Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54
 Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 

Prescriere contract de împrumut cu ipotecã imobiliarã

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Notarul a sugerat așa fiincă aia este suma care se va obține la executare și a luat în calcul ca măcar să-ți recuperezi banii dacă se ajunge la executare.

Edited by marin-ioon, 15 October 2018 - 08:39.


#20
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 b.iulian, on 15 octombrie 2018 - 08:20, said:

A avut si el o discutie cu un avocat care i a dat informatia asta, dar mi a spus ca daca s a prescris si vreau sa facem alt contract nou cu aceeasi ipoteca este de acord.  
De ce a fost la avocat să întrebe de prescriere, asta mi se pare ciudat.
Dacă tot n-ai de gând să-l execuți cred că nou contract, dar cu plata în rate lunare, ar pune ceva mai multă presiune pe el. Ar trebui să fii puțin mai ferm dacă vrei să-ți recuperezi banii.

#21
b.iulian

b.iulian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 209
  • Înscris: 01.05.2007
Pai nu cred ca se mai justifica un nou contract. Cand am deschis topicul eram panicat ca se prescrie acum pe 20 oct. Dar in urma sfaturilor de aici si discutia cu notarul am inteles ca daca actul aditional de prelungire facut la acelasi notar in oct 2015 cu scadenta in 15 dec 2016 ar duce la prescriere in 15 dec 2019. Asta inseamna ca trebuie sa incep de luna viitoare sa recuperez din bani in rate, semnand cu martori la fiecare restituire, in speranta ca pana la sfarsitul anului sa scape de datorie.Sau oare sa-si puna un executor sau judecator intrebarea de ce am zdruncinat o atata timp cand puteam sa il execut din 2013 ?

Edited by b.iulian, 15 October 2018 - 10:40.


#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 b.iulian, on 15 octombrie 2018 - 10:36, said:

Sau oare sa-si puna un executor sau judecator intrebarea de ce am zdruncinat o atata timp cand puteam sa il execut din 2013 ?
:)
N-au asemenea frământări, stai liniștit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate