Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Am VARICELA

- - - - -
  • Please log in to reply
266 replies to this topic

#1
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Ieri mi-au aparut niste bubite pe mana dar am zis ca poate am mancat ceva ce nu mi-a placut. Toata noaptea am avut febra, iar dimineata m-am terzit cu o gramada de eruptii :( Am fost la doctor, mi-a dat 2 tipuri de pastile si o crema si a zis sa  nu mai ies din casa pana nu imi trec toate.
Intrebari:
1. cate zile ma poate tine nenorocirea asta?
2. cei care au avut asa ceva.... am inteles ca incep sa te manance chestiile alea si e o durere ingrozitoare. sa este?
3. de ce nu se poate iesi afara (macar pana la un magazin aflat la 30 m de casa?)
4. ce trebuie/nu trebuie sa mananc (in afara de dulciuri si prajeli)
5. cat de adevarata este chestia cu impotenta dupa boala asta?

Multumesc in avans :)

Edited by mufă, 02 March 2006 - 18:55.


#2
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
în primul rând, dacă postezi aici, bănuiesc că ai peste 16 ani. fiind "boală de copilărie", cred că deja e riscant să te joci cu așa ceva. nu sunt medic (tre să specific că altfel mintenaș sare lumea) dar eu am avut varicelă la 18 și îți spun cum am scăpat de această maladie :P
1. m-a ținut cam 2-3 săptămâni (n-am ieșit din casă, decât pe la sfârșit, dar până în scara blocului...era iarnă...dar acest lucru oricum e nerecomandat)
2. te mânâncă, da... țin minte că aveam și pe gland și ustura îngrozitor la urinare. am folosit pudră mentolată pentru ameliorarea mâncărimilor
3. tre să stai cât mai mult la căldură. e ceva legat de virus, îi place aerul proaspăt, dar tu nu vrei să îi placă :D sau așa ceva
4. nu-mi aduc aminte de restricție la alimente, dar asta nu înseamnă că nu există
5. și eu m-am temut de asta, impotent nu am rămas, dar aici am aflat că nu neapărat impotență. pot să rămâi potent, dar să devii infertil. ar fi recomandat să faci un test de fertilitate după ce trece boala. și eu la asta mă gândesc acum.

dar las că vin mai deștepți ca mine imedita și o să te lămurească mai bine :D

#3
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Asculta si fa ce ti-a zis medicul. Exista mituri pe care trebuie sa le ignori. Medicina a avansat enorm in ultimii ani!!

#4
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
@ Fr3ak - am prea multi peste 16 :) Oricum nu aveam alta teraba in perioada asta, asa ca stau in casa fara pb. Dupa ce am citit ce ai scris la pct 2 deja mi s-a facut frica. Sa-mi zici si mie unde ti-ai facut testul ala.

@radu72 = medicul mi-a zis sa nu le frec si sa nu ies din casa....atat. Dar cum sa trec peste chinuri si cat o sa ma tina...nimic

#5
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
si eu am avut anul trecut..

#6
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View Postlogatul, on Mar 2 2006, 18:18, said:

@ Fr3ak - am prea multi peste 16 :) Oricum nu aveam alta teraba in perioada asta, asa ca stau in casa fara pb. Dupa ce am citit ce ai scris la pct 2 deja mi s-a facut frica. Sa-mi zici si mie unde ti-ai facut testul ala.

@radu72 = medicul mi-a zis sa nu le frec si sa nu ies din casa....atat. Dar cum sa trec peste chinuri si cat o sa ma tina...nimic

Nu a vrut sa te sperie. ( glumesc ) Dureaza 12 zile. Vezi aici

Edited by mufă, 02 March 2006 - 19:37.


#7
Ayame

Ayame

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,624
  • Înscris: 23.02.2006
ah, si vezi ca trebuie sa-ti faci neaparat baie, dupa traditia batranilor se spune ca nu, dar mi mi-a spus medicul ca da, apa le usuca mai repede..

#8
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
um...mie mi s-a spus să nu fac că are acelaşi efect cu ieşitul din casă. dar mai bine întrabă medicul. de asta mă feresc să dau astfel de sfaturi...mare grijă ayame!  :nonobad:
@logatul: nu mi-am făcut test de fertilitate, mă joc doar cu gândul. de făcut, bănuiesc că le poţi face la policlinică particulară. again, medicul de familie are şi astfel de informaţii. şi probabil el ştie mai bine unde să te trimită exact că probabil ştie şi calitatea "serviciilor"

încă odată!!! întreabă medicul dacă poţi face baie, că medicii pe aci nu prea îţi spun multe, mai ales la boli bine cunoscute. ei presupun că tu ştii! :P
şi nu te scărpina! şi eu am fost mâncăcios şi mi-am lăsat cicatrice pe faţă. bine, mie mi se pare sexy... dar e altă treabă :D nu îţi sugerez creme, loţiuni de tot felul ce mai auzi de la lume. mâncărimea acum poţi s-o suporţi. în rest, fă rost de jocuri pe calculator şi enjoy ză vacation! :D

@radu72: la mine a durat, cum ziceam, cam 3 săptămâni. sau tu nu calculezi weekendurile? eh, oricum e peste 12 zile. iar cu site-ul, eu nu aş avea încredere într-un site care se numeşte "LUMEA PITICILOR" şi pe care se foloseşte Comic Sans ca şi font. îţi spun asta ca viitor designer :D
edit: de fapt, când e vorba de sănătate, nu aş avea încredere în nici un site, doar în medic, care îmi dă reţeta, scrie în condică, pune ştampila şi semnează. în caz de probleme, am pe cine da vina. cum ar suna la instanţă "am citit pe siteul..." :D

Edited by Fr3ak, 02 March 2006 - 19:35.


#9
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005

View PostFr3ak, on Mar 2 2006, 19:32, said:

um...mie mi s-a spus să nu fac că are același efect cu ieșitul din casă. dar mai bine întrabă medicul. de asta mă feresc să dau astfel de sfaturi...mare grijă ayame!  :nonobad:
@logatul: nu mi-am făcut test de fertilitate, mă joc doar cu gândul. de făcut, bănuiesc că le poți face la policlinică particulară. again, medicul de familie are și astfel de informații. și probabil el știe mai bine unde să te trimită exact că probabil știe și calitatea "serviciilor"

încă odată!!! întreabă medicul dacă poți face baie, că medicii pe aci nu prea îți spun multe, mai ales la boli bine cunoscute. ei presupun că tu știi! :P
și nu te scărpina! și eu am fost mâncăcios și mi-am lăsat cicatrice pe față. bine, mie mi se pare sexy... dar e altă treabă :D nu îți sugerez creme, loțiuni de tot felul ce mai auzi de la lume. mâncărimea acum poți s-o suporți. în rest, fă rost de jocuri pe calculator și enjoy ză vacation! :D

@radu72: la mine a durat, cum ziceam, cam 3 săptămâni. sau tu nu calculezi weekendurile? eh, oricum e peste 12 zile. iar cu site-ul, eu nu aș avea încredere într-un site care se numește "LUMEA PITICILOR" și pe care se folosește Comic Sans ca și font. îți spun asta ca viitor designer :D

Ai dreptate dar a fost primul site de "popularizarea stiintei" pe care l-am gasit. Era descrisa boala in termeni mai simplii. :P

#10
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Ala a fost primul link pe care am intrat dupa ce am aflat bucuria :) Cat priveste spalatul....mi s-a spus ca daca nu pot sa stau fara sa ma spal sub brat, sa incerc o tamponare cu o carpa putin umeda.

Mai e o chestie....mi-au aparut si in cap. Cum imi dau eu cu lotiunea aia mentolata in cap? (Ca sa nu mai zic ca ieri mi-am dat cu gel in cap si seara deja imi era prea rau sa mai fac baie, va inchipuiti ce o sa fie in capul meu in urmatoarele 3 sapt)

#11
radu72

radu72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 04.12.2005
Va fi greu sa te dai cu lotiune pe cap (eventual pui pe o batista, tampon ceva) dar va fi greu sa si rezisti nescarpinat.Ai de ales ....

#12
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005

View Postlogatul, on Mar 2 2006, 19:47, said:

Mai e o chestie....mi-au aparut si in cap. Cum imi dau eu cu lotiunea aia mentolata in cap? (Ca sa nu mai zic ca ieri mi-am dat cu gel in cap si seara deja imi era prea rau sa mai fac baie, va inchipuiti ce o sa fie in capul meu in urmatoarele 3 sapt)

îmi permiți o singură chestie?





:roflmaofast:  :thumbup:  :roflmao:  :roflmaofast:  :roflmao:  :first:




scuze, dar nu te invidiez! fac și eu  haz de necaz(ul tău). glumesc numai. spor la (ne)scărpinat!

#13
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
Deocamdata fiind in prima zi nu e chiar asa de nasol (cred ca imi fac un blog unde sa scriu ce mi se intampla). Cat timp o sa fiu treaz sper sa ma pot abtine de la scarpinat (la cele din par e mai usor: imi trec mana peste capetele firelor de par si imi trece...sper). Noaptea o sa fie o problema...chiar ma gandeam sa imi leg mainile :D

#14
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001
vestea buna : n-o sa mori
vestile proaste :
- bubele de pe tine le faci si pe tot tractul digestiv de unde si restrictiile la mancare
- nu te speli decat daca vrei sa-ti ramana urme
- nu le rupi decat daca vrei sa-ti ramana urme
- nu o sa te doara dar o sa ai niste mancarimi spectaculoase, moment in care te vei freca cu vata si pudra mentolata
- dureaza intre 2 si 3 saptamani

#15
Fr3ak

Fr3ak

    Membru Senior

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,490
  • Înscris: 19.07.2005
ai uitat să menționezi că ești personal neavizat :D
sau crezi că la tine n-o să sară nimeni pt ce scrie sub avatar :P
io nu înțeleg aia cu mâncarea...

#16
andreea21

andreea21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.03.2006
eu zic sa iei o vacanta.asta i solutia.:D

#17
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,330
  • Înscris: 15.07.2003
de cand am terminat facultatea sunt intr-o vacanta :D ..... deci de aia simt o iritare in gat?

#18
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 28.05.2005
Poti incerca sa iei niste Aciclovir, pastile si crema.
Fiind un medicament antiviral, scurteaza evolutia bolii si previne aparitia unor noi valuri eruptive.
Din pacate, in Romania nu se face decat aciclovir de 200mg deci n-o sa scapi foarte ieftin.
http://www.dermnetnz.../aciclovir.html

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate