Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Stiri despre marca auto Opel

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Iar eu ti-am raspuns la intrebare, :)  Nu am zis ca ai afirmat. Sunt putin mai departe decat peste Carpati. :)

#20
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMicroEdge, on 16 octombrie 2018 - 14:36, said:

Tot ce o sa apară de acum o sa folosească motoare psa, au început cu Crossland, grandland si Corsa Posted Image
Si foarte bine au facut.Motoarele de la PSA sunt printre cele mai fiabile motoare care exista acum in exploatare pe autoturisme.Autoritatile germane au cerut Opel sa recheme in service 100.000 de autoturisme marca Insignia, Cascada si Zafira pentru ca nu respecta cu adevarat normele de poluare.

Edited by max_01, 16 October 2018 - 15:43.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostPaz, on 16 octombrie 2018 - 14:42, said:


Vezi Granada, Rekord, Senator, Manta...
...Omega.

View Postunderb, on 16 octombrie 2018 - 14:32, said:

Pai cam vine la fix. Va putea schimba usor si vechea garda din conducere cu oamenii lor.
Convenabil nu? Posted Image
Adică de ce să plătească clauze, compensații, etc.?

Nu am treabă cu Opel, nu am treabă cu PSA, cu atât mai mult cu cei care dorm pe ei pe salarii uriașe.
Dar parcă prea e cusută cu ață albă povestea asta.
Cum să scapi mai repede și în bloc de "vechea gardă"?

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Un fel de sinergie karmica :D

#23
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,Opel a anunțat că va lansa 8 modele noi în următorii 2 ani, printre care Corsa electrică și versiunea plug-in hybrid pentru Grandland X. În plus, constructorul din Russelsheim promite că fiecare model din gamă va avea versiune 100% electrică până în 2024.
Planul de redresare financiară a dat roade pentru Opel în ultimele 12 luni, sub patronajul PSA, iar germanii privesc acum cu încredere către viitor.
După o primă jumătate de an cu un profit de peste jumătate de miliard de euro și o reducere cu 28% a costurilor, Opel pregătește o adevărată ofensivă cu 8 modele noi în următorii doi ani.
Mai mult, Opel promite că fiecare model din gamă va avea o versiune electrică până în 2024. Patru modele vor fi deja ”electrificate” în 2020, printre care Corsa electrică și Grandland X PHEV, primul plug-in hybrid de la Opel.
“Această ofensivă ne va ajuta să atingem obiectivele privind emisiile CO2 impuse de Uniunea Europeană,” a spus Michael Lohscheller, CEO-ul Opel.
Viitoarea filozofie de design a constructorului german va fi bazată pe conceptul Opel GT X Experimental (foto), un SUV compact 100% electric al cărui rol principal este să evidențieze principalele schimbări estetice ce vor fi implementate pe viitoarele modele Opel.''
http://m.automarket....2024-88071.html
Si modelul Astra ar trebui sa fie electrificat  in anul 2020.Probabil si Insignia care alaturi de Astra si Corsa sunt cele mai vandute modele de Opel.

#24
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,796
  • Înscris: 13.07.2011
astia de la Opel au avut si cel mai mult de profitat in partea a doua a primului an datorita standardelor de WLTP. Doar cei de la Opel au fost in stare sa isi vanda toate modelele fara restrictie, restul marcilor mari (VAG/Daimler/BMW) au avut mult de suferit.

#25
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
,,Opel a anunțat că va concedia 20% dintre angajații uzinei Ellesmere Port din Marea Britanie ca urmare a scăderii vânzărilor pentru cele două modele produse aici, Astra și Astra Sports Tourer.
Grupul PSA Peugeot-Citroen continuă politica de restructurare a uzinelor Opel din Europa după preluarea constructorului german de la General Motors.
De data aceasta, Grupul a anunțat că va concedia 241 de persoane de la uzina Opel din localitatea britanică Ellesmere Port, echivalentul a circa 20% din actuala forță de muncă.
Înainte ca Grupul PSA să achiziție Opel, uzina avea circa 1.900 de angajați, iar prima rundă de concedieri a avut loc în octombrie 2017 și a vizat 400 de persoane. Ulterior, în luna ianuarie a acestui an, Opel a mai concediat 250 de persoane, astfel că uzina are în prezent circa 1.250 de angajați și va rămâne cu puțin peste 1.000 de oameni după noua serie de concedieri.
"Restructurarea este necesară pentru ca uzina să fie competitiva atunci când este comparată cu uzinele de top", explică oficialii Opel motivele pentru care au luat această decizie.
Uzina de la Ellesmere Port produce modelele Astra și Astra Sports Tourer, iar decizia are drept cauză principală scăderea vânzărilor Opel din Marea Britanie cu circa 11% în primele 10 luni ale acestui an. Anterior, Carlos Tavares, CEO-ul Grupului PSA, a anunțat că va decide în 2020 dacă va închide sau nu această uzină.''
http://m.automarket....urer-88321.html

#26
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oricum erau prea multi frecatori de menta intr-o uzina ! La Pitesti cati is ?!

#27
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostBaxon, on 26 noiembrie 2018 - 18:49, said:

Oricum erau prea multi frecatori de menta intr-o uzina !
Din ce in ce mai mult activitatea de productie este realizata de roboti industriali asa ca nu mai este nevoie de acelasi numar de angajati ca in trecut.In plus, scaderea comenzilor determina reduceri de personal.Pe termen lung nu ii vad un viitor luminos marcii Opel in UK.

#28
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Astra se fabrica în UK, Polonia și Rusia. Cel mai probabil cei de la PSA se pregătesc de brexit și preconizează o scădere a vânzărilor vauxhall

#29
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMicroEdge, on 26 noiembrie 2018 - 22:02, said:

Astra se fabrica în UK, Polonia și Rusia. Cel mai probabil cei de la PSA se pregătesc de brexit și preconizează o scădere a vânzărilor vauxhall
Din cate stiu, Astra se fabrica si in Germania.Deja vanzarile Astrei au scazut in UK.

Edited by max_01, 27 November 2018 - 10:40.


#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
E totusi un model aflat in a2a jumatate a vietii. In plus in ultima vreme au aparut noile modele de crossovere care au muscat din vanzarile compactelor, iar producatorilor le convine f mult treaba asta, pt ca marja de profit e mult mai mare la crossovere.

Crossland e un model de clasa mica, echipat cu subansamble mai ieftine, dimensionate pt clasa mica si simplificate.

#31
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postunderb, on 28 noiembrie 2018 - 10:26, said:

E totusi un model aflat in a2a jumatate a vietii.
Astra K inca nu a beneficiat de facelift.Abia anul viitor va aparea Opel Astra K facelift care probabil va fi echipat cu motorizarile PSA.Unii cred ca va fi fabricata chiar pe platforma PSA.Eu cred ca faceliftul se va baza tot pe actuala platforma de sorginte GM.

#32
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Corect dar faceliftul nu se face de obicei la mijlocul vietii ci putin mai tarziu, spre sfarsit.

Daca schimba platforma nu mai e facelift.

Nu stiu daca merita costurile cu modificarea masinii pt a putea monta motorizarile PSA. Probabil motorizarile noi vor veni doar cu modelul nou pe platforma PSA care cred ca nu e exclus sa apara la anul si sa nu fie doar un facelift.

Edited by underb, 29 November 2018 - 23:23.


#33
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postunderb, on 29 noiembrie 2018 - 23:22, said:

Corect dar faceliftul nu se face de obicei la mijlocul vietii ci putin mai tarziu, spre sfarsit.

Daca schimba platforma nu mai e facelift.

Nu stiu daca merita costurile cu modificarea masinii pt a putea monta motorizarile PSA. Probabil motorizarile noi vor veni doar cu modelul nou pe platforma PSA care cred ca nu e exclus sa apara la anul si sa nu fie doar un facelift.
In anul 2021 va aparea urmatoarea generatie de Astra.Asa ca anul viitor faceliftul ar trebui sa fie disponibil.Din ce am citit pe net, Astra K facelift este disponibila si se afla deja in teste  de cateva luni.

#34
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,278
  • Înscris: 16.08.2016
Următorul model o sa preia platformele PSA.

#35
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View PostMicroEdge, on 30 noiembrie 2018 - 17:21, said:

Următorul model o sa preia platformele PSA.
Cu siguranta ca va prelua tot de la PSA, inclusiv platforma.

#36
biker17

biker17

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 15.09.2006

View Postunderb, on 29 noiembrie 2018 - 23:22, said:

Nu stiu daca merita costurile cu modificarea masinii pt a putea monta motorizarile PSA.
nu-i vad prea bine pe cei de la Opel, ce motorizari o sa preia? 1.2 si 1.6? ma refer strict pe benzina, diesel nu cred ca o sa mai conteze atat de mult dupa 2022.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate