Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Am VARICELA

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#37
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 OClaudiu, on Apr 20 2007, 20:21, said:

Si durerile de piep si cap, febrele puternice, cum ati reusit sa le tratati ? Practic, ce complicatii pot aparea la varicela ?


Complicatii - prin virusul varicelo-zosterian: - pneumonie variceloasa primara (mai frecventa  la adulti); laringita; encefalita variceloasa (incidenta 1:1000-1:10000 cazuri  de varicela), survine mai frecvent la copii între ziua a 4-a si a 7-a  a bolii, este de origine infectios - alergica, ce asociaza cerebelita; alte  complicatii neurologice (mielita, poliradiculoneuropatii, neurita optica, sindrom  Reye) sunt rare; mai pot fi: keratita ulceroasa, orhita, hepatita, pancreatita,  artrita, miocardita, sindromul Lyell, purpura fulminanta.

- prin infectii bacteriene: erizipel; abcese, flegmoane, celulita; stomatita,  conjunctivita, keratita, laringita; scarlatina, septicemie; varicela buloasa;  varicela pustuloasa.




poti folosi antiinflamatoare si antitermice. dar spune-mi o chestie: pe tine nu te-a vazut un doctor? intelegi ca durerile de piept pot fi semnul unei pneumonii, care ar trebui supravegheata (nu pe forum, ci in real life) daca se dovedeste ca e?

#38
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Ba da, m-a vazut. Dar durerile de piept dispar repede. Predomina alea de cap :(. Uitasem : exista vreo restrictie la regimul alimentar ? Pot manca orice chiar si dulce ?
Si o ultima problema. Din greseala am rupt 2 veziculi pe spate si ma dor ingrozitor. Cum ii pot trata ?

Edited by OClaudiu, 20 April 2007 - 21:44.


#39
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 OClaudiu, on Apr 20 2007, 22:35, said:

Ba da, m-a vazut. Dar durerile de piept dispar repede. Predomina alea de cap :( . Uitasem : exista vreo restrictie la regimul alimentar ? Pot manca orice chiar si dulce ?
Si o ultima problema. Din greseala am rupt 2 veziculi pe spate si ma dor ingrozitor. Cum ii pot trata ?

nu exista restrictii, atata timp cat poti inghiti normal.

nu sunt veziculi, ci vezicule, si trebuie sa ai grija sa nu se suprainfecteze bacterian.

#40
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,861
  • Înscris: 31.10.2002

 mianna, on Apr 20 2007, 20:41, said:

Complicatii - prin virusul varicelo-zosterian: - pneumonie variceloasa primara (mai frecventa  la adulti); laringita; encefalita variceloasa (incidenta 1:1000-1:10000 cazuri  de varicela), survine mai frecvent la copii între ziua a 4-a si a 7-a  a bolii, este de origine infectios - alergica, ce asociaza cerebelita; alte  complicatii neurologice (mielita, poliradiculoneuropatii, neurita optica, sindrom  Reye) sunt rare; mai pot fi: keratita ulceroasa, orhita, hepatita, pancreatita,  artrita, miocardita, sindromul Lyell, purpura fulminanta.

- prin infectii bacteriene: erizipel; abcese, flegmoane, celulita; stomatita,  conjunctivita, keratita, laringita; scarlatina, septicemie; varicela buloasa;  varicela pustuloasa.
poti folosi antiinflamatoare si antitermice. dar spune-mi o chestie: pe tine nu te-a vazut un doctor? intelegi ca durerile de piept pot fi semnul unei pneumonii, care ar trebui supravegheata (nu pe forum, ci in real life) daca se dovedeste ca e?

mianna explica le dom'le mai pe intelesul lor; cu sindroamele alea m-ai terminat si pe mine care mai am habar cat de cat  :punk:

varicela pe intelesul tuturor: e o boala de care nu scapa nimeni; nu se trataeaza cu antibiotice (ca e virala, deci cu virusi si antibioticele omoara alte kestii numite bacterii), celelalte tratamente is asa doar ca sa zici ca iei ceva (paleativ ii zice); dureaza freo 2 saptamani pana scapi de dracie; se sta acasa sa nu-i infectezi si pe ceilalti (oricum e prea tarziu si le-ai dat-o sau ati luat-o toti); e indicat sa nu te scarpini, eventual sa rogi pe cineva sa-ti puna o pereche de catuse, poate ati mai vazut indivizi din aia cu fata mancata asa de molii, eh asa o sa ajungeti si voi de la scarpinat.

ah si nu le-ai mai zis o si pe aia cu zona zostar :) si area 51, da astea s ozeneuri sa nu ne complicam...

#41
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 christig, on Apr 21 2007, 00:36, said:

mianna explica le dom'le mai pe intelesul lor; cu sindroamele alea m-ai terminat si pe mine care mai am habar cat de cat  :punk:

n-am explicat nimic, am dat si io un copy/paste. si intentionat l-am lasat asa, daca tot vrea complicatii, apai sa aiba :D ca nu m-am prins la ce-i foloseste lui sa stie ca teoretic pot sa apara.

mda, ai dreptate cu zona zosteru', dar vazand acolo virus varicelo-zosterian, am avut impresia ca am pomenit-o si pe asta. asadar, sa reluam: aiasta-i cea mai probabila complicatie a bolii. si se lasa cu dureri nasoale :) pe traiectul unui nerv. partea misto e ca n-ai ce-i face, rabzi si trece (pana data viitoare).


(pentru cei nedumeriti de tonul meu: cam asa reactionez la cineva care imi spune c-a fost la doctor, dar pare-se ca in afara de "ziua buna" nu i-a spus nimic).

#42
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 christig, on Apr 20 2007, 23:36, said:

celelalte tratamente is asa doar ca sa zici ca iei ceva (paleativ ii zice)
Placebo e ca sa zici ca iei ceva. Paliativele chiar indeparteaza simptomele (fara a inlatura cauza).

#43
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
M-am trezit azi dimineata plin de bubite pe tot corpul, inclusiv pe membre. Bubitele astea apar in fiecare zi sau se opresc dupa o anumita perioada ?

#44
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 OClaudiu, on Apr 21 2007, 10:22, said:

M-am trezit azi dimineata plin de bubite pe tot corpul, inclusiv pe membre. Bubitele astea apar in fiecare zi sau se opresc dupa o anumita perioada ?

in fiecare zi pana la pensie :D

realizezi ce intrebare ai pus, nu?

#45
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Nu la asta ma refeream. Ma refeream cat timp apar bubite pe corp : 1 , 2 zile - 1 saptamana ?

#46
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
cateva zile.

auzi, tu de o chestie numita google auzisi? :rolleyes: daca tot ti-a mancat pisica limba in fata doctorului...

#47
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
Din pacate acum nu mai am cum sa merg la doctor. Bubite din pacate mi-au aparut pe tot corpul, dupa doar 2 zile,  iar acum observ ca mi-apar si pe buze si gingii. Pe gat simt ca as avea un corp dur. Fac cumva o forma mai grava de varicela sau asa e normal ?

#48
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
http://www.google.ro...

ce nu intelegi, intreaba.

#49
firestaff

firestaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.07.2006

 Thagar, on Apr 8 2007, 17:32, said:

Daca nu ai facut boala pana acum, sansele de a o face sunt mari.
Dar, pe de alta parte, sansele sa nu o fi facut in copilarie sunt mici:) Copii pot face si forme foarte discrete de boala, cu cateba bubite ici-colo, adesea ignorate si de ei si de parinti, dar cu toate acestea devin imuni, la fel ca si cei care fac boala "cinstita".

Chiar daca faci varicela, leziunile pielii sunt superficiale si, daca nu se complica, nu lasa cicatrice, doar mici pete decolorate, care dispar in cateva saptamani, uneori mai mult.


iata ca au trecut aproape 3 saptamani de cand am intrat in contact cu o persoana care dupa 2 zile a facut varicela..toate aceste 3 saptamani am stat cu sufletul la gura..in fiecare dimineata cum ma trezeam ma uitam sa vad daca nu cumva mi-au aparut bubitele. Medicul de familie imi spusese ca daca nu fac in 2 zile..am scapat..toate bune si frumoase..in sfarsit puteam rasufla usurat..cand..am aflat ca o alta persoana cu care ma intalnisem cu o zi in urma(colega de camera a primei persoane de la care am crezut ca voi lua) a facut varicela..acuma ce e de facut?? iar trebuie sa stau 3 saptamani ca pe jar sa vad daca ma imbolnavesc sau nu? :( in sfarsit scapasem de o persoana..ca acum sa fac de la colega ei de camera?

#50
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 firestaff, on Apr 23 2007, 18:35, said:

iata ca au trecut aproape 3 saptamani de cand am intrat in contact cu o persoana care dupa 2 zile a facut varicela..toate aceste 3 saptamani am stat cu sufletul la gura..in fiecare dimineata cum ma trezeam ma uitam sa vad daca nu cumva mi-au aparut bubitele. Medicul de familie imi spusese ca daca nu fac in 2 zile..am scapat..toate bune si frumoase..in sfarsit puteam rasufla usurat..cand..am aflat ca o alta persoana cu care ma intalnisem cu o zi in urma(colega de camera a primei persoane de la care am crezut ca voi lua) a facut varicela..acuma ce e de facut?? iar trebuie sa stau 3 saptamani ca pe jar sa vad daca ma imbolnavesc sau nu? :( in sfarsit scapasem de o persoana..ca acum sa fac de la colega ei de camera?

e posibil sa ai imunitate, dar nu ti-o putem garanta noi.

#51
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,856
  • Înscris: 17.09.2003
As mai avea o intrebare. Urechile ma dor destul de tare seara si curg. Am mai facut otita bacteriana inainte destul de des. Se poate trata otita pe perioada bolii fara sa fiu nevoit sa ies din casa ? Daca da, cum ? Multumesc.

#52
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 OClaudiu, on Apr 24 2007, 20:24, said:

As mai avea o intrebare. Urechile ma dor destul de tare seara si curg. Am mai facut otita bacteriana inainte destul de des. Se poate trata otita pe perioada bolii fara sa fiu nevoit sa ies din casa ? Daca da, cum ? Multumesc.

hmmm ... dupa ureche? :rolleyes: eh, chiar daca pare c-ar avea legatura cu otita, nu te-as sfatui. oricum in timpul varicelei nu se recomanda administrarea de antibiotice, fiindca incetinesc evolutia bolii. bun, daca-i absolut necesar, asta este. dar e un motiv intemeiat sa iei ceea ce-ti prescrie medicul, nu forumistii, pentru a nu-i da in cap varicelei degeaba.

#53
Oskar

Oskar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.04.2007

 OClaudiu, on Apr 24 2007, 20:24, said:

As mai avea o intrebare. Urechile ma dor destul de tare seara si curg. Am mai facut otita bacteriana inainte destul de des. Se poate trata otita pe perioada bolii fara sa fiu nevoit sa ies din casa ? Daca da, cum ? Multumesc.

Fireste ca trebuie sa reiei un tratament adecvat, antibiotic-antiinflamator (pe cale generala si eventual si local) daca ai antecedente repetate de otita supurata.

Celor care pretind ca antibioticele "incetinesc evolutia" unei boli virale precum varicela le sugeram sa se pronunte in acest sens printr-o comunicare la vreo academie judeteana de stiinte medicale.
Sau sa citeasca un manual de microbiologie, capitolul despre diferentele notabile dintre virusuri si microbi, apoi unul de farmacologie, capitolul despre antibiotice.

#54
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

 Oskar, on Apr 24 2007, 22:12, said:

Fireste ca trebuie sa reiei un tratament adecvat, antibiotic-antiinflamator (pe cale generala si eventual si local) daca ai antecedente repetate de otita supurata.

Celor care pretind ca antibioticele "incetinesc evolutia" unei boli virale precum varicela le sugeram sa se pronunte in acest sens printr-o comunicare la vreo academie judeteana de stiinte medicale.
Sau sa citeasca un manual de microbiologie, capitolul despre diferentele notabile dintre virusuri si microbi, apoi unul de farmacologie, capitolul despre antibiotice.


iti scapa esentialul din postul meu. comunicarile sper ca le-au facut altii inaintea mea, altfel n-ajungeam sa aflu eu aceste informatii, si n-am zis ca actioneaza antibioticul pe virus. doar ca intarzie eruptia, nu c-o vindeca. nu-i de bine, ci-i de rau :D

ps: e ultimul dialog cu clonele pe care-l port. cu regret (vorba vine) o sa sterg frumusel posturile urmatoarelor 100-200 de clone, ca la 2/zi se cam adunna in 2 luni destule.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate