Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

De ce se folosesc oameni urati in reclamele de azi?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Am fost recent prin oras si uitandu-ma la diferite postere, am fost neplacut surprins sa constat ca multe reclame au tot soiul de indivizi urati sau ciudati in ele: tot soiul de barbosi, mustaciosi, tatuati, sau persoane bizare, iar ca femei apar multe urate, chelioase, tipe cu strungareata sau alte defecte care ar trebui sa le descalifice din start ca fotomodele.
De ce credeti ca se folosesc astfel de persoane, ce anume se urmareste prin aceasta tactica?

[ https://image.ibb.co/g8ixG9/ug.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://image.ibb.co/dBdQ3p/ug2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://image.ibb.co/kXO3pU/ug3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006
Asta e lumea de azi Posted Image).
Sa dea senzatia de universalitate. Sunt destui barbosi azi, sunt destui si cu strungareata. Daca aia apar in reclame, te gandesti ca te "califici" si tu sa folosesti produsul ala.
In plus, sunt si multi care se cred emancipati si ca trebuie acceptati toti in reclame, ca frumusetea nu e doar perfectiunea.

Poate eu sunt de moda veche, dar chiar ii ziceam sotiei acum cateva luni, ea cauta ceva haine intr-un magazin on-line. Multe modele erau destul de slabe, sterse, parca stateau hainele agatate pe ele. I-am zis ca eu nu as cumpara hainele alea la cum sunt prezentate. M-as gandi direct daca nu cumva si pe mine ar arata la fel de prost.

Edited by bai3tzash, 12 October 2018 - 10:48.


#3
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
In ziua de azi se promoveaza cocalaria si kitsch-ul.

#4
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 bai3tzash, on 12 octombrie 2018 - 10:46, said:

Asta e lumea de azi Posted Image).
Sa dea senzatia de universalitate.
Pai ce universalitate ca suntem in Romania, ma irita cand merg pe la mall si vad peste tot postere cu persoane negre, asiatice, arabe, cui anume se adreseaza acele reclame, ce relevanta au ele pentru tara noastra, a fost recent la Sephora o campanie pentru Fenty Beauty, niste cosmetice create de Rihanna, si cred ca au folosit cele mai urate fotomodele posibile pentru reclama, era plin mall-ul cu fetele lor, asta reprezinta "fata frumusetii" dupa cum se lauda campania lor?

[ https://image.ibb.co/gfCcip/fentybeauty-0.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ai vazut vreodata filmul idiocracy ? societatea din ziua de azi in viitor o sa arata ca in filmul ala.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
frumusetea sta in ochiul privitorului. persoanele din acele reclame/postere ti se par tie urate, din punctul tau de vedere, insa altora li se pot parea foarte frumoase.

#7
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,136
  • Înscris: 16.04.2007
Pentru ca reclamele se fac pentru alta piata, noi preluam reclame facute pentru Anglia, Franta... etc.
Eu nu inteleg spoturile alea de kkt in care vb 2, sau doua, si este dublat sunetul.
Adica, aia de la ariel, londa, etc... nu aveam cateva sute de euro sa faca spotul ala de rahat cu romani?

#8
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006

 PopaXXX, on 12 octombrie 2018 - 10:52, said:

Pai ce universalitate ca suntem in Romania, ma irita cand merg pe la mall si vad peste tot postere cu persoane negre, asiatice, arabe, cui anume se adreseaza acele reclame, ce relevanta au ele pentru tara noastra, a fost recent la Sephora o campanie pentru Fenty Beauty, niste cosmetice create de Rihanna, si cred ca au folosit cele mai urate fotomodele posibile pentru reclama, era plin mall-ul cu fetele lor, asta reprezinta "fata frumusetii" dupa cum se lauda campania lor?


Sincer, nici eu nu prea inteleg de ce folosesc asa modele "urate" Posted Image). Nu-s extraordinare, clar. Nici urate, dar nu au vreo frumusete deosebita.
Dupa parerea mea, la cum sunt si modelele de pe podiumuri din ziua de azi, aceste fotomodele sunt doar niste obiecte pe care stau hainele. Ideea e sa atraga atentia haina/produsul, nu obiectul numit om pe care e haina/produsul.

Edited by bai3tzash, 12 October 2018 - 11:05.


#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ăști frumoși și imberbi n-aveți nevoie de reclame mo.
Vă uitați în oglindă și gata.

Dacă și modelele din pozele ălea sunt urâte... Mai dă-o dracu de lipsă de modestie. Voi umblați numa cu tipele de la Victoria's Angels?

Edited by waterman, 12 October 2018 - 11:08.


#10
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Pune o poza cu tine, sa vedem la ce ne raportam cand definesti 'uratul'.
Am vazut o gramamada de oameni care ii facea pe altii urati. Ei fiind un pic ma frumosi ca dracul.

#11
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 cris_ncs, on 12 octombrie 2018 - 11:08, said:

Pune o poza cu tine, sa vedem la ce ne raportam cand definesti 'uratul'.
Am vazut o gramamada de oameni care ii facea pe altii urati. Ei fiind un pic ma frumosi ca dracul.
Vrei să crape serverul ?
Ne taie americanii internetul definitiv...

Edited by waterman, 12 October 2018 - 11:09.


#12
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005

 dem3ntor, on 12 octombrie 2018 - 11:01, said:

Adica, aia de la ariel, londa, etc... nu aveam cateva sute de euro sa faca spotul ala de rahat cu romani?


Iti dau eu 900 de euro daca imi aduci spotul ala cu romani

#13
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,533
  • Înscris: 01.08.2006

 waterman, on 12 octombrie 2018 - 11:07, said:

Dacă și modelele din pozele ălea sunt urâte... Mai dă-o dracu de lipsă de modestie. Voi umblați numa cu tipele de la Victoria's Angels?
Nu-s urate, dar poate prea normale :)). Cred ca multi ne asteptam sa vedem ceva deosebit, nu normalitate. Vezi destule mai frumoase pe strada, si nu-s fotomodele.

#14
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,111
  • Înscris: 03.07.2008

 PopaXXX, on 12 octombrie 2018 - 10:42, said:

Am fost recent prin oras si uitandu-ma la diferite postere, am fost neplacut surprins sa constat ca multe reclame au tot soiul de indivizi urati sau ciudati in ele: tot soiul de barbosi, mustaciosi, tatuati, sau persoane bizare, iar ca femei apar multe urate, chelioase, tipe cu strungareata sau alte defecte care ar trebui sa le descalifice din start ca fotomodele.
De ce credeti ca se folosesc astfel de persoane, ce anume se urmareste prin aceasta tactica?



Iti plac barbatii mai efeminati?

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite reclamă cu model mișto

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AyRwfFfB2W0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Spune tu la ce e reclama...

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,013
  • Înscris: 06.09.2008

 Imperathor, on 12 octombrie 2018 - 11:12, said:

Iti plac barbatii mai efeminati?
Clar, parul facial = macho Posted Image

#17
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 _Angel_Seraphim_, on 12 octombrie 2018 - 10:57, said:

Ai constatat greșit. "Personajele" (manechinele) folosite în reclame nu sunt urâte de loc, tocmai ăsta e lucrul care atrage, frumosul.

 corinadaniela, on 12 octombrie 2018 - 11:00, said:

frumusetea sta in ochiul privitorului. persoanele din acele reclame/postere ti se par tie urate, din punctul tau de vedere, insa altora li se pot parea foarte frumoase.

 bai3tzash, on 12 octombrie 2018 - 11:05, said:

Sincer, nici eu nu prea inteleg de ce folosesc asa modele "urate" Posted Image). Nu-s extraordinare, clar. Nici urate, dar nu au vreo frumusete deosebita.

 waterman, on 12 octombrie 2018 - 11:07, said:

Dacă și modelele din pozele ălea sunt urâte... Mai dă-o dracu de lipsă de modestie. Voi umblați numa cu tipele de la Victoria's Angels?
Sunt destul de urate, unele cu spume, cum a ajuns tipa asta cheala, boccie si cu dintii aia sa fie fotomodel de top?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FGfJAsmEG6g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,046
  • Înscris: 02.09.2005
tu probabil esti vreo frumusete

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate