Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

recomandare saltea foarte tare

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Doresc sa cumpar o saltea foarte tare.....am un buget de 700 de lei...ce imi recomandati? As vrea sa stiu daca trebuie sa fac cadrul mai intai si pe urma sa cumpar salteaua, sau sa comand salteau si pe urma sa fac cadrul :)...aici nu stiu cum sa fac

#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,857
  • Înscris: 06.10.2003
Prestige, modelul super-ortopedic. Găsești la Dedeman, ar fi făcute în țară.
Noi suntem tare mulțumiți.

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Dimensiunile saltelelor sunt standard.Intereseaza-te care dimensiuni sunt cele mai vandute.In functie de asta iti faci lada.Lada poate sa coste 3 lei,insa salteaua trebuie sa coste 3000 de lei,exagerat vorbind.33% din viata ti-o petreci pe saltea,retine,pe saltea.Lada,patul sunt colaterale.La saltea sa nu faci rabat la calitate si implict la pret.
Poti alege si varianta lada + somiera + saltea.
Sau poti pune salteaua direct pe jos.
Esti convins ca doresti saltea foarte tare?Tare nu ar ajunge?

#4
pustiu_22

pustiu_22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,049
  • Înscris: 19.01.2007

View Postadisz, on 12 octombrie 2018 - 13:18, said:

Dimensiunile saltelelor sunt standard.
Nu si pentru cele din Jysk! Am cumparat o saltea 190x90 si acasa am observat cu supoare ca nu incape in cadrul patului. salteaua real masurata are 194x94! Asa ca... ai grija cum "pui boii la caruta"!
PS: sfatul meu "comand salteau si pe urma sa fac cadrul"!

Edited by pustiu_22, 12 October 2018 - 13:31.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postadisz, on 12 octombrie 2018 - 13:18, said:

Dimensiunile saltelelor sunt standard.Intereseaza-te care dimensiuni sunt cele mai vandute.In functie de asta iti faci lada.Lada poate sa coste 3 lei,insa salteaua trebuie sa coste 3000 de lei,exagerat vorbind.33% din viata ti-o petreci pe saltea,retine,pe saltea.Lada,patul sunt colaterale.La saltea sa nu faci rabat la calitate si implict la pret.
Poti alege si varianta lada + somiera + saltea.
Sau poti pune salteaua direct pe jos.
Esti convins ca doresti saltea foarte tare?Tare nu ar ajunge?

da, nu ma intereseaza cadrul...eu am un cadru, dar nu stiu daca e bun pentru dimensiunea saltelei....as vrea salteaua de o persoana si un pic Posted Image... d-aia am intrebat....dubla e cam mare

Pot sa fac eu cadrul, sa cumpar unul...totodata pot sa maresc si bugetul, sa iau ceva de calitate....si da, vreau salteaua foarte tare....dorm excelent pe jos :))...

Edited by jimi91, 12 October 2018 - 13:33.


#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
jimi, din ce oras esti ?

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi la Saltex, recomand. Ii gasesti si pe Emag.

#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Postcorinadaniela, on 12 octombrie 2018 - 13:32, said:

jimi, din ce oras esti ?

Arges - pitesti

#9
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postcorinadaniela, on 12 octombrie 2018 - 13:32, said:

jimi, din ce oras esti ?

View Postjimi91, on 12 octombrie 2018 - 13:34, said:

Arges - pitesti
Craiovean de-al meu. :)

#10
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
daca se poate sa postati si linkul :|....

#11
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
saltex as zice si eu. sau relaxa - insa din pacate nu au magazin sau distribuitor in pitesti.

este extrem de important sa poti vedea/incerca salteaua intr-un magazin/show-room.
incearca sa vezi ce gasesti la lem's, vad ca au si ceva oferte/reduceri la saltele
http://www.lemet.ro/...le/saltele.html
http://www.lemet.ro/...zine/arges.html

#12
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
din pacate nu stiu la ce sa ma uit cand caut o saltea pe net...ma intereseaza sa fie foarte tare si cam atat..... si as vrea sa dau 700 de lei pe ea...sa fie buna :|..asa, la 200 de lei...nici nu cred ca merita

#13
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Noi avem una foarte tare, atat de tare incat sotul meu se trezeste zilnic cu dureri de spate de la ea, insa am luat-o pt mine pt ca am 3 interventii pe coloana si mi s-a recomandat o saltea super ortopedica.

Am avut inainte de la Saltex si nu era foarte ferma, acum, cea despre care vorbesc este de la Somproduct, Saltea BioFoam, 18 cm . https://www.somprodu...cm-grosime.html
Vad ca acum costa pe site- 708 lei, atunci am dat 867 luata on-line si in magazinul fizic era 1090 lei.

PS: am luat-o in 2016, este si acum foarte tare. Am mai scris aici despre aventura mea cu saltelele.

#14
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
diana, nu era mai simplu sa iei doua saltele de cate o persoana, una superortopedica pentru tine, si alta mai confortabila pentru sot, si sa le pui pe cadrul aceluiasi pat ? el ce vina are saracul, o sa ajunga sa-l supere si pe el spatele, plus ca nu doarme confortabil, nu se poate odihni.
macar pune-i un topper pe jumatatea lui de pat...

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,656
  • Înscris: 29.03.2006
Foarte tare este super-ortopedica-LUX de la saltex, dar nu-ti recomand pt. ca un om normal nu poate sa doarma pe ea, ii apasa tuberozitatile osoase pe tesuturile moi si face vanatai.
Are si 30cm, si esti obligat sa mai pui inca o saltea subtire/topper deasupra, si deja ajunge si mai absurd de inalta.

Foarte OK este super-ortopedica normala de la saltex ( fara lux in denumire).
Colturile sunt cam rotunde la stea cu arcuri si raman gauri urate la colturile cadrului patului, dar se acopera daca pui patura deasupra.
Are doua fete, iarna si vara, au in interior bumbac si lana pt cele doua.

Au si cu latex, fara arcuri, 15cm de poliuretan expandat (burete) plus 5cm de latex expandat, cu husa care se poate scoate pt spalat, ci colturi drepte. E o combinatie paradoxala de propietati, fiind foarte-foarte ferma, dar in acelasi timp mulandu-se dupa corp. Insa iese mult din bugetul amintit mai sus.
Dar si cea cu arcuri e f OK.

Daca vrei foarte tare, nu prea inteleg de ce ai nevoie de saltea.
Peste saltea oricum se mai pun paturi, si alea poti sa le pui direct peste o placa de PAL sau panel...

Saltelele sunt de mai multe feluri:
- cu burete, care pot fi in f de densitatea buretelui prea moi, prea tari, sau chiar si OK dar nu respira bine.
- cu memory foam
- cu latex
- cu arcuri
- cu arcuri si doua straturi de pasla care sunt prea tari.
- poket sping care in f de producator pot sa fie prea moi sau OK.

Edited by loock, 12 October 2018 - 14:29.


#16
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Post-Diana-, on 12 octombrie 2018 - 14:17, said:

Noi avem una foarte tare, atat de tare incat sotul meu se trezeste zilnic cu dureri de spate de la ea, insa am luat-o pt mine pt ca am 3 interventii pe coloana si mi s-a recomandat o saltea super ortopedica.

Am avut inainte de la Saltex si nu era foarte ferma, acum, cea despre care vorbesc este de la Somproduct, Saltea BioFoam, 18 cm . https://www.somprodu...cm-grosime.html
Vad ca acum costa pe site- 708 lei, atunci am dat 867 luata on-line si in magazinul fizic era 1090 lei.

PS: am luat-o in 2016, este si acum foarte tare. Am mai scris aici despre aventura mea cu saltelele.

eu vad ca e 340 de lei

View Postloock, on 12 octombrie 2018 - 14:26, said:

Foarte tare este super-ortopedica-LUX de la saltex, dar nu-ti recomand pt. ca un om normal nu poate sa doarma pe ea, ii apasa tuberozitatile osoase pe tesuturile moi si face vanatai.
Are si 30cm, si esti obligat sa mai pui inca o saltea subtire/topper deasupra, si deja ajunge si mai absurd de inalta.

Foarte OK este super-ortopedica normala de la saltex ( fara lux in denumire).
Colturile sunt cam rotunde la stea cu arcuri si raman gauri urate la colturile cadrului patului, dar se acopera daca pui patura deasupra.
Are doua fete, iarna si vara, au in interior bumbac si lana pt cele doua.

Au si cu latex, fara arcuri, 15cm de poliuretan expandat (burete) plus 5cm de latex expandat, cu husa care se poate scoate pt spalat, ci colturi drepte. E o combinatie paradoxala de propietati, fiind foarte-foarte ferma, dar in acelasi timp mulandu-se dupa corp. Insa iese mult din bugetul amintit mai sus.
Dar si cea cu arcuri e f OK.

Daca vrei foarte tare, nu prea inteleg de ce ai nevoie de saltea.
Peste saltea oricum se mai pun paturi, si alea poti sa le pui direct peste o placa de PAL sau panel..

nici char asa de tare...tare in genul ca o canapea, sau o dormeza.....sa fie foarte ferma

#17
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009

View Postjimi91, on 12 octombrie 2018 - 13:57, said:

din pacate nu stiu la ce sa ma uit cand caut o saltea pe net...ma intereseaza sa fie foarte tare si cam atat..... si as vrea sa dau 700 de lei pe ea...sa fie buna Posted Image..asa, la 200 de lei...nici nu cred ca merita

pai nu mai cauta acum pe net, du-te intai in magazine - de mobila, de bricolaj - vezi ce produse au de vanzare, examinezi saltelele cu atentie, testezi acolo unde poti face asta, ceri si sfaturi/recomandari de la personalul din magazin (daca are habar despre marfa pe care o vand) si daca gasesti pe net o saltea mai ieftina, absolut identica cu cea gasita de tine in magazin, o comanzi de acolo.
ca idee, pe langa fermitatea dorita de tine, salteaua ar trebui sa indeplineasca urmatoarele conditii : sa nu se lase foarte mult atunci cand te asezi pe ea, sa nu se infunde cand stai intins, iar daca dormi cu cineva in pat, acel cineva sa nu simta toate miscarile tale (si invers). ar fi bine sa aiba husa din bumbac, sa nu-ti alunece lenjeria de pat, eventual husa sa fie si detasabila, s-o poti scoate pentru a fi spalata atunci cand este cazul.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
jimi91
Incearca salteaua inainte cumpararii,adica culca-te pe ea,nu o cumpara dupa ureche,adica online.
Eventual online (daca merita financiar) doar dupa incercarea "pe viu"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate