Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Am VARICELA

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#19
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Inca o intrebare..... cum o sa ma spal pe maini cand o sa am si in palma chestii d'alea?

#20
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Cum au facut si altii inaintea ta.
E naspa, dar...ce sa-i faci.
Sa vezi ce distractiv e cand ti-e plina toata gura de bube (inauntru...) si nu poti sa mananci. De fapt, ziceai deja ca te doare gatul...
Da-i cu aciclovir cat este vreme.

Quote

5. cat de adevarata este chestia cu impotenta dupa boala asta?
In cazul varicelei nu e adevarat. Sterilitatea (si nu impotenta...) poate aparea dupa oreion doar, si doar in conditii speciale si rar.
Sterilitate=pierderea capacitatii fecundante a spermatozoizilor, dar cu pastrarea capacitatii de a duce la capat un act sexual
Impotenta=lipsa capacitatii de aduce la capat un act sexual (adica "nu ti se mai scoala" popular :D)

#21
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
eu nu am avut bube în gură, nici în gât. am putut mânca fără probleme. iar pe mâini mă spălam normal, cu durerile de rigoare binenţeles (dar am suportat, nu am folosit cârpă/vată etc.)
îi scump un test din ăsta de sterilitate?

un site pe care îl consider mai serios. într-adevăr, prin scanare, nu am găsit nimic legat de sterilitate
http://www.sanatatea...c=boli&page=023
dacă şi aici sunt minciuni, îi dau în judecată :P

Edited by Fr3ak, 03 March 2006 - 13:13.


#22
Kiki_b

Kiki_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2006
Salut!

Va rog ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi.
Am 30 de ani si de 3 zile mi-a aparut varsat de vant. Am facut o forma toxica (dupa spusele medicului) si destul de urata. Am eruptie la nivelul capului, trunchiului, membrelor si in zona axilara.
Bubitzele sunt deja o parte umplute cu lichid tulbure, iar in zona occipitala sunt foarte mari si dureroase
Azinoapte nu am dormit deloc de mancarime si am nevoie de un sfat.
Medicul nostru mi-a prescris tratament cu Aciclovir comprimate si unguent, iar medicul de familie a zis Aciclovir unguent si Claritine. Eu acum ce sa fac? Ca stiti si voi cati medici atatea pareri, dar nu vreau sa mai trec prin inca o noapte ca asta... Mixtura mentolata, btw are efect zero

Mii de multumiri
kiki

#23
m1randolina

m1randolina

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 14.04.2006

 Kiki_b, on Dec 2 2006, 12:49, said:

Salut!

Va rog ajutati-ma si pe mine cu niste sfaturi.
Am 30 de ani si de 3 zile mi-a aparut varsat de vant. Am facut o forma toxica (dupa spusele medicului) si destul de urata. Am eruptie la nivelul capului, trunchiului, membrelor si in zona axilara.
Bubitzele sunt deja o parte umplute cu lichid tulbure, iar in zona occipitala sunt foarte mari si dureroase
Azinoapte nu am dormit deloc de mancarime si am nevoie de un sfat.
Medicul nostru mi-a prescris tratament cu Aciclovir comprimate si unguent, iar medicul de familie a zis Aciclovir unguent si Claritine. Eu acum ce sa fac? Ca stiti si voi cati medici atatea pareri, dar nu vreau sa mai trec prin inca o noapte ca asta... Mixtura mentolata, btw are efect zero

Mii de multumiri
kiki

kiki, nasol momentul cu varicela la varste din astea .Eu am facut in februarie anul asta la 26 de ani si n ua fost deloc placut..cred ca ar fi bine sa urmezi sfatul medicilor, nici eu nu am dormit vreo 2 nopti de mancarime dar doar atat.Iti spun ce am facut eu sa combat mancarimea.Am citit toata noaptea ca sa imi distrag atentia si sa stii ca a mers totusi destul de bine.

#24
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
nu ai ce sa faci mai mult, daca mixtura mentolata n-a avut efect. claritine-ul mai diminueaza pruritul (= mancarimea) dar nu-l poate face sa dispara de tot.

#25
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006
Damn, si eu care credeam ca la mine a fost nasol, sa fac varicela la 21 de ani!!
Nu mai tin minte exact ce am luat atunci, cert e ca nu prea multe medicamente..Mixtura mentolata imi calma mancarimea doar pe moment. Eu am luat varicela de la vecina mea care avea 7 ani atunci, si la ea s-a manifestat destul de usor, insa la mine, cu totul altfel a fost. Am facut o super-febra, am si lesinat din cauza asta, nu mancam nimic si aveam o stare de somnolenta toata ziua, ma trezeam doar ca merg la baie si sa folosesc mixtura mentolata, si tot am ramas cu cateva semne.

#26
Kiki_b

Kiki_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2006
Va multumesc!

Pot sa va spun ca e groaznic. La 18 ani am facut rubeola si am avut niste crize de prurit de nu pot sa va explic. AM si un teren alergic la nivelul pielii (nu stiu dc medical am spus corect dar cam asta e...) Acum stau cu comprese de ceai de musetel, vad ca e putin mai bine dar la noapte...
O sa incerc cu cititul, poate merge  ;)
Mianna - de Aciclovir stii ceva?

Ce e mai rau e ca am un bebe de 2 ani si nu am prea avut cum sa ma izolez, asa ca mi-e groaza daca face si ea, doar ca am inteles ca la cei mici e mult mai usor...

Multumiri!

#27
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
aciclovirul e antiviral; varicela e o boala data de virusul varicelo-zosterian.

deci da, e indicat. asta voiam sa zic in replica anterioara - ceea ce ti-au zis cei doi medici nu se contrazice, le poti lua pe toate 3.

despre bebe - e mai bine s-o faca acum, forma va fi mai usoara decat la tine.

multa sanatate!  :)

#28
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
eu am facut pojar anul trecut de craciun ( da stiu, ca naiba) :P
cat despre varicela, stiu ca iti vine s ate scarpini, dar iti raman semne urate, cand eram mica si am facut varicela erau ai mei cu ochii pe mine sa nu ma scarpin si tot am reusit sa rup o cojita de pe frunte si mai am semnul si acum. cea mai eficienta chestie era solutie aia mentolata, alba, te mazgaleai in ultimul hal dar macar scapai de mancarime....
cat despre fetita ta..asa cum a zis si mianna, e mai bine sa faca varicela la varsta mica. exista un vaccin anti-varicela, singura problema cu el e ca dupa 5 ani eficacitatea lui dispare, pe cand boala da imunitate pe viata. de aia se si pune problema daca e bine sa se vaccineze copiii stiind ca dupa 5 ani va exista din nou riscul infectarii si ca la adulti forma e mai severa.

#29
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
apropo de mancarime... eu am facut varsat de vant pe la vreo 10 ani si imi aduc foarte bine aminte ca nu am suferit din cauza mancarimilor. nu ma manca mai tare decat o urticarie obisnuita (la care eram abonata tot timpul, btw). in schimb restul simptomelor au fost groaznice  :cursing:

#30
firestaff

firestaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.07.2006
am si eu o problema! acum ca a venit Pastele, prietena mea a plecat acasa sa petreaca sarbatorile alaturi de familie (ea fiind studenta in timisoara)..problema este ca joi ne-am vazut ultima oara si azi (sambata) am aflat ca ea a facut varicela!! eu nu am avut pana acum si imi este frica de o posibila infectare. Care sunt sansele? (mari banuiesc) Pot face ceva sa previn aparitia bolii si la mine sau este deja un caz pierdut? cineva mi-a spus ca in momentul de fata nu mot face nimic decat sa astept sa apara, boala fiind inevitabila...totusi..chiar nu exista o modalitate de a preveni boala? Va multumesc anticipat!

#31
Fubar`

Fubar`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 21.05.2005

 firestaff, on Apr 7 2007, 22:02, said:

am si eu o problema! acum ca a venit Pastele, prietena mea a plecat acasa sa petreaca sarbatorile alaturi de familie (ea fiind studenta in timisoara)..problema este ca joi ne-am vazut ultima oara si azi (sambata) am aflat ca ea a facut varicela!! eu nu am avut pana acum si imi este frica de o posibila infectare. Care sunt sansele? (mari banuiesc) Pot face ceva sa previn aparitia bolii si la mine sau este deja un caz pierdut? cineva mi-a spus ca in momentul de fata nu mot face nimic decat sa astept sa apara, boala fiind inevitabila...totusi..chiar nu exista o modalitate de a preveni boala? Va multumesc anticipat!

sansele sa faci si tu sint destul de ridicate, daca nu ai avut pina acum, dar pot exista si excepii.Perioada de incubatie e de pina la 14 zile.asa ca daca ai fost in contact cu ea in ultimele 10 zile e o mare probabilitate sa o faci si tu.Nu se poate preveni, cum de altfel nu exista nici un tratament , doar simptomatic.Impaca-te cu ideea ca o faci odata si apoi nu mai ai treba cu boala.E bine sa o faci in copilarie, daca esti deja adult, pot aparea diverse complicatii.

#32
Thagar

Thagar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 11.02.2007

 firestaff, on Apr 7 2007, 22:02, said:

am si eu o problema! acum ca a venit Pastele, prietena mea a plecat acasa sa petreaca sarbatorile alaturi de familie (ea fiind studenta in timisoara)..problema este ca joi ne-am vazut ultima oara si azi (sambata) am aflat ca ea a facut varicela!! eu nu am avut pana acum si imi este frica de o posibila infectare. Care sunt sansele? (mari banuiesc) Pot face ceva sa previn aparitia bolii si la mine sau este deja un caz pierdut? cineva mi-a spus ca in momentul de fata nu mot face nimic decat sa astept sa apara, boala fiind inevitabila...totusi..chiar nu exista o modalitate de a preveni boala? Va multumesc anticipat!

Daca nu ai facut boala pana acum, sansele de a o face sunt mari.
Dar, pe de alta parte, sansele sa nu o fi facut in copilarie sunt mici:) Copii pot face si forme foarte discrete de boala, cu cateba bubite ici-colo, adesea ignorate si de ei si de parinti, dar cu toate acestea devin imuni, la fel ca si cei care fac boala "cinstita".

Chiar daca faci varicela, leziunile pielii sunt superficiale si, daca nu se complica, nu lasa cicatrice, doar mici pete decolorate, care dispar in cateva saptamani, uneori mai mult.

#33
firestaff

firestaff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.07.2006
sincer imi era frica de asemenea raspunsuri..se pare ca va trebui sa ma impac cu ideea asta :( nu pot face nimic altceva decat sa astept si sa ma rog 2 saptamani sa vad ce se va intampla. Merci pt rasp.

#34
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua. Cat de repede trece boala ? La 26 ani, pot aparea semne urate sau efecte secundare ca impotenta ?

#35
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Perioada de incubatie dureaza cam 2 saptamani, iar eruptia tot vreo 2-3. Semne pot ramane, daca se rup veziculele. Impotenta nu e o complicatie a varicelei. Poate o confunzi cu oreionul? (acolo poate sa apara sterilitate, nu impotenta)

#36
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,850
  • Înscris: 17.09.2003
Si durerile de piep si cap, febrele puternice, cum ati reusit sa le tratati ? Practic, ce complicatii pot aparea la varicela ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate