanzi doar pe ea. Avand senzori, am considerat ca ar fi de dorit, dar nu e esential sa fie si camera. La masina actuala, un ProCeed, am vizibilitate extrem de proasta in spate, dar m-am descurcat cu ea aproape 12 ani fara camera sau senzori, deja e lux cu senzori Posted Image. ACC iar, tot la pachet cu altceva, nu mi-l mai permit si pe ala. De fapt nici motorul de 145 nu l-am mai pus acum, desi diferenta e doar de 150 euro, tocmai ca sunt la limita cu bugetul. Oricum nu ma deranjeaza, e cel mai puternic motor dintre cele pe care le vizam (1.0 de 125CP de la Ford si 1.0 de 120 CP de la Kia)

Edited by MembruAnonim, 07 January 2020 - 09:17.


#68
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Wow pt 150 € nici nu m-as zgarci, nici la motor sincer, cand ma gandesc ca eu le-am dat in plus 1500€ pt motor si 750€ doar pt clima  acum 5 ani, se pare ca au revenit cu picioarele pe pamant. Merita, zic eu. Daca ai vreo oferta pune-o aici.

#69
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am doar pe hârtie, stai sa ii fac o poza.



#70
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMembruAnonim, on 06 ianuarie 2020 - 18:56, said:

Pilot automat adaptiv nu ma intereseaza, adica ar fi bun dar nu tin neaparat la optiunea aia. Volan si scaune incalzite deja am pus, erau obligatorii. Senzoii i-am pus, camera nu ca era prea scump. Cutia automata sigur ma scotea din papuci la bani, bugetul meu e limitat...
Daca circuli majoritatea km pe care ii faci,majoritar în localități, pilotul automat adaptiv, ca și pilotul automat, nu este necesar. La drum lung, pe autostrăzi, pilotul automat adaptiv este super. Te ferește inclusiv de tamponare accidentala de cel din fata.

View Postpielea, on 07 ianuarie 2020 - 10:08, said:

Wow pt 150 € nici nu m-as zgarci, nici la motor sincer, cand ma gandesc ca eu le-am dat in plus 1500€ pt motor si 750€ doar pt clima  acum 5 ani, se pare ca au revenit cu picioarele pe pamant. Merita, zic eu. Daca ai vreo oferta pune-o aici.
Subscriu. Pana la urma, 150 euro nu este o suma de nesuportat.
Plansa de bord digitala nu este la fel de fiabila ca cea clasica. Chiar dacă mașină este nou nouta. Eu as opta pentru ACC, în locul plansei electronice de bord,  în situația mea care probabil este diferita de a ta. Obligatoriu mi-as lua o mașină măcar cu pilot automat.

Edited by max_01, 07 January 2020 - 13:33.


#71
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 06.06.2005
Pai pentru aia 150 EUR primesti doar lumini diurne LED , eu asa vad; nu sunt faruri full LED.
De aia e asa ieftin, altii le dau 'gratis' ( vorba vine).

Edited by kriiss, 07 January 2020 - 13:50.


#72
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Dap, sunt doar led drl din pacate

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate