Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Achizite PC pe componente sau preconfigurat

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Va salut!

Tot cochetez in ultima perioada cu ideea de a ma alinia putin tehnoligiei. Momentan sunt la nivelul de un E8400 3.0, 4gb ddr3, ssd si o placa video nVidia GT730 - destul de low consider eu. :)

Ma bate gandul sa trec la un PC preponderent multimedia cu mici valente de gaming. Mi-am facut un sensul asta o configuratie cu un i3 8100 care stiu ca era undeva pana-n 700 de lei. Acum am neplacerea sa nu-l mai gasesc la vanzare, sau foarte scump, peste 1000 de lei. Ce se intampla cu procesoarele acestea de au disparut? Chiar eram incantat de raportul pret/calitate.

Asta-i configuratia pe care mi-o notasem initial:

Procesor
Placa de baza
Carcasa
HDD
SSD
DDR
Sursa

1. Cand se va face achizitia - Maxim o luna de acum.
2. La ce va fi folosit PC-ul - Multimedia (65%) + Gaming (35%)
3. Bugetul maxim (in cazuri specifice, mentionati daca in acest buget sunt incluse perifericile si monitorul) - 2200-2500 lei (fara monitor)
4. Rezolutia si diagonala monitorului (existent sau cel de achizitionat) - x
5. Componente care se pastreaza de la vechiul sistem - x
6. Daca preferati anumite magazine sau modalitati de plata (ex: rate fara dobanda) - PC Garage, eMag si eventual alti retaileri mai mari.

Placa video urmeaza dupa, dar vreau sa plec cu baza macar. Am mai vazut pe eMag cateva configuratii pe la 2500 de lei cu placi video decente si i3 8100, dar sunt confuz. :)

#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ce GPU vrei să iei? Dacă iei nașpeturi sub 1050 mergi pe varianta Ryzen 5 2400G. Chiar și în configurația de acum mai degrabă mergi pe un Ryzen decât pe i3 8100, sau mergi pe i5 8400.Evident că pe Ryzen non G ai nevoie de acel gt730 temporar până iei altă placă video.În același timp din moment ce ai un SSD funcțional, de ce nu îl migrezi spre noul sistem, nu este necesar un NVME pentru ce faci tu pe el iar Sursa este overkill pentru un sistem ce trage sub 100W în sarcină , cel puțin până aflăm ce GPU vrei să iei.

#3
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 xeleron, on 11 octombrie 2018 - 20:12, said:

Ce GPU vrei să iei? Dacă iei nașpeturi sub 1050 mergi pe varianta Ryzen 5 2400G. Chiar și în configurația de acum mai degrabă mergi pe un Ryzen decât pe i3 8100, sau mergi pe i5 8400.Evident că pe Ryzen non G ai nevoie de acel gt730 temporar până iei altă placă video.În același timp din moment ce ai un SSD funcțional, de ce nu îl migrezi spre noul sistem, nu este necesar un NVME pentru ce faci tu pe el iar Sursa este overkill pentru un sistem ce trage sub 100W în sarcină , cel puțin până aflăm ce GPU vrei să iei.

GPU exact ce ai zis si tu, undeva de la 1050 in sus eventual. Vechea configuratie va ramane asa, nu intentionez s-o descompletez. Posted Image
Nu am motive temeinice sa pot raspunde de ce Intel si nu AMD, insa prefer Intel. Deci legat de sursa, sa inteleg ca-i overkill?

Legat de configuratii preconfigurate, am gasit asta, insa am dubii privind producatorul memoriilor ram, hdd-ului, placii de baza si lipsa ssd.

Edited by Disturber, 11 October 2018 - 20:30.


#4
vitas

vitas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.11.2015
Placa si procesorul nu-s compatibile :) :)

#5
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 vitas, on 11 octombrie 2018 - 20:35, said:

Placa si procesorul nu-s compatibile Posted Image Posted Image

Da, acum am observat ca nu merge cu gen8.

Asta ar fi ok?

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
MSI-ul merge cu procesorul. Eu unul m-as feri de MSI - am avut numai probleme cu ele - necesita update de BIOS destul de frecvent daca sunt modele noi.
Daca placa e mai veche de un an pe piata atunci e relativ ok daca ii faci update la ultimul BIOS.

Quote

insa am dubii privind producatorul memoriilor ram, hdd-ului, placii de baza si lipsa ssd.   
E in mod sigur un producator agreat de lenovo. Ceea ce e ok.
Eu am dubii din alte puncte de vedere - e un PC SFP - foarte probabil componentele din el gen sursa sau placa de baza nu sunt standard.
Pe de alta parte e un PC mai mult de office - BIOS limitat, upgrade limitat.

#7
tico18

tico18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 17.05.2018
Ia-ti PC de firma, ASUS, Lenovo, Dell, HP, Acer, Fujitsu ... daca vrei sistem desktop de calitate. Sunt mai scumpe da' or sa reziste in timp... atat de mult ca ai sa le vezi si pe la refurbished-urile din viitor. No-name-urile sau cele ansamblate pe componete nu zic ca nu sunt bune... da' o piesa de aici cu una de colo...la un pret mai mic.... cat vrei sa te tina?... nu mai iau in calcul consumul de energie care-l intrece pe al celor de firma + decibelii scosi in timpu' functionarii (alea de firma nici nu se aud cand merg, asa sunt de silentioase)

Edited by tico18, 12 October 2018 - 07:34.


#8
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 tico18, on 12 octombrie 2018 - 07:28, said:

Ia-ti PC de firma, ASUS, Lenovo, Dell, HP, Acer, Fujitsu ... daca vrei sistem desktop de calitate. Sunt mai scumpe da' or sa reziste in timp... atat de mult ca ai sa le vezi si pe la refurbished-urile din viitor. No-name-urile sau cele ansamblate pe componete nu zic ca nu sunt bune... da' o piesa de aici cu una de colo...la un pret mai mic.... cat vrei sa te tina?... nu mai iau in calcul consumul de energie care-l intrece pe al celor de firma + decibelii scosi in timpu' functionarii (alea de firma nici nu se aud cand merg, asa sunt de silentioase)
tu de pe unde ai rasarit de dai sfaturile astea asa bune

#9
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Cel brand ofera intr-adevar mai multa stabilitate - componentele sunt testate impreuna.
Dar au alte limitari - vezi cele mentionate mai sus.

Daca il faci pe componente nu inseamna insa ca e mai prost. Daca stii ce componente pui, bati lejer ca performante un sistem brand similar.

#10
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008

 Disturber, on 11 octombrie 2018 - 20:01, said:

Mi-am facut un sensul asta o configuratie cu un i3 8100 care stiu ca era undeva pana-n 700 de lei. Acum am neplacerea sa nu-l mai gasesc la vanzare, sau foarte scump, peste 1000 de lei. Ce se intampla cu procesoarele acestea de au disparut? Chiar eram incantat de raportul pret/calitate.
Cica ar fi ceva probleme cu Intel 8th gen si le retrag de pe piata pe toate. La pcgarage mai aveau ieri doar un model de i5 8400 in stoc, restul erau cu stoc zero (nici macar la furnizor).

Edited by Hider141, 12 October 2018 - 08:38.


#11
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007

 eiffel, on 11 octombrie 2018 - 20:45, said:

MSI-ul merge cu procesorul. Eu unul m-as feri de MSI - am avut numai probleme cu ele - necesita update de BIOS destul de frecvent daca sunt modele noi.
Daca placa e mai veche de un an pe piata atunci e relativ ok daca ii faci update la ultimul BIOS.
Voi lua in calcul alta marca. :)


E in mod sigur un producator agreat de lenovo. Ceea ce e ok.
Eu am dubii din alte puncte de vedere - e un PC SFP - foarte probabil componentele din el gen sursa sau placa de baza nu sunt standard.
Pe de alta parte e un PC mai mult de office - BIOS limitat, upgrade limitat.
De aici si un pic dorinta de a-l face pe componente, dar incep sa ma lovesc putin de problema banilor. :)

 tico18, on 12 octombrie 2018 - 07:28, said:

Ia-ti PC de firma, ASUS, Lenovo, Dell, HP, Acer, Fujitsu ... daca vrei sistem desktop de calitate. Sunt mai scumpe da' or sa reziste in timp... atat de mult ca ai sa le vezi si pe la refurbished-urile din viitor. No-name-urile sau cele ansamblate pe componete nu zic ca nu sunt bune... da' o piesa de aici cu una de colo...la un pret mai mic.... cat vrei sa te tina?... nu mai iau in calcul consumul de energie care-l intrece pe al celor de firma + decibelii scosi in timpu' functionarii (alea de firma nici nu se aud cand merg, asa sunt de silentioase)
Stiu ca cele de firma sunt facute mai cu simt de raspundere. Si eu am un Lenovo Tinkcentre M58 luat de la o firma de vand SH si refurb. :) Dar aici intervine problema expusa de eiffel.


 eiffel, on 12 octombrie 2018 - 08:02, said:

Cel brand ofera intr-adevar mai multa stabilitate - componentele sunt testate impreuna.
Dar au alte limitari - vezi cele mentionate mai sus.

Daca il faci pe componente nu inseamna insa ca e mai prost. Daca stii ce componente pui, bati lejer ca performante un sistem brand similar.
:D

 Hider141, on 12 octombrie 2018 - 08:37, said:

Cica ar fi ceva probleme cu Intel 8th gen si le retrag de pe piata pe toate. La pcgarage mai aveau ieri doar un model de i5 8400 in stoc, restul erau cu stoc zero (nici macar la furnizor).
Aici sunt foaaaaarte curios, in caz ca optez pentru o configuratie de-a gata. Sa fug de 8th gen? Ce probleme au mai exact sau ce s-a intamplat? Si eu am ramas un pic surprins cand am observat o lipsa acuta de stoc privind procesorul asta, si in general 8th gen. :D

#12
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Nu stiu, nu ne-a spus exact persoana in cauza.
Un coleg de serviciu isi cauta un sistem gata asamblat sau o configuratie pe piese zilele astea, si cineva cu care colaboreaza firma noastra pe partea de achizitii de echipamente IT i-a spus ca nu reuseste sa gaseasca la furnizori procesoare din a 8a generatie, si ca respectivii ii spun ca sunt ceva probleme si Intel le retrage.
Sunt curios daca au colegii de forum niste informatii mai detaliate, sau daca era pur si simplu o lacuna in stocul furnizorilor si au bagat-o pe asta cu retras procesoarele de pe piata.

Edited by Hider141, 12 October 2018 - 13:22.


#13
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Cum s-a mai spus daca ai probleme cu banii si mai ales 8th gen cu probleme si eu as spune sa cumperi Ryzen dar na obrazul subtire cu cheltuiala se tine
Eu ti-as recomanda asta
https://altex.ro/sis...0-2gb-free-dos/
Dar oricum tu decizi

Edited by Nytro84, 12 October 2018 - 13:40.


#14
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018

 Disturber, on 11 octombrie 2018 - 20:01, said:

Am mai vazut pe eMag cateva configuratii pe la 2500 de lei cu placi video decente si i3 8100, dar sunt confuz. Posted Image
Configuratie de referinta: https://www.forit.ro...wishlist/10447/

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Nu stiu cate e de valabila chestia cu problemele la seria 8, dar Intel a lansat deja seria 9 si se pare ca are ceva limitari de productie.
Probabil nu mai are suficiente gen 8 in stocuri si nu are de gand sa fabrice altele.

Se focuseaza probabil pe productia seriei 9.

#16
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 xeleron, on 11 octombrie 2018 - 20:12, said:

Ce GPU vrei să iei? Dacă iei nașpeturi sub 1050 mergi pe varianta Ryzen 5 2400G. Chiar și în configurația de acum mai degrabă mergi pe un Ryzen decât pe i3 8100, sau mergi pe i5 8400.Evident că pe Ryzen non G ai nevoie de acel gt730 temporar până iei altă placă video.În același timp din moment ce ai un SSD funcțional, de ce nu îl migrezi spre noul sistem, nu este necesar un NVME pentru ce faci tu pe el iar Sursa este overkill pentru un sistem ce trage sub 100W în sarcină , cel puțin până aflăm ce GPU vrei să iei.


Ryzen 5 2400G nu e chiar gunoiul care crezi ... bate i5 generatia 7 de pilda!

Vezi benchmark:
LINK BENCHMARK ryzen 5 vs i5

Eu am cumparat un sistem pe Ryzen 5 2400G, ram 8 gb ddr4 de la altex.ro, cu...1699 RON (o mega reducere, pt a doua zi, pretul a sarit la 2400 lei) !

De asemenea, diferenta intre Ryzen 5 2400G si i5-8400 e chiar mica, tinand cont ca i5-8400 e un Coffee lake (a 8-a generatie) cu 6 core, iar Ryzen 5 are doar 4.
Ca pret insa, i5 e mult mai scump.

Evident, tine si de bani.

O alta problema e faptul ca defectul meltdown a lovit intel mult mai greu decat amd  (AMD e imun la meltdown de fapt).
Problema tine de update-uri, fiindca arhitectura nu se schimba peste noapte.

Depinde ce vrei de la el ...eu zic ca pt un user casnic (incluzand gaming la greu cu placi puternice), poti linistiti sa cumperi un Ryzen.
Raportul pret/performanta bate intelul, mai ales daca nici nu te scalzi in bani.

Eu am si i7-7700k si Amd Ryzen 5 2400 ...imi plac mult amandoua Posted Image

Pe viitor, e posibil sa merg pe Ryzen, pt caa...meltdown ffs (deh...fiecare cu piticii lui pe creier Posted Image)

Edited by pinguinul666, 12 October 2018 - 22:55.


#17
Pulan

Pulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 27.08.2018

 Hider141, on 12 octombrie 2018 - 08:37, said:

Cica ar fi ceva probleme cu Intel 8th gen si le retrag de pe piata pe toate.
Nu retrag nimic de pe piata, problema lor e ca nu o mai pot alimenta cu suficiente procesoare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate