Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Scaun rupt

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007
In urma cu 2 zile am avut un accident. Am fost lovit in spate de un Audi A6 si proiectat in masina din fata, un BMW serie 3. Masina din fata a franat brusc, eu am franat si am oprit la 30-40 cm in spatele ei si din spate cel cu Audi m-a lovit. Bineinteles ca avariile cele mai mari le am eu si cel cu Audi. Ceea ce ma ingrijoreaza este ca scaunul masinii mele ( Dacia Logan ) s-a rupt adica spatarul s-a lasat in spate. Situatia mi se pare foarte periculoasa pentru pasagerul care ar putea sta in spatele acelui scaun mai ales daca este un copil sau un batran cu oasele fragile. Va rog sa-mi spuneti daca cineva a mai avut vreun astfel de incident. Poate ca asa este proiectat scaunul? Va rog nu-mi spuneti ca loganul e o masina de rahat ca stiu deja. Pe asta mi-am permis-o ca masina noua acum 12 ani. Dupa cele petrecute imi schimb parerea si despre Audi. Are fata facuta praf si in mod ciudat air-bagurile nu au sarit ??!! Credeti ca ar fi utila o sesizare facuta catre Dacia referitoare la scaunul rupt ?
PS am 90 kg.

Attached Files



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Gandeste pozitiv !
Ti-ai rupt gatul ? fractura de coloana? etc ...nu - atunci eu spun ca e bine proiectat, s-a rupt pentru ca a preluat un soc ce putea fi fatal la gat, coloana .
Cumperi altul din dezmembrari si ai rezolvat .
Bucura-te ca esti teafar da-l in spume fier ca se repara .

#3
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007
Se inlocuieste. Se poate incerca cu sudura daca-l dai jos dar nu cred ca va tine mult si sunt sanse sa il sudezi descentrat.
De regula se rupe partea de jos chiar daca ai tu impresia ca spatarul e rupt.

#4
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Sincer nu stiu daca sesizarea facuta la Dacia pentru scaunul unui automobil cu vechime de 12 ani va avea efectul scontat. In rest, probabil ca defectul scaunului va fi acoperit de asigurarea celui cu Audi? Nu vad de ce nu.

#5
DANPOP

DANPOP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 10.04.2007

 ldpe, on 12 octombrie 2018 - 11:11, said:

Gandeste pozitiv !
Ti-ai rupt gatul ? fractura de coloana? etc ...nu - atunci eu spun ca e bine proiectat, s-a rupt pentru ca a preluat un soc ce putea fi fatal la gat, coloana .
Cumperi altul din dezmembrari si ai rezolvat .
Bucura-te ca esti teafar da-l in spume fier ca se repara .
Ai dreptate. Doar ma ingrijoreaza siguranta pasagerului care ar fi putut sta in spatele meu. Eu nu am patit nimic si am gandit ca poate problema asta comunicata fabricantului ar putea spori siguranta pasagerilor. Nici macar nu sunt ofticat pe soferul care m-a lovit in schimb pe d-na care conducea masina din fata as lua-o la palme pentru ca a franat brusc dupa ce a trecut intersectia ca sa coboare cineva din masina.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 DANPOP, on 12 octombrie 2018 - 11:01, said:

... si despre Audi. Are fata facuta praf si in mod ciudat air-bagurile nu au sarit ??!!
PS am 90 kg.

Nu prea pare sa aiba Audi fata praf...

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,530
  • Înscris: 15.06.2007
Pai era o stire cu ani in urma ca Dacia a reusit sa mai salveze niste craitari, prin simplificarea modului de constructie al scaunului. Au eliminat ceva suruburi sau ceva de genul.  
Acuma o sa cumperi scaune noi, ca doar nu ar trebui sa fie scumpe. Teoretic pe banii rca al celui care te-a lovit.
Am condus Logan , si pot spune ca am stat inconfortabil la volan.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Eu am vazut o Fiat Panda lovita din spate, in aceeasi situatie: spatarul scaunului rupt si dat pe spate. Dupa mine, n-ar trebui sa existe asa ceva.

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Lovitura cu putere din spate este foarte periculoasa pentru gat , din acest motiv sunt si tetierele nicidecum sa-ti sprijini capul pe ele in timp ce conduci, altfel puneau perne . Capul fiind greu din inertia loviturii tinde sa preia traiectoria impusa de forta si rupe gatul , este mortala in 90% din situatii acesta lovitura in lipsa tetierelor . Totodata imprima aceasi forta si corpului care e sustinut de spatar - mai bine cedeaza el decat gatul . Stai linistit ca sunt calculate si acestea , cei de la Dacia iti vor da o documentatie si teste intr-un dosar de vreo 300 de pagini sa te delectezi cu ele , practic te vei "certa" cu Renault , sunt scaunele de pe Clio...


"in schimb pe d-na care conducea masina din fata as lua-o la palme pentru ca a franat brusc dupa ce a trecut intersectia ca sa coboare cineva din masina. "
Sa nu mai spui nimanui asa ceva ! legea te contrazice cu "mentinerea distantei si a vitezei pana la limitarea oricarui pericol " si "cel din spate raspunde pentru cel din fata" , mai usor cu piciorul si ochii cat cepele in traducere .


Audi are fata facuta praf din cauza cercetarilor...protectia pasiva a pietonilor , asa sunt multe masini . Praf in sensul ca tabla si bara ghemotoc dar masina merge pe roti , fara probleme . Una e sa dai cu cupa de excavator intr-un pieton si alta e sa dai cu o componenta studiata sa se deformeze si sa preia socul fara sa-l transmita amplificat .

Edited by ldpe, 12 October 2018 - 11:28.


#10
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
Normal tetiera e facuta sa-ti protejeze gatul la impactul din spate, nu sa se dezmembreze masina. Si la Audi cred ca trebuia sa aiba un impact mai mare sa se declanseze Airbag-urile, nu ca in spotul ala cu baba care loveste spoilerul din fata cu o sacosa!

Edited by vafro, 12 October 2018 - 11:25.


#11
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 09.01.2008
RCA-ul celui vinovat (pare a fi cel cu Audi) va achita inclusiv inlocuirea scaunului cu altul nou original. M-as mira ca scaunul la Logan sa fie calculat sa absoarba prin rupere energia impactului.
Bine ca nu sunt raniti.

#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 DANPOP, on 12 octombrie 2018 - 11:01, said:

Credeti ca ar fi utila o sesizare facuta catre Dacia referitoare la scaunul rupt ?
PS am 90 kg.

Nu.  Trebuie mers la dezmembrari si cautat un scaun. Pui gresit problema.. Scaunele alea nu sunt proiectate sa reziste la impact, ca nu sunt scaune de masina de curse.

#13
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dar de distanța regulamentară nu zice nimeni ?

Quote

Scaunele alea nu sunt proiectate sa reziste la impact

Am văzut Cielo și Matiz cu accidente grave și n-aveau scaunele rupte.
Asta arată ce gunoi pe roți e Loganul și cum te poate ucide o muscă la 60 la oră care poate străpunge parbrizul și trece prin tine, rupe scaunul și-l omoară și pe cel din spate.

#14
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
N-auzi man ca a trebuit sa franeze brusc si s-a oprit in ultimul moment in spatele beamveului ? :) L-au facut sandvis, ce sa mai.

#15
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 waterman, on 12 octombrie 2018 - 11:28, said:

Dar de distanța regulamentară nu zice nimeni ?



Am văzut Cielo și Matiz cu accidente grave și n-aveau scaunele rupte.
Asta arată ce gunoi pe roți e Loganul și cum te poate ucide o muscă la 60 la oră care poate străpunge parbrizul și trece prin tine, rupe scaunul și-l omoară și pe cel din spate.
Scaunul se poate rupe la orice masina, daca soferul are o greutate mare in timp se poate uza mai repede scaunul....

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu ține minte nimeni de scandalul de acum ceva ani când au rechemat enșpemii de Loganuri că se rupea scaunul șoferului la viraje ?

Sincer să fiu nu știu de ce discutăm despre Logan la aria de Auto.

Să mute un admin topicul la frigidere și alte electrocasnice.

 DANPOP, on 12 octombrie 2018 - 11:01, said:

Va rog nu-mi spuneti ca loganul e o masina de rahat ca stiu deja. Pe asta mi-am permis-o ca masina noua acum 12 ani.
Puteai acum 12 ani să iei o mașină adevărată cu banii de pe Logan. Dar nu mirosea a nou.

#17
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 DANPOP, on 12 octombrie 2018 - 11:01, said:

Situatia mi se pare foarte periculoasa pentru pasagerul care ar putea sta in spatele acelui scaun mai ales daca este un copil sau un batran cu oasele fragile.
Pasagerul, indiferent de varsta, stare, inaltime, greutate, din spatele acelui scaun trebuie sa poarte centura de siguranta, altfel poate sa fie fatal pentru cel care sta pe acel scaun.
Asta la o prima cautare:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y3InF19dzlM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Dar sunt altele in care sunt persoane reale.

LE Si da, recunosc, imi pun centura in spate numai in functie de cel care este la volan si de distanta pe care trebuie s-o parcurg.

Edited by ccf_cristi, 12 October 2018 - 11:33.


#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 diegodanny, on 12 octombrie 2018 - 11:29, said:

Scaunul se poate rupe la orice masina, daca soferul are o greutate mare in timp se poate uza mai repede scaunul....
Uită-te la testele EURO NCAP și arată și mie un scaun rupt.

E drept că ăia fac teste cu mașini. Posted Image

 Paz, on 12 octombrie 2018 - 11:29, said:

N-auzi man ca a trebuit sa franeze brusc si s-a oprit in ultimul moment in spatele beamveului ? Posted Image L-au facut sandvis, ce sa mai.
Sandwich nemțesc.

BMW cu Audi și Logan la mijloc.

Inițiator bucură-te că n-ai murit lasă dracului scaunul. Repar-o și scapă de ea.

Edited by waterman, 12 October 2018 - 11:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate