Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Cum evaluam un cadru didactic?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Buna .
Am 3 copii , cel mare in clasa 1.
are probleme in a invata sau memora anumite lucruri.
Il ducem periodic la un psiholog privat , si la unul dintr-o scoala apropiata.
Are calificative insuficent si suficient.
Face si engleza cu o alta profesoara, si doamna respectiva spune ca e ok.
In schimb , doamna invatatoare care se ocupa de clasa copilului meu , Alexandru, nu mi-se pare ok.
Adica e genul de femeie care isi pierde rabdarea , si vrea ca dupa acele 3-4 ore de scoala sa se duca acasa si sa-si bea  ceaiul fara sa fi avut batai de cap.
Am mers de multe ori la scoala si invatatoarea , nu era in clasa in timpul orelor.
Este in varsta si chiar celelate cadre didactice , spun ca si-a pierdut rabdarea.
Ieri , la o sedinta cu parintii, a reprosat parintilor ca de ce nu dau copii la programul after school.
Copii vin acasa cu temele nefacute si murdari la ora 16.
Trebuie din nou sa ne ocupam sa facem temele.
Ce ne facem in astfel de situatii , adica cadrul didactic a devenit superior si de neclintit din pozitia sa, chiar daca afecteaza viitorul copiilor.
Dupa cate am inteles , vrea sa scape de copilul meu lasind-ul repetent si asa va duce linistita clasa respectiva pana la finalul celor patru ani.
Cum evaluam , cum ne dam seama daca este bun sau rau , este pregatit sau nu?
Pt ca e in joc viitorul copilului meu sau copiilor nostri.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Muți copilul la altă clasă.

Ca să evaluezi corect, te uiți la cum sunt pregătiți ceilalți copii.

Explică puțin "are probleme in a invata sau memora anumite lucruri."

#3
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Suntem intr-o zona rurala.
Nu avem decat un liceu care are o clasa 1 dar e plina, adica multi parinti au mutat copii acolo, 26 in total.
Aici a trebuit sa mute de acolo 2 copii sa nu se desfiinteze clasa.
In total 11 copii.
Liceul e departe si clopotelul duce doar copii mari acolo.

#4
serafimva

serafimva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.04.2011
Incearca sa-l transferi pe copil la alta clasa sau mai bine la alta scoala. Invatatoarea dace are o anumita varsta, are si idei preconcepute si este fara prea mult interes. Este posibil ca elevul sa aiba anumite dificultati in invatare la aceasta varsta, dar poate sa-si revina, daca gaseste mediul si mai ales persoana potrivita.

#5
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Interesant ca unii care nu au talent didactic ajung profesori si unii care au talent didactic nu se fac perofesori.
Un profesor ar trebui sa gandeasca lectiile acasa, nu sa vina de la scoala si sa se ocupe de altceva. Oricum lucreaza 4 ore pe zi la scoala.
Un profesor bun este acela care stie sa faca el lectiile un copiaza dela altii si isi spune poezia. Am mai vazut situatii din astea - oameni care nu au ce cauta in invamant dar Dumnezeu stie cum au ajuns acolo.

Din cate stiu eu in clasa I nu se poate ramane repetent.

Edited by PlatonX, 12 October 2018 - 13:09.


#6
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Tocmai ce spuneam , scoala este departe si suntem intro localitate rurala.
Si nu numai eu sunt cu probleme de gen , mai sut parinti.
Adica un cadru didactic nu se poate schimba, are imunitate in sensul asta?
Scoala e noua , are 3 ani de cand sa deschis.
E dotata si curata ca o farmacie.

#7
serafimva

serafimva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.04.2011
In acest caz un mic santaj nu strica, ameninta ca duci copilul la oras, Va aparea o schimbare,pentru ca exista pericolul defiintarii clasei.

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
La asta m,am gandit si eu .
Dar afecteaza decizia asta si pe ceilalti parinti.
Avem servicii si gospodarii, ne este peste mana sa ducem copiii la alta scoala.
Aici clopotelul vine in fata casei si aduce .

#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
E nerezonabil sa ai cine stie ce pretentii de la o invatatoare oarecare, si aproape de pensionare...

Daca copilul are probleme si te intereseaza, il duci la o scoala speciala, si nu oricare ci una care are clase de copii cu probleme similare, nu si mai mari...

O invatatoare are si ea limitele ei, si de altfel orice om are niste limite, ca altfel nu ar fi om ci zeu.

E adevarat ca exista diferenta catastrofale intre oameni diferitii, ca exista oameni de milioane sau sute de milioane de ori mai destepti decat un om normal si cu atat mai mult fata de unul prost, ca sunt oameni dedicati, cu har pt o meserie, si nu e destul sa vrea ci au nevoie si de particularitati si abilitati speciale si foarte speciale, insa o ivatatoare f buna, atat cat poate sa fie o invatatoare, e putin probabil sa stea intr-o zona rurala acum in sec 21.
Probabil ca exista exceptii, de oameni indragostiti de locul respectiv, de aer curat, de peisaj, oameni, case, dealuri, lanuri si rauri, dar aici deja e vorba si de noroc ca sa va nimeriti.

Daca o schimba, sunt sanse mari sa vina una si mai slaba...nu te baza mult pe ideea ca o sa vina cineva mult mai bun. E posibil, dar deloc sigur.

Si copii sunt cel putin la fel de diferiti.
Am vazut elevi si eleve care aveau 10 pe linie la toate materiile, inclusiv la profesori care dau note dupa criterii obiective de evaluare, cu toate ca erau de multi ani intr-o clasa de submediocrii, idioti si derbedei care faceau galagie aproape non-stop.
Unii copii chiar buni in general la invatat, se lasau usor prada spiritului de turma, si incepeau sa ia note mici, insa unii ramaneau cu 10 pe linie, altii mai luau si cate un 9, etc.

Cadrul didactic are o clasa intreaga de copii, fiecare cu particularitatile lui, si nu are oricum timp sa se concentreze pe fiecare.
I-ar discrimina pe ceilalti daca ar sta mai mult cu unul anume, si asta ar fi mult-mult-mult mai grav.

Stiu o gramada de cazuri de parinti care duc copilul la mediatii, si in multe cazuri nici atunci nu se prinde nimic de copil, chiar si in cazul in care se ocupa profesorul doar de el.
Nu complic povestea cu profesori care si in particular fac cu o gramada de elevi...
Si asta se poate datora in unele cazuri si profesorului, dar de cele mai multe ori este vorba de limitarile copilului.
Daca copii nu au aptitudinile necesare, nu poate sa le bage cu palnia profesorul sau invatatorul.
E vorba de aptitudini intelectuale plus o lejeritate sau atractie macar moderata pt o materie - pt ca pot fi si genii ca tot nu performeaza la o materie daca nu sunt atrasi de ea.

Apropo de limite, daca un elev e de nota 20 sau 400, profesorul nu poate sa-i dea mai mult de 10.
Alta limita, chiar daca elevul nu merita nici macar nota de trecere, profesorii nu prea au voie sa-l lase corijenti si repetenti pt ca raman fara elevi si raman fara clase si fara ore.
Din cauza asta multi parinti si elevi nu realizeaza cat de grava e treaba, pt ca sunt trecuti clasa ca sa scape de ei si sa nu ramana fara ore.

Edited by loock, 12 October 2018 - 13:38.


#10
serafimva

serafimva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 29.04.2011
Poti vorbi si cu directorul scolii, exista cazuri cand presiunea directorului asupra cadrului didactic a avut un efect scontat.

#11
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Eu am vrut sa retrag copilul de la scoala pana la urmatorul an .
Sa ma ocup eu de el acasa , ca si asa stam cate 2-4 ore cu el acasa, cand este timp.
M am suparat tare ( sotia ieri ma sunat de la sedinta cu parintii si a lasat telefonul pe microfon , sa pot auzii sedinta , eu fiind la servici) cand am auzit ce reprosa Invatatoarea.
Mai era un pic si spunea ca e vina noastra ca I-am facut.
Si mai era un lucru pe care l-am auzit , 90% din educatia copiilor , trebuie sa se ocupe parintii.
Pe bune?

#12
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

View Postredbotos, on 12 octombrie 2018 - 13:14, said:

Aici clopotelul vine in fata casei si aduce .
Ce este ala "clopotel" ?
Eu stiam ca clopotelul este altceva, ca in video de mai jos:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gYpiRVzlsa4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diegodanny, 12 October 2018 - 13:23.


#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,097
  • Înscris: 29.01.2016

View Postredbotos, on 12 octombrie 2018 - 13:09, said:

Tocmai ce spuneam , scoala este departe si suntem intro localitate rurala.
Si nu numai eu sunt cu probleme de gen , mai sut parinti.
Adica un cadru didactic nu se poate schimba, are imunitate in sensul asta?
Scoala e noua , are 3 ani de cand sa deschis.
E dotata si curata ca o farmacie.
Un singur parinte nu poate rezolva problema si nu poate sa vorbeasca in numele tuturor, sau, ma rog in numele a mai multi parinti. Varianta ar fi sa va duceti mai multi parinti la scoala si sa discutati civilizat problemele pe care le intampinati. In cazul in care nu rezolvati nimic, luati legatura cu directorul/directoarea. In cazul in care nici asa nu se intampla nimic, plangere la Inspectorat (tot din partea a mai multi parinti). Un singur parinte nu e luat inseama, poate. Unde sunt mai multi cu aceeasi problema, va fi greu de ignorat problema. Ultima varianta ar fi mutarea copilului la alta scoala, daca in final nu s-a rezolvat nimic. Desi, ma indoiesc ca vor fi ignorate toate plangerile. A, o mentiune. Unde nu se poate cu vorba buna, plangeri scrise cu nr de inregistrare, neaparat.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postredbotos, on 12 octombrie 2018 - 13:04, said:

Suntem intr-o zona rurala.
Nu prea ai ce face fara bani de schimbat locatia, nu prea vin cadre didactice in astfel de zone.

Edited by neagu_laurentiu, 12 October 2018 - 13:25.


#15
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,021
  • Înscris: 07.11.2006
Nu stiu daca ai ales termenul corect.
Cum adica sa evaluam un cadru didactic?Sa nu ma intelegi gresit.
Nu parintii evalueaza profesorii pentru ca teoretic nu sunt calificati pentru asa ceva.Ar fi culmea ca un profesor sau invatator sa se afle la cheremul parintilor,doar pentru faptul ca suntem europeni cu drepturi.Si asa invatamantul romanesc este praf si pulbere.Numai acest gen de evaluari lipsesc ca sa ajunga in colaps.
Singura solutie este mutarea la alta scoala,daca nu-ti convin actualii dascali.Daca sunteti mai multi,eventual puneti fiecare o suma de bani si inchiriati cu ora un mijloc de transport pentru copii.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Schimbați învățătoarea. Cu petiție la Inspectorat.

Ce drac de clopoțel e ăla de duce copii la școală ?

View Postredbotos, on 12 octombrie 2018 - 13:19, said:

Si mai era un lucru pe care l-am auzit , 90% din educatia copiilor , trebuie sa se ocupe parintii.
Pe bune?
Dar cine să se ocupe ? Educația nu e școală.

N-ai explicat ce dificultăți de învățare are Alexandru - odrasla ta.

Edited by waterman, 12 October 2018 - 13:27.


#17
belena6

belena6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 03.08.2010
Cum a zis si colegul mai sus, vorbeste cu directorul scolii despre o mutare, chiar daca doar blufezi si vezi ce se intampla.
Nu prea vad cum sa-l lase repetent ca atunci s-ar desfinta clasa de la anul din lipsa de elevi. Deci invatatoarea e proasta sau minte.

Daca vrei sa duci lucrurile la nivelul urmator, iti recomand o plangere la inspectoratul scolar. In modul acesta sigur se linisteste, ca o sa-i vina inspectii si asistenti la ore sa vada cum se comporta la clasa.

#18
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View Postwaterman, on 12 octombrie 2018 - 13:25, said:

Schimbați învățătoarea. Cu petiție la Inspectorat.
Si pe cine pune in loc? Nu-i langa oras sa faca cineva naveta. Cu suplinitor e si mai greu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate