Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Cum evaluam un cadru didactic?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
e criza de cadre didactice si se folosesc atat oameni pensionati, cat si oameni fara experienta/calificare, iata de ce se intampla anumite situatii.
oficial cadrele didactice dau evaluari psihologice anual (parca), dar si evaluarile alea sunt de rasu-plansu, sunt acolo ca sa fie facute, nu ca sa dezvaluie cine si ce probleme psihice are, cine e competent si cine nu pentru a profesa.
discuta si cu parintii celorlalti copii din clasa, vezi cati sunt de acord cu tine, mergeti in audienta la directorul scolii, faceti reclamatie la inspectoratul scolar si, in ultima instanta, muta copilul la alta scoala, chiar daca asta inseamna un drum mai lung.
despre ce clopotel vorbesti tu acolo, de microbuzul galben care transporta scolarii in mediul rural ?

#20
Arlekhinn

Arlekhinn

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 670
  • Înscris: 28.06.2017
Cum evaluam un cadru didactic?

Quote

Ca sã evaluezi corect
Trebuie sa cunosti foarte bine si in profunzime, ce evaluezi. Invatatoarea are totusi in urma niste ani de catedra. Fiind in etate, cred ca s-a scolit inainte de 89. Deci sanse sa fi invatat "pe bune".
Cum pot eu ca parinte sa apreciez invatatoarea copilului?
Voi fi subiectiv. Daca nu cumva sunt tot cadru didactic, dar in cazul asta problema este deja la mine. Ca am copilul cum il am.

Quote

Adica un cadru didactic nu se poate schimba, are imunitate in sensul asta?


#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postbelena6, on 12 octombrie 2018 - 13:28, said:

Cum a zis si colegul mai sus, vorbeste cu directorul scolii despre o mutare, chiar daca doar blufezi si vezi ce se intampla.
Nu prea vad cum sa-l lase repetent ca atunci s-ar desfinta clasa de la anul din lipsa de elevi. Deci invatatoarea e proasta sau minte.

Daca vrei sa duci lucrurile la nivelul urmator, iti recomand o plangere la inspectoratul scolar. In modul acesta sigur se linisteste, ca o sa-i vina inspectii si asistenti la ore sa vada cum se comporta la clasa.
Mai există și varianta în care învățătoarea e aproape de pensie și nu mai are răbdare. Și copilul colegului - FĂRĂ SUPĂRARE ACUM - nu prea învață. Ce e de evaluat în varianta asta?

#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View Postadisz, on 12 octombrie 2018 - 13:24, said:

Nu parintii evalueaza profesorii pentru ca teoretic nu sunt calificati pentru asa ceva.Ar fi culmea ca un profesor sau invatator sa se afle la cheremul parintilor,doar pentru faptul ca suntem europeni cu drepturi.
Nu ar fi mai bine ca serviciile unui profesor sa functioenze dupa cerere si oferta ? In fiecare an sa iti poti alege profesorul, profesorul pe care nu il alege nimeni nu mai are la cine sa predea.

Incearca sa gasti pe cineva din sat sa se ocupe in particular de el, poate un elev mai mare, 1 ora pe zi.

Edited by PlatonX, 12 October 2018 - 13:36.


#23
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Clopotelul , e autobuzul scolar.
Am sa fac o cerere sa vad daca pot muta copilul la cealalta scoala , si sa ma cuplez cu un vecin.
sau macar o spatamana de proba.

#24
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010

View PostPlatonX, on 12 octombrie 2018 - 13:33, said:

Nu ar fi mai bine ca serviciile unui profesor sa functioenze dupa cerere si oferta ? In fiecare an sa iti poti alege profesorul, profesorul pe care nu il alege nimeni nu mai are la cine sa predea.
Asa se intampla in invatamantul privat, unde seful este parintele platitor. Acolo este si bataie pe posturi ( nu suplinitori si pensionari) pentru ca salariile sunt triple decat la stat.

#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Invatamantul pesede e plin de dinozauri comunisti ramasi in activitate,  sau rechemati .Uitati-va doar la primul  lor ministru si va lamuriti, veorica e ea insasi cadru didactic, daca va  vine sa credeti, si inca de liceu .
Asa ca mare branza nu ai ce astepta de la ei .

Edited by GingisHan2015, 12 October 2018 - 13:40.


#26
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
E putin energic, nu are ADHD , dar hrana e din gospodarie si e santatos tun .
De cand merge la scoala , a cam slabit, dar in rest arata perfect.
Nu prea este atent , si se grabeste .
Face scaderi si adunari fara probleme, dar intr-o maniera ciudata.
Nu stie cum arata cifra 7 de exeplu dar daca numara pana la sapte pe degete , o recunoaste.
Nu tine minte literele , nu poate scrie nici cum frumos.
e putin ciudat , dar are logica lui , diferita.

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Singur nu poti face nimic. Strange parintii nemultumiti si merget mai sus, eventual la inspectorat.
De fapt vorbeste cu toti parintii si atrage-i de partea ta. Daca mai gasesti inca 2-3 nemultumiti care vor declara ca isi vor duce copiii in alta parte, iar clasa se va desfiinta sigur  va vor sustine si ceilalti.

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Colegule da zi-ne și nouă ce dificultăți de învățare are ăl mic în clasa I ?

Ai postat în același timp


"Nu stie cum arata cifra 7 de exeplu dar daca numara pana la sapte pe degete , o recunoaste."   Posted Image

Dar voi acasă vă ocupați de el ?

Edited by waterman, 12 October 2018 - 13:42.


#29
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,051
  • Înscris: 29.01.2016

View PostPlatonX, on 12 octombrie 2018 - 13:33, said:

Nu ar fi mai bine ca serviciile unui profesor sa functioenze dupa cerere si oferta ? In fiecare an sa iti poti alege profesorul, profesorul pe care nu il alege nimeni nu mai are la cine sa predea.

Incearca sa gasti pe cineva din sat sa se ocupe in particular de el, poate un elev mai mare, 1 ora pe zi.
Nu merge asa. Situatia e mult mai complicata. Posturile se scot la concurs inainte cu multe luni de inceperea scolii, se ocupa prin concurs, si, in cazul titularilor, e cam greu de facut ce zici tu. Alegerea profesorului ar reprezenta inscrierea copilului la un anumit profesor in fiecare an. Daca profesorul X e bun si e la scoala Y si se inscriu 100 de copii la el, cum ii alegi pe cei 25 cu care sa lucreze ? Pe ce criterii ? Iti dai seama ce haos va fi ?
Pe de alta parte, daca un profesor nu e bun / competent / cautat, ar insemna o desfiintare a unui post dintr-o scoala. Ce faci cu acei copii, unde ii trimiti ? Aglomerezi o scoala din vecinatate ? Daca scoala aia nu are suficiente clase si profesori ? Intelegi cate probleme se pot crea si ce haos va fi ? Niciunui parinte nu ii convine sa faca munca asta de a gasi profesor bun in fiecare an. Ca sa nu mai zic de copil, ca il zapacesti de tot prin schimbarea colectivului si a profesorului in fiecare an...

Edited by Magicwisewolf, 12 October 2018 - 13:45.


#30
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostPlatonX, on 12 octombrie 2018 - 13:33, said:

Nu ar fi mai bine ca serviciile unui profesor sa functioenze dupa cerere si oferta ? In fiecare an sa iti poti alege profesorul, profesorul pe care nu il alege nimeni nu mai are la cine sa predea.

Incearca sa gasti pe cineva din sat sa se ocupe in particular de el, poate un elev mai mare, 1 ora pe zi,

Ba da,ar fi perfect pentru toata lumea.In acest caz banuiesc ca o anumita scoala va avea 10.000 de copii intr-o anumita clasa,pentru ca din 2300 de profesori 2229 au fost recuzati de parinti,recuzare venita dintr-un execes de zel prost,foarte prost inteles,de tip european.Iar pe langa recuzarea profesorilor vine la pachet si inchiderea scolilor.
Cifrele de mai sus sunt bineinteles total ireale si exagerate.
Din pacate si scoala din Romania  a ajuns,ca mai toate,un bun de consum,un SRL.De frica desfiintarii sau a calificativelor anuale,nu lasam corigenti sau repetenti.Trec de-a valma cu totii.Cantitate sa fie,cat despre calitate....vedem in jurul nostru zi de zi.

Edited by adisz, 12 October 2018 - 13:49.


#31
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View Postwaterman, on 12 octombrie 2018 - 13:43, said:

Colegule da zi-ne și nouă ce dificultăți de învățare are ăl mic în clasa I ?

Ai postat în același timp


"Nu stie cum arata cifra 7 de exeplu dar daca numara pana la sapte pe degete , o recunoaste."   Posted Image

Dar voi acasă vă ocupați de el ?
Da bine inteles ca da.
ne ocupam de el , bunica, eu , mama , matusa, de aproape nu ne mai ocupam si de ceilalti doi.

#32
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006
LE.
Am expus si postat in acelasi timp aceeasi idee cu colegul radu_alexandru19.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Îmi este greu să cred că sunteţi singura familie care are această problemă. Dar fiecare aşteaptă reacţia de la celălalt. Dacă vei pune picioru-n prag şi-o vei reclama pe mamaia învăţătoare la inspectoratul şcolar, sub ameninţarea retragerii copilului din actualul sistem de învăţământ, poate că se vor trezi şi alţii din somnul raţiunii.
Copilul este stresat de simpla prezenţă a cotoroanţei şi, automat, memoria i se blochează şi nu poate reţine nimic. Încearcă să îi plăteşti meditaţii cu un cadru didactic mai tânăr sau, mai bine, cu cineva de specialitate la materia respectivă.
Cele mai reuşite ore la care am asistat au fost acelea la care au predat specialişti, nu profesori. O singură excepţie a existat în cei 17 ani de şcoală pe care i-am acumulat, când o profesoară a reuşit să ne bage-n cap limba şi şi literatura română deoarece s-a abătut de la programa şcolară.

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,908
  • Înscris: 07.11.2006

View PostGingisHan2015, on 12 octombrie 2018 - 13:39, said:

Invatamantul pesede e plin de dinozauri comunisti ramasi in activitate,  sau rechemati .Uitati-va doar la primul  lor ministru si va lamuriti, veorica e ea insasi cadru didactic, daca va  vine sa credeti, si inca de liceu .
Asa ca mare branza nu ai ce astepta de la ei .

Hanule,amarata aia nu-i primul ministru al PSD-ului.Nenorocita-i prim-ministrul guvernului PSD.

#35
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Acuma , daca tot sau adunat atatia colegi , puteti sa ma ajutati cu ceva matereiale de pe net care poate ajuta copilul sa invete literele mai usor?

#36
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postredbotos, on 12 octombrie 2018 - 13:19, said:

Eu am vrut sa retrag copilul de la scoala pana la urmatorul an .
Sa ma ocup eu de el acasa , ca si asa stam cate 2-4 ore cu el acasa, cand este timp.
M am suparat tare ( sotia ieri ma sunat de la sedinta cu parintii si a lasat telefonul pe microfon , sa pot auzii sedinta , eu fiind la servici) cand am auzit ce reprosa Invatatoarea.
Mai era un pic si spunea ca e vina noastra ca I-am facut.
Si mai era un lucru pe care l-am auzit , 90% din educatia copiilor , trebuie sa se ocupe parintii.
Pe bune?

Formarea depinde cel ma mult de autoformare.
Un profesor bun e o amintire placuta, in unele cazuri poate chiar si ramai cu ceva bun de la el, dar e doar un sprijin si nici macar acela de neinlocuit.

Am avut colegi in clasa olimpici pe tara la mai multe materii.
Te asigur ca nu datorita invatatoarei aveau performante. Nu contribuia nici macar 1 la un milion.
Apoi am avut profesori buni, dar iar nu datorita lor obtineau copii performante deosebite - ce puteau sa faca ei in 45min cu o clasa intreaga de 36 nu 26 ca acum...

Legat de parinti, depinde iar de la caz la caz.
Unii tipa la copii, sau in bat, pedesesc, streseaza, nu au metoda pedagogica buna chiar si cand sunt profesori la randul lor.
Altii au abilitati mai mari si ii indruma mai bine.
Altii ajung sa le faca ei temele copiilor - asta nu ajuta copilul prea mult...probabil se gandesc ca ii ajuta sa treaca clasa..., eventual cu niste note date de mila - pt ca nu sunt profesorii asa idioti sa nu realizeze ce se intampla...

Edited by loock, 12 October 2018 - 13:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate